Black Metal Albums

Nastrond - Totenslaut

Ω δεν την παλευεις σταλα ! :stuck_out_tongue:
Υπαρχουν 7 μπαντες και μαζι με αυτες και οι Νορβηγοι.
Ρε συ armageddon ποια κυκλοφορια των Nastrond ειναι αυτη ? :-s

Να πας να χεστείς ρε DEATHSTER, εκεί που ήμουν έτοιμος να στην πω ότι εγώ το ξέρω, αλλά το metal archives όχι γιατί δεν έχει (άκουσον άκουσον) τους Νορβηγούς, πήγα κι έκανα νέο σερτς και εμφανίστηκαν όλοι! μα ΟΛΟΙ!!!
:blow:

και για να μην βγούμε τελείως εκτός, να και αλμπουμάκι
KRIEG - Sono Lo Scherno

Δεδομένου ότι είναι μακράν το πιο ιδιόρρυθμο άλμπουμ τους, με avant-garde στοιχεία που δεν βρίσκει κανείς ξεκάθαρα αλλού, είναι το αγαπημένο μου KRIEG (μαζί με το πρώτο τους - δεν είναι τυχαίο ότι και τα δύο “μουσικά” γράφτηκαν την ίδια εποχή, για την ακρίβεια το “Sono…” αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε αμέσως μετά το “Rise…” αλλά κυκλοφόρησε πολύ αργότερα).
Να τονίσω πως αντικειμενικά δεν πιστεύω πως είναι το καλύτερό τους. Αλλά το κατατάσσω στις πιο ιδιοφυείς δουλειές τους, hands down.

ειναι θεμα γουστου τελικα…τους Nyktalgia τους θεωρω απο τις καλυτερες του ειδους,ουσιαστικα καθαρο μπλακ ειναι και τα φωνητικα το κανουν suicidal.

Μαλακια Deathster. Totenslaut εννοουσα.
καποιος μου φαινεται ειπε πως στο encyclopedia metallum δεν υπαρχουν οι gehenna. οριστε
http://www.metal-archives.com/band.php?id=2155

Bασικά το Silencer είναι ο ορισμός του ιδιώματος που τυπικά για μένα ξεκίνησε από τον Varg (μουσικά, όχι στιχουργικά) και στο Death Pierce Me βρίσκεται η επιτομή του…
ΠΑΡΑΝΟΙΑ, μουσική αρτιότητα, εξαιρετικά riffs, παραγωγή όπως πρέπει, στιχάρες, ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ…

Είναι όμως δίσκος που δεν τον πιάνεις με τη μια, χρειάζεται το χρόνο του, τις ακροάσεις του, την υπομονή του, τις ευκαιρίες του…
Ίσως το ίδιο να χρειάζονται και κάποιοι άλλοι (πατριώται) και έχω υποσχεθεί στο Νomisteraki να δώσω και εκεί τις ευκαιρίες τους, αν και εκεί βρίσκω προς το παρόν μια καλή κόπια του Silencer… Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα και δεν ξέρω αν έχει γίνει στο forum κάποια στιγμή (είμαι και νέωψ είπαμε)…:stuck_out_tongue:

εχει γινει και εχουν φαει κι εδω τις ντοματες τους. αλλα νταξ οι ψυ.χη δεν εχουν μισο καλο ριφφ δηκαιολογημενα να τους ριξει καποιος αυτες τις ντοματες, απο κομματια ομως του μαησπεη παλι δε μπορεις να βγαλεις συμπερασματα, αν δεν ακουσεις αλμπουμ με τις ροες του με τα ολα του. αλλα οπως και να το κανουμε οι silencer ειναι πολυ σοβαροι, αν θεωρησουμε τους αλλους ασοβαρους και αντιπροσοπευουν οπως εχεις πει κι εσυ το απολυτο ακραιο. οι στοιχοι τους τουλαχιστον σε βυθιζουν σε βαλτους που δεν μπορεις να βγεις και το παντρεμα τους με τη μουσικη ειναι το ιδανικοτερο που μπορει κανεις να πετυχει σε τετοιες γραμμες.

Mε πληγωνεις θανασιμα :frowning:

Προστυχη προταση απο Krieg.
Μ’αρεσεις. 8)

Totenslaut λοιπον.Για να ριξουμε καμια αυτια.

Εμενα οι Silencer ειδικα στο θεμα φωνη μου εφερναν πολυ σε Burzum.
Για Strid τι εχεις να πεις ? Δεν ειμαι του ηχου και αυτοι θεωρουνται απο καποιους
ως οι πρωτοι του ειδους.

Εdit : Οι Silencer εχουν και ενα απο τα πιο σαπια videos που εχω δει ποτε στη ζωη μου.

Strid μαμουν μουνια κατσαριδων!Ρισπεκτ…Κι απτα καλυτερα φωνητικα για το ειδος ειναι των Forgotten Woods στο Sjel Av Natten EP

μετα τσεκαρε και το ep απο noenum(black esoteric evangellium) και αν εχεις ηδη τοτε τσεκαρε κατι πιο majestic moon - satans wept

Eυχαριστω πολυ για τις προτασεις παντοδυναμε Σε,οι 1349 μ αρεσαν…
Οι gehennah ακουγονται ευχαριστα,αλλα ο ηχος τους δεν παραπεμπει σε μπλακ…

Gehenna (Nor) να τσεκαρεις.Αυτους εννοουσε.
Tους συζητουσαμε πριν κατι σελιδες.

:blink:

Μπήκα μσν μετά από κάτι μέρες, σκάει μήνυμα το νομιστεράκι να έρθω αμέσως εδώ, τα ίδια κι ο BBB, έρχομαι, το θρεντ αυτό έχει γίνει μια αηδία. Μου είπαν τα παρακάτω λόγια:

pare ti lene sto black metal topic
sovara re mlk akoi kampias exoun ?

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν είναι ο λόγος που το θρεντ είναι αηδία, αντίο σας.

Φαινεται οταν λογκαρεις στο ροκινγκ χανεις και κατιτις απο την ακοη σου.
Οι στριγγλιες-γαβγισματα του τυπα απο Silencer εμενα μου θυμιζουν Burzum.
Τι να κανουμε τωρα.

Ξέρω γω; Ν’ ακούσουμε περισσότερο Burzum και Silencer υποθέτω είναι μια καλή πρόταση!

Ειι ψιτ εγώ δεν είπα ότι Burzum ~ Silencer… Eίπα ότι οι Silencer έχουν βγάλει στα δικά μου αυτιά του απόλυτο δίσκο ενός ιδιώματος που μάλλον μουσικά έχει ξεκινήσει από το Varg.
O Silencer το πλαισίωσε με τους κατάλληλους στίχους, και παρανοϊκή αισθητική ώστε να το κάνει κάτι πραγματικά suicidal.

O BAN μπαναριστικε επειδη ειπε το προφανες οτι λετε μαλακιες?

Εμένα όχι.

Αντίθετα, καθαρό black στη δική μου λογική είναι το The Priest Of Satan των The Black (με φωνή/κιθάρες/πλήκτρα Jon Nodtveidt παρακαλώ) και μόλις έμπαινα να γράψω πόσο γαμάτος δίσκος είναι και ότι πρ΄πει να τον ακούσει ο οποιοσδήποτε βρήκε έστω κάτι στο blackmetal του πρώτου μισού των 90’ς.

Οχι…

Edit : Το εχουμε αναφερει ξανα και προκειται για πολυ καλο δισκο !

Ρε σεις σοβαρά τώρα γιατί μπανιαρίστηκε ο μπαν, πείτε να μαθαίνουμε και μείς οι νέοι…