Black Metal Albums

[B]ACRIMONIOUS “Sunyata” [2012]
[/B]

Δεν έχω λόγια, πραγματικά.

Ακούστε και οι πιο περιφερειακοί.

[I]“Adharma”[/I] ~~> http://www.youtube.com/watch?v=qYOYwc112mI

Oλοκαύτωμα το κομμάτι…

Οχι οτι ακουσα πολυ μπλακμεταλ περισυ, αλλα το Acrimonious το φχαριστηθηκα παρα πολυ

Κοίτα τι ανακαλύπτει κανείς με το “σερφάρισμα”…
[B][I][U]Heretic Cult Redeemer[/U][/I][/B]

αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας πει…

Σήμερα νωρίς το πρωί που με έπεισα να ξαπλώσω επιτέλους έβαλα χωρίς σκέψη για δεύτερη φορά να παίξει το Ω, “τρομακτικά” οικείος και πολύ εκφραστικός ο ήχος τους.

Αυτο εχω μεγαλη περιεργεια να τ ακουσω, ενα δειγμα που χα τσεκαρει δε μου φανηκε καθολου σαν Celestial Bloodshed. Κριμα που το διαλανε οπως και να χει, ηταν μπαντα με αξια και μελλον.

Μιλάμε για τρελή δισκάρα στο χώρο του μελωδικού, αργόσυρτου black που δυστυχώς όμως άργησα να το ανακαλύψω και το πιο πιθανό είναι να έχει ξανα αναφερθεί.
Ιδίως ο ήχος του δίσκου από βινύλλιο είναι τρομερός.

Εδώ το κορυφαίο A Whisper Underneath The Black Old Trees

http://www.youtube.com/watch?v=EZL0dmuafOY

και το καταπληκτικό journey through my cosmic cells (the nagation of god) με τους ηλεκτρονικούς ήχους του και τη φοβερή αλλαγή και μαγευτική μελωδία λίγο μετά το 8ο λεπτό

http://www.youtube.com/watch?v=eya9DhI9d3I

Τι άλλα έχετε να προτείνετε σε αυτό το στυλ ή στο στυλ παλιών empyrium ας πούμε?

Δικος μου εισαι εσυ! :stuck_out_tongue:
Ειχε δηλωσει πως θα κανει ambient/black metal αλμπουμ και το εκανε. Κι εμενα μ’αρεσε,εχει αρκετα ωραια επικα σημεια.
(καλως ηρθες στο κλαμπ κι εσυ, ετοιμασου για κραξιμο :p)

Το αντέχω το κράξιμο! Ready and Willing! :stuck_out_tongue:

Για πρότεινε άλλα album σε παρόμοιο ήχο! Είτε με post εδώ είτε με pm…

Waiting…

[I][U]temple-of-knowledge[/U][I]
νέο κομμάτι…

Εκει εξω να γουσταρουμε :

[U][B]Chaos Invocation[/B] - Black Mirror Hours (2013)[/U]

Στο μυαλό μου είσαι ρε χαμένε.Κ ήθελα αν ρωτήσω γι’αυτούς,να τσεκάρω?

Αυτο δεν το ακουσα ακομη αλλα με βαση το πρωτο τους τουλαχιστον ([B]Chaos Invocation[/B] - In Bloodline with the Snake),ναι πρεπει να τσεκαρεις. 8)

Σε Orthodox μονοπάτια κινούνται?Αυτή την αίσθηση μου δίνουν.

Ναι μπορεις να πεις. Ή τουλαχιστον εχουν αρκετα στοιχεια.

Kαινούριο κομμάτι [B]Altar Of Plagues[/B] με τίτλο [U]God Alone[/U] από τον καινούριο δίσκο Teethed Glory and Jury που θα κυκλοφορήσει στις 20 Απριλίου.
Περίεργη στροφή στον ήχο.

Μ’αρέσει αρκετά το κομμάτι, δεν ξέρω βέβαια αν είναι καμία edit έκδοση για τις ανάγκες του videoclip.

εδιτ : από ότι είδα, όλα τα κομμάτια έχουν μικρές διάρκειες στον νέο δίσκο…

Για όποιον ψάχνεται και ενδιαφέρεται στο black metal για πιο bestial καταστάσεις έχω μερικές προτάσεις, μετά από συζήτηση με γνωστό στα πράματα, με καινούργιες(σχετικά) λατινοαμερικάνικες μπάντες που κινούνται σε Black/thrash, black/death μονοπάτια. Νομίζω ότι κάποιος αν δεν είναι καμένος με το συγκεκριμένο στυλ των Λατίνων ή και μη, δεν παίζει να εκτιμήσει εύκολα. Ούτε εγώ είμαι, αλλά το γουστάρω. Εξάλλου μόνο αυτοί “κράτανε” καλά το ωμό black τελευταία γιατί οι ορθοδοξίλες μας τρώνε τα σωθικά.

Όλες οι μπάντες είναι από Χιλή.

Ξεκινώ με τους [B]Wrathprayer[/B] και το πρόσφατο full-length 2012 - [B]The Sun of Moloch: The Sublimation of Sulphur’s Essence Which Spawned Death and Life [/B]με ένα περίεργο ωραίο εξώφυλλο.

[SPOILER][/SPOILER]
Χαοτικό bestial black χωρίς κάτι παραπάνω. Δημιούργησαν πολύ καλή ατμόσφαιρα και με τράβηξε αυτό. Proclamation φάση. Δυσκολεύτηκα λίγο με τον ήχο. Πολύ χαμηλά μου φάνηκε, εκτός και αν έφταιγε το τορεντ. Τέσπα, καλός είναι πέρα από όλα αυτά.

[U]The Darkest Fyre[/U]

Συνεχίζω με [B]Slaughtbbath[/B]. Η πρώτη full κυκλοφορία είναι τώρα το 2013 - [B]Hail to Fire.[/B]

[SPOILER][/SPOILER]
Μέχρι τώρα έχουν κάποια EP και Split. Τα δείγματα που άκουσα μπορώ να πω ότι είναι θετικά και μάλλον το νέο τους υλικό είναι υποσχόμενο ταχύτητες και μίσος.

[U]Altar of Plagues[/U]

Μετά τους [B]Force of Darkness[/B] με 2 full-length το [B]Force of Darkness[/B] του 2006 [SPOILER][/SPOILER]

και [B]Darkness Revelation[/B] του 2008.

[SPOILER][/SPOILER]
Είναι black/thrash και κάτι παθαίνω με το thrash αλλά ακουστικά νομίζω είναι πολύ καλοί. Φαίνονται πιο ολοκληρωμένοι, πιο δεμένοι, με περισσότερες ιδέες συνθετικά. Τσεκάρετε όσοι γουστάρετε black/thrash. Ωραίες ταχύτητες και πιασάρικα κομμάτια.

[U]Summoning The Black Arts[/U] , [U]Valley Of The Dead[/U]

Τελευταία θέλω να προτείνω [B]Hades Archer[/B] με το [B]For the Diabolical Ages[/B] του 2011

[SPOILER][/SPOILER]
και το [B]The Curse Over Mankind[/B] του 2012.

[SPOILER][/SPOILER]

Λοιπόν αυτοί που λέτε έχουν ένα πολύ καλό EP που λέγεται [B]Penis Metal[/B] και δίνει πολλά ρέστα όπως και το ομώνυμο κομμάτι. Bestial black/thrash τούτοι, με τον πρώτο ολοκληρωμένο δίσκο να προσφέρει απανωτά σφαλιαρίδια. Αλλού γρήγοροι, αλλού έχουν και τα αργά σημεία που δεν χαλάνε καθόλου τη ροή. Όλα τα κομμάτια είναι ένα και ένα. Πολύ καλός δίσκος.
Τον καινούργιο δεν τον έχω ακούσει ακόμη.

[U]Sodoma Eden[/U] , [U]Daughter of Perversion[/U]

Enjoy you sickoz!

Εχουνε προταθει καποια πιο πισω, οι Force of Darkness προσωπικα μ αρεσουν αρκετα. Εγω θα προτεινα (στους μετρημενους στα δακτυλα του ενος χεριου δλδ) καλο ρoμπλακμεταλ με τα πραματα της Fallow Field, εχω τσιμπησει Axnaar, Black Beasts και Sanctuary και θελω σιγα σιγα να ψαχνω και τα υπολοιπα.

Κοιτα μπαλιτσα που παιζει η κοπελια μια σελιδα πισω…
Γινεται επικίνδυνα ερωτευσιμη. :stuck_out_tongue: