Black Metal Albums

Ούτε κι αυτό μου είπε πολλά, λογικά έχω παραξενέψει.

1 Like

BLACKDEATH “Also Sprach Das Chaos” [2021]

Με τους Ρώσους (ουουου :exclamation:) δεν είχα ασχοληθεί καθόλου μέχρι το προηγούμενο full-length τους, εξαιρουμένου βέβαια του split με LEVIATHAN.

Στο “Phantasmhassgorie” του '19 λοιπόν με είχε τραβήξει μια υφέρπουσα παράνοια που κυκλοφορούσε κάτω από τον σχετικά ευπρόσιτο φλοιό των συνθέσεων τους, η οποία μου λείπει από το 99% των κυκλοφοριών του ιδιώματος, που μπορεί επιφανειακά να τα έχουν όλα σωστά, αλλά από βάθος/ουσία κλάφτα.

Με τον τελευταίο τους δίσκο όμως το πάνε ένα βήμα παραπέρα, συγκεντρώνουν κατάλληλα τις ιδέες τους σε 2 κομμάτια συνολικής διάρκειας 34 λεπτών, βουτάνε στα σκοτάδια έργων όπως το “De Mysteriis Dom Sathanas” και παρότι παραμένουν σχεδόν μόνιμα σε mid-tempo ταχύτητες αλλάζουν διαρκώς πλεύση έτσι ώστε να μην αφήνουν ευκαιρία για χαλάρωση. Ακόμα και οι μελωδίες τους, όπου τις χρησιμοποιούν, περισσότερο απειλητικές ακούγονται παρά οτιδήποτε άλλο, ενώ το mantra που κλείνει το 1ο κομμάτι προσωπικά με σκαλώνει σε μεγάλο βαθμό. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι αγγίζουν ακόμα και τα όρια της ψυχεδέλειας σε φάσεις, χωρίς όμως να χρησιμοποιούν (εμφανώς τουλάχιστον) τα αναμενόμενα εργαλεία (πετάλια, λούπες, echo κτλ).

1 Like

ΦΤΥΑΡΙ ΝΟ. 1

Απορώ τι ακριβώς σκεφτόταν ο Hasjarl και έβγαλε ένα full-length τόσο αδύναμο και γεμάτο στα generic ριφάκια και δυσαρμονιούλες που πιθανότατα τα παίζει αυτόματα όταν πάει τουαλέτα.

Πιθανολογώ ότι σκέφτηκε την ιστορία που ήθελε να πει (κι αυτή φαντάζει λίγη μπροστά σ’ αυτά που έγραψε στα φουρνέλα), αποφάσισε να καλέσει και “πομπώδεις” guests στα φωνητικά (οι οποίοι -ειδικά οι Arioch & Μ.- δεν ταιριάζουν καν και κάνουν τα πράγματα χειρότερα) και έντυσε στα γρήγορα τους -όχι και ιδιοφυείς- στίχους με ό,τι μουσική του ερχόταν πιο άμεσα στο μυαλό.

Μοναδική όαση το ομώνυμο κομμάτι, αυτό ναι είναι πραγματικό DsO δημιούργημα.

Ο Αποστόλης θα πάθει απανωτά εγκεφαλικά μ’ αυτά που του γράφουμε σήμερα.

Πρώτα τα χρόνια πολλά για την θρησκευτικη του γιορτή και μετά για τους DsO?

EMBRACE OF THORNS “The Pantheon I” [2022]

To 7αράκι των EoT, το οποίο είχα αγοράσει στο live με MISTHYRMING, αλλά αυτές τις μέρες του δίνω την δέουσα προσοχή, είναι (μάλλον αναμενόμενα) άλλος ένας (μικρός έστω) θρίαμβος στην δισκογραφία τους.

Κι αν το ομώνυμο κομμάτι (προϊόν των recording sessions του “Scorn…”) είναι άλλο ένα καρφί στο μνήμα μιας κοινωνίας που σαπίζει όλο και περισσότερο, με τα πικρόχολα riffs και τις αντίστοιχες μελωδίες του, το “Awakening of the Warlocks” πάει χρόνια πίσω με ανελέητο χώσιμο σε full-on attack mode.

4 Likes

ΦΤΥΑΡΙ ΝΟ. 2

Σίγουρα τον Arioch δεν μπορεί να τον κατηγορήσει κανείς ότι έβγαλε αδύναμο άλμπουμ, η ηχητική ακρότητα στο “Deiform” είναι παρούσα σχεδόν καθόλη τη διάρκεια και γενικά σε πρώτη ανάγνωση υπάρχουν κάμποσα εντυπωσιακά/πιασάρικα σημεία.

Ωστόσο ξύνοντας λίγο την επιφάνεια, πραγματικά δεν βρίσκω τίποτα το ενδιαφέρον στο υπόστρωμα, μοιάζει να έχουν μπει όλα τα υλικά σωστά αλλά να μην υπάρχει από κάτω αυτό το σκοτάδι/βούρκος/παράνοια που έκανε τόσο ξεχωριστά τα Salvation & Maranatha και μετέτρεπε π.χ. το “Blessed Curse” σε μανιφέστο καταστροφής/αναδημιουργίας.

Γενικά, παρακάμπτοντας λίγο τις υψηλές ταχύτητες, ο δίσκος μου ακούγεται εντελώς clean cut extreme metal και κοιτώντας πλέον από απόσταση και με καθαρό μυαλό το “Hekatomb” (γιατί τότε με είχε ξετινάξει αρχικά) τα πρώτα σημάδια ήταν εμφανή ήδη από εκεί.

Coming soon



Demo rehearsals from the upcoming album REVIVING TEHOM, more details will follow.

1 Like

2 Likes

Όχι ότι δεν έκανε μπαμ από το όνομα

Κρίμα και μου άρεσαν αρκετά. Πάμε για άλλα.

1 Like

Μόλις διάβασα στο φβ σε ένα γκρουπ νορβηγών ότι ο Σάτυρ σκέφτεται να επανακυκλοφορήσει το Storm - Nordavind. Καιρός ήτανε…

1 Like

:arrow_forward:︎ Aster Obscuration DEMO 2022 | HEOSPHOROS | Fallen Temple (bandcamp.com)
Φανταστικό ντέμο από Αργεντινή με όσο πιο ελληνικό ήχο γίνεται

Έρχεται και το νέο φουλ λοιπόν:

Σταθερά εγγύηση, σταθερά μέσα στις διαχρονικά πιο ποιοτικές μπάντες του undeground.

3 Likes

Τι έγινε? Έρχεται χειμώνας και το ρίξαμε στα ρέγκε?
Δύο κυκλοφορίες που δεν είναι καινούριες αλλά τώρα τις ακούω για πρώτη φορά
:arrow_forward:︎ Earthbound | Tome of the Unreplenished (bandcamp.com)
Mòr Fhuar | WielkiMrok (bandcamp.com)

1 Like

Tome of the Unreplenished εξαιρετικό φίλε.

2 Likes

Δεν το είχα πάρει πρέφα γιατί έκανα διακοπές και άκουγα ρέγκε. Το άγγιγμα του μίδα έχει ο άλεξ

1 Like

Θέλω να τσεκαρω και το νέο project του Ayloss, κάπου το πήρε το μάτι μου στο bandcamp.

2 Likes

Κάποιος το ανέβασε εδώ προχτές νομίζω. Κλάσσικά καλό είναι αλλά νομίζω το έχει παρακάνει λίγο τουλάχιστον αυτά που κινούνται στο black metal

5 Likes