Better Call Saul

Νομίζω στέκεται και μόνο του.

Γαμωτο, δε θυμάμαι πολλά πράγματα, θέλω να το ξαναδώ απ’ την αρχή, αλλά τώρα έχω βάλει το office και ξαναβλέπω. Λογικά μέχρι τον Αύγουστο που θα τελειώσει η σεζόν θα έχω έρθει στα ίσια

Νομίζω ότι έλαβε το τέλος που του άξιζε. Φαινομενικά χαμηλών τόνων αλλά γεμάτο συναισθηματικές εκρήξεις μεγέθους ηφαιστείου, σχεδόν αόρατες!

Yes, better call Saul :saluting_face:

5 Likes

Spoilers από εδώ και κάτω:

Τελικά ο Saul έκανε την ανατροπή και παραδόθηκε, ομολόγησε και εξέτισε την ποινή του για να λυτρωθεί ως προσωπικότητα, στην Κιμ. Που φαίνεται ότι νίκησε την κούρσα στον αγώνα για τα μεγάλα πάθη του (Λεφτά, κομπίνες, έρωτας για γυναίκα).

Ως πλοκή, τη βρήκα ταιριαστή και εκπληρωτική. Ως σεναριακό εύρημα (ομολογία στο δικαστήριο με μάρτυρα την Κιμ), αμφιταλαντεύομαι ακόμα αλλά μάλλον κλίνω ότι δε γινόταν αλλιώς να γίνει developed αυτή η κάθαρση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα (1 επεισόδιο), επομένως καλώς έγινε έτσι.

2 Likes

τι να δουμε τωρα υστερα απο αυτο,εξαιρετικη σειρα,θα μας λειψει

1 Like

Δεν έχω λόγια. Το σφίξιμο στο στομάχι που ένιωσα στην τελευταία σκηνή μου πήρε καμιά ώρα για να το ξεπεράσω.

Spoiler alert

Θα είμαι υπερβολικός αν πω ότι ο Saul Goodman είναι μία από τις καλύτερες αναπαραστάσεις του διαβόλου/κακού σε κινηματογράφο/TV? Γιατί νομίζω περί αυτού πρόκειται. Όλοι μας έχουμε έναν Jimmy McGill και έναν Saul Goodman μέσα μας. Μπορεί ο δικός μας Saul Goodman να μην διαπράττει κακουργήματα, αλλά υπάρχει και παλεύει με την καλή πλευρά του εαυτού μας.

Η σκηνή με τον Mike στην έρημο, που είπε ότι βασικά τα λεφτά θα επιδίωκε αν γύριζε το χρόνο πίσω, είναι όλα τα λεφτά, ένα story arch που κλείνει ιδανικά. Την ύστατη στιγμή, αυτός αυτό σκέφτηκε, αυτή ήταν η φύση του. Όμως ήταν ο ίδιος άνθρωπος που επισκιάστηκε όλη του τη ζωή από τν πετυχημένο αδερφό, που προσπάθησε σκληρά να τον βοηθήσει όταν βρέθηκε σε ανάγκη. Ο ίδιος άνθρωπος που διάβασε και δούλεψε σκληρά για να γίνει δικηγόρος και πάλεψε για να μπει στο σωστό μονοπάτι.

Και στο τέλος, αποφάσισε να κριθεί ως Jimmy, και όχι ως Saul, για να εξιλεωθεί στα μάτια της γυναίκας που αγάπησε, και ίσως του μεγαλύτερου παράγοντα που τον κράτησε στο “ίσιο” μονοπάτι. Θεωρώ αριστουργηματικό σεναριακό εύρημα αυτήν την ανατροπή. Τους έφερε σε 7 χρόνια, και επέλεξε να καταδικαστεί πλήρως.

Αυτή η πολυπλοκότητα του χαρακτήρα αυτού είναι κορυφή για κινηματογράφο/tv.

Όσο για την Kim, δύο σκέψεις έχω. Η πρώτη πως από το μηδέν που ήταν, basically ένα κορίτσι από την επαρχία που δούλευε σε χαμαλοδουλειές έγινε big law associate, αλλά έπαιξε περισσότερο με τα όρια του χαρακτήρα της και τελικά κατάλαβε ότι κάηκε και επέστρεψε πάλι στο μηδέν, σχεδόν αυτοτιμωρητικά, στην κυρ-παντέλικη ζωή που είχε από παιδί. Φωτεινή αχτίδα ο εθελοντισμός της στο τέλος, αλλά είναι αρκετός για εξιλέωση; Πόσο δεμένους μας κρατάνε οι ρίζες μας τελικά, και πόσο μπορούμε να τις κόψουμε;

Δεύτερον, είναι απόδειξη ότι έχει τρομερό ενδιαφέρον να παίζεις με τοξικούς ανθρώπους, αλλά έχει και συνέπειες. Ερωτεύτηκε βαθιά τον Jimmy για τα όλα του, την τρέλα του, το πάθος του κλπ, αλλά έπαιξε με την φωτιά και κάηκε. Πόσους τοξικούς, μα πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους έχουμε συναντήσει και πόσο επενδύσαμε μαζί τους και καήκαμε ή γλιτώσαμε στο τσακ;

Spoiler alert off

Λογικά θα κάτσει κάποτε στο top-10 σειρών όλων των εποχών στην κοινή γνώμη, τουλάχιστον στην κατηγορία δράμα, αλλά ποιος χέστηκε για την κοινή γνώμη στην τελική.

11 Likes

το Better Call Saul είναι καλύτερο από την αγαπημένη σου σειρά

3 Likes

Ωραιο κείμενο (φουλ οφ σποιλερς)

Summary

Το φινάλε του Better Call Saul ήταν μια χρονομηχανή

1 Like

Το ξεραμε ολοι και επιβεβαιωθηκε:
Το Better Call Saul ειναι η καλυτερη σειρα στην ιστορια της τηλεορασης,με διαφορα απο την δευτερη!!
ΑΠΑΡΑΜΙΛΛΟ ΕΠΟΣ!

ΥΓ.Μαζι με τους κρατουμενους φωναζα κι εγω:
Better Call Saul!
Better Call Saul!
Better Call Saul!
Better Call Saul!

4 Likes

Τελικά

Summary

η ομολογία ήταν καθαρά λόγω συνείδησης ή το επέλεξε για να γλυτώσει την Κιμ από την μήνυση της γυναίκας του Χάουαρντ??

Και τα δυο ισχυουν ταυτοχρονα.

Από τότε που έκανε αισθητή την παρουσία της η Κιμ στη σειρά, που είναι και για Γκράμυ ο ρόλος και η υποκριτική,

Summary

είχα πάντα το άγχος μην τυχόν σκοτωθεί εξαιτίας του Saul. Μιλάμε για τόνους ανακούφισης.

4 Likes

Αντίο Jimmy McGill, αντίο Saul Goodman, αντίο σε μια από τις πιο καλογραμμένες ιστορίες της μικρής οθόνης, θα μας λείψει.

12 Likes

Better Call Kim!
Better Call Kim!
Better Call Kim!

4 Likes
1 Like

Μολις το τελειωσα, οκ καλο ηταν αλλα το τελος απογοητευτικο και μαλλον out of character

1 Like
Summary

Το ξέσπασμα της Κιμ στο λεωφορείο νομίζω ήταν μία από τις καλύτερες σκηνές που έχω δει να κάνει οποιοσδήποτε ηθοποιός οπουδήποτε

11 Likes