Bin Laden is dead

εγω. :-k

φίλε μου nir1 πρέπει να το κοιτάξεις λίγο βαθύτερα το θέμα της επίθεσης την 9/11

ξερω τι σεναρια παιζουν, αλλα εφοσον δεν υπαρχουν αποδειξεις…

μπορείς εσύ να αποδείξεις πως γίνεται να πέφτουν κτίρια σαν τραπουλόχαρτα? επειδή έπεσε το αεροπλάνο στον 3000 όροφο…
απλά δεν γίνεται!

υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο?

edit:
χώρια που όπως λέει ο από πάνω έκανε μπαμ οτί ήταν ελεγχόμενη η έκρηξη και η κατεδάφιση

+φωνώ με τον Elric…

Για να πιστεύει ακόμα κάποιος ότι 2 κακοί άνθρωποι πήραν 2 αεροπλάνα και καρφώθηκαν στους πύργους πρέπει να έχει μαύρα μεσάνυχτα σχετικά με ότι
συμβαίνει γύρω του…

Όσο για τον Οσάμα και μένα μου κάθεται κάπως ότι έχει πεθαίνει…
Δεν νομίζω να είναι αλήθεια πάντως…
Πάντως και αλήθεια να είναι δεν αλλάζει κάτι…

Στο θέμα της τρομοκρατείας πιστεύω ότι ο Οσάμα είχε το μικρότερο μερίδιο ευθύνης σε σχέση με κάποια άλλα μεγάλα κεφάλια…
Ένα πιόνι στο παιχνίδι τους ήταν…

νομιζω οτι στην επιθεση του Αμερικαν Τρεηνντ απο μπαμπα ρεντνεκ μπους σηνιορ οσαμα στο WTC ηταν το πιο ευστοχο μερος καθως ειχε συμβολικο στοχο και χτηπησε την καρδια της οικονομιας μιας χωρας αυτο που παντα οι αμερικανοι ειχαν σαν γοητρο την (δηθεν) πιο ισχυρη και κεντρικη οικονομια του κοσμου…

έχουν αναφέρει (το οποίο δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει) οτι το κτίριο κατέρρευσε σαν τραπουλόχαρτο λόγω υπερβολικής θέρμανσης του σκελετού του κτίριου από την φωτιά λόγω κηροζίνης.σαν αποτέλεσμα λιώσανε τα μέταλλα του σκελετού του κτιρίου και κατέρρευσε.

έντιτ:όσον αφορά τα σενάρια για το ποιός έριξε τα αεροπλάνα στο WTC εγώ τείνω να πιστέψω οτι ναι μεν το ρίξανε 2 ή 3 κακοί άνθρωποι αλλά η όλη επιχείρηση έγινε με εντολή και βοήθεια της CIA…

Ολοι λεμε ψεματα στη ζωη μας …Ακομα και το wikipedia!8)

νομιζω το “εκανε μπαμ” ειναι η πιο καταλληλη φραση για να το περιγραψεις :stuck_out_tongue:

…φιλε μου τι αποδειξεις ? η al-Qaeda ειχε αναλαβει την ευθυνη αν δεν κανω λαθος… μαλιστα στο αρχικο σχεδιο ο στοχος ηταν πυρηνικες εγκαταστασεις, αλλα μετα διαλεξαν το WTC επειδη στο αρχικο σχεδιο “η κατασταση θα μπορουσε να βγει εκτος ελεγχου”… επισης ΔΕΝ ηταν η πρωτη φορα που η al-Qaeda επιτιθονταν στο WTC, ειχε ηδη προηγηθει αυτη του 1993 με φορτηγο παγιδευμενο με εκρηκτικα.

ισως υπαρχει λαθος αντιληψη, δεν “υπερασπιζομαι” τους αμερικανους, απλα μου την δινει η εδω γενικη αντιληψη οτι για ολα τα δεινα του κοσμου φταινε οι αμερικανοι… και βασικα οχι, δεν το πιστευω οτι οι αμερικανοι ανατιναξαν οι ιδιοι το WTC. οχι οτι δεν τους εχω ικανους, αλλα ειναι πολυ βαρυ, και απαιτει εξισου βαριες αποδειξεις…

Λετε ο Οσαμα να ηταν ο Βεγγος ?

