Best Stoner Album

Με αφορμή το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ομώνυμο άλμπουμ των Suma, που λιώνω άσχημα τώρα τελευταία, κάνω αυτό το ψευτό-θρεντ, με 10 κορυφαία στόουνερ άλμπουμς, για να δούμε πιο είναι το “καλύτερο” απ’ όλα.
Εντάξει, λίγο μάπα και όχι απόλυτα αντικειμενικό θρεντ, αφού άφησα έξω γύρω στα 10-15 απίστευτα άλμπουμ, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται.
Πλιζ, μη ξεκινήσετε το κράξιμο, τύπου “αυτό δεν είναι απόλυτα στόουνερ”, “δεν έβαλες το άλλο”, “μα που είναι οι τάδε και οι ξετάδε”, κτλ. Τα ξέρω όλα αυτά και μακάρι να τα έχωνα όλα αλλά δυστυχώς έχουμε μόνο 10 επιλογές και προσπάθησα να βάλω κάποια ενδεικτικά.
Επίσης, άφησα έξω διάφορα συγκροτήματα που ένω έχουν έντονα τα στόουνερ στοιχεία, τα άφησα έξω γιατί ταιριάζουν σε άλλα θρεντ καλύτερα (π.χ. Electric Wizard, QOTSA, CoC, κτλ.).

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Clutch - Blast Tyrant (2004)

Colour Haze - Colour Haze (2004)

Down - NOLA (1995)

Fu Manchu - In Search Of… (1996)

Kyuss - Blues For The Red Sun (1992)

Los Natas - Ciudad De Brahman (1999)

Monster Magnet - Dopes To Infinity (1995)

Sleep - Sleep’s Holy Mountain (1993)

Spiritual Beggars - Ad Astra (2000)

Suma - Suma (2003)

Εντάξει, στη θέση των Suma, θα μπορούσε να ήταν πολλοί άλλοι, αλλά αυτοί ήταν η πηγή έμπνευσης γι’ αυτό το θρεντ και επίσης αν και όχι πολύ γνωστοί, γαμάνε και δέρνουν!

Ψηφίστε τώρα!

fuck!
πρέπει να είναι το πιο δύσκολο πολλ που έχω ψηφίσει μέχρι στιγμής!
το blast tyrant περιέχει το υπερέπος regulator και αυτός από μόνος του είναι λόγος να το ψηφίσεις.
από τους colour haze προτιμώ το πιο ταξιδιάρικο all.
το nola των down είναι από τους πρώτους stoner δίσκους που άκουσα και χαίρομαι που το έβαλες εδώ γιατί πολλοί το θεωρούν αδικαιολόγητα για μένα sludge.δισκάρα ολκής αλλά προτιμώ το πιο εσωστρεφές bustle in your hedgerow που περιέχει και ένα από τα καλύτερα κομμάτια όλων των εποχών,το learn from this mistake.
τους fu manchu δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν τους λάτρεψα.το in search of… πάντως είναι ο καλύτερος δίσκος τους κατεμέ.
οι kyuss ντάξει,είναι η κορυφαία μπάντα του είδους.θα τους ψήφιζα αλλά μάλλον προτιμώ το welcome to sky valley.
το δίσκο των los natas δεν τον έχω ακούσει άρα δεν έχω άποψη.
τους monster magnet τους προτιμώ σε πιο hard rock φάση στυλ powertrip.
το sleep’s holy mountain είναι πολύ απλά από τους κορυφαίους δίσκους όλων των εποχών.ντουμάνι ο ήχος!
οι spiritual beggars είναι η καλύτερη μπάντα του amott,θεός ο spice και οι μελωδίες του ad astra είναι ιδανικές για να τις ακούς ενώ οδηγάς σε έναν έρημο δρόμο ντάλα μεσημέρι με κατεύθυνση το πουθενά.έπος.η δεύτερη επιλογή μου από τους δίσκους του πολλ.
και τέλος οι suma…
τι άλλο να πω δηλαδή γι’αυτούς?
θα ψηφίσω τους suma λοιπόν γιατί το ντεμπούτο τους είναι ο ορισμός του stoner και γιατί τώρα τελευταία έχω φάει μεγάλο κόλλημα μαζί τους…

fu manchu, γιατι οι περισοτεροι ψηφοι θα πανε σε kyuss και beggars… :stuck_out_tongue:

Δυσκολο να μην ψηφισω δισκο που εχει συμμετοχή ο Αnselmo…τα παντα Nola λοιπόν…

Καταρχάς, το θρεντ είναι multiple choice, γι’ αυτούς που δεν μπορούν να ψηφήσουν μόνο ένα.
Όπως εγώ ας πούμε που αδυνατώ να επιλέξω ανάμεσα σε Kyuss και Sleep.

