Black Metal Albums

τυποι σαν αυτόν τον κλόουν ρώσο είναι το nsbm… τυποι που αν μπορούσαν θα γραφαν όλους τους τους στίχους αντικαθιστώντας το α με totenkopf και το χ με σβάστικα. Αυτοί δηλαδή που βασίζουν το κονσεπτ τους οχι στη μουσικη αλλά στην προπαγανδα

οποτε ns μπαντες μαλλον δεν μπορείς να μου πεις πολλες :wink:
δεν το συζητάω καν για καλές μπάντες

τρελο εξωφυλλακι παντως!


μεχρι να το ακουσουν ολα τα τσουτσεκια.

Υπαρχει οντως καποιος που να μην το ακουσε?! :stuck_out_tongue:

εγώ.

περιμένω να μου φέρει το σιντί ο ρεντ ραμ από πάτρα. :hippy:

Και εγω βασικά. Παραμεγάλωσε η λιστα με αυτά που ειναι για τσεκάρισμα και έμεινα πίσω. Άκουσα όμως Divine Element το άλμπουμ κανα 2 φορές και μου άρεσαν αρκετά, θα συνεχιστουν οι ακροάσεις πιο έντονα τις επόμενες μερες. Για τους Bohemian Groove θα πω εντυπώσεις αρκετά αργότερα όταν το ακούσω με την ησυχία μου.

Μια από τα ίδια.Πολύ τρέξιμο και δεν έχω χρόνο να ακούσω καινούρια πράγματα…
Μήπως κανείς άκουσε το τελευταίο Thornium και το EP των Osculum Infame?
Θέλω γνώμες.

Το Thornium αν ειναι σα το προηγουμενο τους καλυτερα να μην κανω τον κοπο,οποτε ας πει καποιος…

Δεν υπάρχει λόγος να γράψω πολλά για τους Limbonic Art. Δύσκολο να μην ξέρει κάποιος εδώ μέσα τον ύφος και τον σκοπό της μπάντας αυτής μέχρι σήμερα.

Εντούτοις υπάρχουν άπιστοι και πιστοί, κάποιοι ποτέ δεν μπόρεσαν να παραδεχθούν την μελωδία ή τα πλήκτρα των Νορβηγών και άλλοι πάλι τα θεώρησαν σοβαρά και “αντρικά” για τ’ αυτιά τους.

Πέρσι η Kyrck Productions έκανε δυο πολύ καλά compilations για όσους δεν είχαν την δυνατότητα ν’ αποκτήσουν τα demo του 95-96. Αυτές τις δυο δουλειές πιστεύω ότι πρέπει να τις μάθουν απ’ έξω όλοι όσοι μετά (97-99) αγάπησαν το μελωικό-ατμοσφαιρικό bm και τις πολύ γνωστές μπάντες (ξέρετε ποιές).
Αλλά και όσοι έχουν την αυθάδεια να ποστάρουν Dark Fortress και Sigh στα άξια για ακρόαση του 2010 (πιθανότερο βέβαια είναι η λάθος επιλογή στα downloads παρά η πραγματική συμπάθεια σε τέτοια δισκάκια?)

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου οπαδό των Limbonic Art μιας και δεν θέλησα ως τώρα ν’ αγοράσω κάποια δουλειά τους, αλλά μπορώ να πω ότι όλα τα άλμπουμ τους έχουν καλές στιγμές και νομίζω ότι όσο πιο πίσω στο χρόνο πάμε θα βρούμε και δισκάρα(-ες).

Τεσπά φτάσαμε στο καλοκαίρι του 2010 και η μπάντα έκανε το 7 της.
Φέτος και επειδή πλέον είμαστε στην τρίτη δεκαετία για την μουσική αυτή, αισθάνομαι ότι οφείλω ν’ ακούω κάθε δουλειά από τέτοιες μπάντες με ιδιαίτερη προσοχή.
Με το μάτι στραμμένο στο τι μπορεί να θέλει κάποιος από τους σχεδόν 40 αρηδες black metallers να κρατήσει ζωντανό δημιουργώντας μουσική.

Απάντηση δεν παίζει να δοθεί εύκολα αλλά το Phantasmagoria είναι κατά την γνώμη μου ιδιαίτερα καλό σαν σύνολο. Ειδικά αν βάλουμε στο ανταγωνιστικό κομμάτι τους λοιπούς 40 άρηδες (Enthroned-Troll-Ragnarok-Setherial-Thornium) η επικράτηση τους τελικά δεν θα είναι δύσκολη.

Dark Winds κομματάρα mid tempo για καλοκαίρια με καύσωνα…βάλτε το ΤΩΡΑ.
Curse Of The Necromancer δεύτερο.
Flight Of The Minds Eye ενδεικτικό και μικρό για όσους θέλουν τραγούδι.
A World In Pandemonium μεγαλύτερο για την νοοτροπία της σύνθεσης.

Μουσικά είναι πιο εύπεπτοι από το παρελθόν με συνθέσεις πιο ήρεμες, βέβαια όλα τα γνωστά στοιχεία είναι εδώ, εκτός από τα πολλά πλήκτρα.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχει κι όλας.
Αν και το μειονέκτημα του είναι ότι μπορεί να κουράσει δεν θα ζητούσα μικρότερη διάρκεια μιας και είναι δουλεμένο σε λεπτομέρειες που κρατούν το ενδιαφέρον (το δικό μου) ως το τέλος

Osculum Infame-ep ενδιαφέρον αλλά λίγο, θα θελα ep 25 λεπτο…
Thornium-παντα καλοι αλλά κάτι δεν μου πάει καλά, η αισθητική τους έχει αλλάξει και με ξενίζει…

Εγω που θα προτιμισω τους 40αρηδες Setherial η’ Enthroned τι κερδιζω? :stuck_out_tongue:

Τί θες να κερδίσεις?8):-k

Το νέο Dark Fortress σε picture disk limited με bonus cd “Τα Γαμάτα Γερμανικά black metal των zeros” :lol::lol::lol:

Καλύτερο από όλα αυτά το Thornium, έχει εκπληκτική παραγωγή, ακούω τύμπανα ξεκάθαρα και ακόμα και τα solo λένε, και με μερικές ακροάσεις ακόμα θα αποθεώσω και Thyph (Thypheus) με φωνή γκαργκόιλ.
Από την άλλη οι Enthroned και οι Setherial είναι λίγο (παραπάνω) ανάλατοι, λέω.
Δεν είναι όμως άσχημα άλμπουμ απλά έχουμε βρεθεί στην εποχή που τα οκ (album του 6-7 στα 10) είναι κάθε χρόνο περισσότερα και συνέχεια θα αυξάνονται.
Λογικό επακόλουθο των περισσότερων εταιρειών, καλύτερων εξοπλισμών αλλά και του downloading που επιτρέπει στην ποσότητα να βασιλεύει…
Συμπέρασμα, ο 19χρονος-ή του σήμερα σε δέκα χρόνια ανάθεμα και αν θυμάται τι άκουγε και τι του άρεσε τώρα…και ανάθεμα αν οι 19χρονοι του σήμερα έχουν κοινά album σε 10 χρόνια (μεταξύ τους)
τέσπα το βουλώνω και πάω να προσευχηθώ το φετινό Blut aus Nord (What Once Was… Liber I) να ναι ένα άλμπουμ με κάτι διαφορετικό από όλα τα παραπάνω, κάτι που θα θυμόμαστε…(δεν έσκασε αλλά περιμένω-ουμε)

Ρε τι ειναι αυτα. Βγαλαν παλι φετος;

Αν δεν το λεγες, ουτε που θα παιρνα χαμπαρι. Το περσινο παντως ηταν κατι παραπανω απο αξιοπρεπες. Θα ελεγα τον χαρακτηρισμο ‘‘πολυ καλο’’, αλλα με χαλασε η παραγωγη σε αρκετα σημεια. Πολυ τζιτζι και προσεγμενη, με την κακη εννοια. Το ακουω ευχαριστα παντως.

Edit: Το Blut ψηνομαι να το παραγγειλω εντος των ημερων. Θα βγει που θα βγει μονο σε LP (προς το παρον…), ειναι και νορμαλ η τιμη του… δε μαμιεται.

Το προηγουμενο Thornium μονο εγω το βρηκα ψιλοπατατια?Οχι οτι σας νοιαζει αλλα για στατιστικους λογους :stuck_out_tongue:

Το ντεμπούτο των Thornium μου άρεσε αρκετά, τώρα τα δύο τους πρόσφατα

άλμπουμ δεν μπορώ να πω, πως δεν ήταν αξιοπρεπείς κυκλοφοριες απλά για τα

γούστα μου ήταν αδιάφορα(κυρίως το ‘‘Mushroom Clouds and Dusk’’ !!).

Το καινούργιο τους το ‘‘Fides Luciferius’’, ακούγεται πιο ενδιαφέρον αλλά και

πάλι…δεν!!:stuck_out_tongue:

Και 'μένα με ψήνει άσχημα!Ανυπομονούμε για το νεο χαοτικό δημιούργημα των γάλλων!
Όσο για το Thornium,εντάξει το άκουσα.Συμπαθητικό αλμπουμάκι…Παρέα με την μπυρίτσα όπως θα έλεγε ο Prosatanic! :stuck_out_tongue:

Αυτους εδω τους Γαλλους τους εχει ακουσει κανεις?Ακουσα προσφατα το τελευταιο τους και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον!

Aorlhac - La Cite Des Vents

εχουν βγαλει καινουργιο οι limbonic art?τρελα!!!

Για πες ρε mikro τι λέει το Limbonic Art?

δεν το εχω ακουσει ακομα φιλε