Black Metal Albums

Νομίζω το Lurker Of Chalice είναι απλά μια συλλογή της NWN! με πρωτοβουλία του Wrest, δεν είναι νέο υλικό.

Σε άλλα νέα, μετά το υπέροχο split τους με τους Bhleg (που βγάλανε και ωραίο δισκάκι φέτος- my 2 cents here), oι Nechochwen θα κυκλοφορήσουν και με τους μέγιστους Panopticon ένα. Υπάρχουν και δυνατά guests που νομίζω θα ικανοποιήσουν τους τακτικούς επισκέπτες αυτού του νήματος.

Το “Heart Of Akamon” είναι πολύ υποτιμημένος δίσκος. Μουσικάρες.

1 Like

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι καινούριο υλικό, είναι ουσιαστικά ένα ξεσκαρτάρισμα από τα ντέμο τους. Αλλά και πάλι δεν περίμενε κανείς κάτι “νέο”…

έντιτ. τους bhleg τους είδα λάηβ το Σεπτέβρη, ωραία μπάντα αλλά τα είχαν ακριβά τα βινύλιά τους κ δεν τίμησα.

1 Like

Το ακουστικό .​.​.​Scars II (the basics) από Panopticon το άκουσες? Αν ναι για πες…(δεν ήξερα την ύπαρξη του) :sunglasses:

Που τους είδες αν επιτρέπεται; Στον δίσκο με κέρδισαν πιο πολύ από ότι στο σπλίτ.

Ντάξει ουσιαστικά είναι ακόμη πιο απογυμνωμένη η δεύτερη πλευρά της περσινής δισκάρας, αλλά ειλικρινά εμένα μου αρέσει αυτή η μίνιμαλ λογική. Βαράει ακόμη πιο έντονα στην αντίθεση, και είναι και πιο κοντά στις περιοδείες του Lunn που λέγαμε στο άλλο νήμα. Χάνει σε ατμόσφαιρα όμως κατά την γνώμη μου.

2 Likes

Όσλο. Το Σεπτέβρη η Nordvis Prod διοργανώνει ένα μίνι φεστιβάλ με δικές τις μπάντες από ότι έχω καταλάβει, φέτος είχε Bhleg, Forndom, Vemod, Lik ενώ πέρσι αν θυμάμαι είχε Skogen, Panopticon, Fen, Grift. Πολύ ωραία ατμόσφαιρα γενικά.

1 Like

Κυκλοφόρησε το νέο άλμπουμ από Liturgy με τίτλο H.A.Q.Q

@apostolisza8 με “έπεισε” η κριτική σου για Mizmor χωρίς να έχω ακούσει νότα ακόμα. :grin:

Πέρα από την πλάκα, με έχουν ιντριγκάρει πολύ αυτά που έγραψες για τον δίσκο και θα του δώσω μια ευκαριία (παρέα με τους στίχους), χωρίς να είμαι μεγάλος φαν του Blackened-doom-death ήχου.

Πρότεινε εάν μπορείς 2-3 "διαμάντια’ του ήχου.

2 Likes

Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ, αλήθεια. Μου αρέσει όταν τελειώνει η ακρόαση ενός δίσκου και έχεις πιάσει το ίδιο νόημα με αυτό που ήθελε να περάσει ο συνθέτης. Κάτι τέτοιο έπαθα με το Mizmor. Αλλά άκου το και κρίνεις και μόνος σου!

Πάμε τώρα. Μιλάμε πέραν της προφανούς επιλογής του Monotheist και των δίσκων των Triptykon? 'Η του δεύτερου riff του In The Shadow Of The Horns :stuck_out_tongue: ?

Θα πετάξω διάφορα και σε πιο blackened doom και σε black/death/doom και ακούς ότι σου κάτσει. Δεν είναι όλα ακριβώς στο ίδιο στυλ που ζήτησες, αλλά νομίζω κάτι θα βρεις και απλά κάνω namedrop :stuck_out_tongue:

Το φετινό Nightfell, εμένα με αρρώστησε, σχεδόν εξίσου, από τα αγαπημένα μου για φέτος. (κριτική εδώ/ακούς εδώ) (τσεκάρεις και Mournful Congregation)

Οι Ηell (έχουν και split με Mizmor) είναι σε αυτό το στυλ αλλά με πιο sludge/funeral, οπότε τους βάζω καθαρά για το κοντινό ηχητικά με Mizmor, και δεν συνεχίζω με τις παρόμοιες με αυτούς drone/doom/sludge πάντες. (κριτκή εδώ/ακούς εδώ)

To Ligfaerd από τους Nortt

Μετά, μεγάλη μου αδυναμία είναι οι blacksters Faustcoven. (προτείνω αυτό)

Πιο death, αλλά σωστό, οι Necros Christos (προτείνω αυτό)

Γενικά σύγχρονο blackened doom είναι οι Bethelehem (άκου οποιοδήποτε από τα 3 τελευταία τους)

Ωραίοι είναι και οι Dragged Into Sunlight ειδικά στον συνδυασμό που το θες εσύ, και μάλιστα τοποθετούνται και πιο πολιτικά από τους άλλους. (προτείνω αυτό)

Μιας και πρόσφατα είχαμε και το αφίερωμα μας στην Relapse, δεν γίνεται να αγνοηθεί ίσως η μήτρα του στυλ, dISEMBOWELMENT

Ωραίοι μετά, είναι και οι Predatory Light ενώ Urfaust και Ruins Of Beverast δεν αναφέρω, όλα αυτά πιο black/doom, είμαι σίγουρος πως δεν απαντάνε στην ερώτησή σου αλλά τα ρίχνω :stuck_out_tongue:

Επιλογή όμως καθαρά υποκειμενική και random, τούτο δω:

Βέβαια, κάτι μου λέει πως την πλειοψηφία την έχεις ακούσει και δεν σε βοηθάνε, αλλά όταν βλέπω αυτές τις ταμπέλες σκέφτομαι αμέσως όλα αυτά, για διαφορετικούς λόγους, οπότε sorry for the long (και πιθανώς αχρείαστο) post χαχα!

