Blackfield: Η άποψή σας

Προτιμώ Porcupine Tree. Eιδικά πριν 5 χρόνια με το σουξέ που τους άκουγες παντού, μέχρι και στα φλωροραδιόφωνα ένιωθα λίγο περίεργα για τον Wilson.
Xάρηκα πολύ που ήμουν από τους τυχερούς που τους είδαμε στην περυσινή -και καλά unplugged- εμφάνιση. :slight_smile:

εξαιρετικοί!

Είμαι λάτρης του είδους γενικότερα και του Wilson ειδικότερα. Τον Aviv Geffen τον είδα στο rockwave και ήταν πολύ καλός.
Η συνεργασία μεταξύ του ΔΑΣΚΑΛΟΥ wilson και του geffen είναι πολύ όμορφη κίνηση, και το αποτέλεσμα είναι ακόμα πιο ανώτερο!.. και απλά κάτι πολύ καλό για όλους εμάς!
Γιατί έχουμε να ακούμε ΚΙ ΑΛΛΗ ομορφη μουσική!

[QUOTE=tylerdurden;492410]Ποια η γνώμη σας για αυτούς??έβλεπα το dvd τους και είπα να τσεκάρω την γνώμη των αγαπητών συμφορουμιτών…για μένα είναι ένα αξιολογότατο σχήμα που σε πολύ απλές (ίσως και pop πολλές φορές) δομές και φόρμες καταφέρνουν να φτιάχνουν τραγούδια που με συγκινούν γεμάτα μελωδία και συναίσθημα…στα συν πέρα απο τον οικουμενικά αγαπημένο Wilson βάζω την παράξενα υπέροχη φωνή και ερμηνεία του Avin Geffen…περισσότερο μου αρέσουν τα κομμάτια στα οποία ερμηνεύει εκείνος…Πραγματικά υπέροχοι και τους έχω δει και 2 φορές (η μία κανονική τον Μάρτιο του 2007 και η άλλοι με Porcupine tree & VDGG που ήταν βέβαια στην πολύ αρχή τους ακόμα…)[/QUO

μια χαρα ειναι οι blackfield(αρκει που εχουν τον wilson)αλλα αφτος ο geffen στα live τραγουδαει σαν προβατο…οσο πιο λιγα φωνητικα τοσο το καλυτερο

http://www.rocking.gr/reviews/album/Blackfield_-_Welcome_To_My_DNA/3440/

Έχουμε κάποιο Link για αυτό; παρακαλώ Pm αν υπάρχει κάτι. :slight_smile:

δεν εχω ακουσει σχεδον καθολου απο δαυτους, μονο το ομοτιτλο κιομματι που ομως το θεωρω εξαιρετικο και ετσι πιστευω οτι ισως να ειναι μια αρκετα καλη μπαντα!

Πολύ καλοί οι Blackfield, ο Steven είναι εγγύηση, έχει πάρει από το χεράκι τον άλλο τον άμπαλο. Αν ξαναέρθουν θα είμαστε εκεί, όπως ήμασταν το 2004, το 2005 και το 2007. Το 2004 είχαμε ακούσει και Waiting - Phase I :).

Καρα BUMP!

Δεν γράφει κανείς σε αυτό θρεντ, αλλά υπάρχει, οπότε ναι, έχουμε νέο Blackfield. Ακούμε και κομματάκια εδώ -> [B][I][U]Pills [/U][/I][/B] ,[B][I][U]Jupiter [/U][/I][/B] Κλασσικά Wilsonαδικα και τα δύο, μπορώ να πω πως συμπάθησα αρκετά. Ελπίζω να έχουμε καλύτερη δουλειά από το προηγούμενο που δεν μου πολυάρεσε προσωπικά.

Ειχα παει στο λαιβ που λες και νομιζω πως απο PT επαιξαν μονο το Feel So Low σε διαφορετικη ‘‘χεβυ’’ εκτελεση (μπορει να κανω και λαθος βεβαια). Ψιλοτελειο ηταν κι ετσι, απορω πως δεν το εκανε b-side σε καποιο δισκο του.

οπότε ναι, έχουμε νέο Blackfield

Exει γινει κριτικη στο συγκεκριμενο εδω και καποιες εβδομαδες για οποιον ενδιαφερεται

Εγω το ακουσα δυο φορες και το θεωρω απογοητευτικο, μακραν το χειροτερο απο τα τεσσερα τους. Το “Pills” ειναι ισως το πιο αξιολογο κομματι απο τα καινουρια, απο εκει και περα ανεμπνευστο γενικα

Και δεν νομιζω να φταιει το οτι ειναι αποκλειστικα Geffen (συνθετικα) πλεον οι Blackfield, γιατι και παλι ο συγκεκριμενος στα δυο πρωτα αλμπουμ (με εξαιρεση το ομωνυμο τραγουδι, το Lullaby, το Οnce, το Christenings και το My Gift Of Silence) εχει συνθεσει τα περισσοτερα κομματια. Μαλλον ξεμεινε απο καλες ιδεες…

Δεν είχα πάρει πρέφα γενικά και δεν το έχω ακούσει ακόμα.

Εμένα σχετικά αδιάφορο μου φάνηκε και το Welcome to my DNA, οπότε μάλλον το καινούργιο θα το αφήσω στην άκρη να το ακούσω όταν κάτσει.

Είχαν παίξει και το Waiting.

ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ!
Αν πουλάει κάνεις το LP For the music των Blackfield, το αγοράζω.