Black metal

Θα έπρεπε να σου λέει κάτι γιατί ο άλλος μπορεί να είχε την ίδια αντίληψη με σένα, δεν στο λέει για να σε μειώσει, αλλά για να καταλάβεις ότι κάπου μπορεί να κάνεις λάθος. Και το λάθος δεν είναι ότι δεν σ? αρέσει το black αλλά ο τρόπος που εκφράστηκες εσύ και κανα δυο άλλοι. Δεν είπε κανένας ότι δεν πρέπει να έχεις άποψη, αλλά αυτό που έχεις δεν είναι άποψη είναι προκατάληψη. Έχεις γνώμη για κάτι και την εκφράζεις απόλυτα χωρίς να ξέρεις τι είναι αυτό το κάτι. Σε καταλαβαίνω γιατί από την εικόνα που μπορεί να βγάζει προς τα έξω το Black metal είναι λογικό να σκέφτεσαι έτσι. Τα πράγματα όμως δεν είναι όπως φαίνονται , αλλά ακόμα και αν το ψάξεις και πάλι δεν σ? αρέσει, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να κατακρίνεις τα άτομα που το ακούνε .

file kala ta les…kai prostheto Diabolical Masquerade,Celtic Frost,Agathodaimon,Abigor,Akercocke,Catamenia,Lunar Aurora,Aaskereia,AEBA,Arkon Infaustus,Astarte,Blut Aus Nord,Graveworm,Khold(neo aima),Nargaroth,Sabbat,Malleus Malificarum,Xasthur,Craft,Anaal Nathrakh,Averse Sefira,Naer Mataron,Absu

afta gia tous cradle of filth exoun kapio dikio alla pistevo to pallio iliko ine afto pou a3izi kai pragmati itan kalo…afta ta kenourgia prospioumena goth kai oti dipote allo den ta pao…

immortal,darkthrone,bathory,burzum oi 4 pou epe3an isos to pio simantiko rolo sto black metal kai sto pos e3elixtike…pistevo pos idika o bathory edose tou stigma tou kata poli kai den mporei na amfisvitithei…an den ipirxe o quorthon isos to black metal na min itan etsi tora…

Παιδιά είμαι νέος στο forum και όπως κοίταζα τα thread έπεσε το μάτι μου σ αυτό και διάβαζα γιατί τυγχάνει να είμαι φίλος της black και του ακραίου χώρου γενικά. Λοιπόν μ αυτά που διάβασα απλά κουφάθηκα. Αυτοί που κατηγορούν τη black (δεν ξέρω τις προτιμήσεις τους) για έλλειψη μουσικότητας μάλλον δεν έχουν ακούσει και πολλά και κακώς κρίνουν χωρίς να γνωρίζουν. Εχω ακούσει χειρότερους πιθηκισμούς από άλλα είδη metal/rock και υπάρχουν black καλλίτέχνες που είναι πραγματικά αξιόλογοι είτε σας αρέσει είτε όχι. Άλλωστε και οι AC/DC τρία ακόρντα παίζουν 30 χρόνια τώρα αλλά τους προσκυνάνε όλοι. Όσο για στίχους θα πρότεινα να τσεκάρετε Bathory, Aura Noir, Ved Buens Ende, Samael για να ξεστραβωθείτε λίγο και μετά σχολιάστε. Ειδικά οι Bathory κάνουν όλο εκείνο το γελοίο παρακλάδι που ονομάζεται epic/power metal να παραμιλά και ο νοών νοήτο. Τέλος, για τους black-αδες τις παρέας, την αρχή στο black την έκανα οι thorns και η πραγματικά ζωντανή ιστορία αυτής της μουσικής είναι οι darkthrone. A! Μπάντες που αναφέρετε ως black όπως Arturus, Isengard, Necromantia, Τormentor κλπ δεν είναι black. Το ότι έχουν κάποια στοιχεία δεν τις κατατάσει απαραίτητα εκεί γιατί τότε περιορίζετε το εύρος της μουσικής τους εκφρασης.

pos ginete oi thorns pou eginan to 89 na ekamanan tin black afou to 83 ixan ginei oi mayhem kai oi bathory?stous thorns den itan aftos o tipos pou itan mazi me ton varg sti dolofonia tou euronymous?
tora gia arcturus simfoni afou to pio megalo kommati sto style pou pezoun theoreitai avant-garde omos vevea iparxoun ta black metal stixia…tora gia tous necromantia pisteva pos itan black…

