Black Sabbath (μαλακάσα 2005) vs AC/DC (ΟΑΚΑ 2009)

Τώρα το έσωσες.:slight_smile:

k γω δεν πηγα ο λακαμας το 2005 οποτε acdc!!!

Η συναυλία των Black Sabbath έχει χαραχτεί μέσα μου ως μια από τις πιο δυνατές και γνησιες συναυλιακές εμπειρίες. Αν και από παλιά ήμουν τρελαμένος με Sabbath, δεν περιμενα εκ των προτέρων να με αγγίξει τόσο πολύ το συγκεκριμένο live, μιας και συνήθως άλλες συναυλίες που έχει τόσο πολύ κοσμό δεν τις βιώνω τόσο έντονα, επειδή κάπου νιώθω ότι χάνεται η επικοινωνία μεταξύ μπάντας και κοινού κλπ. Ήμουν και στου διαόλου το κέρατο από την σκηνή και έλεγα ότι κάπως έτσι θα ένιωθα και στους Sabbath. Όλα αυτά τα ξέχασα κατευθείαν από την πρώτα νότα του NIB όπου έβλεπες παντού στοιβάδες ανθρρωπινων μαζών να χοροπηδούν κλπ.

Βέβαια μπορεί να είναι άκυρη η ψήφος μου (αλλά έχει καταχωρηθεί πάντως) καθώς στους AC-DC δεν πήγα, μιας και ποτε δεν μου “μιλήσαν” ιδιαιτερα, αλλά ακόμα και να πήγαινα είμαι σίγουρος ότι δεν θα άλλαζε η ψήφος μου.

:metal::drunk:

χωρις πολλη σκεψη, Black Sabbath το 2005… για ολους τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω

Και τα δυο σούπερ-ανεπανάληπτα event:!:
Απλά οι AC\DC ήταν ένα κλικ καλύτεροι:!:

Εντάξει, δε ψήφιζα γιατί είχα πάει μόνο στη μία συναυλία και γιατί οι μεν μου αρέσουν πολύ ενώ οι άλλοι όχι τόσο. Αλλά ο μισός κόσμος που ψήφισε τελικά έχει - επίσης - πάει μόνο στη μία, επομένως, so much with αντικειμενικά κριτήρια.

Ψηφίζω what is this that stands before meeee. :stuck_out_tongue:

η πιο εντονη συναυλιακη στιγμη εβερ στην ελλαδα…

Τιποτα δεν εσωσα.

Το οτι οι AC/DC εδωσαν το μεγαλυτερο σοου που δοθηκε ποτε στην Ελλαδα ειναι κοινα παραδεκτο.

Η συναυλια των Sabbath απο την αλλη οπως ειπα ηταν μια ιεροτελεστια (που να ‘χα παει κιολας γαμω), πραγμα που κανει αχρειαστη την καλη αποδοση της μπαντας, καθως ο κοσμος γινεται ενα μ’ αυτην.

Αν ομως δεν ημασταν Ελλαδισταν, ωστε αυτο που εγινε να ειναι κατι το μοναδικο, τιποτα δε μου λεει οτι θα ηταν τοσο “ιεροτελεστια”.

Θα μου πειτε εμεις λεμε για οσα 'γιναν στην Ελλαδα και ειναι δεκτο.

Χωρις να εχω φουλ αποψη και κυριως απο αυτα που λεμε, μαλλον AC/DC>Βlack Sabbath γενικοτερα και Βlack Sabbath>AC/DC για τα 2 ελληνικα events.

Νταξ, μπακαλιστικο, αλλα κουβεντα να γινεται.

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Δε λέω, σαφώς και ήταν απίθανη συναυλία (φαντάζομαι), όπως όλες των AC/DC εξάλλου, αλλά “το μεγαλύτερο σόου που δόθηκε ποτέ” ακούγεται λίγο υπερβολή για μένα…

Οσον αφορα το συνδυασμο αποδοσης και σκηνικων μιλησα.

Υπερβολικος ημουν, γιατι δεν εχω δει αλλες συναυλιες λαιβ παρα μονο βιντεο.

Αλλα και παλι δε νομιζω να υπηρξαν πολλα αναλογα σοου (με αυτη την εννοια παντα) στην Ελλαδα απο ροκ μπαντα.

YΓ.: Βασικα αυτο το “κοινα παραδεκτο” ηταν καπως, αλλα ειμαστε φανμποηδες. :smiley:

Show όχι, συναυλίες πολλές.

To Black Sabbath ήταν μεταφυσική εμπειρία. Έσκαγε το ριφ και νόμιζες ότι ερχόταν απ’ τους ουρανούς ο ήχος 8O :slight_smile:

Καταλαβαίνετε τι ψήφισα :stuck_out_tongue:

Κι ας μην πήγα AC/DC :smiley:

Για ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ και μονο λογους, για την ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ και την ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ…
[SIZE=“4”]BLACK SABBATH[/SIZE] PEEEEEEEEEE

ΕΤΣΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΑΝΕΤΑ η πιο σκοτεινα ανατριχιστικη στιγμη ever σε live! Koντεψα να μεινω απο το ΔΕΟΣ!!!

Δεν υπηρχε κανενα προβλημα, συνεχισαμε εμεις (ο κοσμος) να τραγουδαει ΟΛΟΥΣ τους στιχους σαν να μην ετρεχε τιποτα ως μια απλη ενδειξη πορωσης και αναγνωρισης για ολα οσα ειχαμε ζησει εκεινο το βραδυ… ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!8O

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

Αφου εχω λιωσει δισκουσ cd, dvd γυρω στα 33 χρονια και απο τα δυο μεγαθυρια λεω ΑC/DC και καθωσ ημουν τυχεροσ και τουσ ειδα 2 φορεσ μεσα σε 2 μηνεσ λεω οτι ηταν καταπληκτικοι ,απιστευτοι ονειρο ζωησ οποτε… Αλλα οταν μιλαμε για SABBATH με εστειλαν σε αλλο πλανητη ρε παιδια συμφωνω απολυτα με τον φιλο THORGAL το ομωνυμο κομματι ηταν γκαυλα και νομιζα οτι ημουν στην κολαση.οποτε SABBATH ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Μου προκαλεί τεράστια εντύπωση που ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα έχει πάει σε ΚΑΠΟΙΑ από τις δύο…

Και στις δύο συναυλίες η μπάντα είχε απόδοση αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας.
Και στις δύο συναυλίες πρόκειται για μπάντα κολοσσιαίων διαστάσεων.
και στις δύο περιπτώσεις μου έφυγαν τα σκατά από τις κάλτσες.
Και στις δύο περιπτώσεις το setlist ήταν το απόλυτο.
Και στις δύο περιπτώσεις υπήρχαν γύρω μου οι ηλίθιοι που κοιτούσαν σαν τουρίστες στην Ακρόπολη σε υπεραιώνια κομμάτια (After Forever - For Those About To Rock), ενώ με γαμήσανε στο σπρωξίδι και στο αντριλίκι στα hits (Paranoid - Back In Black). Αν με διαβάζετε, σας σιχαίνομαι περισσότερο κι από αυτούς που σκουπίζουν τον κώλο τους από πίσω προς τα μπρος.

Οριακά AC/DC λόγω σκηνικής παρουσίας αλλά να μου κοπεί το χέρι που πήγα και ψήφισα;

Μάλλον.

Δηλαδη το For Those About To Rock δεν ειναι χιτ;;;

Aν και ισχυει αυτο που λες για τους AC/DC σε πολλα κομματια.

As βαλει καποιος το σετλιστ των Sabbath το 2005.

Ή μαλλον ας μη το βαλει …δε θλεω να δω. :frowning:

Intro: (επιλογή από διάφορα τραγούδια) / N.I.B / After Forever / War Pigs / Dirty Women / Fairies Wear Boots / (Symptom Of The Universe / Sweet Leaf intro) Electric Funeral / Iron Man / Into The Void / Black Sabbath / The Wizard / (Sabbath Bloody Sabbath intro) Paranoid / Encore: (Sleeping Village intro) Children Of The Grave / Outro: Changes

http://www.rocking.gr/article2510.php

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Δε σου ειπα να μη μου πεις ΡΕ;; :x

Γλιτωνω το εγκεφαλικο επειδης στο Sabbath Bloody Sabbath λεει μονο intro.

Αλλα μεταξυ, ψιλολιγα μου φαινονται τα κομματια.

Δεν παίζουν όλες οι γκρουπάρες τρεις ώρες…:stuck_out_tongue: