? Black Sabbath?

Μας έμαθε μπαλίτσα… και να χουφτώνουμε σε κάνα πάρτι :stuck_out_tongue:

1 Like

Μια φορά κι έναν καιρό λοιπόν, κάπου στα μέσα των 80ς, ένας μεγάλος ξάδερφος, στην προσπάθειά του να μυήσει στον μαγικό κόσμο της μουσικης έναν μικρό μπόμπιρα, όπως συνηθιζόταν τότε, είχε γράψει σε μια σαρανταεξαρα κασετούλα της εποχής τρία τραγούδια από το Thriller του Michael Jackson, που ήταν ακόμα σχετικά πρόσφατο ( μιλάμε για τόσο αρχαίες εποχές που το Bad παίζει να μην είχε καν κυκλοφορησει, χωρίς να είμαι κ σιγουρος όμως). Κ επειδή ο μπόμπιρας δεν το είχε ακόμη να κάθεται σε μια μεριά κ να μένει συγκεντρωμένος στους ήχους του κασετοφώνου, παρά μόνο αν επρόκειτο να ακούσει μια ιστορία ή κάτι παρόμοιο, ο μεγάλος ξάδερφος άρχισε να του εξηγεί πως τα συγκεκριμένα τραγούδια ήταν ιστορίες τρόμου μπας κ ψηθεί ο μπόμπιρας κ βάλει κωλο κάτω, για να ακούσει( μιλάμε τώρα για το beat it, το Billy Jean κλπ). Το πειραμα άρχισε να πιάνει τόπο, αλλά ο μεγάλος ξάδερφος έκρινε ότι χρειαζόταν κάτι ακομα πιο αποτελεσματικό για να μείνει εγκλωβισμένος ο μπόμπιρας στον μαγικό κόσμο της μουσικής δίχως επιστροφή. Αποφάσισε λοιπόν να προσθέσει ένα ακόμη τραγούδι (όχι του Michael Jackson αυτή την φορά) το οποίο, λόγω τίτλου κ στίχων, έπεισε τον μπόμπιρα ότι μιλουσε για τον αγαπημένο του υπερήρωα. Κ επειδή ο μπόμπιρας ήταν κ λίγο περίεργος (ήδη τότε από τα βαθιά 80s), αντί να νιώσει με Σούπερμαν, Σπάιντερμαν κλπ ( η πρωτη ταινία του Μπάτμαν δεν είχε βγει ακόμα, κ τα κόμικς του δεν κυκλοφορούσαν στα ελληνικά εκείνη την εποχή), είχε φάει κόλλημα ( μέσα από τις ασπρόμαυρες κ πορτοκαλί σελίδες των διάφορων μαρβελ τίτλων που εκδίδονταν τότε στην Ελλάδα) με έναν, πανάγνωστο ακόμα στο ευρύ κοινό, τύπο που φορούσε μια μεταλλική αρματωσιά, πετούσε, πολεμούσε, κ στον ελεύθερό του χρόνο πάλευε με τον αλκοολισμό του και τις φρίκες του μυαλού του. Μιλάμε για τέτοιο κόλλημα, που ο μπόμπιρας είχε αποπειραθεί να φτιάξει μια παρόμοια, όπως πίστευε, πανοπλία από χαρτόνι, κ έτρεχε όλο το καλοκαίρι στην αυλή της γιαγιάς του με ένα χαρτόκουτο στο κεφάλι παριστάνοντας τον αντίστοιχο υπερήρωα. Ναι, τέτοια ήταν η ζαβομάρα του. Όταν λοιπόν, μετά από τις απόπειρες του μεγάλου ξαδέρφου να τον πείσει ότι οι χιτάρες του Michael Jackson ήταν μελοποιημένες ιστορίες τρόμου, άκουσε κ το τελευταίο τραγούδι της κασέτας, με εκείνα τα μοιραία βήματα/ χτυπήματα κ την ρομποτική φωνή να αποκαλύπτει/ βρυχάται το όνομα του Ironman, ο μπόμπιρας ξεκίνησε να ενδιαφέρεται πραγματικά για ο, τι είχε να του δώσει η μουσική( αν κ θα έπρεπε να φτάσει στην εφηβεία, κάπου στα early 90s,για να μάθει, αφού είχε ήδη ακούσει πια από Sepultura μέχρι πρώιμους Rotting Christ, ότι εκείνο το τραγουδι, που του απογάμησε το μυαλό στα παιδικάτα του, ανήκε στους Black Sabbath,τους οποίους ήταν σίγουρος πως δεν είχε ακούσει ποτέ).

Κ, ναι, αυτός ήταν ο τρόπος μου για να αφηγηθω το πως πρωτακουσα Black Sabbath…Πάνε πολλα χρονια από την τελευταία φορά που θυμήθηκα/ διηγηθηκα αυτή την ιστορία, αλλά τα ποσταρίσματα των παιδιων από πανω βοήθησαν να αναδυθει, so there’s that…

10 Likes


51 χρόνια Heavy Metal🤘

13 Likes


Χρόνια Πολλά στον Τεράστιο Tony Iommi :metal::heart:

12 Likes

Χρόνια πολλά στον πατριάρχη του metal σύμπαντος! Να είναι πάντα καλά να τον χαιρόμαστε!

5 Likes

Χρονια πολλα μπαμπα!!

5 Likes

Χρόνια πολλά νονέ :love_you_gesture:

5 Likes

Χρονια πολλα στον Πατερα πολλων στη μεταλ μουσικη σκηνη

6 Likes

Χρόνια πολλά παππού :stuck_out_tongue:

7 Likes

Εμένα είναι κουμπάρος μου.

2 Likes

Χρόνια πολλά στον ασκών τη γονική επιμέλεια λέμε το 2021

2 Likes


The world is full of Kings and Queens
Who blind your eyes and steal your dreams
It’s Heaven and Hell… :metal:
41 χρόνια :metal: Αριστούργημα :heart:

19 Likes

Η κορυφή τους.

6 Likes

Τεράστια δισκάρα που απέδειξε ότι δεν είχαν τελειώσει οι Sabbath, η κορυφή τους όμως με τίποτε!

(Ξέρω, “για μένα”, “για σένα”, “για όλους μας”, το προσωπικό γούστο, ο επιθεωρητής Callahan, αλλά ναι, με τίποτε η κορυφή τους!)

5 Likes

Έτσι κι αλλιώς, οι Sabbath δεν έχουν μία κορυφή, αλλά πολλές.

2 Likes

Ώρα να βγουν τα φτυάρια

Black Sabbath - 9
Paranoid - 10
Master of Reality - 10
Vol. 4 - 8
Sabbath Bloody Sabbath - 8
Sabotage - 7
Technical Ecstasy - 6
Never Say Die - 6
Heaven and Hell - 10
Mob Rules - 9
Born Again - 5
Seventh Star - Δεν το έχω ακούσει
The Eternal Idol - Δεν το έχω ακούσει
Headless Cross - 7
Tyr - 7
Dehumanizer - 8
Cross Purposes - 5
Forbidden- 4
13 - 6

4 Likes

…και κάπου εκεί θόλωσα και δεν είδα τα υπόλοιπα :stuck_out_tongue:

4 Likes

Sorry not Sorry

Γενικά πολλές κορυφές αλλά και μπόλικη σαβούρα η μπάντα.

Δεν δεχομαι τιποτα λιγοτερο απο 11/10 :stuck_out_tongue:

3 Likes
2 Likes