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν αναφέρεσαι σε black πρώτης ή δεύτερης γενιάς. Οι Bathory είναι σχήμα πρώτης γενιάς. Οι thorns είναι οι πρώτοι που κυκλοφόρησαν black metal demo δεύτερης γενιάς και ναι αυτός ο τυπάς είναι (Snorre Ruch λέγεται). Oι mayhem όπως και οι περισσότεροι της σκηνής (βλέπε darkthrone, emperor κλπ.) στην αρχή έπαιζαν death metal και κατατάσονται στο δεύτερο κύμα, άσε που το πρώτο demo τους ήταν το 1986. Οι necromantia είναι παράξενη φάση, αλλά για να απλοποιήσουμε τα πράγματα, black μόνο με μπάσο δεν υφίσταται. Οπότε… :wink:

yparxei kali k kakh moysikh… egw goystarw k black metal pantws.to de mysteris dom satanas einai o kalyteros diskos sto black metal.k oi mayhem einai treli ALHTARIA!einai cult.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που απεχθάνεται το black metal να μπαίνει και να διαβάζει μια συζήτηση που δεν αφορά τίποτε άλλο από αυτό. Η κουβέντα θα ήταν πολύ καλύτερη, αν γινόταν γύρω από νέα και κυκλοφορίες που αφορούν όσους γουστάρουν αυτή τη μουσική, παρά να αναλώνεται στην υπεράσπιση του είδους που μας αρέσει. Στο κάτω κάτω, σε όλα τα είδη - meta ή μη - η ίδια μουσική είναι. Εσυ απλά αποφασίζεις μέσα από το φίλτρο που θες να την ακούς. Ναι, το black είναι φιλτραρισμένο με βρωμιά, θόρυβο και κακία, και υπάρχει εδώ και 20 χρόνια γιατί προφανώς έτσι ακριβώς μας αρέσει.
Παρεπιπτόντως, είναι η πρώτη φορά που γράφω, οπότε χαιρετώ.

Το νεό Necromantia τι σας είπε; Εγώ στην αρχή ξύνισα λίγο, αλλά μετά το όλο πράγμα άρχισε να μου φέρνει στο μυαλό κάτι από Scarlet και κόλλησα.

Καλώς ήρθες:)

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5092

Στο από πάνω λινκ θα βρεις μπλακ κυκλοφορίες.

Πάντως τώρα διάβασα τα ποστ του STRESS:lol:

Πλακα πλακα…και εγω τωρα τα ανακαλυψα…ωραια επιχειρηματα…δηλαδη εγω που πεθαινω για Summoning πρεπει να ειμαι ενα ψυχοπαθες ρεμαλι που γουσταρω αναρθρες κραυγες…γουσταρω πειστικη επιχειρηματολογια…μηπως ρε παιδια μπερδεψε το black με το βλακ μεταλ της παλιας καλης ελληνικης σκηνης??
Welcome on board περεπιπτοντως και καλες δημοσιευσεις…

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα

Αυτό ίσως είναι το ποστ της 5ετίας :lol:

Κατω τα ξερα σας απο το epic/power!!! καθε αλλο παρα γελοιο ειναι!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
καλα…δεν λεω…καθε σκηνη εχει και τα ρεντικολα της!!!
παντως μου αρεσε…ειμαι καινουργιος εδω!! απο τα πρωτα ποστ του nihilist ηταν…και ηταν λογικο να γραφει ετσι…ολοι ετσι αρχισαμε καποτε!! χεχε

Χαχαχαχαχα

Είναι σαν να βλέπω τον Mumm-Ra μπροστά από ένα ροζ καροτσάκι και να κάνει:

“Κουκου-Τσάααα!!! Γκίλι-γκίλι το μωλάκι!!”

:lol3: :lol3: :lol2: :lol: :lol2: :lol3:

Πας για μπαν ε… :stuck_out_tongue:

Δηλαδή τώρα δεν γράφει έτσι; :-k :-k :-k

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν εχω ξαναδιαβασει μεγαλυτερες γελοιοτητες :slight_smile:

Δεν πανερχομαστε στο θεμα? Θα λεγα να επιστρεψουμε προτινοντας καλες μπαντες Black κλασικες(για πιο αρχαριουσ) και μη… Ξεκιναω με κατι πιο υποτιμημενο: Sammath
Dark Fortress
Οσο για τις μαλακιες που διαβασα πριν απο ενα ανοητο μισο εμο δεν εχω λογια

Υπαρχει thread στις κυκλοφοριες φιλος 8)

χαχ δεν μιλησα για album για μπαντες μιλησα :wink: Τελος παντων δεν πειραζει θα του ριιξω μια ματια :slight_smile:

Αυτη η συζυτηση ισως να εχει γινει πολλες φορες και να εχει κουρασει,ομως αληθεια τι ειναι εκεινο που εχει το black metal και αρεσει σε αρκετους θα ελεγα,ειναι η πολυ σκληρη μουσικη,τα αθλια φωνητικα,το image αυτο που βγαζει καφριλα χωρις οριο,η θεματολογια στους στιχους που σε μεγαλο ποσοστο αναλωνεται σε σατανικο περιεχομενο.

Δεν βρισκω κατι το καλο στο black metal,αθλια φωνητικα,πολλες φορες δεν καταλαβαινεις τι λεει αυτος που τραγουδαει,ηχος βαβουρα ατελειωτη,μονοτονια στους στιχους,image εντελως καφρικη και αθλια.Ενταξει μπορει ολα αυτα να αρεσουν σε καποιον και να γουσταρει τρελα,οπως εγω γουσταρω power metal και αλλος το θεωρει αθλιο ας πουμε το ιδιο μπορει να συμβαινει και με τους blackades.

Τωρα βεβαια καποιοι μπορει να μου πουν οτι ειμαι χαζος και οτι το black metal rules kok.