Best Stoner Band

οι sleep είναι από τους προπάτορες του stoner ξέρωγω.δε μπορώ να καταλάβω πως λείπουν.
επίσης που είναι οι down?:-k

καλά ναι, η λίστα με τις μπαντάρες του είδους δεν τελειώνει ποτέ…

πάντως, μιας και βλέπω και τους Nightstalker στο πολλ, να πω ότι μπορεί μεν να ήταν αυτοί που κάνανε γνωστό το είδος στην Ελλάδα, αλλά αυτοί που πρωτοπαίξανε αυτό το στυλ εδώ, είναι οι Villa 21. Και εννοώ τους Villa 21 των τελευταίων άλμπουμ τους, όπως το Hellucinations. Βέβαια μπορεί να μην ήταν καθαρό στονερ ροκ (εξ άλλου, τότε δεν υπήρχε κάν ο όρος αυτός), καθώς είχε αρκετά στοιχεία και από γκαραζό-ψυχεδέλεια. Παρ΄όλ΄αυτά, πιστεύω ότι δύσκολα μπορεί να αντικρούσει κάποιος τα συγκεκριμένα επιχειρήματα αν ακούσει το παρακάτω κομμάτι του 1989 (!)

Villa 21 - Moonwhited Room (live 1989)

και επειδή δεν είναι καλός ο ήχος πάρτε το και στουντιακό

Ε, νταξει δεν ειναι και το πιο τρανταχτο παραδειγμα stoner :stuck_out_tongue:

Οπως και τους monster magnet τελικα τους θεωρω hard rock.
Για wizard δε το συζηταμε, doom. Και οι hof, stoner αλλα METAL.

Τους Sleep, τους έφαγε το σύστημα.
Οι Down ίσως και να βρίσκονται σε άλλο θρεντ που τους ταιριάζει περισσότερο…

Kyuss. οι γεννητορες (που πεθαναν στη γεννα :lol:)
Μαζι με Warrior Soul τα πιο αδικημενα γκρουπ των 90ς.

οι περισσότεροι τους κατατάσσουν στο sludge αλλά το θέμα είναι πως τους θεωρώ stoner.για μένα sludge είναι αυτό που κάνουν οι eyhategod π.χ.

Από ποιά άποψη αδικημένοι οι Kyuss;
Εμπορικά εννοείς;

κyuss μακραν!τι να λεμε τωρα!!!

Κατέταξέ τους όπου θες. (not my bussiness :slight_smile: )
Είδα ότι απορούσες, γι’ αυτό απάντησα.
Αν ήταν ρητορική η ερώτηση, δεν το κατάλαβα.

wretch άκου αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=R-8H3gE9dUo
8)

μάλλον ρητορική ήταν η ερώτηση αλλά πάντα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα.
δεν ξέρω,μπάντες σαν τους down και τους crowbar θεωρούνται sludge αλλά εμένα μου κάνουν περισσότερο για stoner.ας πούμε για μένα sludge παίζουν οι eyhategod και οι iron monkey και γενικά αυτό το στύλ με την “ενοχλητική” και ασφυκτική ατμόσφαιρα.
τώρα ίσως να κάνω και λάθος αλλά αυτή είναι η οπτική μου γωνία.

Απο τις παραπανω μπαντες, αγαπημενες μου ειναι Corrosion Of Conformity και Orange Goblin. Γενικα προτιμω COC λογω των θρας στοιχιων αλλα στον τομεα στονερ νικανε οι γκομπλιν.