η επιθεση εγινε με αεροσκαφη 767 που ζυγιουν απο 50 εως 80 τονους… επισης τα κτηρια καιγοντουσαν επι 50 λεπτα πριν καταρρευσουν. οποτε ισως κ να εχεις δικιο σ’αυτο.

πρέπει να αναπτύχθηκαν τρελές θερμοκρασίες για να γίνει αυτό! δηλαδή από τη φωτιά έλιωσαν τα σίδερα? αυτό δεν ευσταθεί, αν ισχύει αυτό η κατασκευή ήταν επικίνδυνη εξ αρχής… εγώ έχω ακούσει ακόμα και για εκρηκτικούς μηχανισμούς…

το κτίριο προφανώς δεν έχει κατασκευαστεί να αντέχει φωτιά από κηροζίνη (καύσιμο για τα αεροπλάνα).συν οτι ο σκελετός του κτιρίου είναι από χάλυβα μάλλον.αντέχει πολύ αλλά και ο χάλυβας μέταλλο είναι σε κάποια θερμοκρασία αρχίζει και καταρρέει η συνοχή μεταξύ των μορίων του.

ο σκελετός του κτιρίου ήταν από ατσάλι…η θερμοκρασία που μπορεί να ανέπτυξε η κηροζίνη είναι 1800 φαρενάιτ και το ατσάλι λιώνει στους 2800…

Ο χάλυβας (κοινώς ατσάλι) είναι κράμα σιδήρου?άνθρακα.

έντιτ:ο χάλυβας λιώνει-υγροποιείται στους 1500 βαθμους κελσιου.
η θερμοκρασία όταν καίγεται έυφλεκτο υλικό όπως η κηροζίνη φτάνει στους 1100 βαθμούς κελσίου.ο χάλυβας δεν λιώνει στους 1100 αλλά πλέον έχει χάσει την μηχανική του αντοχή κατα πολύ και είναι σαν πηλος περιπου.

εντιτ2: δεν υποστηρίζω την άποψη αυτή απλά λέω τί έχουν πει επίσημα στην αμερική.έστω και λίγο στέκει σαν γνώμη.βέβαια αν το ψάξεις βρίσκεις κάποια μη λογικά σημεία στην κατάρρευση.αυτό δεν σημαίνει βεβαια οτι βάλαν σώνει και καλά εκρηκτικά.

μα ποτέ :smiley:

Λοιπόν για ακούστε λίγο, για να μην πελαγώνετε με κάθε λογής σενάρια…

Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα σκοτεινό σημείο στην κατάρρευση των Δίδυμων Πύργων και ότι όντως ήταν λογικό να πέσουν μετά τη σύγκρουση…

Ας υποθέσουμε επίσης ότι οι αμερικάνικη μυστική υπηρεσία δεν έπαιξε κανένα σκοτεινό ρόλο στην επίθεση. Ότι ούτε έγινε κάτω από τη δική της καθοδήγηση το χτύπημα, ούτε δεν έκανε κάτι για να το αποτρέψει αν και το γνώριζε.

Ας υποθέσουμε ότι δεν ισχύει τίποτα απ’ όλα αυτά ρε παιδί μου, ότι ο Μπιν Λάντεν απλά έπιασε όλη την Αμερική μαλάκα και δολοφόνησε στυγνά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ψυχές.

Ε, ακόμα κι έτσι, ΝΑΙ, ΠΑΛΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Εκείνοι ήταν που για να αντιμετωπίσουν την “κομμουνιστική απειλή”, [U]και[/U] εκπαίδευσαν τον Μπιν Λάντεν και τον έκαναν αυτό που έγινε, [U]και[/U] όπλισαν χιλιάδες φανατικούς ισλαμιστές. Όταν λοιπόν εξέλιπε το “αντίπαλο δέος”, που θα στρεφόταν όλη αυτή η παράνοια των φονταμενταλιστών, με τις ΗΠΑ να επιχειρούν μεθοδικά να βάλουν πόδι στη Μέση Ανατολή, με την τεράστια γεωστρατηγική της σημασία και όλες τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της; Έσπειραν ανέμους και θέρισαν θύελλες.