Οι πρώτοι είναι αυτοί που με έμπασαν στο στόουνερ και από τα αγαπημένα συγκροτήματα έβερ και το BFTRS είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ από αυτούς.

Οι Sleep, είναι η πώρωση η ίδια, με μπόλικα ντουμ εθιστικά περάσματα και το Άγιο Βουνό τους είναι άγιο και σατανικό ταυτόχρονα.

Αν και δεν πλησιάζουν τους παραπάνω, οι Suma είναι η τεράστια ονείρωξη των τελευταίων βδομάδων και τους ψήφισα τιμητικά.

Και γω το NOLA ήταν το πρώτο stoner που άκουσα, και το ψήφισα γι’αυτό το λόγο.
Πέρα από αυτό όμως, μια δεύτερη (αρκετά αναμενόμενη) ψήφος πήγε στο blues for the red sun.

Τι stoner έχουν οι Down ρε παιδιά πέρα από το γεγονός ότι όλα τα μέλη τους την πίνουν; Δεν έχω καταλάβει κάτι μήπως;

Από το πολλ θα ψηφήσω άνετα Blues For The Red Sun. Γενικά, Sky Valley, big time!
Γενικά πάντως, μπήκανε σούπερ-γαμηστεροί δίσκοι στο πολλ. Θα τσεκάρω και αυτή τη Suma (Χίου κι έτσι) και θα πω γνώμη.

Τους Sleep και Suma ούτε που τους ξέρω, με βάση τα υπόλοιπα άλμπουμς όμως χαλαρά AD ASTRA. Βασικά, δύσκολο να μπει σε πολλ το συγκεκριμένο άλμπουμ και να μην το επιλέξω.

δεν ξέρω,ίσως να φταίει το γεγονός ότι ΛΑΤΡΕΥΩ τους eyehategod και έχω αυτούς ως πρότυπο του sludge.
οι down είναι μπαντάρα και για μένα αυτή είναι η καλύτερη μπάντα του anselmo και το bustle in your hedgerow είναι άνετα μέσα στους 10 αγαπημένους μου δίσκους ever.
έχουν πολλά στοιχεία sludge αλλά τους θεωρώ κατά βάση stoner.
εδώ έχουν τραγούδι stone the crow…:stuck_out_tongue:

Ε καλά εννοείται ότι είναι γαμώ τις μπάντες, δεν έθιξα αυτό.
Εμένα πάντως ούτε με στοουνερ μου μοιάζουν, ούτε κλασική σλατζ μπάντα θα τους έλεγα. Ούτε νομίζω ότι έχουν καμία σχέση με Eyehategod.

βασικά για μένα είναι southern metal το οποίο είναι ένα μείγμα sludge με stoner.και μαζί τους οι corrosion of conformity και οι crowbar.
απλά είναι λίγες μπάντες για να το πεις genre και γι’αυτό μάλλον κατατάσσονται αλλού.
μπαντάρες όλες αλλά το sludge έχει πιο πνιγηρή ατμόσφαιρα και πιο σκισμένα φωνητικά.

Σίγουρα τους ταιριάζει πιο πολύ αυτό πιστεύω.

Spiritual Beggars - Ad Astra απο μενα χωρις να εχω ακουσει ΟΛΑ τα υπολοιπα :frowning:

Τα stoner threads στα υποια πρεπει να ψηφισουμε καλυτερη μπαντα, καλυτερο δισκο, καλυτερο κιθαριστα, καλυτερο μουσι κτλ δεν εχουν λογο υπαρξης. Ειναι threads που ΣΙΓΟΥΡΑ θα βγουν πρωτοι οι kyuss. 'Η να συζηταμε ωραια και καλα ή να φυγουν οι kyuss απο το poll και να θεωρειται αυτονοητη η νικη :stuck_out_tongue:
Ας ψηφισω ομως. Θα ψηφισω blues for the red sun γιατι δεν εχουν γινει τα παραπανω και δεν θελω να αλλοιωσω το αποτελεσμα (ολα τα σκεφτομαι η καργιολα, ολα) καιιι αναμεσα σε holy mountain και colour haze, holy mountain γιατι ετσι πρεπει να ειναι η stoner. Ειναι πιο πζυχεδελικοι οι colour haze.