4 Likes

Ωραίος ευχαριστώ! Μου δίνεις αρκετή «δουλειά».

Πέρα από τριπτικον, τα κλασικά της ριλαπς, necros christos, dragged in to sunlight, urfaust και ruins of Beverast, τα υπόλοιπα μου είναι άγνωστα.

Πρώτο κλικ καθώς γράφω στο Faustcoven…ενδιαφέρον καταρχήν…

Ps: ειδική μνεία στους αγαπημένους-«βλαμμενους» Bethlehem. Ο κύκλος μου εδώ είναι βαμμένοι φαν-μπόιδες, χωρίς να βάλω τον εαυτό μου σε αυτόν τον χαρακτηρισμό, γιατί δεν αποθεώνω την «ροκ» πλευρά τους :crazy_face:

1 Like

Με έπιασε η πολυλογία μου, σόρρυ :stuck_out_tongue:

Νομίζω πάντως οι Necros Christos, Dragged Into… και Nightfell (είπα πόσο μπαντάρα τους θεωρώ;) είναι οι πιο ταιριαστοί σε αυτό που ψάχνεις, μαζί με τους Void Meditation Cult.

Ναι έχουν cult following οι Bethlehem γενικότερα νομίζω χαχα. Εμένα μου αρέσουν γενικά, και αυτοί και οι Darkened Nocturn Slaghtercult, που είναι η κυρίως μπάντα της τύπισας που έχουν στα φωνητικά τώρα.

Για Faustcoven που λες, από τους Darkthrone τους είχα μάθει. Trondheim black metal, παρεάκι με Mare, One Tail One Head (δισκάρες αμφότεροι πέρσυ). Τους σπάμμαρε μια περίοδο ο Fenriz. Πέρσυ βγάλανε και αυτοί νέο δίσκο μετά από αρκετούτσικα χρόνια.

Τώρα θυμήθηκα και Barathrum ο απαράδεκτος.

1 Like

Καρδούλα για όλα, αλλά κυρίως για Barathrum! (έχω ακούσει “πραγματικά” μόνο τα πρώτα δυο άλμπουμς…μπάσο και σαπίλα μόνο). :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Πρώτη εντύπωση καθώς ακούω Faustcoven, είναι ότι μου βγάζει ατμόσφαιρα των πρώιμων Ελληνικών δουλειών.

Ps: Μπάντα με τίτλο άλμπουμ Hexakosioihexekontahexaphobia είναι δυνατόν να μην τους λατρέψεις? :joy:

1 Like

Το θέμα είναι, πως είναι υπαρκτή φοβία ε… Εγώ πάντως έτσι ψήθηκα να τους ακούσω τους Bethlehem ρε. Λέω δεν γίνεται να το βλέπω αυτό.

Κάπως έτσι είχα νιώσει όταν είχα μάθει πως οι Necros Christos δεν είναι Έλληνες.

Faustcoven μου αρέσουν υπερβολικά πολύ. Βγάζει το μεσογειακό συναίσθημα του black metal. Mortuary Drape κλπ. Αλλά είναι doom!

1 Like

Όταν κατάφερες να διαβάσεις το logo τους, πώς ένιωσες;

image

1 Like

Να ξέρεις στους δίσκους, αν δεν χρησιμοποιούν το νέο τους, αισθητικά πιο όμορφο, αναγράφουν κανονικά το όνομα τους κυριλέ :stuck_out_tongue:

1 Like

Μια που ανεφερες disembowelment, το προτζεκτ τους Inverloch ειναι επισης πολυ καλο
Ρισπεκτ για void meditation cult, το πρωτο θυμαμαι ηταν υπεροχο
A και οι aevangelist ηταν ωραιοι αλλα απο μια φαση και μετά το ξεφτιλισαν

2 Likes

Οι Inverloch γαμώτο δεν με ενθουσίασαν. Γενικά δεν είμαι και τεράστιος οπαδός του στυλ αυτού, αν και έπρεπε να τους αναφέρω πακέτο με dISMEBOWELMENT.

Aevangelist έχω χάσει την μπάλα με το τι κάνουν και πότε πλέον.

Τώρα σκέφτηκα και τους The Wakedead Gathering αλλά είναι λίγο πιο groovy για όσα συζητάμε.

1 Like

1 Like

Πολυ ωραιος προβλεπεται ο μαρτης(τοτε δεν ειναι και ved buens ende?).
Καλα τα ατομα βαλαν τυπο να χεζει στην παραλια εξωφυλλο. Ολα τα λειζερ πανω τους!

Βρήκα τι ξεχνούσα να σου προσθέσω και να σκεφτείς την μπαντάρα την βάλαμε και στην περσινή μας ανασκόπηση.

Τέλειο black/death/doom και γενικά και στιχουργικά ενδιαφέρουσα μπάντα:

Απαράδεκτος είμαι. Άκου οπωσδήποτε, έχουν πολύ ωραία δισκογραφία. Παίζει να είναι, για μένα, καλύτερο από τα μισά που σου πρότεινα πιο πάνω χαχα, τόσο απαράδεκτος!

1 Like

Urfaust : Tomorrow Ván Records will release our new split with Lugubrum.

Αν θυμάμαι καλά, έχουν ξανα “σπλιτάρει”