Black Sabbath vs Ozzy (1983-1995 era)

Έχουμε ένα κάρο τόπικς για τους θεούς, εδώ σας θέλω όμως.
Συγκρίνουμε τα άλμπουμς που έβγαλαν χώρια ο Iommi κι ο Ozzy την περίοδο 1983-1995, μέχρι το reunion του 1997.
Όξω δηλαδή η πρώτη -κλασική- Dio περίοδος των Sabbath, όξω και τα δύο πρώτα -κλασσικά- άλμπουμς του Ozzy. Kαι,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ έξω και οι υπερκλασικοί δίσκοι των Σαμπαθ με τον Όζι.
Εμπορικά δεν τίθεται θέμα, ο Ozzy ήταν σουπερσταρ, ενώ ο Iommi την πάλευε στο όριο.

Για να καταλαβαινόμαστε, συγκρίνουμε αυτές τις περιόδους:

Black Sabbath:
[ul]
[li]Born Again (1983)
[/li][li]Seventh Star (1986)
[/li][li]The Eternal Idol (1987)
[/li][li]Headless Cross (1989)
[/li][li]Tyr (1990)
[/li][li]Dehumanizer (1992)
[/li][li]Cross Purposes (1994)
[/li][li]Forbidden (1995)
[/li][/ul]

Ozzy Osbourne
[ul]
[li]Bark at the Moon (1983)
[/li][li]The Ultimate Sin (1986)
[/li][li]No Rest for the Wicked (1988 )
[/li][li]No More Tears (1991)
[/li][li]Ozzmosis (1995)
[/li][/ul]

Πιάνομαι για τα καλά αδιάβαστος γιατί αφενός δεν έχω ακούσει του Ozzy αυτής της περιόδου, αφετέρου ότι έχω ακούσει μεμονωμένα κομμάτια της εποχής 1989-1995 από Sabbath, σε μια συλλογή που λέγεται “Sabbath Stones”.
Δεν ξέρω ρε γαμώτο, μερικά μάρεσαν (Headless Cross, When Death Calls, Kiss of Death) τα άλλα με αφήσαν παγερά αδιάφορο, οπότε είπα δεν θα ξανασχοληθώ με αυτήν την περίοδο.:stuck_out_tongue:
Γενικά με τον Τony Marti, αν και ο Iommi με αυτόν δίνουν ρέστα, με εκνευρίζει αυτή η 80’ς cult αισθητική που υπάρχουν στα πλήκτρα.

Του Ozzy θέλω να τα ακούσω κάποια στιγμή.
Και από Sabbath την περίοδο 1983-1987.

Καλός ρε Bleeding History και ωραίο το poll.
Αν και είμαι Di-ικός, θα ψηφίσω Ozzy. Oι δίσκοι του madman, αυτής της εποχής, όσο και αν δεν είναι σαν τους πρώτους δύο (πώς θα μπορούσαν;) είναι πολύ πάνω του μέσου όρου με τραγούδια ύμνους και σπουδαίες συνθέσεις. Την ίδια εποχή ο Tony Martin βοηθάει τους Sabbath να βγάλουν αξιολογότατους δίσκους (το headless cross είναι φοβερός δίσκος, και το Tyr είναι καλό) αλλά στη δικιά μου αντίληψη, κάτι λείπει. Και οι δύο έχουν φθίνουσα πορεία, αλλά ο Οζζης, θεωρώ ότι έμεινε εκείνη την εποχή λίιιγο ψηλότερα.

Δεν θα ψηφίσω νομίζω ότι πάει για ισοπαλία το θέμα, αν και λόγο της νέας μ@λ@κί@ς που έκανε ο Οζζυ έπρεπε να πάρω το μέρος του Iommy. Αλλά δεν θέλω να είμαι προκατειλημένος. Απλά θα πω το εξής: Τα Bark At The Moon & Ultimate Sin είναι πάρα πολύ καλοί δίσκοι έχουν όμως και κάποια πιο μέτρια κομμάτια, από εκεί και πέρα το Ozzmosis μου αρέσει περισσότερο από τα υπόλοιπα του Οζζυ.
Από την άλλη οι Sabbath έβγαλαν 2 επίσης πάρα πολύ καλούς(Headless Cross,Tyr) και έναν ακόμα αρκετά καλό(Cross Purposes).

Σ’αυτούς τους δίσκους έδειξαν και οι 2 “άσπονδοι” φίλοι τις ικανότητές τους, για μένα περισσότερο από τα άλλα κλασικά άλμπουμς τους.

Εξηγούμαι:
Εδώ μπορούμε να ακούσουμε τον Οzzy μόνο του, χωρίς κάποιο μεγάλο κιθαρίστα δίπλα του (καλοί οι J.E.Lee & Zakk Wylde, αλλά δεν είναι Randy Rhoads ή Iommi), και αντίστοιχα τον Iommi με τον Tony Martin, που όσο καλός και να’ναι, ε δεν είναι ούτε Dio, ούτε Ozzy.

Tα Born Again & Seventh Star είναι ειδικές περιπτώσεις.
Το πρώτο είναι δισκάρα, αλλά μάλλον ο Ian Gillan αποδείχτηκε “μεταγραφή αεροδρομίου” για τους Sabbath, ενώ το δεύτερο προοριζόταν για σόλο άλμπουμ του Ιομμι και τελικά βγήκε ως Black Sabbath για εμπορικούς λόγους. Και μουσικά δεν έχει καμία σχέση με οτιδήποτε είχε κυκλοφορήσει ο Ιομμι ως τότε.

