Best SOUVLAKI εν Αθήναις και στην Ελλάδα γενικότερα

ΔΩΣΕ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΤΩΩΩΩΩΩΡΑΑΑ (είναι και μεσημέρι ώρα της πείνας καταλαβαίνεις…)

Θεικό σαντουιτς σουβλάκι (στυλ βρωμικου) κάνει το Ινδιανάκι στις αρχές της Συγγρού…

:lightsabre: Αντε μην τα παρω!

και γω δε μενω βορρα αλλα ετσι συνεννοεισαι υποφερτα

συντοπιτης του deathster ειμαι και νομιζω πως εδω ειμαστε πολυ κουλ στον τομεα 8)

ε death;

Eσείς να τρώτε στου Ψαχου…(και στην Θρακα,Ζαρουχλέικα…):!:

Μια χαρα ειμαστε εδω.Καπως τα καταφερνουμε.

Τα μεγαλύτερα πάντως τα έχω φάει στο Χωριάτικο στο Μενίδι. ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Και πάμφθηνα. Βέβαια από ποιότητα ένας τρώει και δυο πεθαίνουν!

έτσι φαίνεται η αξία του σουβλακίου - σάντουιτς (για να καταλαβαινόμαστε όλοι)
souvlaki till death do us unite
in souvlaki we trust
και άλλα

Για κανενα λογο.Ειναι μεν ωραια αλλα υπερεκτιμημενα οσο δε παει,για να μη μιλησω ποσο κανει να σου ερθει το delivery στις φορτωμενες μερες:p

Βασικα υπαρχουν αρκετα ωραια σουβλατζιδικα,δε νομιζω οτι καποιο ξεχωριζει.Εκει που υπαρχει βασιλιας ειναι στα καλαμακια και λεγεται Ιορδανης.

Θα συμφωνήσω με τον pumpkin για posto. Nταξ καλά είναι αλλά όχι και τα πιο ωραία.

Επίσης μην πάτε λειβαδειά και αράχωβα ρε παιδιά. Μισό λεπτό πιο πέρα είναι τ’ αναμέννα κάρβουνα. Το καλύτερο έβερ

Πανω στη Φιλολαου, ιδιο σχεδον υψος με την Εκκλησια του Προφητ’ Ηλια.

Κοιτα να δεις. Θα σου δειξω ΕΓΩ τη διαφορα :!:

Το σουβλακι με καλαμακι οπως το εννοουμε ΕΜΕΙΣ, ειναι ετσι.

Κι οπως το εννοειτε ΕΣΕΙΣ, ειναι ετσι:

Συνεπως, δε παει στραβα ο γιαλος. Μαλλον στραβα αρμενιζετε :!:

Χαχα!καλο καλο!Το ξυλο με κομματια κρεας λεγεται σουβλακι στην Πατρα.
Ετσι το λεμε εδω ετσι το αναγνωριζουμε.

Ναι οκ ολη η Ελλαδα λεει σουβλακι αυτο που ποσταρε στην πρωτη πικ ο Ανγμαρ εκτος απο μια μειονοτητα στην πατρα και τη θεσσαλονικη που το λεει σαντουιτς και το καλαμακι το λεει σουβλακι και δεν ξερω και γω τι αλλο λετε διαφορετικα.

Καταραμένοι Πομάκοι… [-X

Λοιπόν θα κάνω έναν πρόχειρο κατάλογο για να συνεννοηθούμε

Θεσσαλονίκη:
Κρύο Σάντουιτς = το σάντουιτς
Ζεστό σάντουιτς = τα πιτόγυρα ή σουβλάκια
Τοστ = το κρύο σάντουιτς αφού μετέλθει τη διαδικασία της τοστιέρας
δηλ. αμα είσαι στα everest και θες το σάντουιτς σου ψημένο , αυτό αυτομάτως γίνεται τοστ
το τοστ = παραμένει ως έχει απλώς είναι μικρό άρα ανάξιο λόγου για Θεσσαλονίκη
επίσης
κασέρι = οποιοδήποτε κίτρινο τυρί
τυρί = οποιοδήποτε λευκό τυρί κυρίως η φέτα
φέτα = υποκατηγορία του τυριού
το μακεδονικό all time classic κασέρι = υποκατηγορία του κασεριού
εχμμμ αυτά δεν μου έρχονται άλλα τώρα…

Ε δεν λες τα επικα μπουγατσα γλυκια, μπουγατσα με τυρι, μπουγατσα με κρεμα κλπ :lol:

ναι σόρρυ συνεχίζω

μπουγάτσα = είδος φύλλου όπως λέμε πχ κουρού (για να χρησιμοποιήσουμε και ορολογία του forum xixi)
το οποίο μπορεί να γεμιστεί με παντώς είδους πράγματα (κρέμα, τυρί, ΚΑΣΕΡΙ, κιμά, σπανάκι κλπ κλπ )
Αθήνα : μπουγάτσα = γλυκό με φύλλο κρέμα και ζάχαρη άχνη
σαλάτες = οι αλοιφές πχ στο ΖΕΣΤΟ σάντουιτς αν θέλεις να βάλεις τζατζίκι ή ουγγαρέζα ή κάτι άλλο θα το ζητήσεις ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ !
η τύχη της γνωστής σαλάτας αγνοείται

α ναι και :
σαρμαδάκια = τα ντολμαδάκια Γιαλατζί όμως! σος
τζιγεροσαρμάς = τα ντολμαδάκια με κρέας με διαφορές όμως στον τρόπο παρασκευής
επειδή όμως το νιώθω ότι σπαμμάρω και θα φάω κράξιμο παρακαλώ τους μοντς να βρουν μία λύση ώστε να συνεχιστεί το εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος αυτό θέμα

Ε μα ξεχασα!Ολη η Ελλαδα ειναι η Αθηνα.Συμφωνα με το σκεπτικο σας δεν θα λεμε πλεον αρνι στη
σουβλα αλλα αρνι στο καλαμι!

Σε νησι μενω. Και εδω το λεμε σουβλακι αυτο με την πιτα και το κρεας μεσα. Και σε ολα τα μερη που εχω παει εντος ελλαδας (εκτος απο τη θεσσαλονικη) σουβλακι το λενε. Πατρα δεν ξερω τι παιζει δεν ειχα την τιμη να περασω :stuck_out_tongue:

Κανα καλό κοντά στους Αγίους Αναργύρους,γιατί μέχει κόψει λόρδα???:stuck_out_tongue: