Best SOUVLAKI εν Αθήναις και στην Ελλάδα γενικότερα

αυτο ειναι στην αγ.φανουριου…εκει κοντα περναει και το 732…αμα θες αυριο μπορω να σου πω και ακριβως που ειναι(θα ρωτησω)…πραγματικα αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις…

Ειναι μεγαλο?γιατι τα μικρα πλεον πρεπει να ειναι εξαιρετικης γευσης για να τα φαω.

εννοειται…σου λεω ειναι αλλο πραγμα…

Οι Πρωταθλητές και το σουβλάκι της Χαροκόπου στην Καλλιθέα είναι μακράν τα καλύτερα…:wink:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ !! ΟΧΙ ΕΝ ΑΘΗΝΑΙ
ΑΙ ΑΘΗΝΑΙ
ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΑΙΣ ΑΘΗΝΑΙΣ (ΔΟΤΙΚΗ)
ΤΑΣ ΑΘΗΝΑΣ

  • ΑΘΗΝΑΙ
    τέλος με το μάθημα …
    πάμε στα σοβαρά τώρα …

το αθηναϊκό σουβλάκι για τους βορειοελλαδήτες αλλά και τους κρητικούς είναι ανέκδοτο (είναι μισό στο μέγεθος δεν έχει σχεδόν τίποτα μέσα ένα χάλι γενικώς). παρακαλώ να το επιβεβαιώσουν συμφορουμιστές από τις αντίστοιχες περιοχές. Παρόλα αυτά επειδή η Αθήνα καλώς - κακώς είναι τεράστια από τις χρόοοοονιες αναζητήσεις μου έχω ανακαλύψει τα εξής μέρη

  1. ΤΑ ΠΕΥΚΑΚΙΑ ΣΤΟ ΧΑΪΔΑΡΙ (κλασσικό σουβλατζίδικο ψησταριά με γηραιό ιδιοκτήτη με άσπρο φανελάκι τσιγάρο στο ένα χέρι λίγδα μπίχλα και κόβω τον γύρο με τον άλλο. Αληθινή τρουίλα μόνο για τους hardcore fans)
  2. ΤΟ ΧΑΝΙ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟ (μεγάλος σε μέγεθος και ζουμερές πίτες / καθαρό αυτή την φορά)
  3. ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ ΦΑΤΣΑ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΙΚΑΙΑΣ : 5 AΣΤΕΡΑΚΙΑ (το μέρος όπου έφαγα ΠΙΤΑ ΜΕ ΓΑΡΔΟΥΜΠΑΚΙ . ΡΙ-ΣΠΕΚΤ!!!)
  4. Η ΑΠΟΛΥΤΩΣ CULΤ TZATZIKOKINHΣΗ ΕΛΛΗΝΟΡΩΣΣΩΝ - με το ραφιναρισμένο κορυφαίο τζατζίκι της. Προσοχή το μέρος έχει μόνο καλαμάκι - μπιφτεκάκι σε πίτα αλλά ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ. Αξίζει να δοκιμαστεί από κάθε φαν έστω και μία φορά
  5. Κλείνω πεντάδα με το κλασσικό σουβλατζίδικο Η ΘΡΑΚΑ στην Υμητού στο Παγκράτι. all time classic μέρος με τεράστιες πίτες και άπαιχτους ψήστες. Επενδύστε άφοβα.

Καλές μάσες

Πωπω! Τρομερό θρεντ!

Πάω να ανοίξω τα ακόλουθα:

  1. Best μπουγάτσα-τυρί στη Σαλλλονίκη
  2. Best μπουγάτσα-κιμάς στη Σαλλλονίκη
  3. Best μπουγάτσα-σπανάκι στη Σαλλλονίκη
  4. Best μπουγάτσα-κρέμα στη Σαλλλονίκη
  5. Best πατσάς στη Σαλλλονίκη

:stuck_out_tongue:

Ρε παιδιά έλεος, θα πέσει ο σερβερ στο τέλος… Και μετά θα λέμε ότι φταίει ο Χάκος. Κάντε ένα συγκεντρωτικό θρεντ…

Aπαγορευεται το spamming εκ Βορρά στο παρόν thread…Ευχαριστώ…:slight_smile:

Ενα πολυ καλο μαγαζι ειναι στον δρομο που πας απο Ομονοια για Πλ.Εξαρχειων (Θεμιστοκλεους ?).
Ειναι εκει στους 5 δρομους και ανοιγει μονο το μεσημερι.Ποιοτητα!

