Black Metal Albums

Για αλλη μια φορα βρησκομαι σε διλημμα γιατι ειμαι μπατηρακι
Λεπον εχουμε και λεμε:
merciless - the treasures within η gehenna - seen through the veils of darkness (το οποιο μου προτεινει και ο axel αλλα προτιμησα να παρω πρωτα αλλα απο αυτα που μου ειπε)

Με μία πρώτη ακρόαση δε μου άρεσε, προτιμώ το πρώτο, το βρίσκω πιο ψυχεδελικό. Αλλά θα το ξανακούσω βέβαια και ίσως αλλάξω γνώμη…

γιατί αυτό συγκεκριμένα κι όχι και το Paracletus ?

Για το A Chore For The Lost. Γενικα αυτο το κομματι ειναι η πεμπτουσια των DSO (και δεν εννοω το μουσικο κομματι που αποτελει κι αμεση αναφορα), αλλα δεν τα ξαναλεω γιατι κακες μπλακ μεταλ αρκουδες θα με κυνηγουν στο δασος και βαριεμαι.

Edit:

Σε πιο επικαιρα νεα, ωραιοτατο ορθοδοξο που ακουσα τελευταια ηταν το Divine Moral Severance των Ophian. Δεν θα σας αλλαξει τη κοσμοθεωρια αλλα εμενα τουλαχιστον μ αρεσε αρκετα.

Debut EP Time!

[B]GRA “Helfard” [2010][/B]

Οι Σουηδοί εδώ δίνουν μια καλή υπόσχεση για το τι μπορεί να επακολουθήσει. Βασίζονται σε ωραία μεταλλικά riffs με μαυρο χρώμα, όπως το συγκλονιστικό εναρκτήριο του [I]“Krämpor och Kval”[/I]. Αξίζουν σίγουρα την προσοχή των οπαδών του πιο παραδοσιακού μοτίβου.

[I]“A Coin For Charon”[/I] ~~> http://www.youtube.com/watch?v=k0w7DhZCA8s

[B]THANTIFAXATH “s/t” [2011][/B]

Το ΕΡ των Καναδών έχει τη λογική demo, δηλαδή “ηχογραφούμε τις ιδέες μας, να δούμε τι βγαίνει”. Και πράγματι μέσω μιας περίεργης μίξης των DsO δυσαρμονικών γυρισμάτων, τρελαμένου riffing, απελπισμένων φωνητικών, ψιλο-depressive στίχων και μια γενικότερης θεατρικής προσέγγισης τελικώς βγαίνει κάτι καλό. Που ελπίζω να είναι ακόμα καλύτερο στη επόμενη δουλειά τους (αναμένεται αρχές 2012 -πάλι ΕΡ).

More @ http://theantifleshnimbus.wordpress.com/2011/10/23/thantifaxath-ep-2011/

[I]“Violently Expanding Nothing”[/I] ~~> http://www.youtube.com/watch?v=3pv2LgRzvKg

[B]TEMPLE NIGHTSIDE “Prophecies Of Malevolence” [2011][/B]

Και φτάνουμε στους Αυστραλούς (Αυστραλία/Νέα Ζηλανδία παίζει αυτή τη στιγμή να έχουν με τη διαφορά την καλύτερη αντεργκράου σκηνή) [B]TEMPLE NIGHTSIDE[/B] που συγκαταλέγονται στους μαθητές των INCANTATION, αλλά βάζουν τόση μαυρομεταλλική ψυχή που καταλήγουν να ταιριάζουν καλύτερα εδώ και όχι στο θρεντ της υπερτεχνικής τρίγκας. Αρρωστια και άβυσσος ΜΟΝΟ!

Οι βινυλιολάγνοι που θα ψηθούν, ας σημειώσουν πως την κυκλοφορία θα την κάνει η Nuclear Winter.

[I]“Doctrine Of Earthly Unbalance”[/I] ~~> http://www.youtube.com/watch?v=8TzjpnH_fJ8

Oι Merciless παιζουν death/thrash ενω οι Gehenna παιζουν black.
Βοηθησα ? :stuck_out_tongue:

Νεα κομματαρα απο το επερχομενο album των Acherontas Vamachara–>http://www.youtube.com/watch?v=oulamBCtZFo

και περιμενουμε με αγωνια…

Το Oranssi Pazuzu ληκαρε?

Edit:Το βρηκα!Τι εξωφυλλαρα ειναι αυτη!

Εδω θα ελεγα κοιτα τη προηγουμενη σελιδα, αλλα τελικα δε μπορει καποια πραγματα τα λετε επιτηδες. Δεν εξηγειται αλλιως.

Μιλουσα στο τηλεφωνο,εγραφα στο forum και εψηνα τηγανιτες παραλληλα οποτε μου ξεφυγε η προηγουμενη σελιδα!Τι να κανω,σπαθια να καταπιω?

Γαλλία, κλασσική μουσική, ναρκωτικά, μπλακ μέταλ, αμπιεντ, ωραίες ατμόσφαιρες και μπόλικη μαυρίλα έχουν οι 2 καταπληκτικοί δίσκοι των [B]Pensées Nocturnes[/B].

