Black Sabbath (μαλακάσα 2005) vs AC/DC (ΟΑΚΑ 2009)

Μιας κι έχει περάσει αρκετός καιρός από το λάιβ των ακεντέκε, ήρθε η ώρα για το πολλ.

Οι δυο πιο αρχετυπικές/λαϊκό-προσκύνημα συναυλίες στη χώρα μας για τη δεκαετία που τελειώνει.
Ψηφίζουμε με το χέρι στην καρδιά.

Αν των σάμπαθ ήταν ενηλικίωσή μας, των ακεντέκε ήταν η πρώτη μας αλανιάρικη μπαρότσαρκα.

Ποιά από τις δυο συναυλίες έχει μείνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ στην καρδιά σας. (κι όχι στο μυαλό σας).

Προσωπικά λόγω φανμποϊλικιού και μόνο, σάμπαθ.

To “X” τί απόδοση δίνει κε Μπραουδάκη;

Δεν υπάρχει Χ.

Κλείνεις τα μάτια, βάζεις το χέρι στην καρδιά, και ψηφίζεις.


ΑΠΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ! :stuck_out_tongue:

Οπλαρχηγέ, εγώ που θεωρώ ίσως την μεγαλύτερη μαλακία της ζωής μου την απουσία μου το 2005, ενώ δεν μετάνοιωσα για φέτος να ψηφίσω?:stuck_out_tongue:

Ψηφιζω AC/DC γιατι κι εγω εκανα τη μαλακια να μη παω Sabbath.

Αν και παλι αν ειχα να επιλεξω αναμεσα σ’αυτους τους 2 θα προτιμουσα τους Αυστραλους θεους.

black sabbath γιατι ειδα ozzy βεβαια τους προτιμω με dio

Απλά αν είναι τρεις συναυλίες που τις έχω πιο πάνω από οτιδήποτε άλλο, είναι αυτές οι δύο και αυτή των Priest το 2004.

Αλήθεια, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ PRIEST ΡΕ ΑΛΗΤΗ;!

Εν πάσει περιπτώσει το ερώτημα παραμένει απάνθρωπο. Μου ζητάτε να διαλέξω ποιό δάχτυλο να κόψω ρε βάρβαροι.

Σεμνά και ταπεινά.

Των Πριστ δεν την έβαλα επίτηδες γιατί είχαν έρθει με ρίπερ το 2001, ενώ είχε έρθει και ο Χάλφορντ μόνος του (το 2000 νομίζω), οπότε δεν μας ήρθε ΤΟΣΟ μεγάλη κεραμίδα. Μια αλφα εικόνα την είχαμε.

Αν εξαιρέσεις το ημιτελές λάιβ των σάμπαθ με τόνι μάρτιν στη λεωφόρο το μακρινό 1987, αυτές οι δυο συναυλίες ήταν πραγματικά από άλλο πλανήτη για το ελληνικό κοινό.

Για τους ίδιους περίπου λόγους δεν έβαλα μέσα και άλλες σημαντικές συναυλίες, όπως π.χ. μετάλικα κλπ.

Ρε μαστορα εδω μιλαμε για live εμπειριες που τις βλεπεις μια φορα στα 80.000.000 χρονια.:wink:

Οι Priest οσο καλα live και να δινουν εχουν γινει πελατες εδω.Αμα ηταν ετσι αιντεεεε.

Τί λες ρε Γιώργο, την παλεύεις; Δηλαδή με 3 συναυλίες (και 2 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ LINE UP) ένα συγκρότημα γίνεται πελάτης; Και μάλιστα όντας στην πιάτσα κοντά 40 χρόνια;

Δεν ξέρω τί μου λέτε, εγώ και τους Priest το 2004 εκεί ψηλά τους έχω. Για να μην πω κι όλας ότι αυτό ήταν το μεγαλύτερο συναυλιακό μου όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Και ότι θα πήγαινα να τους βλέπω και αν έρχονταν 3 φορές το χρόνο!

Βέβαια θα μου πείτε είσαι φανμπόης, μπορείς να λες ό,τι θες. Και δε θα χετε και άδικο. :smiley:

Χώρις βέβαιως να έχω πάει AC/DC (και ίσως γι’ αυτόν το λόγο να μην είναι και τελείως “σωστή” η ψήφος μου), ψηφίζω Black sabbath διότι παρ’ όλο που δεν είμαι φαν του είδους αυτή η συναυλία θα μου μείνει αξέχαστη, όπως και η στιγμή που άκουσα λαιβ από τα χείλη του Ozzy το Paranoid… Γενικώς είχα περάσει τέλεια τότες…

Ειδεες?το λες και μονος σου.:wink:

Πλακα πλακα αν υπηρχε ενα ιστορικης σημασιας live που θ’αξιζε να μπει σαν τριτη επιλογη κατα τη γνωμη μου ειναι αυτο των Stones στο ΟΑΚΑ.Δε ξερω αν συμφωνει κανεις μαζι μου.

sabbath

roger waters μας τελειωσε?

τεσπα Sabbath μονο κ μονο γιατι ειμαι heavy metalας

δες το εισαγωγικό ποστ.
Μιλάμε για 00ς. :wink:
Των στόουνς ήταν -νομίζω- το '98-'99

Γιατί άμα το πιάσουμε από πάντα, δεν βγαίνει άκρη.

και…

ήταν roger waters.
όχι pink floyd. :wink:

χεστηκα εμενα το ιδιο μαρεσε
:wink::wink::wink::wink:

Για να ειμαι ειλικρινης,πιστευω οτι αν ειχα παει το 05 θα ψηφιζα για πλακα Sabbath παροτι οι μνημες απο το ΟΑΚΑ ειναι νωπες…

Μα δε ζήτησε κανείς να είμαστε αντικειμενικοί. :smiley:

sabbath γιατι πρωτη φορα εβλεπα να ειναι ολοι τοσο προσηλωμενοι,να μιλανε ελαχιστα απο το δεος και γυρω μεχρι εκει που διεκρινε το ματι μου να ειναι ολοι βουρκωμενοι οταν παιξανε οι πρωτες νοτες

Οι Stones ήταν 16 Σεπτεμβρίου του 98 (και δεν είχα πάει) οπότε αφού τους αφήνουμε έξω ψηφίζω Sabbath μόνο και μόνο γιατί χρονολογικά έρχεται πρώτο και όπως και να το κάνουμε η πώρωση και η συγκίνηση ήταν πρωτόγνωρη, τουλάχιστον για μένα…