Black Metal Albums

Μια χαρά εξώφυλλο είναι με λίγη επαφή στην Νορβηγική μυθολογία, απεικονίζει τον Loki που βάζει τον τυφλό Hod να σκοτώσει τον Baldr.

Ωραιο αλμπουμακι για τους φιλους του γιαγμανικου μπλακ…μετα απο ενα ΕΡ,κυκλοφορησαν το 1ο αλμπουμ.Εμενα μ’αρεσε παντως! :stuck_out_tongue:

Augrimmer - From the Lone Winters Cold

[FONT=“Arial Black”]BORGIA[/FONT]
2009-Borgia-Ars Magna Moriendi (Split με Ysengrin)

2009-Borgia-Ecclesia

Μετά από πρόταση ειδικού Μαυρομέταλου που σαφώς εκτιμά τις Death metal εισροές στον μαυρομεταλικό χώρο, κυρίως επειδή του θυμίζει τις εποχές που τα δυο ήταν ένα, δεν μπορώ παρά να μοιραστώ μαζί σας τα παραπάνω, αξίζουν πέρα από κάθε αμφιβολία. Δώστε βάση (προτάσεις που θα εκτιμήσει ο γνωστός Death-άς Deathster)
Θα μπορούσε κανείς να πει ότι παίζουν σαν να έβαζες στους Deathspell Omega την Progressive Metal λογική, ναι έχουν και solo ναι είναι και ορθόδοξοι? Εκκλησία γαρ.
Άντε ο Θεός μαζί σας.
Α! και μιας και τον θυμήθηκα πάρτε και ένα θυμιατό :-s (Malhkebre έκαναν split με Aosoth φέτος)

σωστος ο ειδικος μαυρομεταλος.
εμενα μου τους ειχε προτεινει ο ΒΑΝ ενα πρωι κι επειδη ημουν με τη τσιμπλα στο ματι, ψαχτηκα μονο με το σπλιτ, το οποιο και βρηκα εξαιρετικο. απλα τα ντεθ στοιχεια που και το μεταλ αρκαηβς το ιδιο λεει, δεν τα παρατηρησα, δλδ οχι στο βαθμο που περιμενα.
ο ηχος μου εφερε στο μυαλο vbe, λιγο το παιξιμο στα τυμπανα(να σημειωθει οτι ειναι τιμιος ντραμμερ, με ελαχιστη τριγκα “που φτασαμε”), λιγο οι δυσαρμονιες και οι δομες των κομματιων, προς τα εκει με πηγε. γενικα ηταν μια εκπληξη. το Ecclesia κυμαινεται στα ιδια επιπεδα ασπουμε;

τρέντι κι αυτό γαμώτο.

Ναι η Εκκλησία σίγουρα είναι κοντά στο split αλλά είναι συγκεντρωμένη σε μια τεχνικά δομημένη φάση (π.χ Le Bûcher Des Vanités & Par La Croix Et La Bannière), κατά συνέπεια στρέφει και εκεί την προσοχή του ακροατή, κάτι που δεν πολύ γουστάρω μιας και κάποιες φορές σπάει την ατμόσφαιρα (π.χ σόλα στο Par La Croix Et La Bannière). Αλλά επειδή είναι και Ορθόδοξοι Deathspeλικοί Ved Buen-ιστές έχουν και τα κιθαριστικά μασήματα/ τραβήγματα/ υπερβολές (π.χ Flagellum Dei, τίγκα Hasjarl κιθάρες) που δημιουργούν τις ατμόσφαιρες που γουστάρω. Death είναι σίγουρα τα περισσότερα φωνητικά (π.χ Éxtasis), νταξ ίσως οι τωρινοί Arkhon Infaustus έχουν τέτοια “χοντρά” φωνητικά (τα οποία κάνει και ο Mikko Aspa) και μπορούμε να πούμε πως χαροπαλεύουν ανάμεσα στα είδη αλλά είναι πιο κοντά στο Death Metal λέω γω, αλλά ότι χαροπαλεύουν, χαροπαλεύουν, Μουσικά και σαν σύνθεση Death Metal θα έλεγα το Des Martyrs… Allégorie De La Foi. Τώρα τα σόλα [π.χ Conquistadores & Habemus Papam (βάλτε τέλος κομματιού σόλο & ψαλμωδία= Πώρωση!!!)] δεν με χαλάνε και πολύ και δίνουν όπως και να χει πρεστίζ για πόντους απο αυτούς που θα προσπαθήσουν να το περάσουν σαν Progressive Black/Death. Ακόμη στο Litanie Du Misanthrope βλέπουμε την μαυρομεταλική ατμόσφαιρά και την τυμπανιστική δεινότητα, ακούστε καλά από το πέμπτο λεπτό ως το φινάλε, ειδική τροφή για κιθαρίστες και απανταχού Ορθοδόξους…:stuck_out_tongue:

Έλα ρε Ban όχι να γίνουν και τρέντι? Εκτός και αν θεωρείς τρέντι ακόμη και την παρουσίαση τους από εμένα…αλλά και πάλι ο αττίλας το χει φάτσα κάρτα, οπότε…

Ρε πας καλά; Είσαι στην τοπ-5 λίστα των αγαπημένων μου γιούζερς εδώ μέσα (ο αγαπημένος μου σίγουρα απ’ όσους δεν γνωρίζω irl), χαβαλέ κάνω να ψαρώνουν διάφοροι εδώ μέσα κομπλεξάρες και να με λένε ελιτιστή :stuck_out_tongue:

Τσέκαρε πάντως ενδελεχώς το label τους (paradigms), έχουν ποικιλία και καλά πράγματα (έχω αγοράσει καμιά δεκάρα πράγματα από κει μέσα και τώρα θα κάνω κι άλλο order), αν ψήνεσαι ν’ακούσεις κάτι διαφορετικό/καλό. :slight_smile:

Εν τω μεταξύ είχα πάρα πολύ καιρό να επισκεφτώ blogs γενικά, μπαίνω τώρα αττιλα και συνεχίζω να βλέπω ένα πολύ παράδοξο πράγμα όπως παλιότερα: πως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλο χάσμα καλής/κακής μουσικής σ’αυτά που ποστάρει. Αναρωτιέμαι τι σκατά κάνει και πως ακριβώς λειτουργεί ο τύπος, είναι ορισμένες στιγμές που διαβάζω σχόλια του διθυραμβικά για κάτι σαβούρες και σκάει και κάτι δισκάρες από το πουθενά…λίγο αφού αποκτήσουν τα πρώτα σημάδια hype (σε ανάλογα υπόγεια επίπεδα).

edit: επίσης, εγώ είμαι ασόβαρος γενικά, οπότε αυτό εδώ το ποστ δεν το πήρατε στα σοβαρά.
Τώρα που το έγραψε ο αττιλας θα του ρίξετε μια αυτιά; λολς.

Εγω παλι ηρθα σε επαφη με Borgia μεσω PS3(πολυ kvlt :lol:8O#-o).
Εμενα δεν μου καθονται ως Χριστιανοι αφου το concept περιστρεφεται γυρω απο το παρασκηνιο της αναγεννησιακης Ιταλιας(Rodrigo Borgia = μεγαλο λαμογιο).
Οσον αφορα το blog του Attila απο προσωπικη εμπειρια εχει ενα ποσοστο επιτυχιας γυρω στο 40% και εδω νομιζω ευθυνεται ο khaos που την εχει δει Black Metal reporter.

Πως σας φανηκε το καινουριο Urgehal ;

Δεν εχω εντρυφησει στο αθλημα οποτε δεν ξερω κατα ποσο εχει ειδικο βαρος η γνωμη μου αλλα…
Παντα groove-αραν τοσο πολυ?Σε σημεια φερνει khold κατα νου…

Ναι δεν εχει τπτ ιδιαιτερες αλλαγες ο ηχος τους…Μ’αρεσε αρκετα παντως.

Θα προτιμησω τον αλλο εικονομαχο απο Αυστραλια μερια…(ξερω οι οποιες ομοιοτητες τελειωνουν στο τιτλο του δισκου μονο:p)

Τσεκαρετε κι αυτους…epxerimental black metal (οτι και να σημαινει αυτο :p)
2ο αλμπουμ ειναι και καινουριο…τωρα καεβαζω και το πρωτο να δω τι λεει.

Sjenovik - Zephaniah

Ρε κωλοπαίδι… ετοιμάζω review γι’αυτό.

Το Jouissance είχε βγει από STS και το 'χα αγοράσει καθαρά και μόνο από περιέργεια, είναι καλή φάση. Πρόσφατα μου έστειλε ο jj (ο ένας εκ των δυο) για να τσεκάρω το καινούριο και το έκανα με δυσπιστία για κάποιον λόγο. Γαμώ τους δίσκους, επενδύστε. Καλά όχι όλοι, ξέρετε ποιοί είστε εσείς.

Νομιζω το καινουριο τους μαρεσει περισσοτερο…

Υπέροχα αποκρουστικός δίσκος αυτός.
Ή, αποκρουστικά υπέροχος, διαλέχτε.

Πάει στις προσεχείς αγορές.

Τωρα τελευταια μετα τους Amesoeurs εχουν παρει κι αλλοοι θαρος σε αυτο το black metal/shoegaze.2 πολυ αξιολογα ειναι τα παρακατω (το 1ο EP,το 2ο ντεμο)

Heretoir - Existenz

Thränenkind - Eine Momentaufnahme - Der Rest ist nur Einsamkeit

Γενικοτερα η Pest Productions εχει καλα σχηματα στο roster της και ετοιμαζει ενα compilation με black/shoegaze.Οσοι πιστοι checkαρετε.

Ναι σωστος,πολυ αξιολογη εταιρια…