την Αράχωβα λες κοντά στο underworld? ένα πέτρινο με μεγάλο καλαμάκι (αθηναϊκά) / σουβλάκι (σαλονικιώτικα) ?
έχει καλό πράγμα εκείνη η περιοχή…

Dexter_ : σε παίζω άνετα και με τα σουβλατζίδικα Και τα μπουγατσάδικα της Σαλλλονίκης … dont mess with me when Im hungry…

Ο Χρηστος στο παγκρατι ηταν τρελο power αλλα τελευταια εχει πεσει. Μαλλον επειδη ανοιξε ενας σαλονικιος κατα προφητη ηλια μερια και μας εχει τρελανει ολους. Αναρωτιεμαι τι σταδιαλα βαζει στο γυρο.

ή την Αράχωβα ή την Λειβαδιά λέει…

Ναι αυτο πρεπει να ειναι.Μικρο ειναι κιολας.Ειχα καιρο να φαω πιτογυρο που να ειναι οι γευσεις ξεκαθαρες.
Επισης ενα φιλαρακι απο Πετρουπολη μου εχει πει οτι καλη ειναι κ η Δροπολη.

ε Αράχωβα / Λειβαδιά κοντά είναι αυτά (και κυριολεκτικά)
αλλά είναι της ίδιας “φιλοσοφίας” στο ψήσιμο και το μέγεθος
υγ - μεγάλη επιστήμη η σουβλακολογία … τςςςςςςςς

Πετρούπολη δεν ξέρω από σουβλάκια μόνο από ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΔΕΣ και πιτασρία LA SCALA .
(τα ορόσημα της περιοχής)

Τι εννοει ο τιτλος σουβλακι;

Επειδη εσεις στην Αθηνα ειστε και περιεργοι.

Θελετε σουβλακι και λετε καλαμακι (μπορεις να ρουφηξεις κιολας;)

Θελετε πιτα και λετε σουβλακι.

Γιατι ακριβως μιλαμε;

εννοουμε αυτο που χρονια τωρα αδυνατειτε να καταλάβετε:ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ…:lol:

Γενικά για τα σουβλατζίδικα φίλτατε. όταν εδώ λέμε “πάμε για σουβλάκια” εννοούμε ό,τι πουλάει η ψησταριά.
είναι απλώς ο όρος
ειδάλλως ισχύει το
σουβλάκι = καλαμάκι (από πάνω προς τα κάτω)
σάντουιτς = σουβλάκι (από πάνω προς τα κάτω επίσης)

Για δες που θα υπερασπιστώ τους Αθηναίους :stuck_out_tongue:

Το μπολνταρισμένο σημείο άλλαξέ το με “στην υπόλοιπη Ελλάδα”, που όταν λέει “καλαμάκι” στα σουβλατζίδικα συνεννοείται θαυμάσια. Τουλάχιστον στο νησί μου ποτέ δε με τάισαν πλαστικό πορτοκαλί καλαμάκι μέσα στην πίτα μου :slight_smile: Δεν ισχύει λοιπόν μόνο στην Αθήνα αυτό :wink:

Εννοούμε τα “σάντουιτς” τα δικά σας. Compris?

α, edit. My mistake. Νόμιζα μιλάγατε μόνο για πίτες. Εσείς λέτε και για καλαμάκια. Οκ, iron aris, το θρεντ αναφέρεται σε σάντουιτς και σουβλάκια. Καλά;

Ουτε στην πατρα δεχομαστε την λεξη καλαμακι.
Σουβλακι = κομματικ ξυλου με περασμενα κομματια κρεατος.
Πιτογυρο = πιτα με διαφορα μπιχλιμπιδια μεσα και κρεας απο γυρο.
Πιτα σουβλακι = οτι απο πανω αλλα με κρεας απο σουβλακι.

Ο Λόντος στην Πετρούπολη τα σπάει. Ποσότητα και ποιότητα. Αλλά γιατί ένας φίλος μου λέει ότι είναι από σκύλο? :-k

Ούτε εμείς δεχόμαστε την Πάτρα ρε :lol: