Black Adder

Και όχι μόνο αυτό, αλλά οι περιγραφές των δύο σάιτ διαφέρουν και στον συνολικό χρόνο που δηλώνουν ότι είναι η συλλογή.

AMAZON:

DVD Description
For the first time every Blackadder episode is packaged together in a special boxset, including Blackadder’s Christmas Carol, Back and Forth and The Cavalier Years. This six disc set has a running time of 763 minutes.

PLAY.COM:

Duration 14 hours and 4 minutes (approx)

Αν κάνεις τον πολλαπλασιασμό, το άθροισμα βγαίνει 844 λεπτά , Δηλαδή έχουμε στις περιγραφές μία απόκκλιση 81 λεπτών. :? :? :?

Εγώ πιστεύω ότι είναι η ίδια ακριβώς συλλογή, και το amazon και το play.com τα έχουν κάνει μαντάρα στις περιγραφές. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol:

θα εκτυπωσω το λινκ απο αμαζον και θα τη μοιρασω σε ολους τους φιλους μου να ξερουν τι δωρο θελω!:roll:
παντως λογικο τ αεξτρα επισοδεια να μην ειναι τοσο καλα…ειναι σαν b sides ας πουμε.

Ολοκλήρωσα την 1η σεζόν.
:respect: και ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

The Black Adder is a venomous reptile & women are his preys.

ρε, κι εγώ χτες τέλειωσα τον πρώτο κύκλο, λολ. είχα δει σκόρπια παλιότερα, τώρα τα βαλα σε μια σειρά. πάντως ο πρώτος κύκλος πρέπει να ναι ο χειρότερος. ήδη μέσα στον ίδιο τον κύκλο υπάρχει ασφής βελτίωση καθώς προχωράει…

Νταξ απλά είναι από τις πιο γαμάτες σειρές που έχω δει!ο Άτκινσον καλύτερος από ποτέ!!Είμαι στα μέσα τις δεύτερης season και συνεχίζω…


Now playing: Slipknot - Sulfer
via FoxyTunes

Αν και μου αρέσουν όλοι, αυτό ισχύει και με μεγάλη άνεση. Για την ακρίβεια ο κάθε κύκλος είναι σταθερά καλύτερος από τον προηγούμενο.

πιθανότατα η αγαπημένη μου κωμική σειρά. το κάστ είναι απλά θεικό και το στόρυ επίσης.

εγω εχω μον αυτα τις καθημερινης και η καθε σεζον εχει 6 επισοδια…

λιγα δεν ειναι?

Δεν ξέρω αν σου φαίνονται λίγα αλλά αυτά είναι!

Ρε σεις μην τον υποβιβάζετε τόσο τον πρώτο κύκλο. Μπορεί το χιούμορ να είναι λιγότερο “προφανές” σε σχέση με τους υπόλοιπους και οι χαρακτήρες να είναι σχετικά αδιαμόρφωτοι, αλλά μόνο για την “ανατροπή” της αγγλικής Ιστορίας και του “Ριχάρδου του 3ου” του Σέξπηρ, και βέβαια για κείνο το αμίμητο “Now is the summer of our sweet content…”, αξίζει άπειρα ρισπέκτ. Για να μην πω για τον Ριχάρδο τον 3ο που μετά τη νίκη του (!!!) τριγυρνάει μες στην καλή χαρά και… ρωτάει: “Α horse? A horse? My kingdom for a horse?”

#-o:lol::lol:

Μεγαλο λιωσιμο αυτη η σειρα.Τη βαζει τ’απογευματα το καναλι της βουλης αν δε κανω λαθος.

Για μενα παντως ειναι χαλαρα ο χειροτερος. :stuck_out_tongue:
Αν και το επικο ‘‘From now on I will be the black… vegetable’’ δεν ξεχνιεται. Επισης ειναι η μονη σεζον οπου ο Μπολντρικ ειναι ο εξυπνος και ο Μπλακαντερ ο χαζος. Το αγαπημενο μου επεισοδιο απο αυτη τη σεζον ειναι μαλλον αυτο με την ισπανιδα νυφη που φεραν στον Εντμουντ και ηταν ΓΙΓΑΝΤΙΑ και ο αλλος εκανε τον γκεη και κατι τετοια.

