Black Metal Albums

Είχα να τους ακούσω αυτούς απ’ όταν βγάλανε το album το '17. Θυμάμαι να λέω κάτι για “φτωχούς” A Forest of Stars και λίγο από Primordial/Devil Doll, αλλά αν με ρωτήσετε τώρα, δε θυμάμαι ούτε ένα κομμάτι. Θα βάλω να το ξανακούσω από περιέργεια.

Φρέσκα κουλούρια από Καναδά
:arrow_forward:︎ Still as the Night, Cold as the Wind | Vital Spirit (bandcamp.com)

2 Likes

Επιστρέφουν, χωρίς ημερομηνία ακόμα. Σαξόφωνο κανείς;

4 Likes


Ναι, γεια σας!

4 Likes

Φοβερό είναι αυτό! Dissonant bm που σε κρατάει, και έξυπνα μοντέρνο.

Επίσης,

single:

Fuelled with your labour.
Built with your bones.
There are no great men.
Only the great many.

Spoiler: Δεν ξέρω τι άνοιγμα χεριών έχετε και τι καλάθια κρατάτε, αλλά μιλάμε για καλλιτεχνική αποκάλυψη σε κάθε επίπεδο.

Και για καληνύχτες, 2 πράγματα.

Πρώτον να αφήσω και εδώ το νέο Predatory Light, που όσα λατρεύουν black στο στυλ Negative Plane πρέπει να ακούσουν οπωσδήποτε.

Και δεύτερον, οι Sacred Son, η μπάντα με πιθανώς τα πιο γαμάτα black metal εξώφυλλα εδώ και χρόνια, όπως

Summary

Έβγαλε νέο άλμπουμ, ωραίο, ατμοσφαιρικό, έχοντας ως concept την περιβόητη Εξέγερση των Χωρικών το 1381.

8 Likes

Δεν ξέρω αν το έχεις ακούσει ολόκληρο αλλά από τα 4 κομμάτια στο bandcamp προμηνύετε μεγάλος δίσκος. Ειδικά αυτό το Sovereigns of Livid Hope

2 Likes

Είναι στην playlist εδώ και καιρό η αλήθεια είναι μαζί με άλλα που αφήνω εδώ και εκεί φόρουμ.

Αυτό που πόσταρες και το φινάλε είναι άστα να πάνε. Δεν πρέπει να προσπεραστεί σε καμία περίπτωση.

1 Like

Αποστόλη, θυμώνω που η πρώτη ( ; ) σου “κανονική” αναφορά σε Ashenspire γίνεται σε post μαζί με άλλες μπάντες.

Προσπαθώ να συγκρατηθώ να μην ανοιξω το στόμα μου διότι εσύ πρέπει να ξεκινήσεις να σπαμάρεις για αυτό το αδιανόητο πράγμα που πρόκειται να κυκλοφορήσουν.

ΥΓ: @Old_Boy το έχουμε αντιληφθεί το Sisyphean και δεν θα περάσει ούτε αυτό έτσι…

3 Likes

Πω καλά, “myopia” και εσύ; Ελπίζω για τους σωστούς λόγους :stuck_out_tongue:

Σοβαρεύτηκαν.

Top 5 χρονιάς.

Τα άλλα εν καιρώ.

1 Like

Ναι, σύμφωνοι.

Ξεκίνα τις αναλύσεις όμως, μην ξεκινήσω εγώ!!

1 Like

Όλα στην ώρα τους, είμαι εγκρατής άνθρωπος εγώ.

Είσαι ελεύθερος να δώσεις πόνο :upside_down_face:

2 Likes

Ξεκάθαρο ξεπούλημα. Τι εξώφυλλο είνια αυτό στο καινούριο? Το ashenspire βγαίνει και βινύλιο ε…

1 Like

Πω πω χαμούλης… Ερχόμουν να ποστάρω για το Predatory Light αλλά με πρόλαβε ο @apostolisza8. Και ναι, είναι προφανώς όσο Negative Plane γίνεται.

Όλα τα υπόλοιπα που ποσταρίστηκαν, μου φαίνονται πολύ ωραία (Aspherine, Sisyphean, Sacred Son). Φαν φακτ: Αν θυμάμαι καλά, είχα γράψει διαγώνισμα στην Ιστορία με θέμα την εξέργεση των χωρικών :stuck_out_tongue:

Επανερχόμαστε βέβαια στο κλασικό ερώτημα: Πότε θα ακουστούν όλα αυτά (FOMO) κι αν όντως αξίζουν τον χρόνο μας…

Και για να κλείσω: Από νέο Imperial Triumphant, έχουμε πρώτες γνώμες;

3 Likes

Το κακό με το Predatory Light είναι ότι βγήκε μαζί με το original Negative Plane

breaking-bad-walter-white

3 Likes

@plex27 έχουμε πρώτες γνώμες για Imperial… Πάντα να περιμένεις πολλά από αυτή την μπάντα. They will deliver.

1 Like

You know the rules and so do I :upside_down_face:

Αν μπορούσα να πω προπαραγγείλτε τυφλά θα το έκανα αλλά ακόμη κρατιέμαι

Δεν είχα τι να κάνω η αλήθεια είναι και είπα να ρίξω κατεβατό με δίσκους λέγοντας φανφάρες :stuck_out_tongue: Σχετικό αυτό (duh), οπότε κρίνεις και παίρνεις από τα δείγματα, ή αναλόγως ποιά γνώμη εμπιστεύεσαι.

Ναι.

Σε όσα άρεσε το προηγούμενο (από τα τοπ της χρονιάς του για μένα), προσδεθείτε για ακόμη πιο αχαλίνωτη free-jazz κατάδυση. Νομίζω είναι το πιο grande (και το λιγότερο black) τους. Οι guests δουλεύουν επίσης εξαιρετικά. Προς το παρόν όμως δεν είμαι σε θέση να πω αν μου αρέσει περισσότερο από το “Alphaville”.

Κακό για ποιόν :stuck_out_tongue: ? (εμπρηστικό mood/off)

Γενικά για πραγματάκια που αφορούν κάμποσους εδώ μέσα θα έλεγα να κάνουμε ομαδικές

Γι αυτούς όσον αφορά την πώληση δίσκων

2 Likes

Δεν συμφωνώ πολύ με το free - jazz στοιχείο , με την έννοια του ελεύθερου αυτόσχεδιασμού δηλαδή, αλλά συμφωνώ ότι είναι το πιο grande και λιγότερο black τους. Έχει πέσει τρελή δουλειά στο songwriting, πιο απρόβλεπτο και πιο περιπετειωδες. Προσωπικά φαίνεται να μου αρέσει λίγο περισσότερο από το προηγούμενο.

Οι Ashenspire έχουν όμως επισκιάσει τα πάντα… Δυστυχώς, το πρώτο δείγμα είναι πολύ μικρό για να καταλάβετε τον ενθουσιασμό μας.