Best Stoner Band

vote for your weed! :stuck_out_tongue: το stoner συγκαταλεγεται και αναμυγνιεται με αρκετα αλλα ιδιωματα οποτε εχετε πολλες επιλογες…

Εγώ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ψήφισα…

[SIZE=“7”]MONSTER MAGNET!!![/SIZE]

Kyuss είναι η κορυφή, αλλά για μένα Spiritual Beggars

Κyuss…Τι αλλο?8)

Ένα από τα 5 καλύτερα γκρουπς του '90 που έδωσαν φιλί ζωής σε ένα είδος που πέθαινε το οποίο όχι μόνο το έσωσαν αλλά και το μετονόμασαν-μάλλον δεν τους άρεσε η λέξη stoner-σε desert rock:p :stuck_out_tongue:

Τα Blues For The Red Sun και Sky Valley είναι εύκολα στο πάνθεον των κορυφαίων ροκ άλμπουμ όλων των εποχών, ενώ το Wretch αν είχε καλύτερη παραγωγή θα μπορούσε και αυτό να βρίσκεται εκεί (αν και εγώ το βάζω).

O Bjork έπαιζε παπάδες, ο Garcia τραγουδούσε συνδιάζοντας Χέτφιλντ και Όζζι στα καλύτερα τους, ο καφρο-Oliveri απλά ακολοθούσε σιωπηρά τους υπόλοιπους που μεγαλουργούσαν και ο Homme… Τι να πούμε τώρα για τον Homme…;;; Ο άνθρωπος είναι ΘΕΟΣ!!!

Οπότε συνοψίζοντας, [SIZE=“5”]Kyuss[/SIZE] μέχρι τελικής πτώσεως!!!

νταξει μερικες μπαντες του poll εχουν stoner στοιχεια αλλα δεν ειναι κοντα στον ηχο των kyuss που θεωρουνται
η προσωποποιηση του ηχου.

πχ corrosion of conformity
ο ηχος τους περιγραφεται πιο καλα με τον ορο southern metal παρα με τον ορο stoner (rock)
+το οτι ειναι πιο “heavy” απο τον μεσο ορο των stoner συγκροτηματων

σαν καλυτερη stoner μπαντα θα πω τους kyuss γιατι οπως ειπα το ονομα τους εχει συνδεθει με αυτον τον ηχο
αλλα οχι οτι ολες οι αλλες δεν ειναι καλες
συνθετικα πχ βαζω coc με kyuss στο ιδιο επιπεδο

Ήμουν ανάμεσα σε Kyuss και COC. Μιας και οι COC παίζαν και άλλα πράγματα παλιότερα, έδωσα ψήφο στους Kyuss λόγω συνολικής πορείας. Ένα άλλο συγκρότημα που μου αρέσει πολύ είναι κάτι τυποί που λέγονται Natas, αν και γενικά δεν το έχω πολύ ψάξει το είδος. Και βεβαίως respect και στις υπόλοιπες μπάντες του poll, ειδικά στους δικούς μας θεούς Νightstalker.

Aν και οι Kyuss ειναι οι θεοι του ειδους θα ψηφισω Electric Wizard για να
μην μεινουν χωρις ψηφο και γιατι ειναι θεοι.Αν και εγω τους θεωρω
doom και οχι stoner.

Είναι τελικά stoner οι Monster Magnet? They’ re just pure rock 'n roll, για μένα τουλάχιστον :wink:

Με την καμια stoner οι Magnet. Garage/psychedelic/space παλιοτερα, hard rockers πλεον…

Γενικα η λιστα δεν περιεχει stoner μπαντες πλην των Kyuss.
Stoner ειναι οι Unida, Fu Manchu, Nebula κτλ…

Αλλα απο τις μπαντες του poll θα πω Magnet βεβαια.

Και οι Down επίσης φοβεροί στον ευρυτερο χωρο…(Επουδενί stoner βεβαια…)

Υ.Γ Και οι προσευχές συνεχίζονται…:papas:

νταξει ρε παιδια, δεν ηξερα να βαλω μονο “pure stoner” μπαντες στο poll, ενδεικτικο ειναι, ελεος δηλαδη, οποιες μου ηρθαν. οι μεν ειναι doom/stoner οι αλλοι heavy/stoner ok , ψηφιστε “αλλη”, δεν επρεπε να βαλω καθολου poll…

Δεν ξέρω αν είναι είτε stoner είτε garage, είτε hard rock είτε space (παρόλα αυτά πιστεύω να με πάρει ο ύπνος χωρίς να έχω αυτήν την έννοια :slight_smile: ):

Spiritual Beggars
Black Label Society
Monster Magnet
Trouble (τα μεταγενέστερα)
Επίσης μου αρεσε αρκετά το Fused του Iommi.

Αυτές οι μπάντες είναι πού ξεχωρίζω από τέτοιου είδους ακούσματα.

ημουνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στο να ψηφισω Κορροζιον, αλλα μια αορατη δυναμυ μετακινησε τελευταια στιγμη τον κερσορα και πατησε Καηουςς :!:

Toυ Garcia θα ητανε…:lol:

εχει κατι κομματια μεσα το fused…ιδιαιτερα το τελευταιο επος I Go Insane!!! :metal: :metal: :vibrate: :vibrate:
καλα αυτος ο hughes τι φωναρα εχει??σαν 20χρονος ακουγεται!!!
οποιος δεν εχει ακουσει τα μπονους του δισκου,να τα ακουσει!!!

Οι High On Fire πού κολλάνε?

σκεψου λιγο ακομη.

καλα οντως οι high on fire δεν εχουν και τοσο σχεση
εχουν επιρροες απο motorhead,venom,slayer

stoner μπαντες θα λεγα οπως ειπωθηκε και παραπανω τους unida,nebula,hermano,fu manchu

nightstalker = θρησκεια :!: :!: :!:

απο τον εξω κοσμο τωρα kyuss , magnet , audioslave (και μην μου πει κανεις οτι δεν ειναι :!: :!: :!: ) .