Black Metal Albums

Το Leviathan το εχω στο player μου τις 3 τελευταιες μερες,αλλα με 2 ακροασεις δεν θελω να εκφερω γνωμη.Θα περιμενω την κριτικη του Plunderer,θα συνεχισω τις ακροασεις και μετα θα σημειωσω που συμφωνω η που διαφωνω.

Οσο για το απλο black metal,προσωπικα με ενδιαφερει πολυ αρκει να υπαρχει ψυχη στις συνθεσεις.

Ακούστε τους Irisblind που προτείνει ο Πλάντερερ στην σελίδα του…θα πάθετε μεγάλη ζημιά.

Άκουσα το νέο leviathan. Πρώτη ακρόαση βέβαια, αλλα δεν ξετρελάθηκα και πολύ. Ξεχώρισα μέχρι στιγμής τα blood red and true, her cicle is the noose και το shred this skin. Θα επιστρέψω όταν το ακούσω περισσότερο

Βρήκες link ή αγόρασες? Αν έσκασε link μόλις έγραψα τι να πω, οιωνός :slight_smile: ένα χρόνο περιμένω να το δω κάπου.

Έχει κάνει πολύ ωραία δουλειά ο Mizzi μιας και μιλάμε για Self-released. Αυτός σκάει και Ελλάδα απο όσο ξέρω, μου το είχαν πει οι Bowel Brothers, εκεί θα βρεί όποιος ενδιαφέρεται και το Archaeopteryx.

έχει δύο κομμάτια στο myspace,όπου έμεινα μαλάκας μόλις τα άκουσα.Πάντως στην σελίδα του η σπέσιαλ έκδοση,αν κ πανέμορφη βλέποντας τις φωτό,μου φαίνεται ακριβή.20$ λέει.Θα το φέρει ο Bowel?

Leviathan συνέντευξη στο decibel

http://www.profoundlorerecords.com/images/Leviathan_Decibel_Scan_01.jpg

http://www.profoundlorerecords.com/images/Leviathan_Decibel_Scan_02.jpg

Τελικά είναι οι Sperm of Antichrist…
http://www.metal-archives.com/bands/Sperm_of_Antichrist/3540296484#band_tab_discography

20$ με μεταφορικά ή χωρίς?

Δεν το ψαξα ρε Κρισπ.

Στον bowel το χα δει (στην καλή έκδοση) στα 15 ευρώ, κάπου στα τέλη αυγούστου. Οπότε τα 20$ αν περιλαμβάνουν μεταφορικά, είναι η ίδια ακριβώς τιμή.

Έχεις δίκιο σ’αυτό,εγώ που τσέκαρα τώρα έχουν μόνο την απλή έκδοση.
θέλω την γνώμη σου σε κάτι…
δεν έχω ασχοληθεί με Leviathan,αν κ είχα βρεί το Massive Conspiracy Against All Life σε βινύλιο κ δεν το πήρα ο μλκας,από αυτά που άκουσα μέχρι τώρα το Massive μου κίνησε αρκετα το ενδιαφέρον με το metal/ambient ύφος του,όπως επίσης κ το καινούριο κομμάτι που βρήκα στο γιου τιουμπ με τους περίεργους χρόνους που έχει.Αρκετά προγκρέσιβ…Κάποια παλιότερα κομμάτια που άκουσα,από σπλιτάκια κλπ έχουν πιο τυποποιημένο μπλάκ ήχο.Οι τελευταίες του ¨δουλειές μου άρεσαν περισσότερο.Τι προτείνεις?
Το ίδιο θέλω να μου πείς κ για Blut Aus Nord…

Xαχά, πέτυχες δυο περιπτώσεις που ο γκουρού είναι ο Πλάντερερ. Ειδικά [B]LEVIATHAN [/B]έχω ακούσει πολύ λίγα για να έχω την οποιαδήποτε καθολική εικόνα. Για την ακρίβεια έχω λατρέψει το [B]“Massive…”[/B] (μετά από [U]δίκαιο[/U] πρήξιμο του πλάντι) και μου αρέσει πάρα πολύ και το [B]“A Silhouette In Splinters”[/B] που όμως είναι καθαρό ambient. Από κει και πέρα, φαντάζομαι πας σε κάνα [B]“Tenth Sub-Level…”[/B] η και στο ομώνυμο που έβγαλε ως [B]LURKER OF CHALICE[/B].

[B]BLUT AUS NORD[/B] τώρα, έπεσες σε περίπτωση ατόμου που λατρεύει τη διλογία [B]“Memoria Vetusta[/B]”, ειδικά το Part II σε συνδυασμό με τον έναστρο ουρανό κατά τη διάρκεια ακτοπλοϊκού ταξιδιού υπήρξε μεταμουσικη εμπειρία. Πέραν της διλογίας, βρίσκω καταπληκτικά και μπροστά απ’ την εποχή τους και τα όσα έκαναν στο [B]“The Work Which Transforms God”[/B].

Νικο μπορω κι εγω να σου προτινω κατι. Τελευταια καθησα και ασχοληθηκα πολυ με leviathan και εαν θελεις να τσεκαρεις περισσοτερο και το παλιο του υλικο ακου το verrater (συλλογη απο demos) ειναι παρα πολυ καλο. Τωρα εαν σου αρεσει η ambient πλευρα της μπαντας ακου οπωςδιποτε ομονυμο των lurker of chalice, side project του wrest με ηχο ιδιο με leviathan του 2005 και μετα.

Tentacles of Whorror, The Tenth Sub Level of Suicide και The Speed of Darkness πρωτες δουλειες που αξιζει να τσεκαρεις απο Leviathan, αλλα γενικα στεκονται σε πολυ υψηλο επιπεδο δισκογραφικα. Δε μπορω να σκεφτω καποια δουλεια που να μην ‘‘αξιζει’’. Τα τεσσερα πρωτα Blut Aus Nord ειναι τα καλυτερα πιστευω, αλλα αλλο δισκο στα επιπεδα του Ultima Thulee ουτε εγραψαν ουτε τους κοβω να ξαναγραψουν.

Ευτυχώς, ωρίμασαν αρκετά από τότε.

Αμπαλος. 0, εφυγες. Ουτε ο πιο κολλημενος δε λεει κακο λογο για το Ultima Thulee.

Μόνο που δεν είπα κακό λόγο για τό “Ultima…”, αντιθέτως το θεωρώ ένα πολύ καλό πρώτο βήμα για τη μπάντα που μετά εξελίχθηκε σε μία από τις κορυφές των 00ς.

Ρε γαμεί τελικά το νέο leviathan 8)
Σα τη μισανθρωπιά που βγάζει ο wrest στους τελευταίους δίσκους τίποτα!

Τι να σου πω, για μενα οι δισκοι των/του BAN ειχαν καθοδικη πορεια με το χρονο. Γαματα ειναι τα τεσσερα πρωτα album, ωραια ειναι και (καποια απο) τα επομενα αλλα μετα το πρωτο η κλιμακα παει καπως καθοδικα για μενα. Το γεγονος οτι αλλαξαν δε παει να πει οτι εγιναν απαραιτητα και καλυτεροι, ασχετως αν συνεχισαν να βγαζουν καλες δουλειες. Αποψη μου βεβαια δε χρειαζεται κανεις να συμφωνησει.

Eυχαριστώ όλα τα παιδιά για τις προτάσεις…το Lurker of Chalice το έχω ακούσει κ είναι υπέροχος δίσκος,σε αυτό το ύφος καταλήγω άρα μάλλον για τις τελευταίες του δουλειές θα κοιτάξω,έτσι?