Black Sabbath: Rarities, bootlegs και λοιπές ομπσκιουρίλες

[SIZE=“4”]*Αυτό το θρεντ δεν είναι για να έρχεστε να τσακώνεστε ποιός ήταν ο καλύτερος τραγουδιστής των Σάμπαθ. Υπάρχουν χίλια τόπικς να τα πείτε αυτά.[/SIZE]

Εδώ λοιπόν θα’ρχόμαστε όσοι έχουμε λύσει αυτά τα υπαρξιακά προβλήματα, αναπνέουμε Σάμπαθ, και εδώ θα μιλάμε για ακυκλοφόρητα κομμάτια/βίντεο, σπάνιες ηχογραφήσεις, περιορισμένες εκδόσεις, μπούτλεγκς, ντέμος κλπ. ΣΟΒΑΡΕΣ συζητήσεις περί άλμπουμς κλπ.
Δηλαδή άμα δεν έχετε κάψιμο με Σάμπαθ επιπέδου σαν το δικό μου ή του Siags, τότε να φύγετε να πάτε αλλού!

λινκς προφανώς απαγορεύονται.
TO ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΛΙΝΚΣ.
ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ “λίνκ σε πμ εδώ παρακαλώ”. ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ!
ΣΤΕΙΛΤΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΜ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΤΕ!

αυτά τα ντέμος είναι από την εποχή που η μπάντα άλλαζε το όνομά της από Earth σε Black Sabbath. Για την ακρίβεια, είχαν ήδη αποφοασίσει την αλλαγή του ονόματος, αλλά έδιναν κάποια ήδη κλεισμένα λάιβ ως Earth.

Το κανονικό σέσιον περιλάμβανε μόνο τα “The Rebel” & “When I Came Down” τα οποία δεν ήταν συνθέσεις της μπάντας, αλλά του πληκτρά Norman Haines των Locomotive. Η μπάντα δεν τα γούσταρε, τα ηχογράφησε αλλά αρνήθηκε να τα κυκλοφορήσει (λογικά σαν single).

“That was dropped on us by Jim Simpson. We hated it. It won’t be released.
We have landmines set around Jim’s house in case he tries to come out to release it.”

  • Ozzy when asked by a fan on the 1998 autograph tour for the Reunion release. (BSNL 98 )

According to Iommi, “We didn’t write those songs. They were written by a chap named Norman Haines. At the time we were managed by Jim Simpson, who was a local Birmingham guy. He insisted that we record these songs. We just wanted to play, so we recorded them. We wanted to write our own songs and make our own record, but this was just an initial effort. We had never been in a recording studio in our lives before that.”

Το “Early One Morning” είναι μια σπάνια (και κακή) λάιβ ηχογράφηση των Earth αυτής περίπου της περιόδου.

Το “Blue Suede Sues” είναι το γνωστό κομμάτι σε διασκευή. Την έπαιζαν συχνά στα λάιβ τους εκείνη την εποχή, και κυκλοφόρησε και ημι-επίσημα στο limited CD-RΟΜ enhanced EP “Black Mass” του 1998 (εκείνο με την πλαστική θήκη με το “αίμα” και τις “νυχτεριδούλες”).

Το “Thomas James” δεν είναι σύνθεση της μπάντας, δεν εκτελείται από την μπάντα, είναι ένα τελείως άσχετο jazz/rock κομμάτι από τα 60ς, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω από ποιον καλλιτέχνη και σε ποιά ηχογράφηση. Το’χα βρει παλιότερα, αλλά το γούγλε δεν είναι φίλος μου σήμερα.

Τέλος υπάρχει και άλλο ένα ακυκλοφορητο κομμάτι της εποχής, το “Song for Jim” (παλιότερο από αυτά), που ακούγεται (τμήμα του) στο βίντεο “The Black Sabbath Story - Volume 1”

Weevil Woman (Master Of Reality Out-take) :

εντιτ. Το λινκ με ακυκλοφόρητο κομμάτι εποχής Master of Reality που πόσταρε το 12390ό ακαόυντ του έπιταφ ήταν αυτό:


(κομματάρα)

Mythology δεν έχω ακούσει ακόμα.

Το λάιβ κομμάτι πάντως “Early one Morning” είναι ηχογραφημένο live στο Dumfries της Σκωτίας το 1969. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή πρέπει να ήταν και η τελευταία συναυλία τους ως Earth.
Το μπούτλεγκ ολόκληρης της συναυλίας δεν το’χω βρει πουθενά, όμως για την ιστορία, το σετλίστ ήταν αυτό:

  1. Black Sabbath
  2. Let Me Love You Baby
  3. A Song For Jim/Bill Ward’s Drum Solo/A Song For Jim [reprise]
  4. The Warning
  5. Wicked World
  6. Behind The Wall Of Sleep
  7. Early One Morning [a.k.a. Early Morning School]
  8. N.I.B.
  9. Blue Blood Man

Άλλο ένα Black Sabbath thread λοιπόν…#-o

Κοίτα δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ με τα bootlegs και τα demos.
Αυτό το “1969 demo” το είχα κατεβάσει και μου άρεσε πολύ που πήρα έστω μια γεύση από την εποχή εκείνη μέσα από αυτά τα λίγα κομμάτια.
Από την άλλη όμως με παραπλάνησε με το “Thomas James”…:lol:

Επίσης, έχω ένα bootleg από συναυλία των Mythology το '68.
Είναι αρκετά rough, αλλά ακούγεται και είναι ενδιαφέρον.

Από videos έχω κατεβάσει πολλά κατά καιρούς.
Αρκετές συναυλίες με Ozzy (και μετά το reunion) , με Dio (περιοδεία Black & Blue με Blue Oyster Cult) με Gillan έχω μία και άλλη μία με Martin.
Α και τις δύο συναυλίες που είχε αντικαταστήσει ο Halford τον Ozzy.
H μία το 1992 (http://www.youtube.com/watch?v=mxdMhoQE5T4)
και η άλλη το 2004 (http://www.youtube.com/watch?v=zQM4fkYXLOo)

Το αγαπημένο μου (αυτό το έχω αγορασμένο σε dvd) είναι από την συναυλία στο Olympia Theatre στο Παρίσι το '70.

[SPOILER]

http://www.youtube.com/watch?v=7BkhtJM8CqE[/SPOILER]

edit: Καλή φάση το τραγουδάκι που πόσταρε ο φίλος μας (thanx!) —>

“Weevil Woman”

Αυτό μάλλον έχει κυκλοφορήσει σαν bonus track στην “expanded” edition του Master Of Reality.
(αχ, γιατί το κάνουν αυτό με τις επανακυκλοφορίες, θέλουν να μας κάνουν να τα αγοράσουμε όλα? Ήδη τα έχω από δύο φορές όλα τα album…)

@ Bleedin, ναι απ’ ότ,ι έχω δει κι εγώ το “Early One Morning” είναι από το τελευταίο live των Earth (όχι αυτούς του Dylan Carlson! :p)

Τώρα παίζει?

The Gillan tapes - Live 83

  1. Childrean of the grave
  2. Hot line
  3. War pigs
  4. Iron man
  5. Zero the hero
  6. Heaven and Hell
  7. Guitar solo
  8. Digiatal bitch
  9. Black Sabbath
  10. Smoke on the water
  11. Paranoid

Live από την περιοδεία του Born again. Αρκετά καλές ερμηνείες από τον Gillan στα όζζυ έρα κομμάτια. Ένα αρκετά μεγάλο σόλο του iommi στο τέλος του heaven and hell. Κορυφαίες στιγμές η εκπληκτική ερμηνεία του gillan στο Black Sabbath και για ιστορικούς λόγους, η εκτέλεση του Smoke on the water.