Εγώ ρίχνω Σαμπαθ κυρίως λόγω Headless Cross. Ο Ozzy τέτοιο άλμπουμ για μένα δεν έχει σ’αυτή την περίοδο.

Όζυ, γιατί έχει τη φωνή του Μίδα.

Άμα είχε και μυαλό θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι.

[SPOILER]Αλλά είπαμε…

Σέρνει καράβι…

[/SPOILER]

Για αυτη τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο Ozzy… Χωρις ομως να εχω ακουσει ολα των Sabbath. Παντως το Bark at the moon ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ!

Και οι δυο περίοδοι, κορυφαίοι, αλλά μην ξεχνάμε τι γέννησε η πρώτη, οπότε:wink::!:

έλα? :?::?::?::?:

Γιατι δεν εβαζες απο 1980;;;

Δε νομιζω να πηγαινε και απατος ο Οζζυς με Blizzard Of Ozz, Diary Of Madman.

Ασχετα αν οι Sabbath με Dio υπερειχαν στεγνα.

Οντοπικ, δεν μπορω να εκφερω αποψη, γιατι ειμαι αδιαβαστος. :oops:

Ακριβώς γι αυτό το συγκεκριμενοποίησα.

Αυτή την τριετία (80-82), και οι 2 μπάντες είχαν παράλληλες πορείες (2 στούντιο άλμπουμς καρα-κλάσικς, με το δεύτερο να θεωρείται λίγο πιο αδικημένο από το πρώτο λόγω συγκυριών, + ένα λάιβ άλμπουμ), ενώ οι άνθρωποι κλειδιά για αυτές τις 2 μπάντες “αποχώρησαν” την ίδια εποχή περίπου (Dio-Rhoads).
Χώρια ότι είναι και υπερκλασικές εποχές, και τα’χουμε χιλιοπει.

Εδώ εστιάζουμε σε πιο “δεύτερες” και “άγνωστες” περιόδους.

Λοιπον.

Τα συγκεκριμενα albums με Ozzy μου αρεσουν ολα. Μονο το Ozzmosis μου τα χαλαει κατα το ημισι, αλλα δε θα κολλησουμε κιολας.

Κι εννοειται πως μου αρεσει και το No Rest for the Wicked. Το πιο παραγνωρισμενο Ozzy album ever. Εχει κομματαρες μεσα λεμε… μεταξυ των οποιων και τη θειλα ονοματι Breaking All the Rules… απ τα αγαπημενα μου κομματια Ozzy, γενικα.

Τωρα, παμε στους Sabbath. Φωτια να πεσει να με καψει, αλλα προτιμω Martin σε σχεση με Dio. Οσον αφορα τους Sabbath, ε! Επειδη να, οταν ακουω τον Dio στο Heaven & Hell, σκεφτομαι πως οπου να ναι θα πεταξει καμια κραυγη ‘‘Holy Diver’’ αναμεσα. Αιωνια δισκαρα κι αυτο και το Mob Rules, αλλα δε μου καθονται καλα που φερουν το ονομα ΣΑΜΠΑΘ.

Παλια δε τα παραδεχομουν αυτα. Ντρεπομανε.

Οποτε, Sabbath λογω Tyr και Headless Cross.

Παλιοτερα εχω δηλωσει μεγας φαν των Black Sabbath με Ozzy και Dio. Δεν ειχα μπει ποτε σε τετοιο διλλημα και τωρα που το σκεφτομαι ασυνειδητα εχω ακουσει πιο πολυ Black Sabbath παρα Ozzy την περιοδο που αναφερεις οποτε θα εμπιστευτω την συνειδηση και θα πω Sabbath…

Πολυ ωραιο θεματακι αλλα καθοτι δεν τα εχω ακουσει ολα θα επιφυλαχθω να ψηφισω για την ωρα…
Και συμφωνω με την λογικη του Βληδιν να βγαλει εξω τα 2+2.

Οzzy φυσικά. Όλα της περιόδου, πλην του Ozzmosis, είναι φοβερά δισκάκια και ειδικά το No More Tears ισοπεδώνει με άνεση ότι έκαναν οι “Sabbath” της αντίστοιχης περιόδου.
Από τη άλλη τα δισκάκια των “Sabbath” κυμαίνονται από ικανοποιητικά έως επίπεδα πατάτας οπότε…
Για να μην μιλήσουμε για φωνές. Γενικά χάνουν σε όλα τα επίπεδα.

Και φυσικά Black Sabbath υπάρχουν μόνο με Ozzy πίσω από το μικρόφωνο.

[SIZE=“7”]ΟΖΖΥ ΡΕ ΓΙΔΙΑ!!![/SIZE]
:stuck_out_tongue:

καλά, εσένα η αμπαλοσύνη σου πλέον μετριέται στην κλίμακα Φέλιξ Μπόρχα ε! :p:p:p

:lol2: :lol3: :lol3: :lol3:

…είπε το άτομο που θεωρεί το Born Again δισκάρα. :stuck_out_tongue:

Παλιοφανμπόυ! :p:p

Χμ…θυμαμαι καπου εκει στα 1998 ειχα φαει ερωτα μεγαλο με το Headless Cross. Αριστουργημα. Αργοτερα εφαγα κολλημα μεγαλο με το Ozzmosis. Αυτα ειναι και τα αγαπημενα μου αλμπουμ απο καθε σχημα για την περιοδο εκεινη. Ελα ομως που θεωρω την κιθαρα του Ιομμι ανωτερη στη συγκριση με τη φωνη του Οζζυ, αν και ασχετα μεταξυ τους στοιχεια ιδωμενα σαν φετιχ. Οποτε ψηφιζω Black Sabbath.