Και το πλέον τραγικό δεν είναι καν αυτό: είναι ότι το αμερικάνικο κατεστημένο δεν “τιμωρήθηκε”, δεν την “πάτησε”. Κάθε εξέλιξη, κάθε φαινομενικά απρόσμενη αλλαγή στα δεδομένα, κάθε “στροφή”, την αξιοποίησε προς ώφελός του. Αυτός που την πάτησε ήταν ο ίδιος ο αμερικάνικος λαός.
Ο ίδιος ο αμερικάνικος λαός που εδώ και δεκαετίες υποφέρει από την ανεργία και ένα κοινωνικό σύστημα χωρίς καμιά έννοια κοινωνικής πρόνοιας, όπου η ανθρώπινη ζωή δεν κοστίζει ούτε δεκάρα αν έχεις την “ατυχία” να βρίσκεσαι στη βάση της κοινωνικής πυραμίδας, στις 11/9/01 μέτρησε εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς και μετέπειτα κάτω από το βάρος του πόνου του και της δίψας για “εκδίκηση” με λάθος αποδέκτη παρασύρθηκε, στήριξε με φανατισμό και βούλιαξε σε τουλάχιστον δύο πολέμους στην άλλη άκρη του κόσμου, δύο πολέμους δολοφονικούς όχι μόνο για τους λαούς που τους υπέστησαν, αλλά και για τον ίδιο.
Εξαπατήθηκε οικτρά από τους πολεμοκάπηλους, τους απατεώνες, τους εκπροσώπους των πετρελαϊκών μεγαθηρίων, των οπλοβιομηχανιών, των πολυεθνικών μίσθωσης επαγγελματιών πολεμιστών.
Ειλικρινά, δεν υπάρχει τίποτα πιο τραγικό από την εικόνα μιας αμερικάνικης οικογένειας που υποδέχεται ένα νεκρό φαντάρο γιο/σύζυγο/αδερφό και με δάκρυα στα μάτια κραυγάζει “God Bless America”.

Αν λοιπόν οι συγγενείς των νεκρών της 11ης Σεπτέμβρη θέλουν δικαίωση, το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να γκρεμίσουν το πολιτικό, οικονομικό και κοινωνικό σύστημα της ίδιας τους της χώρας. Γιατί ο ιμπεριαλισμός είναι εγκληματικός για όλη την ανθρωπότητα, αλλά πρώτα για κείνο το λαό που είχε την ατυχία να γεννηθεί στη χώρα που βρίσκεται στην κορυφή του.

Όποιος πιστεύει ότι οι Αμερικάνοι ήξεραν τι πρόκειται να γίνει ή έκαναν αυτοί ότι έγινε με τους δίδυμους πύργους να αλλάξει πλευρό,και σε αυτόν που του τα μετέφερε αυτά να του κόψει και την καλημέρα.
Και ας μην αρχίσουμε πάλι την γνωστή κόντρα Αμερικάνων-Σοβιετικών.Πέρα του ότι θα αρχίσουμε τις ανακρίβειες και θα παρουσιάζουμε σαν κόλαση την μία πλευρά και παράδεισο την άλλη,δεν έχει και κανένα νόημα αυτήν την στιγμή.

άσχετο, αλλά τώρα θυμήθηκα συνάδελφο Ιρανό, που μου έλεγε πως στο πρώτο έτος στο Πολυτεχνείο της Τεχεράνης, τους είχαν βάλει εργασία να βρουν πόση θερμοκρασία θα είχε ένα κτίριο που θα είχε πιάσει φωτιά γιατί ένα αεροπλάνο είχε πέσει πάνω του :stuck_out_tongue:

Κατά τα άλλα, εδώ έχετε άλλον έναν που δεν πιστεύει πως το World Trade Center έγινε με τη συνεργασία Αμερικάνων. Αν ήταν έτσι, ο Οσάμα θα είχε μιλήσει για να μη τον φάνε. Για να τον φάγανε και να μη μίλησε, σήμαινε πως δεν είχε και τίποτα να πει.

Επίσης, αυτά περί ελεγχόμενων εκρήξεων είναι απλά αστεία. Μην ψαρώνετε με το κάθε Zeitgeist.

ΥΓ. Επίσης, δεν το έπιασα αυτό με τους 1100 βαθμούς Κελσίου στην κηροζίνη…