Επισης πηρα το δβδ που ειχε πει και ο Κιρατζος με τον Μπλακ Αντερ στο ρολο του Εμπενιζερ Σκρουτζ αλλα νυσταζα και ειδα λιγο την αρχη. Ρε σεις αυτος ειναι καλος χαρακτηρας και απ’οτι μου ειπε μετα ο αδερφος μου που το ειδε ολο γινεται κακος, ΤΟ ΧΟΥΝΕ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ. :frowning:
Γενικα λεει αυτη η ιστορια; Γιατι απο το λιγο που ειδα δεεεεεεν.

Εγω δν την ειχα δει τη σειρα,και πηρα και τους 4 κυκλους απο το εφημεριδα,και εχω δει μονο τον πρωτο κυκλο:P.Αλλα ειναι φοβερο!Και ναι στοτελος γινεται κακος μαζευει ολους τους κακους,και στο τελος σφαζονται ολοι.

Σπουδαία σειρά, θυμάμαι τον πρώτο κύκλο καμιά εικοσαριά και βάλε χρόνια πριν…
Όλοι οι κύκλοι έχουν τη δική τους αξία και ειλικρινά δεν ξεχωρίζω κανέναν…

Από την 1η σεζόν το αγαπημένο μου είναι με την Ισπανίδα νύφη (απίστευτο το σκηνικό που του λέει ο αγγελιοφόρος ότι θα παντρευτεί, μετά τους λέει “παιδιά το ακούσατε αυτό;” και ο θεός ο Πέρσυ τον ρωτάει να πάει να της πει ότι
Δε Μπλακ Αντα is a venomous reptile…:lol::lol:, και επίσης εκεί που αποφασίζουν να δείξουν ότι δεν είναι παρθένα, οπου ο Εντμουντ δείχνει θριαμβευτικά τον Μπόλντρικ να αναλάβει το δύσκολο έργο, έπος έπος) και με τον Αρχιεπίσκοπο.
Οχι ότι τα άλλα πάνε πίσω φυσικά.

A και πολύ γέλιο είχαν οι αναφορές στον Duke of Doncaster (τι γαμάτα που το τόνιζαν).

Αχ Ράνια, δεν είσαι ποιοτική. Διάβασε λίγο Σέξπηρ κορίτσι μου!

:stuck_out_tongue:

Και στο Christmas Carrol αυτό ακριβώς είναι το θεϊκό, ότι ανατρέπει εντελώς τη λογική της κλασσικής ιστορίας! Ναι είναι λίγο αφόρητο να βλέπεις τον Blackadder… ψυχούλα (:?) αλλά μη φοβάσαι, τον βρίσκει τον εαυτό του για τα καλά! Δες το ολόκληρο ωρέ!

Να θυμηθούμε λίγο κι έναν από τους πιο επικούς διαλόγους της σειράς, στον τέταρτο κύκλο, εκεί που ο George αποκαλύπτει το ταλέντο του στη ζωγραφική και ετοιμάζεται να ζωγραφίσει τον Captain Blackadder:

-Alright Sir, if you should just like to put your clothes on the stool.
-You mean you want me to… tackle out?!
-Well, yes!
-If I can remind you of the realities of battle, George, one of the first things that everyone notices is that all the progatonists have got their clothes ON.
-But Sir, it’s artistic license! It’s… willing suspension of disbelief!
-Well, I’m not having anyone staring in disbelief at MY WILLY SUSPENSION!

:lol::lol::lol:

[B]ΤΟΠΙΚ BACK FROM THE DEAD ! [/B]

προσκυναω Black Adder, και επεσα σημερα πανω σε αυτο το βιντεακι στο youtube, περιττο να πω οτι γελαγα για κανα τεταρτο…

btw εχει ΜΑΚΡΑΝ τα πιο ηλιθια sound effects αναμεσα στις σκηνες, αμα δειτε ολοι απο κατω κραζουν αυτες τις ηλιθιες εκνευριστικες εκρηξεις… αλλα ο πουστης ειναι απολαυση ! :lol:

-Now, where the hell are we ?
-Well it’s a bit difficult to say, we’ve appeared to have crawled into an area with mushrooms…
-Well what do those symbols denote ?
-Pfff… that we’re in a field of mushrooms ??
-Lutenant, that is a military map, [B]it is unlikely to list interesting flaura and fungi [/B]

Black Adder : and your definition of “a dog” is ?..
Baldick : .[B]…“NOT a cat” [/B]

:lol::lol::lol::lol: ΠΕΘΑΙΝΩ !!

Επειδή μου θύμισες τα παλιά, επαναφέρω τιμής ένεκεν το ιστορικό μου άβαταρ, κομπλέ με υπογραφή, τίτλο κτλ.

Priest: Are you Edmund, Duke of Edinburgh?
Edmund: No, I’m a bowl of soup.

Και η άλλη να χει γαμηθεί να γελάει. Η χωριάτισσα στον γάμο του στο επεισόδιο με την Ισπανίδα πριγκίπισσα.

Δεν το πιστεύω ότι είναι τόσο καχεκτικό αυτό το θέμα, ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!

[SPOILER][SIZE=“3”]ΡΑΝΙΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΙΧΤΗ<333[/SIZE][/SPOILER]

Ως φαν Monty Python, αγγλικού χιούμορ γενικά και House md ειδικότερα, δεν θα μπορούσε να μου ‘χει ξεφύγει αυτό το διαμαντάκι! Είδα πέρσι όλους τους κύκλους σε dvd, και πρέπει να πω ότι κι εγώ ψιλοαπογοητεύτηκα με τον πρώτο αλλά συνέχισα με την παρότρυνση του φίλου που μου τα είχε δανείσει γιατί τον εμπιστεύομαι σ’ αυτά -και δεν το μετάνιωσα!!
Γενικά θεωρώ ότι ακολουθεί ανοδική πορεία η σειρά (πράγμα σπάνιο!) αν και κάθε κύκλος έχει τις -πολλές- καλές στιγμές του. Ο τέταρτος νομίζω ήταν ο καλύτερος, ειλικρινά με κάθε επεισόδιο που έβλεπα σφιγγόταν η καρδιά μου γιατί ήξερα ότι πλησίαζα στο τέλος!
Τώρα, θα μπορούσα να κάτσω και να βρω άπειρες αγαπημένες ατάκες, πολλές έχουν ήδη αναφερθεί απ’ ότι είδα, αλλά θα αρκεστώ σε μία, την αγαπημένη μου by far η οποία μάλιστα είναι απ τον τρίτο κύκλο.
[SIZE=“1”](μόλις διαπίστωσα ότι ο ηλίθιος που την είχε ανεβάσει έκλεισε τον λογαριασμό του κι έπρεπε να ψάξω να την βρω ξανά)[/SIZE]

http://www.youtube.com/watch?v=zJd21zPeLxY&feature=player_detailpage#t=405s

[SPOILER]Pete the glit in the milkman’s eye :lol3::lol3::lol3: αχαχαχαχ τη λατρεύω αυτή την ατάκα!![/SPOILER]
Γενικά αυτό το επεισόδιο είναι απ’ τα πιο γαμάτα, και φυσικά λατρεύουμε Μπόλντρικ και Χιου Λόρι με πούδρα, ρουζ, περούκα και λεπτές καλτσούλες!

ήταν το πρώτο πράγμα που είδα μόλις ξύπνησα, u made my day man! :lol:

Κατά τ’ άλλα ναι, με ΜαυρηΟχιά just love. Εκτός απ’ ότι κλάνω στο γέλιο, μου φαίνεται και απ’ τα πιο ‘‘δουλεμένα’’ γενικά comedies…το χιούμορ του σε κάθε κύκλο βασίζεται στην ανατροπή των στερεοτύπων μιας περιόδου - στον Πρώτο κύκλο, ένα μάτσο σεξπηρικά στερεότυπα, στο δεύτερο η μορφάρα η Queen Lizzie, στον τελευταίο αυτή η τρελά ψεύτικη ιστορία-κονσερβοκούτι με τον πατριωτισμό και τη ‘‘λογική’’ του Α’ παγκόσμιου…retrain your brain δλδ, από μια άποψη.
Κι ειναι όλα τόσο, τόσο καυλωτικά θεατρικά εκεί μέσα…
Οκ, ξέρω πώς να γαμάω ένα καλό θρεντ με θεωρητικούρες :roll: Just keep on loving