Black Metal Albums

Είχα ακούσει παλιότερα από αυτούς το προηγούμενο μάλλον άλμπουμ τους ‘’

Opus 1’’, και μου είχε φανεί μια χάρα!! Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά για μελωδικό

black ήταν καλό - άκουσα και ένα δύο από τα καινούργιο τους,αλλά για κάποιο

λόγο μου θύμησαν υπερβολικά Mithotyn !! Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτοί

μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό…

τσ τσ τσ… :stuck_out_tongue:

Νέα από τους συμπαθείς γερμανούς Ascension.

Tonight we will leave our catacomb as we have finnished preparations for the task that lies ahead of us.
As of tomorrow we will enter SOS Studios Munich, restless and hungry, to record the 8 tracks that shall
constitute the debut album. All informations concerning this record shall be revealed when the time is right.
In the meantime, nevermind the dark days ahead, for we will grant you light.

Αυτά είναι !!! 8)

ω ρε πανηυρια :smiley:

Θυμήθηκα πρόσφατα τους Unlord, μια black metal μπάντα από την ολλανδία που είχε κυκλοφορήσει 3 full-length, και είπα να τους αναφέρω (αν δεν το έχει κάνει κανείς πρίν από εμένα…).Τα άλμπουμ τους είναι :

Το στύλ τους είναι κοντά σε αυτό των Marduk, εποχής ‘‘Panzer Division’’, αλλά συνθετικά και ηχητικά είναι κλάσεις ανώτεροι !!! Η μπάντα έχει βαρέσει διάλυση από το 2003 (έτσι και αλλιώς σύμφωνα με δηλώσεις τους είχαν σκοπό να κυκλοφορήσουν μόνο μια ‘‘τριλογία’’) και αξίζουν ένα τσεκάρισμα…

[B]ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΕΙ ΤΟ LIMBONIC ART

ΠΟΣΟ …[/B]

\m/

τους γαμαμε ολους, εχουμε το καλυτερο μπλακ μεταλ ρεπορταζ απ’ολα τα ελληνικα φορουμς!

Τέλη αυγούστου θα βγεί τελικά το καινούργιο Profanatica, με τίτλο ‘‘Disgusting Blasphemies Against God’’

ΧΥΝΩΩΩΩΩΩΩΩ !

Λιγο καθυστερημένα αλλά προσκυνώ και εγω με τη σειρά μου Bohemian Grove. Γαμάτο black metal που ευτυχώς για μένα δεν κόβει κάθε επαφή με το heavy metal (tree ravens ρεεεεεεεεεεε) αλλα χωρίς να απομακρυνεται καθόλου απο το black. Γαματες συνθέσεις, μου φεραν λιγακι στο μυαλο Funeral Mist και ολιγον απο Necromantia και Rotting Christ (παλιούς εννοείται). Επίσης γαμάτα τα καθαρά υμνικά επικά φωνητικά ταίριαξαν τέλεια μέσα στα κομμάτια.

Γενικά από τις καλύτερες κυκλοφορίες μέσα στην χρονιά σίγουρα. Κερδιζουν και τους Divine Element που άκουγα τις προηγούμενες μέρες. Επίσης κανα 2 αυτιές που έριξα στο τελευταίο Nachtmystium ήταν μάλλον απογοητευτικές.

Δεν είναι απογοητευτικό το Nachtmystium απλά δεν έχει θέση εδώ.

Καλα με είχαν ήδη προϊδεάσει με το no funeral που είχε διαρρεύσει απο νωρίς πως απομακρύνονταν από το black έτσι και αλλιώς. Πάντως με τις πρώτες ακροάσεις δεν μου είπε κάτι… δεν έμεινε τίποτα από ότι άκουγα. Θα ξανακουστει κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν… Bohemian Crove και τίποτα άλλο.

μπορεις να επιχειρηματολογήσεις υπερ της αποψης σου ?

ψιλο μλκια ειναι παντως … ας συνεχισουμε να αγαπαμε μποχιμιαν

bohemian grove?το age of retrogession είναι τρομερή δισκάρα ε?είχα πάθει μεγάλη πλάκα όταν είχε κυκλοφορήσει.
βλέπω κυκλοφόρησαν καινούριο.επειδή δεν είχα υπολογιστή για ένα διάστημα και έχω χάσει επεισόδια ας κάνει κάποιος την καλή…8)

Για το ότι δεν είναι απογοητευτικό ή για το ότι δεν έχει θέση εδώ?

