Black metal

Είσαι χαζός και το black metal rules.

kok.

και οι AC/DC τρία ακόρντα παίζουν 30 χρόνια τώρα αλλά τους προσκυνάνε όλοι ετσι πρεπει:D

διαβαζω τοση ωρα να τσακωνεστε για μουσικη,εγω να πω μονο οτι ειναι θεμα γουστου τα παντα και κανενας δεν εχει δικαιωμα να κραζει τα γουστα του αλλου.και εγς δεν γουσταρω αυτο το ειδος αλλα δεν θα ωρισω κανεναν μονο και μονο επειδη το ακουει,στο κατω κατω δεν με αφορα τι ακουει ο καθενας

To περιμενα οτι θα το ακουσω αυτο,δεν λες ομως καποιο επιχειρημα το γιατι να αρεσει σε καποιον το black metal. Εντελως αθλια φωνητικα,μουσικη χωρις νοημα που προκαλει μονο θορυβο και βαβουρα,καφριλα διχως οριο,πως μπορει να αρεσει σε καποιον κατι τετοιο.

Θεμα γουστου ειναι φυσικα δεν ειπα το αντιθετο,δεν εκραξα κατι απλα περιεγραψα πως φαινεται και ακουγεται το black metal.

Αν και κανονικα για τα μπολνταρισμενα επρεπε να αρχισω χρησιμοποιω και εγω τις γνωστες εκφρασεις
για το power metal θα προσπαθησω να σου διευκρινισω καποια πραγματα.

Μουσικη χωρις νοημα μπορεις να βρεις σε ολα τα ειδη μουσικης.Θες να αρχισουμε απο το αβαταρ σου ?
Θορυβος δεν ειναι και οι Motorhead,Ac/Dc,Metallica etc ?
To καφριλα διχως οριο το λες για αρνητικο ?
Μας αρεσει για πολλους και διαφορους λογους.Οχι δεν ειμαστε βλαμμενοι να ακουμε κατι και να μην
μας αρεσει.

Λες δεν εκραξα και μονο αυτο εκανες…
KIMI πες μας τι ακουσες απο ΒΜ.Πες μας επισης τα πιο κοντινα σου ακουσματα σε σχεση με το ΒΜ.
Αν εσυ ακους το πολυ μεχρι Sonata Arctica ε λογικο το βρισκω να μην μπορεις να καταλαβεις τι ακους
στο ΒΜ.Δηλαδη ακουσες ενα τραγουδι/δισκο και κρινεις το συνολο του ηχου αυτου.
Τελος παντων.Εχω βαρεθει να εξηγω σε τοσους και τοσους γιατι μ’αρεσει το black/death.

Κιμι, δεν ξερω αν το χεις παρει ειδηση, αλλα το ιδιο μπορει να πει ενας σκυλας για οσα ακους. ‘‘Τυποι που χτυπιουνται και τσιριζουν, που τους βρηκες αυτους ρε’’. Οποτε.

Το καφριλα διχως οριο το λεω για αρνητικο φυσικα,πως θα μπορουσε να θεωρηθει θετικο και αναφερομαι στο image που εχει καθιερωθει για αυτο το ειδος.Προσπαθησα καποιες φορες να ακουσω black metal και το απερριψα κατευθειαν γιατι το ολο project μου φαινεται πολυ ακραιο και αθλιο.

Αυτο ισχυει και μου το λενε καποιες φορες.:stuck_out_tongue:

Τι μπαντες εχεις ακουσει δηλαδη?

Δισκο ολοκληρο εχεις ακουσει ποτε σου?

Lol, τι ρωτάς ρε φίλε σε ένα άτομο που έχει ακούσει μόνο GnR στη ζωή του?

Που ξες ρε φιλε τι εχω ακουσει στη ζωη μου? Μονο τους ειδημονες ξερετε να κανετε καποιοι ,τους ξερολες και τους ψαγμενους.Τπτ αλλο.[-X Αιντε να βγω να πω κ εγω στο ακυρο για σενα “τι ασχολειστε με τον nihilist που εχει ακουσει μονο black sabbath στη ζωη του?” Ετσι στο ασχετο.

Ε για πες μας τότε εσύ ρε ψαγμένο άτομο που έχεις και άποψη για το μπλακ μέταλ, τι έχεις ακούσει και σου φάνηκαν όλα τόσο άθλια, καφρίλα και βαβούρα.
Επίσης δεν ξέρω τι ακούς σπίτι σου, αλλά όσο σε θυμάμαι στο φόρουμ τα μισά σου ποστ ήταν για τους GnR και τα άλλα μισά για το Αεκάκι.

Eγω το επαιξα ψαγμενος? Πλακα μου κανεις?#-o Ναι αυτα που ακουσα μου φανηκαν αθλια κ καφρικα,so what?Tι να σου πω οτι ακουσα την ταδε μπαντα,γιατι,αφου θα βγεις σαν ειδημων να μου την πεις.

Μαλλον θα εχεις επιλεκτικη μνημη.

ε πες μας τι εχεις ακουσει ντε.