Δεν είχα ιδέα περί όλων αυτών για το ντέμο του ‘69, θενξ. Και το είχα και απορία, why on Earth (α-χα-καλό-ε) δεν κυκλοφόρησαν ποτέ επίσημα μια τραγουδάρα όπως το When I Came Down (μου λύθηκε). Επίσης και το Rebel είναι πολύ ωραίο κομματάκι, τα άλλα πάλι είναι στην καλύτερη βαρετά. Αλήθεια, έχεις κανείς καμιά θεωρία ως προς το γιατί στο μεν Rebel ο Όζζης ακούγεται σα να χει 5 τόνους κρεατάκια σε μύτη και λαιμό, όπως δηλαδή τον ξέρουμε από το ντεμπούτο, ενώ στο δε When I Came Down ακούγεται μια χαρά τσίφτης, τύπου όπως την περίοδο Vol. 4/Sabbath Bloody Sabbath/Sabotage; Δηλαδή wtf, απ’ το ίδιο recording session είναι αυτά τα δυο.

ε, δεν είναι από το ίδιο session, έχουν 2 μήνες διαφορά στην ηχογράφηση…:stuck_out_tongue:

Κοίτα, νομίζω έχει να κάνει με τα τραγούδια. Το When I Came Down είναι πιο high-pitched σε σχέση με το Rebel. Γι’αυτό ίσως ακούγεται πιο “τσίφτης”… :lol:

Δεν είναι όμορφες όμως αυτές οι blues-ιές του Iommi ?

Αχχχχ, πάω να βάλω το ντεμπούτο για ν-οστή φορά…

1 ποστ σχετικα με bootlegs κ δεν θα ξαναγραψω εδω.δεν παει πιο πανω μετα.

το ποστ αυτο εχει τιτλο

[SIZE=“3”]Το καλυτερο black sabbath bootleg που εχει κυκλοφορησει ποτε.[/SIZE]

Τπτ αλλο.
παραθετω μονο ημερομηνια/σετλιστ
ο ηχος ειναι απλα 10/10.
pre-fm sbd απο ηχογραφηση του διασημου ραδιοφωνικου σταθμου king bisquit
δεν λεω αλλα.οποιος το εχει ακουσει,ξερει για τι μιλαω :wink:
οποιος δεν το εχει ακουσει , ας με pm 8)

[B]

Black Sabbath
1975-08-05
Asbury Park Convention Hall
Asbury Park, NJ
SBD[/B]

If you don’t have this, you’ve been missing out in a big way.

Sabbaths’ early albums just didn’t capture the full on energy of the band, it seemed “canned” and somewhat light-weight compared to their live shows. Unbridled and raw, the band live had so much more impact. This is an excellent representation of that fact.

So again, a good recording gets bigger and badder, Ozzy’s Sabbath in their prime.

Enjoy!

01 Supertzar/Killing Yourself to Live
02 Hole in the Sky
03 Snowblind
04 Symptom of the Universe
05 War Pigs
06 Megalomania
07 Sabbra Cadabra/Jams
08 Sometimes I’m Happy
09 Supernaut
10 Iron Man
11 Orchid/Rock and Roll Doctor
12 Don’t Start (Too Late)
13 Black Sabbath
14 Spiral Architect
15 Embryo
16 Children of the Grave
17 Paranoid

Δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σέσιον, οι δυο ηχογραφήσεις απέχουν μεταξύ τους κάπου 2 μήνες.

In August 1969 BLACK SABBATH’s manager Jim Simpson suggested that the band record ‘The Rebel’, a song written by Norman Haines (of the NORMAN HAINES BAND & LOCOMOTIVE). The session for “The Rebel”, took place at Trident Studios in London. Haines also took part in this session, playing organ and piano. Two months later, the band recorded yet another Haines composition called ‘When I Came Down’.