Δυσκολο να ψηφισεις…Βασικα μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι με τους Suma για Best Stoner Album?Κι εμενα μου αρεσει παρα πολυ και το ομωνυμο τους το θεωρω απο τα καλυτερα τους αλλα δεν νομιζω να συγκαταλεγεται στα Best Stoner Album(προσωπικη αποψη παντα)
Για μενα θα μπορουσε να εμπαινε στη θεση του το Tumuli Shroomaroom απο Acrimony η’ το Nebula - To the Center η’ Lowrider - Ode to Io η’ Ché - Sounds of Liberation(απο τα γνωστα)…

Αργεντινικο stoner και τα μυαλα στα καγκελα…:smiley:

Βασικά, αυτό που ήθελα είναι να υπάρχει μια ποικιλία στις επιλογές:

Οι Clutch έχουν μια πιο μπλουζίστικη διάθεση.
Οι Colοur Haze είναι πιο ψυχεδελικοί με μπόλικα ανατολίτικα στοιχεία.
Οι Down είναι southern/βλαχαδερό ροκ.
Οι Fu Manchu είναι κλασσικό στόουνερ.
Οι Kyuss είναι Desert ροκ.
Οι Los Natas έχουν κι αυτοί μπόλικη ψυχεδέλεια.
Οι Monster Magnet είναι πιο space φάση.
Οι Sleep ντουμίζουν γάμα τα.
Οι Beggars είναι εξωγήινοι.
Και οι Suma έχουν μερικά σλατζ περάσματα.

Επίσης για Suma ξηγήθηκα στο αρχικό ποστ. Εννοείται ότι δεν είναι το καλύτερο στόουνερ άλμπουμ αλλά είναι αυτό που λιώνω περισσότερο από οτιδήποτε άλλο αυτή την περίοδο.

Άσε που το καλύτερο άλμπουμ των Beggars είναι το Mantra III! :stuck_out_tongue:

dopes to infinity ,γιατι ο wyndorff σε αυτο το δισκο ειναι εξωγηινος.

Down και Fu matchu αποκλειω,διοτι οι μεν παιζουν κατι σαν southern rock-σλατζ,ενω οι fu manchu τους εχω συνδιασει με σκεητ στο σχολειο και λοιπα γραφικα,οπωτε αν και στονερ τους βλεπω λιγο διαφορετικα…

μετα spiritual beggars θα εχωνα,μονο αμα υπηρχε το another way to shine,αντε ισως το mantra,μιας και το ad astra χυνει αλλα το βαζω κατω απο τα αλλα 2…

Για τα αλλα,ολες δισκαρες,monster magnet αγαπαμε αλλα προτιμω καποιες stoner μπαντες περισσοτερο,los natas δεν εχω ακουσει,το suma το ακουω τελευταια τωρα οπωτε μενει οφ,Clutch εχω μια ελαφρα προτίμηση στο ομοτιτλο και στο Jam Room,τα οποια ισως αμα ηταν να τα ψηφιζα ενω τελευταίοι οι color haze,στους οποιους δηλωνω newbie,εχοντας ακουσει μετρημενα κομματια,τους οποιους πρεπει μαλλον να ξαναπιασω συντομα…

Οπωτε αναμεσα σε Kyuss και Sleep,αμα στη θεση του ΒLues… βρισκοταν το Circus ή Sky Valley,ειχαν παρει τη ψηφο μου,τωρα με την παραπανω μεθοδο,καταληγει σε Sleep και την υπερδισκαρα τους(αν και παλι:p το dopesmoker το θεωρω μεγαλο επιτευγμα,δεν γαμιεται,και το Holy mountain χωνει το συμπαν)

multiple choice dude.