[U]2009 - Vacuum[/U]

[U]2010 - Grotesque[/U]

Άρε πουτάνα Γαλλία, όσο πάει όλο και περισσότερες δισκάρες βρισκω. Τσεκάρετε άμεσα :slight_smile:

Αυτοι ειναι οντως γαματοι κι εχουν εκπληκτικα καλες ενορχηστρωσεις για black metal σχημα, ειδικα αν σκεφτεις πως αποτελουν one-man band ο οποιος παιζει τα παντα απο εγχορδα, πνευστα και πληκτρα. Απο τα πολυ καλα παραδειγματα του πως μπορεις να παντρεψεις δυο διαφορετικα πραγματα χωρις να ακουγεται αρπακολατζιδικο ή cheesy.

@SylBlashyrkh: Δεν αντιλεγω ρε συ, αλλα καπου εχω βαρεθει να βλεπω εντελως αχρειαστα σχολια που εχουν ειπωθει 5 φορες μεσα σε δυο σελιδες, ή κατι αλλα του τυπου ‘‘αυτο ειναι καλο;’’. γενικα μιλαω τωρα επειδη πλακα εχει το σπαμαρισμα για λιγο, αλλα καπου εχω κουραστει το μεγαλυτερο ποσοστο των συζητησεων σε θρεντς που με ενδιαφερουν να καταληγουν σε chatroom.

Εγώ ακούω το Grotesque τώρα και μου λείπει λίγο ο Meyhna’ch είναι η αλήθεια, και οι μαύρες λεγεώνες γενικότερα…

Κι αυτοί οι Malkhebre δε κυκλοφόρησαν δίσκο τελικά, μόνο το Mysticisme Macabre των Darvulia θυμάμαι τελευταία.

Εγω ειχα την εντυπωση οτι οι Mutiilation δε σ αρεσουν ιδιαιτερα (πλεον). Απο Darvulia παντως, πραγματικα τα δυο πρωτα τους τα λατρεψα. Πηρε καιρο αλλα τα λατρεψα.

Σε πιο αδιαφορα νεα οι Aosoth θα βγαλουν ο ΙΙΙ ξανα, σε instrumental εκδοχη με διαφορετικη μιξη limited στα 250 κομματια (λολ). Οποτε προσπερναμε με ελαφρα. TUKAARIA σε Profound Lore ομως, DOLORVOTRE σε Ajna (οι οποιοι μαλλον παιξαν το αγαπημενο μου black metal για φετος) και THE HAUNTING PRESENCE σε Hell’s Headbangers (καλοι ειναι αυτοι, αλλα η CN εχει και καλυτερους). Worship Black Twilight, απλα, οι τυποι ειναι γραφικοι, καραγκιοζηδες και καραfalse σε βαθμο που δυσκολα τους παιρνει κανεις στα σοβαρα,

αλλα γραφουν γαματη μουσικη.

Μπά μάλλον λάθος τα θυμάσαι, οι Antaeus/Aosoth δε μ’αρεσούν πλέον, Mutiilation αγαπάω!!! Black Millenium (Grimly Reborn) το αγαπημένο μου, ακόμα μπορεί να παίξει σε στιγμές υπερβολικής καμμενιάς (ή όποιο άλλο αρνητικό mood)…

η πιο ωραια φωτογραφια που εχω δει στη ζωη μου … αληθεια

[SPOILER]δεν αφηνετε τις μλκιες με darvulia - malkhebre … ασοβαρες μπαντες αμφοτερες [/SPOILER]

Αυτη η φωτο θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει κι απο ινστιτουτο αδυνατισματος ως ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ :stuck_out_tongue:

ρε ειναι ο χοντρος κ ο λιγνος του μπλακ μεταλ λεμε … epic win

Προσκυνω το μεγαλειο τους!!!

Σε αλλα νεα το καινουριο Acherontas ειναι εκει εξω.Οταν το ακουσω θα πω γνωμη.

Εγώ που άκουσα καλύτερα το Kosmonument θέλω να πώ ότι είναι μεγάλη μαλακία τελικά, καμία σχέση με το πρώτο, κρίμα.

Προσπεράστε σεις, εγώ το περιμένω εδώ και καιρό γιατί οι φετινές κιθάρες του BST είναι από άλλους κόσμους. Συμφωνεί και ο ΜκΜ μαζί μου.

Το λολ δεν κατάλαβα πού πάει.
Και πολλά είναι τα 250 αντίτυπα για τέτοια κυκλοφορία.

Καινουριο [B]Haemoth[/B] στις 11 Νοεμβριου.Ετσι,τζιτζικι και ξυσιδι να κανουμε κεφι! :stuck_out_tongue:

[U][B]Ηaemoth[/B] - In Nomine Odium[/U] (το εξωφυλλο παλι μαμησε)

Εντιτ : Οριστε και δειγμα http://www.youtube.com/watch?v=39JBa5qASoQ