Black Sabbath (μαλακάσα 2005) vs AC/DC (ΟΑΚΑ 2009)

Black Sabbath φυσικα!!! Tony Iommi μεγαλη μορφη.8)
Η στιγμη που ακουγες live το Paranoid ηταν μοναδικη…

θα βγώ από τη δύσκολη θέση ψηφίζοντας Manowar το 2007 :smiley:

on topic, δύσκολη επιλογή… ακεντέκε γιά την εμπειρία ή σάμπαθ γιά την ιστορία???
βάζω το χέρι στην καρδιά αλλά δουλειά δεν γίνεται…

Οταν ηρθαν εδω οι Sabbath, δεν ηξερα καν τι σημαινει ροκ.

Παρ’ ολα αυτα θα ηταν μια απο τις συναυλιες-εμπειριες ζωης.

Συναισθηματικα και μονο, θα ψηφισω ΑC/DC, αφου εκτος των αλλων ηταν η πρωτη μου συναυλιακη εμπειρια.

ΥΓ.: Εδω μιλαμε για Sabs-AC/DC. Priest, Metallica και τα λοιπα ας λειπουν, γιατι δεν αργω να χωσω τους Maiden στο τοπικ. :smiley:

@faid85

σιγα…οταν ακουσες δηλαδη το wizard και τη harmonika πως ενιωσες?

οταν ακουσες σειρηνες για war pigs μηπως what is this that stands before me?

ελεος με το paranoid[-X

Ψιτ

iron_aris

Εγώ έχω δει Maiden.

Eσύ; :har:

Αν και των AC/DC είναι ακόμη νωπή, ψηφίζω, εύκολα, μαλάκα-οι-σάμπαθ-μαλάκα!

Σοκ και δέος!

war

[spoiler]

pigs(x2)[/spoiler]

So it shall be written, so it shall be done…

Ενας χρονος ακομα… (αν και αυτο που εχασα περσι δε θα ξαναγινει :().

Οντοπικ, εχω την αισθηση παντως οτι οι AC/DC ηταν πολυ πιο αποωθημενο για τον Ελληνα ροκα.

Οι AC/DC δεν μου αρέσουν καθόλου, μα καθόλου και ήμουν από τους λίγους που δεν με άγγιξε καν το ότι έρχονται στην Ελλάδα.

Τους Sabbath τους περίμενα με πολύ μεγάλη καύλα, δεν ήταν τελικά και η απόλυτη συναυλιακή εμπειρία που περίμενα αλλά ανάμεσα στις δύο επιλογές τους ψηφίζω.

παμε μαζι ιταλια (οταν ανακοινωθει) :wink:

Η συναυλία των AC/DC ήταν γιγαεμπειρία και, μετά από πολλά χρόνια και εκατοντάδες συναυλίες, ξανάνιωσα αυτό το κάτι αδρεναλινούχο των πρώτων μου συναυλιών.

Επειδή η μοίρα δεν ήθελε να δω Sabbath με Ozzy, δεν μπορώ να ψηφίσω (κι αν έπρεπε θα ψήφιζα Sabbath για το απωθημένο, παρά το γεγονός ότι πιστεύω ότι αυτό που είδα από τους AC/DC πολύ δύσκολα ξεπερνιέται).

Παρεμπιπτόντως, μπράβο τους που λέγονται πλέον Heaven & Hell, γιατί τα Dio years όσο όμορφα κι αν είναι, ίσως κι ανώτερα ανάλογα με τα γούστα, «Black Sabbath» δεν τα λες… Κάνω λάθος;

τεράστιο κατά τη γνώμη μου αλλά δεν νομίζω πως τούτο το thread ενδείνκυται για αυτή τη συζήτηση.

Πού το βρήκες αυτό ρε BH; Πώς να βγάλουμε άκρη;
Νομίζω, όμως, ότι οι Sabbath, σαν αρχέτυπο της σκληρής μουσικής, ήταν πιο απωθημένο και η στιγμή που έπαιξε η εισαγωγή του ομώνυμου δεν περιγράφεται με λόγια…

Τι περίμενες? κάνα ευκολάκι? :stuck_out_tongue:
Εγώ γλίτωσα το βάσανο λόγω φανμποϊλικιού. Αν και για στιγμές αμφέβαλλα.

Για παραδειγμα ειπα το Paranoid, φοβερά ηταν και στο Electric Funeral!!!
το θεμα ειναι οτι ο Iommi ειναι χαλαρα μεσα στους 15 καλυτερους κιθαρίστες ολων των εποχων!!!
τετοια ριφς που παιζει απλα δεν υπαρχουν:!:

Kαλυτερα κι απ’ του Slash;;; :stuck_out_tongue:

Παντως η προσελευση του κοσμου στις δυο συναυλιες δειχνει τον τελικο νικητη. 8)

Επι τέλους ρε. Διαφωνούμε κανονικά…:lol::lol:

ΟΧΙ φυσικα :smiley: ενας ειναι ο SLASH :respect:
απλα παιζει σιγουρα τα καλυτερα ΜΕΤΑΛ ριφς που εχουν γραφτει ποτε. (μετα τους Metallica:p yeah James!!!)

Καλα ρε ΒΗ, εχεις τρελαθει; Τι poll ειναι αυτο; Αρνουμαι να συμμετασχω [-X επειδη αδυνατω να αποφασισω #-o

Παντως, θα συμφωνησω με τοξικο για την εισαγωγη του ομωνυμου αλλα ΚΑΙ την εκπληκτικη εικονα των αναμενων αναπτηρων σε ολο το μαλακασοχωραφι που θυμιζουν περισσοτερο Μεγαλη Παρασκευη παρα Μαυρο Σαββατο!

http://img60.imageshack.us/i/rockwave046.jpg/

Δεν ημουν στους Sabbath (καταραμενα στρατά) οποτε δεν μπορω να κρίνω (και να συγκρίνω ταυτόχρονα)…οι AC/DC παντως μας πηραν τα σωβρακα φετος…