Black Adder

κε???

Στο πρωτο με βρισκεις απολυτα συμφωνο αφου βαλεις και το απολυτα πρωτοποριακο μα τοσο τοσο γαματα βρετανικο the office.

Σκαλωσα ομως με αυτο που εχω μαυρισει.Ποιο ειναι?:-k

Αυτό! :smiley:

[SPOILER] Εν συντομία, η πλοκή τοποθετείται στην Αγγλία του 17ου αιώνα και στο κέντρο της αντιμοναρχικής επανάστασης του Oliver Cromwell και των Πουριτανών. Φυσικά, ο Blackadder με την γκαντεμιά που τον δέρνει έχει χάσει το τρένο των εξελίξεων και έχει ξεμείνει ως ο μοναδικός υποστηρικτής του έκπτωτου βασιλιά! :lol:

[SPOILER]Η πιο κουλή ίσως ιδέα του εν λόγω επεισοδίου είναι ότι ο χαρακτήρας του Βασιλιά Καρόλου της εποχής εμπνεύστηκε από τον σύγχρονο Κάρολο, τον πρίγκηπα! Μιλάμε για απίστευτη ηλιθιότητα και τρελό γέλιο! :lol: #-o

Ελπίζω να σε ιντρίγκαρα αρκετά… :roll:[/SPOILER] [/SPOILER]


the other was the sole descendent of an unfortunate meeting between a pig-farmer and a bearded lady.
History has,quite rightly,forgotten his name.

#-o#-o#-o…Nαιιιιι…και επιπελον δεν εχω δει το back and forth#-o#-o#-o…αλλα το τεταρτο μερος της κανονικης σειρας(goes forth)…Ωραια τωρα με βαζεις να τα ψαχνω:D

Ξεκόλλα ευχάριστο ψάξιμο είναι. Άλλο που δε θέλεις κουφάλα. :smiley:

προσωπικος αγαπημενος ο δευτερος κυκλος

με τους αλλους γελαω κ παλι αλλα αισθανομαι οτι μονο εγω μπορω να
βρω αστεια την πλοκη-διαλογους-ατακες

δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα εαν κατι απο bbc μοιζει με blackadder
τοτε ειναι το yes minister

τα εχω δει πιο παλια στο καναλι της βουλης
αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα ελληνικους υποτιτλους
(οποιος ‘εχει’ κατι ας στειλει πμ)

Στα 2 βιντεοκλαμπ που ειμαι γραμμενος τα εχει παντως.Ειναι 2 κυκλοι με χιουμορ διαφορετικο αλλα πολυ πετυχημενο και επικαιρο ακομα και σημερα…Αβουλος υποργους και μετα πρωθυπουργος χειραγωγειται απο τα γυρω κορακια yeah:D

ποια βιντεοκλαμπ?
εχω φαει τον κοσμο να τα βρω,
τα εχω αλλα χωρις υποτιτλους

για τις 4 seasons της σειράς μιλάς? αν ναι, απ το να τις νοικιάσεις, καλύτερα να τις αγοράσεις. 7 ευρώ η σεζόν αν θυμάμαι καλά στο μετρόπολις…

Εγώ τους έχω από κάποια εφημερίδα(δε θυμάμαι ποια) σε πολύ καλή έκδοση για δεδομένα εφημεριδοδώρου.

Γρακχε, με κανεις να αισθανομαι καπως τιποτενια.
Μονο τους 4 κυκλους εδω δει γαμωτεν. Τι ειναι ολα αυτα που λες.
(Βαρεστε με και γι αυτο, αλλα και απο φολτη μονο τη 2η σεζον εχω δει. Εχω λιωσει το dvd ομως. :oops:)

Wubble.

:lol::lol:

Έλα ρε girl γιατί νιώθεις τιποτένια. Μη νομίζεις, κι εγώ πριν κάνα δίμηνο τα ανακάλυψα. Ας είναι καλά οι μαγικές/συναρπαστικές εφευρέσεις που λέγονται wikipedia και youtube! :D:)

Πρέπει να ξέρει κανείς καλά αγγλικά βέβαια έτσι; :wink:

Ε τι το εβαλες αυτο τωρα, κριμα δεν ειναι να χαλασουμε τη ζαχαρενια μας?
Οι Αγγλοι μιλανε λες και εχουν νερο στο στομα. Αυτα που καταλαβαινω ειναι πραγματικα λιγα. Ειδικα απο μπλακαντερ, ας πουμε κατι ατακες του στυλ ‘‘εισαι τοσο αργος οσο ενα ασθματικο κουνελι που ανεβαινει τα Ιμαλαια’’, τι να καταλαβω. :frowning:

Επισης ο Κιρατζος καποτε μου ειχε πει για Μπλακ Αντερ αλα Εμπενιζερ Σκρουτζ ή κατι. Αν εχεις οτιδηποτε let me know. :slight_smile:

Wubble!

Για όποιον θέλει να ξοδέψει μερικά λεφτουδάκια: :wink:

http://www.amazon.co.uk/Blackadder-Complete-Collection-Rowan-Atkinson/dp/B000ASALUQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1232456769&sr=1-1

http://www.play.com/DVD/DVD/4-/717669/Blackadder-The-Complete-Collection/Product.html

Δείτε τις περιγραφές και στα δύο sites (λεπτομερείς και οι δύο).
Αυτή η συλλογή τα περιέχει όλα. :smiley: 8) 8)

Χεχε ναι ισχύει αυτό που λες.

Αν και ειδικά ο Atkinson έχει το καλό στη σειρά ότι ερμηνεύει το ρόλο του μ’ ένα πομπώδες/σαιξπηρικό ύφος και με πολύ καθαρή άρθρωση, δεν έχει δηλαδή αυτή τη φρενήρη, σε στυλ πολυβόλου λογοδιάρροια που χαρακτηρίζει ώρες ώρες τους Python ή (ειδικά) το Yes Minister. Οπότε απ’ αυτή την άποψη δεν είναι και τόσο σκούρα τα πράγματα. Σε κάθε περίπτωση είναι και θέμα εξάσκησης. Κάτσε δες μια δυο φορές τα dvd χωρίς υπότιτλους (η έστω με αγγλικούς αντί για ελληνικούς) και με τη μια αρχίζεις να νιώθεις πιο εξοικειωμένη. :wink:

Το Christmas Carol το χει σε dvd ο αδερφός μου, το χε δώσει μια φορά κι έναν καιρό η Καθημερινή. Εξυπακούεται ότι τα σπάει και αυτό! :smiley: Το limited box-set που πόσταρε ο keimis απ’ ότι είδα το χει και αυτό και το “Back and Forth” (αν και θα πρέπε να έχει και το “The Cavalier Years”, αλλα τέλος πάντων), οποτε μου φαίνεται εξαιρετική περίπτωση, ειδικά για δώρο (να στο κάνουν εννοείται… :roll:)

το christmas carols επεισοδιο δεν μπορω να πω οτι ειναι τοσο καλο οσο το χειροτερο επεισοδιο blackadder

ομοιως για το back and forth

αυτο ομως που γουσταρω πολυ ειναι μια συνεντευξη για τηλεοπτικο ερανο του blackadder+baldrick ντυμενους σαν την 3η σεζον
που ειχα δει σε youtube.

Αν και ειναι 5λεπτο ειναι αρκετα αστειο (στο επιπεδο του 2ου κυκλου!!)

o baldrick πανβρωμικος οπως παντα μαπινει στο πλατω μασουλοντας εναν αρουραιο
(επικη στιγμη)

σε καποιο σημειο ο baldrick βγαζει απο την τσαντα του ενα τεραστιο ξεραμενο κοπρανο αγελαδας
(οπως ε’ιναι φανερό σε ολους πλην του ιδίου)
που ηταν το αγαπημενο του παιχνιδι οντας παιδι, και την προσφερει στον παρουσιαστη για την δημοπρασια.

τσεκαρετε :

επισης δειτε κ αυτο το extra επεισοδιο εποχης 2ου-3ου κυκλου

επιπλεον αυτο εχει οτι χρειαζεται καποιος να ξερει για τον blackadder σε περιπτωση
που πεσει θυμα ανακρισης :

παιζει και ο θεος gregory house!

Στην περιγραφή του boxset από το amazon γράφει ότι το έχει. Λες να μην ισχύει αυτό;; Πιστεύω ότι ισχύει. :-k

DVD Description
For the first time every Blackadder episode is packaged together in a special boxset, including Blackadder’s Christmas Carol, Back and Forth and The Cavalier Years. This six disc set has a running time of 763 minutes.

Στην περιγραφή του play.com όμως δεν το αναφέρει. Τι από τα δύο ισχύει δεν ξέρω.

This DVD set includes all four series of Blackadder, Blackadder’s Christmas Carol and Blackadder: Back And Forth.

Βασικά είχα διαβάσει μόνο την περιγραφή από το play.com, τώρα που το γραψες το είδα και για το amazon. #-o:p

Λες να είναι διαφορετικές εκδόσεις; Ξέρω γώ; :-k :dunno: