Black Metal Albums

γαματο αυτο απο woodensthrone:!:

Σε αυτο το θρεντ ωρες ωρες η’ θα πεφτουν ποστ απανωτα η’ θα σαπιζει…ΕΛΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ!!! :stuck_out_tongue:

Λεπόν, να προτείνω αυτό:
Order of the Ebon Hand - XV : The Devil

Είδα τους κυρίους αυτούς live το Σάββατο, και έμεινα μαλάκας οφείλω να παραδεχτώ.
Είδα ότι παλιότερα έχει αναφερθεί εδώ και ο πρώτος τους δίσκος, ο οποίος επίσης είναι πολύ καλός.
Στα credits της μπάντας είναι ότι άκουσα το καλύτερο cover του Dunkelheit προχθές.

Ρε καινούριο Dark Fortress λέμε! Το’να τ’άλλο ξέρω’γω! Για άλλη μια φορά οι Γερμανοί σοδομίζουνε τα άψυχα κορμάκια μας!

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“3”]2003-Furze-Necromanzee Cogent[/SIZE][/FONT]

Κάποτε υπήρξε το κομμάτι Fresh Tea!..
…σε όποιον δεν άρεσει ας προσπεράσει.

Ο Woe J. Reaper είναι ένας τύπος που αν σου πρότεινε να αράξεις για ένα βράδυ στο σπίτι του, κάπου στο Trondheim θα έπρεπε να πεις [FONT=“Arial Black”][SIZE=“3”]ΟΧΙ [/SIZE][/FONT] και ας κοιμόσουν σε παγκάκι έξω απο το Lerkendal Stadion σους -20 βαθμούς κελσίου.

Το Necromanzee Cogent είναι ένα album που απλά θέλει “ειδικό βάρος” αντοχής και όρεξη για κάτι ολοκληρωμένο. Είναι σίγουρο ότι οι μισοί θα σπάσουν για κάτι πιο ορθολογικό με την έναρξη, όπου ο Woe μισοτραγουδά σαν αυτιστικό-πρεζάκι.Τα κιθαριστικά-ανώμαλα solo-riff είναι παντού ενώ κανονικό κομμάτι μάλλον δεν υπάρχει. Για την πλήρη αντιεμπορικότητα του υπάρχει μια τάση μη-παιξήματος η οποία είναι απλά μια δολοπλοκία, στο έπος Sathanas’ Megalomania δίνει τον ορισμό της υποβολής που υπάρχει γενικά στο black metal και προσωπικά γουστάρω.

Τι στο διάολο έχεις μέσα στο κεφάλι σου Woe?

Πόσο κομματάρα

Πόσο γαμάτο είναι το riff που μπαίνει στο 0:35 μαζί με τα drums?

10 years of cooperation is properly celebrated with a 160 page book featuring selected cover artworks. Some bands featured are Ulver, Mayhem, Darkthrone, Solefald, Shining, Swarms, Enslaved, Virus and many more. Foreword by Zweizz. Limited edition of 150 copies.

http://www.trineogkim.no/shop.html

Χμμμ
Πολυ ενδιαφερον αλλα προς το παρων δεν τα εχω τα λεφτα…στο μελλον θα δειξει.

ακουσα 3 Furze album και καταλαβα οτι ο τυπος δεν στεκει στα καλα του, κανει οτι θελει.
στο ζουμερο 20λεπτο κομματι, απ’ το Necromanzee Cogent γινοταν θυμαμαι της πορνης. θα συνεχιστει το λιωσιμο. Αυτες λοιπον τις μερες εχω περασει το αλμπουμ των Acrimonious στο κιν μου και μπαινω-βγαινω στα μετρα και στα τραμ, με διαβολικη φατσα. ορθοδοξη προσπαθεια λοιπον, με 3-4 κομματαρες που εχω συγκρατησει να παιζουν συνεχεια στο ριπιτ, μια εισαγωγη παρομοια με του Si Monumentum Requires, Circumspice, να σε προμηνυει για το τι θα επακολουθησει. και γενικα βαλτε το πρωτο στις λιστες σας για τα ελληνικα γκρουπς. Η βδομαδα συνεχισε με το ντεμο των Lepra το οποιο ειναι απεριγραπτα ωραιο και εχει και αυτο πανεμορφη εισαγωγη.
αυτο λοιπον που με ακουμπησε περισσοτερο ειναι το IIII των γερμανων Farsot.. το πηρα στα τυφλα δειχνοντας εμπιστοσυνη στον ΒΑΝ, ηταν και η καλη η εκδοση με τις καρτελιτσες μεσα.
γενικα εχουν λιγο απ’ ολα, συναισθημα, σκοταδιλες, ξεσπασματα, μελωδιες. το μεγαλο ατου του αλμπουμ ειναι το 20λεπτο κομματι του Thematik: Trauer, που μεσα διασκευασουν Anathema του Natural Disaster, ξερετε ποιο, το τελευαιο κομματι. αυτοι εδω χρησιμοποησαν παραμορφωμενο πιανο και το πηγαν αλλου.
ακουστε το αλμπουμ παιζει να ειχε ξαναποσταριστει απ’τον ΜΠΑΝΟΥΛΙ, αμα εχετε ορεξη ψαξτε και στις πισω σελιδες.

Για τους φιλους του ορθοδοξου και οχι μονο (καθως δεν ειναι καθαρα ορθοδοξη μπαντα)

Orcivus - Consummatum Est

Για τους πιο σαπιους σαν την αφεντομουτσουναρα μου,καινουριο split που γουσταρισα αρκετα :stuck_out_tongue: :

Wedard / Nocturnal Depression - Beyond The Light

To Acrimonious τελικα μ’αρεσει πολυ.Μεγαλο βημα μπροστα.

Tα υπολοιπα που λεει ο Νομιστερ δεν τα εχω ακουσει.

Αυτοι οι Orcivus κατι μου λενε…Ιδια εταιρεια με Ondskapt παλιοτερα ?

Νομιζω,δεν παιρνω και ορκο

στο Farsot. κρυβεται παντως η αληθεια, κανε μια επισκεψη.

σκεφτομαι αυτο το καιρο ν’ ανοιξουμε ενα θεμα, στο “Δημοψηφίσματα” με τα αλμπουμς που αλλαξανε το bm στα 00s, ποιες πρωτοεμφανιζομενες μπαντες εργαστηκαν σκληρα γι’ αυτο, ποια τα μπασταρδεματα ηχων και γενικα να μαθουμε αλμπουμς που δεν ξεραμε και να προσελκυσουμε και ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με το ειδος. δλδ αποτι μπορει ν’ αρχισει κανεις χωρις να πεσει κατευθειαν στα βαθια.

Το βρηκα ψαχνωντας κατι κοντινο στο Le Secret απο Alcest…
Αν εχει καποιος γνωμη για το EP που προηγηθηκε ας την πει γιατι απ’οσο ακουσα εχουν αρκετες διαφορες.

Φιλε εχουν αρκετες διαφορες…οι Blutklinge ειναι αμιγως depressive black metal η’ πιο γενικα black metal αν προτιμας.Παρ’ολα αυτα ειναι αρκετα καλη μπαντα.

Κι εμένα μ’ αρέσουν αρκετά οι Blutklinge, το Call of the Blackened Woods συγεκριμένα μου άρεσε πάρα πολύ.
Βέβαια προτιμάω περισσότερο τους Sterbend στο είδος, αλλά κι αυτοί είναι καλοί.

Να μια καλη ιδεα … μπαντες που εχουν μουτζουρα για λογοτυπο να γραφουμε και μια κανονικα τον τιτλο για να μην σπαμε το κεφαλι μας να θυμηθουμε που το χουμε ξαναδει κτλ :wink:

Για αυτο το ελληνικο folk/majestic black τι εχετε να πειτε ?
Εγω το γουσταρω αρκετα.

To 'χα κανει κι εγω ποστ,μαρεσει αρκετα κι εμενα…