Best Seventh Son Of A Seventh Son song

Eπειδη πολλοι απο το φορουμ το θεωρουν το καλυτερο cd των Ιron Maiden και αντικειμενικα ισως μαζι με το Somewhere In Time ειναι ο μονος δισκος που αποτελειται απο ισαξια τραγουδια θα θελα να ξερω τη γνωμη σας.

υγ.:αν πιστευετε οτι θα δημιουργηθει πανικος απο αναλογα τοπικ για αλλες μπαντες ας σβηστει:)

Είναι το τελευταίο τους άλμπουμ που μου άρεσε (και από τότε πάνε 20 χρόνια :roll: )

Αν πρέπει να ξεχωρίσω κομάτι, Ιnfinite Dreams.

Έλεος τι να ψηφισω?! Moonchild, Infinite Dreams, Can I Play With Madness, The Evil that Me Do, Seventh Son, Clairvoyant ή Only the Good Die Young?!

Αυτή τη περίοδο το τελευταίο ίσως. Γενικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω

Χαλαρά Only The Good Die Young!
Ακολουθούν Infinite Dreams και The Evil That Men Do.

Tι δισκάρα!
Ολόκληρο έπρεπε να το παίζουν στην περιοδεία…

Infinite dreams!!!μακράν…κ μετά το ομότιτλο…κ μετά prophecy…κ μετά clairvoyant…κ μετά θα τα δώ όλα live 2/8…και μετά θα ξυπνήσω!!

Και γω μεσα σε αυτους. :slight_smile:

Δεν μπορω να ξεχωρισω τραγουδι γιατι ειναι δισκαρα… το πιο ‘‘διαδεδομενο’’ τραγουδι παντως απο αυτο το αλμπουμ ειναι το Can I play with madness… ε τωρα, only the good die young, seventh son, the evil that men do… Πολυ πραμα.

Μποικοτάζ. Απέχω από τη ψηφοφορία.

Άλλη μια απόδειξη ότι είναι δισκάρα, όλα τα κομμάτια «παίζουν»! Θα διαλέξω το Clairvoyant με βουρκωμένο μάτι, γιατί δεν διάλεξα το Prophecy.

Οκ αυτό θα μείνει, αλλά γενικώς και προς όλους: αυτό δεν αποτελεί δεδικασμένο. Συνεπώς ΜΗΝ ανοίξετε και άλλα παρόμοια θρεντς γιατί θα κλειδωθούν :stuck_out_tongue:

ΟνΤόπικ: Το ομότιτλο φυσικά :smiley:

…There’s a time to live and a time to die
When it’s time to meet the maker
There’s time to live but isn’t it strange
That as soon as you’re born you’re dying…

[SIZE=“6”]THE CLAIRVOYANT![/SIZE]

Το ομοτιτλο EΠΟΣ!!!αλλα ολα σπερνουν,αυτο ειναι ομως για μενα ενα εκ των 3 κορυφαιων τραγουδιων μεηντεν…πραγματικα,ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τραγουδι…

Τρομερά δύσκολη επιλογή.Όλα τα κομμάτια είναι φανταστικά.
Πιστεύω αδύναμη στιγμή του δίσκου χωρίς να ναι κακό κομμάτι είναι το Can I Play With Madness.
Μεταξύ του ομώνυμου και του The Evil That Men Do ψηφίζω το 2ο…

Αχ ρε ας παίζανε τουλάχιστον 5 κομμάτια από αυτό το album…:frowning:

Ti να σας πω;Αν και το ανοιξα εγω δεν μπορω να πω.

Θεωρητικα το The Prophecy φαινεται το υποδυεστερο,ενω τα Can I Play With Madness? και Moonchild ποτε δε με αγγιξαν τοσο.

Απο κει και περα…;

Λογικα ενα εκ των The Clairvoyant kai Infinite Dreams.

Και παλι δυσκολα…

[-X :x

πω πω δισκαρα ειναι αυτη… με ολη τη σημασια της λεξης…

με πολυ δυσκολια θα πω clairvoyant που ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου Maiden γενικως…

Ειναι ο πρωτος Maiden δισκος που εχω ακουσει …:cry: Και για μενα ολα τα κομματια γ@μ@νε κυριολεκτικα… Αν μπορουσα να ξεχωρισω θα ελεγα το Infinite Dreams …
Απο τους καλυτεροους στιχους Ever…

Μεταξύ του The Prophecy και του ομώνυμου, με κέρδισε το δεύτερο. Το πρώτο έχει up tempo ρυθμό ειδικά στο κουπλέ, και όπως έλεγε ένας φίλος μου που δεν άκουγε ποτέ μέταλ “όταν ακούω αυτό το κομμάτι θέλω να πάω παίξε ξύλο και να τους δείρω όλους”. Αλλά από την άλλη, το ωωωω που έχει το ομώνυμο άπαξ και το ακούσεις μία φορά δεν πρόκειται να το ξεχάσεις ποτέ.

Όλα τα κομμάτια είναι θρησκεία!!! Εγώ προσπάθησα να επιλέξω κάποιο, αλλά δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω ανάμεσα σε Moonchild, The Evil That Men Do και Only The Good Die Young :frowning:

Ιnfinite dreams…Aναμνήσεις…

Αδυνατώ να επιλέξω:( Θα έπρεπε να υπήρχε μια επιλογή “όλα”.