Black Sabbath (μαλακάσα 2005) vs AC/DC (ΟΑΚΑ 2009)

Δηλαδή;;:-k

Δε μπορώ να ψηφίσω, θα είμαι μεροληπτικός. Αγαπώ Sabbath, τους είδα δει τότε, είχα ανατριχιάσει και γω όπως τόσοι με το “black sabbath”… Και σίγουρα συγκαταλέγεται στις τοπ-5 συναυλιακές εμπειρίες μου.

…ενώ AC/DC δεν είχα πάει, τι να γίνει, δεν είμαι και ο πιο τρελός φαν.

tha psifiza black sabbath mono kai mono giati pistevw oti na deis black sabbath stin kanoniki line up dn yparxei kalytero pragma!!! ama akouga tin armonika sto wizard epeze na kanw asprous tous brostinous mou!!!

εγω ψηφισα ac/dc γιατι ειναι και η μοναδικη συναυλια που εχω παει και ηταν και θεοι.ισως ομως αν ειχα παει σαμπαθ να ψηφιζα αυτο γιατι,αγαπω πιο πολυ σαμπαθ.αλλα τοτε δεν ακουγα μετσαλ.

δεν ημουν το 2005

αλλα και μονο στην ιδεα των [SIZE=“5”]BLACK SABBATH[/SIZE] τρεμω

black sabbath.ηταν και η πρωτη μου συναυλια.καλα η στο ομωνυμο και σε εμενα η τριχα καγκελο.ανετα η κορυφαια συναυλιακη στιγμη.για να λεω την αληθεια τους ακαντεκε δεν τους ειδα αθηνα αλλα λονδινο και κολονια.αλλα δεν νομιζω στην αθηνα να αλλαζα γνωμη.

Παρ’ όλη την ταλαιπωρία και τις κακές συνθήκες του χώρου, οι Σάμπαθ του 2005 είναι από τις συναυλίες που θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στην μνήμη μου.

Και επί πλέον γιατί λατρεύω και προσκυνώ τους Σάμπαθ ως συγκρότημα πολύ περισσότερο από τους Ac/Dc. :slight_smile: :slight_smile:

Κάνεις λάθος εδώ. Είναι άδικο να συγκρίνεις το ΟΑΚΑ με το χωράφι.
Στους Sabbath τότε ένιωσα το μεγαλύτερο στρίμωγμα ever χωρίς να είμαι και πολύ μπροστά.
Υπήρχαν στιγμές λίγο πριν βγουν οι Sabbath που με κρατούσε όρθιο η πίεση των υπολοίπων χωρίς να χρειάζεται να στηρίζομαι αποκλειστικά στα πόδια μου…

acdc πηγα. σαμπαθ εχω δει απλα το βιντεο…
acdc ηταν πολυ ωραιο σοου αλλα μεχρι εκει. ενω σαμπαθ κολλησα την μαπα μου στην οθονη για μιαμιση ωρα!!! κριμα που θα τους δω με Dio αν και ειναι ποιοτικοτερος απο τον Οζζυ.

Το Ομωνυμο αποτελεσε την συγκλονιστικοτερη στιγμη που εχω ζησει σε συναυλια. Τοπ-3 εστω.

για μενα δεν υπαρχει διλλημα…οκ ηταν ονειρο ζωης να δω ακεντεκε…οι ανθρωποι δινουν απο τα μεγαλυτερα και πιο μεγαλειωδη ροκ ν ρολλ σοου προσφεροντας παραλληλα τονους ουσιας ενεργειας και καβλας…
αλλα οκ…ειδα ozzy iommi ward butler απο κοντα εκεινη την ημερα…ενιωθα μερος της ιστοριας εβλεπα τους αγαπημενους μου ροκ ν ρολλ ηρωες απεναντι μου να παιζουν ζωντανα για εμενα(και αλλους 25000 χιλιαδες οκ).
ενιωσα το σωμα μου να τρανταζεται στο ομονυμο επος και νομιζα οτι πραγματικα θα ανοιξει η γη εκεινη τη στιγμη…ΤΙ ΔΕΟΣ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!χιλιαδες αναπτηρες γυρω μου και μια αποκοσμη φωνη να απαγγελλει παρεα με τους υπολοιπους μαρτυρες της τελετης αυτης…
οτι και να δω στη ζωη μου-που σιγουρα εχω δει καλυτερα λαηβ απο πλευρας αποδωσης η σοου-αυτο θα ειναι το τοπ για εμενα…και δεν θα αλλαξει ποτε…

αυτο.

Γράκχε κάτσε φρόνιμα γιατί θα ποστάρω το απόκομα μου από την Φιλαδέλφεια το '88 :har: :stuck_out_tongue:

On Topic:
Tεράστια η συναυλία των AC/DC στο ΟΑΚΑ αλλά οι Sabbath στη Μαλακάσα ήταν για μένα σε άλλη κατηγορία.
Πέρα από τον παράγοντα “φανμποηλίκι” που αναφέρει και ο Βλήδιν (ναι, προτιμώ γενικότερα Sabbath από AC/DC), η συναυλία αυτή ήταν “αλλιώς”:
Στο κωλοχώραφο του Λώρη, χωρίς καμία υπερπαραγωγή, ήταν μία συναυλία όπου κυριάρχησε η πόρωση και η καύλα μπάντας και κοινού.
Είχα ξαναδεί τους Sabbath με Ozzy σε Οzzfest στην Αμερική. Σε αμφιθέατρο με καθίσματα μέχρι μπροστά στη σκηνή, με πιό εντυπωσιακή παραγωγή ως προς τις γιγαντο-οθόνες τα εφέ με τους φλεγόμενους σταυρούς κλπ. Μία άψογη επαγγελματική εμφάνιση μπροστά σε ένα πολύ πιό χορτάτο συναυλιακά κοινό και στα 60’ ακριβώς “God bless you all, goodnight”.
Στη Μαλακάσα oι Sabbath είδαν πως τα μάτια του κοινού γυάλιζαν από κάτω. Είδαν το στριμωξίδι που στις “πολιτισμένες” συναυλιακές αγορές δεν παίζει με τπτ πλέον και θυμήθηκαν προφανώς και αυτοί τα 70’s και τις καταβολές τους, για αυτό και έπαιξαν με τέτοια πόρωση. Έπαιξαν και περισσότερο από το “προβλεπόμενο” για αυτό το λόγο.
Στο Children of the grave η φωνή του Ozzy χάθηκε εντελώς και αυτός χοροπήδαγε και χτυπιόταν σαν το παρτάλι στα 57 του, δίνοντας στο κοινό το μήνυμα “μη μασάτε, συνεχίστε”. Εκείνη τη στιγμή του συγχωρεις και τα reality και όλες τις μαλακίες… 8)

fuck!
γιατί την έχασα αυτή τη συναυλία…!#-o:(

KΛΑΙΩ ΓΑΜΩ! :cry::cry:

Slash & Ozzy !!! στην ιδια σκηνη οπως το 20058)

Δεν ήμουν από τους τυχερούς της Μαλακάσας το 2005, οπότε είναι δεδομένο τι θα ψηφίσω

[SIZE=5]SABBATH ΡΕ ΜΥΡΩΔΙΕΣ! ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ?[/SIZE]

αυτο το ποστ λεει ακριβως οτι ηθελα να πω για αυτη τη συναυλια.ρεσπεκτ:bow2::bow2::bow2:

Εχω δει τη συναυλια των Sabs το 2005 (σε DVD) και μπορω (oσο γινεται) να καταλαβω τις διαφορες.

Το απωθημενο και για τους δυο υπηρχε. Μεγαλυτερο, μικροτερο δεν εχει σημασια.

Οι AC/DC ηταν το υπερτατο σοου, που ωστοσο ηταν μερος μια στανταρ τυποποιημενης περιοδειας.

Ηταν μια απιστευτη παρασταση που πραγματοποιουνταν μπροστα στα ματια σου.

Οι Black Sabbath δεν ειχαν πολλα πολλα σε σκηνικα και λοιπα, αλλα ηταν μια ιεροτελεστια. Μια μαγικη στιγμη στην οποια ενα ιερο τερας εγινε ενα με τους οπαδους ΓΙΑ τους οπαδους.

Εχοντας δει τους AC/DC μονο, λογικο να τους ψηφισω.

Δεδομενου οτι δεν μπορω να πω ποιο απο τα δυο γκρουπ μ’ αρεσει παραπανω, αν ημουν στους Sabbath δεν ξερω τι θα ψηφιζα.

Μαλλον Sabs, γιατι το να γινεσαι ενα με την ιστορια της μουσικης μας μετραει παραπανω ακομα και απο το φανταστικοτερο ολων σοου που προσφερουν οι AC/DC.

ΥΓ.: Παντως ψηφιζετε και AC/DC να υπαρχει μια δικαιοσυνη ρε. :x