Πέρα από αυτά, το 1978 και ενώ ο Όζι είχε ήδη αποχωρήσει πρώτη φορά, η μπάντα τον αντικατέστησε για ΜΙΑ και μόνο εμφάνιση (νομίζω σε κάποιο ραδιόφωνο) με τον Dave Walker (ο οποίος είχε παίξει με Savoy Brown και Fleetwood Mac). Η μοναδική ηχογράφηση από αυτή τη συνεργασία ήταν αυτή εδώ η πρώτη εκτέλεση του “Junior’s Eyes” αρκετά διαφορετική (και για μένα καλύτερη) από αυτή που τελικά μπήκε στο “Never Say Die”:

Και πάλι μου φαίνεται περίεργο όμως, γιατί ΟΚ, δυο μήνες, όχι 10 χρόνια μετά ηχογράφησαν το When I Came Down κι ο Όζζης είχε διαφορετική φωνή. Και μετά όταν ηχογράφησαν το ντεμπούτο είχε πάλι την ίδια φωνή όπως στο Rebel. Ναι σας σπάω λίγο τα παπάρια αλλά wtf.

Τεσπα, μάλλον δε θα βγάλω άκρη μ’ αυτά οπότε δε γαμιέται.

awake έχω πμ, στείλε και όλα τα σχετικά.

awake, μάλλον πρέπει να κάνεις ένα ξεσκαρτάρισμα στο inbox σου…

a.k.a. σέλω κι εγώ…:stuck_out_tongue:

ειχε γεμισει σορρυ παιδια

στελνω κ στους 2 οδηγιες 8)

:roll::roll::roll:

Ξερεις…

Nαι οκ, ας μην το ξεφτιλίσουμε με τα ρηκουέστς όμως.

Γενικότερα η περίοδος 1974-75 (ανάμεσα σε Sabbath Bloody Sabbath και Sabotage) πρέπει να ήταν η καλύτερη λάιβ περίοδος των original Black Sabbath. Πέρα από τις γνωστές κομματάρες έπαιζαν και μεγάλα jammings, καθώς και ακυκλοφόρητα κομμάτια σαν το φανταστικό “Sometimes I’m Happy” στο bootleg που έβαλε ο awake ή αυτό εδώ το ακυκλοφόρητο jamming που είναι μια αγνώριστη παραλλαγή του “Children of the Grave”.

Κρίμα που δεν υπάρχει κάποιο full video από κείνη την εποχή πέρα από το παρακάτω.

California Jam 4/6/1974

Αυτό το festival είναι μυθικό. Ήταν το τελευταίο “παλιού τύπου” (woodstock φάση) rock festival. Είναι από την ίδια μέρα που ηχογραφήθηκε/μαγνητοσκοπήθηκε και το “Live at the California Jam” των Deep Purple. Μετά από αυτή την εμφάνιση οι σάμπαθ έγιναν πολύ μεγάλοι στις ΗΠΑ. Δυστυχώς δεν είναι όλη η εμφάνιση, και δεν την έχω βρει πουθενά σε ενιαίο βίντεο. Σαν ηχητικό bootleg υπάρχει ολόκληρη και βρίσκεται και ως “cannabis confusion”.

Το σετλίστ ήταν αυτό:

  1. Tomorrow?s Dream
  2. Sweet Leaf
  3. Killing Yourself To Live
  4. War Pigs
  5. Snowblind
  6. Sabra Cadabra
  7. Supernaut 1
  8. Supernaut 2
  9. Supernaut 3
  10. Iron Man
  11. Sabra Cadabra Reprise
  12. Paranoid
  13. Children Of The Grave

Κάποια βίντεο:





Πω πω ναι, το θυμάμαι αυτό το live! Πρέπει να ήταν επικό!
Λαός μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου.

Όντως εκείνη η περίοδος ήταν ιδιαίτερη. Παίζανε και φοβερά κομμάτια όπως αυτά στο setlist του awake.
Megalomania, Sabbra Cadabra, Spiral Architect (8O), μέχρι και Rock ‘n’ Roll Doctor !

Ναι όμως βίντεο δύσκολο να βρεις. :frowning:
Μάλλον όμως ξέρω το γιατί…ο Iommi φταίει.
Ήταν τότε που δεν είχε το signature μουστάκι και δεν επέτρεψε να βγουν στη δημοσιότητα…:stuck_out_tongue:

τα παραπάνω βίντεοζ είναι απόλαυση όντως…ο όζζυ ειδικά στο children of the grave γουστάρει απίστευτα πάνω στη σκηνή. Όπως και όλη η μπάντα που το ζει και το χαίρεται ρε παίδί μου. Σε αντίθεση με τους Deep Purple που από ό,τι είδα ήταν headliners και είναι όλοι αγαλματάκια και πολύ τυπικοί. Καλά όσο για το ότι μετά τους Sabbath βγαίναν οι ELP… ασχολίαστο. Η απόλυτη ξενέρα θα ήταν λέμε.

Please και σε εμένα…Thx

αυτό χωράει εδώ??

Another oustanding Black Sabbath bootleg CD - finally “The Eternal Idol Demos” with the late Ray Gillen on vocals released on CD together with an amazing radio show from the “Seventh Star”-Tour! The soundquality of both recordings is very good. Said to be limited to 500 copies. Also re-released in Germany as self-burned CD by some CD-Traders. The line up for “The Eternal Idol Demos” is the same as on the official “The Eternal Idol” album except Ray Gillen on vocals. Released by Bondage Music somewhere back in 1995 in Japan! A kind of “update CD” exists, called “Complete Ray Gillen Years” which also includes the track “Nightmare” and solos during the demo-tracks.

Black Sabbath - Eternal Idol (Ray Gillen Vocals, Demo Version)

Black Sabbath - The Shining (Ray Gillen Vocals, Demo Version)



Black Sabbath - Nightmare (Ray Gillen Vocals, Demo Version)

Black Sabbath - Ancient Warrior (Ray Gillen Vocals, Demo Version)

Black Sabbath - Lost Forever (Ray Gillen Vocals, Demo Version)

Black Sabbath - Born to Lose (Ray Gillen Vocals, Demo Version)

Black Sabbath - Glory Ride (Ray Gillen Vocals, Demo Version)

Προφανώς και είναι οντόπικ, τα Ray Gillen demos ήταν περιζήτητο bootleg για τουλάχιστον 20 χρόνια. Εγώ πάντως προτιμώ αυτά τα κομμάτια με Tony Martin.

Τα τελευταία 4-5 χρόνια οι Sabbath έχουν κάνει προσπάθεια να μαζέψουν και να κυκλοφορήσουν “επίσημα” σε DVD όσο το δυνατόν περισσότερα live videos από όλη την πορεία τους (κυκλοφόρησε και η εμφάνιση στη Μαλακάσα), έτσι πέρα από το επίσημο “Never Say Die” live του 1978 (που έδειχνε την μπάντα ήδη μεγάλο όνομα, αλλά και ήδη παρηκμασμένη και σχεδόν διαλυμένη) εμφανίστηκε και αυτό το σπουδαίας ιστορικής αξίας βίντεο, από την περίοδο ανάμεσα στο “Black Sabbath” και στο “Paranoid”, όταν δηλαδή οι Black Sabbath ήταν ακόμα ένα άγνωστο συγκρότημα αποτελούμενο από διψασμένους νεαρούς.

BLACK SABBATH - Live in Paris 1970

Εναλλακτικά υπάρχει και σαν “Black Sabbath Historical Live”, “Live in England, Yorkshire TV 1970”, γενικότερα έχει κυκλοφορήσει αρκετές φορές, πάντως σύμφωνα με το “the Black Sabbath Story #1” αυτό το υλικό είναι κινηματογραφημένο στο Παρίσι. Εντύπωση προκαλεί το part 1, όπου οι Sabbath βγαίνουν στη σκηνή να στήσουν όργανα και ενισχυτές. Η μπάντα παίζει σε κάποιο μικρό κλαμπ μπροστά σε λίγους θεατές και απλά θερίζει.

Το Setlist διαφέρει (ως προς τη σειρά) ανάλογα με την έκδοση, αλλά τα κομμάτια είναι πάνω-κάτω αυτά:

1- N.I.B.
2- Behind The Wall Of Sleep
3- War Pigs
4- Faires Wear Boots
5- off show
6- Paranoid ( )
7- Hand Of Doom
8- Iron Man
9- Solo (Iommi)
10- Black Sabbath







κλπ…