Εντάξει το 2ο νομίζω είναι προφανές, ηχητικά η μόνη μακρινή σχέση που έχει με το blackmetal ο δίσκος είναι τα εφεδιασμένα φωνητικά που είναι και το μεγάλο του μειονέκτημα.

Για το ότι δεν το βρήκα απογοητευτικό μάλλον φταίει ότι δεν περίμενα κάτι εφάμιλλο του Assassins, οπότε παίρνοντάς το ως αυτόνομη κυκλοφορία μπορώ να πω ότι τα περισσότερα κομμάτια μάλλον μ’ άρεσαν. Ουσιάστικά μιλάμε περισσότερο για electro/goth metal παρά για οτιδήποτε άλλο, οπότε αν αρέσει σε κάποιον η μεσαία περίδος των Katatonia ή η στροφή των Tiamat στο Skeleton Skeletron πιστεύω θα βρει κάτι ενδιαφέρον εδώ.

Δεν μιλάμε για κανένα αριστούργημα προφανώς, ένας δίσκος με 5-6 καλά κομμάτια είναι.

Πας στο myspace τους και το κατεβάζεις.

Καπου δω πρεπει να πεταχτω σα τη τσουτσου και να ειπω ποσο μπανταρα ηταν οι Atomizer ρε γμτ. Κι αρκετα ιδιαιτεροι δλδ. Απο τους πλεον αψογους συνδυασμους black / thrash / darkwave. Το γενικο feeling σε μουσικη + φωνη βαζει κατω πολλες και καλα αβαν γαρδε μπαντες για πλακα. I like my thrash with a gloomy touch!

ή, νταξει, οχι ακριβως, αλλα κατι εψαχνα να τα φουσκωσω δωπερα

Caustic Music For The Spiritually Bankrupt. Τιτλος λαχειο.

νταρκγουειβ παντως ΑΥΤΟΣ ο δισκος δεν εχει

τωρα μια μπαντα που κανει διασκευη SOD δεν νομιζω οτι μπορει να μπει δίπλα στην λέξη darkwave ουτε μέσα στο λεωφορείο. Δεν εχω ακουσει το τελευταιο τους βεβαια , αλλα αν δεν λες μλκιες πες το μου για να μην το ακουσω και μου καταστρεψει τη ζωη

Κρις για το black μιλαγα … και καπακι θα επιχειρηματολογησεις γιατι ειναι οι Alcest black metal και όχι αυτό … γιατι ειναι οι Solefald και όχι αυτό και γενικά πολλες αλλες μπαντες που εχω απορια .

Ο δισκος των Ναχτ δεν μαρεσε όσο το προηγουμένο, αν και κανει μπαμ οτι το ξωγαμο του Satyr πηρε μια μια της δεκαετιες (το οποίο ειναι ενδιαφέρον σαν project) … πριν ηταν τα 70s στο ασασινς … τωρα ειναι τα 80s … και electro goth κτλ που λες δεν υπαρχει ουτε καν επαφη εκτός και να ήταν τοσο προχώ ο συλλογισμός σου που έκανες ένα χρονικό άλμα μεταφέροντας τις dark wave πινελιές ( χοντρες πινελιές σαν του θεου στην ΕΤ3 ) που έχει το addicts, στο σήμερα που πλέον ο όρος είναι μουσιακός και καπηλεύεται από gothοξεπλύματα. περιμενω … :wink:

@BBB: Εχει επιρροες και καμποσες μαλιστα. Ειναι ωραο το feeling ομως, ψιλοobscure θα το λεγα, αλλα εχει μια, χμ, περιεργη αισθηση γενικα. Ίσως ειναι πολυ ιδιαιτερο σε φασεις δλδ, επειδη κι εμενανε δε με κερδισε με την πρωτη.

Επισης για καποιο απροδιοριστο λογο μου φερε στο νου τους cf, ενω δε φαινεται να χουν αμεση σχεση

Πρώτον για μένα ούτε το Alcest είναι blackmetal, δεύτερον δεν έχω σκοπό να επιχειρηματολογήσω για κάτι. Ή καταργούμε τις ταμπέλες τελείως ή τις χρησιμοποιούμε με την έννοια που έχει παγιωθεί διαχρονικά για να καταλαβαινόμαστε. Ε, με βάση αυτό που έχω στο μυαλό ως μπλακμέταλ το Nachtmystium δεν χωράει.

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα, σε αυτές τις χοντρές 80’ς darkwave πινελιές αναφερόμουν.

The BBB για ονομα…
Ασχολησου με αλλο ειδος μουσικης.
Σε διαβαζω καιρο και η χαιτη μου μειωνεται με αυτα που αδειαζει το ψηφιακο σου στομα.
Ευχαριστω.