Για το Corpsepaint μιλάς να φανταστώ…Ντάξει αν αυτό το λεγες το 96 ίσως και να το πίστευα. Αλλά στα αλήθεια το βλέπεις να χει καθιερωθεί ?

Κατα τ’άλλα δε θα σου πω να ανοίξεις το μυαλό σου ή να δεις τα πράματα από άλλη οπτική γωνία. Ίσως να μην καταλάβεις και ποτέ. Εγώ πάντως που έβριζα το Death Metal και άλλα τόσα Extreme παρακλάδια , έβαλα την ουρά κάτω από τα σκέλια όταν κάθισα να ακούσω Death λόγου χάρη.

Αχαχαχαα KIMI ακριβώς αυτά τα λόγια λένε οι γονείς μας και όσοι δεν μπορούν να ακούσουν metal γενικά. Τώρα εσύ πάς να γκετοποιήσεις για τους ίδιους λόγους όχι όλο το ιδιώμα του μέταλ αλλά ένα κομμάτι του, του οποίου το στύλ είναι ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ με το Death/Thrash δηλαδή με την μισή ραχοκοκαλία του metal γενικότερα.
Επειδή δεν είσαι υποχρεωμένος να ακούς κάποιον να γκαρίζει και να σου αρέσει σε καταλαβαίνω πώς το θέτεις αλλά λάβε υπόψη ότι για να προχωρήσεις μουσικά σε πιο ακραίο ήχο συνήθως προχωράς με κάποια βήματα, δεν θα βάλεις πρώτη φορά μετά από το November Rain το Inno A Satana ας πούμε, understand?
Thrash έχεις ακούσει?
Αθλια (metal δλδ:p) φωνητικά έχει καμιά αγαπημένη σου μπάντα?
Αν δεν σου άρεσε ποτέ κάποια μπάντα με τέτοια φωνητικά, έστω και οι Motorhead βρε παιδί μου, τότε προφανώς δεν σου κάνει κούκου να ακούς βραχνές φωνές, no problem, αλλά την ηθελημένη άγνοια σου μην την μετατρέπεις σε κράξιμο, οτι δεν καταλαβαίνεις δεν είναι κακό και δεν είσαι και υποχρεωμένος να το καταλάβεις…

Πάντως αν θές να κάνεις μια προσπάθεια για black, έστω και χωρίς μουσική προετοιμάσια από άλλα είδη μουσικής, βρές και άκου 2 δίσκους, Emperor - In The Nightside Eclipse και Dissection - Storm of the Light’s Bane, απλά δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για “μουσικη χωρις νοημα που προκαλει μονο θορυβο και βαβουρα και καφριλα διχως οριο”, και τα φωνητικά είναι σχετικά στο background σε σχέση μέ άλλες κυκλοφορίες. Άκου τα και μετά έλα και γράψε ότι θές (αλλά άν πείς τιποτα για emperor θα φάς μπάν :lol:)

Ρε φίλε, αφού δεν θες να μας πεις τι έχεις ακούσει και φοβάσαι να κάνεις κουβέντα γιατί μπαίνεις στον κόπο να μας πεις πόσο άθλιο βρίσκεις το μπλακ μέταλ που ΔΕΝ έχεις ακούσει?

Δυστυχώς είναι ίδιον ορισμένων να κρίνουν ορισμένα πράγματα με βάση τις δικές τους περιορισμένες τους προσλαμβάνουσες. Πολλές φορές είναι θέμα ηλικίας.

Και για να ρίξω το βαρύ χαρτί, ας πω κάτι που άλλο. Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν τον εαυτό τους μεταλλά, και δε γουστάρουν έστω και μια μπάντα από ολόκληρα ιδιώματα. Συνήθως το black έρχεται μέσα σε αυτά που δε γουστάρουν. Έλεος όμως.

Για να μένω και στο θέμα, το black είναι μεγάλη παγίδα γενικώς για ένα νέο ακροατή. Αρχικά πρέπει να ξεπεράσει κάποια κολλήματα. Συνήθως εκεί την πατάνε και οι περισσότεροι. Και πάλι όμως για να το κατανοήσει κάποιος και να έχει μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη άποψη πρέπει να το ακούσει σε βάθος χρόνου.

Τι διάλο ρε, εμένα γιατί μου άρεσε με τη μία και το death και το black?
Μάλλον εχω πρόβλημα…

Εντωμεταξύ ρε ΚΙΜΙ τι μου ζητάς επιχειρήματα, όταν εσύ μου λές για άθλια φωνητικά και θόρυβο? Το ότι μια μουσική σου ακούγεται εσένα κάπως δε σημαίνει ότι είναι και επιχείρημα. Απλά, όπως έγραψε και ο Ρεντ Ραμ, όσοι ακούτε κλασικό ροκ και χέβι ΜΟΝΟ, έχετε ένα θεματάκι με τα λοιπά υποείδη του σκληρού ήχου…

Ε Γαυρος εισαι,Revenge ακους, ε οσο να’ναι…

Και εμενα με την μια μ’αρεσαν γιατι εκανα την αλλαγη απο thrash.

Το Black ειναι μονο για τους μαυρους…:lol::lol::lol::lol::lol: