Blackmore vs page

Ritchie…δεν ξερω γιατι αλλα κατι μου λεει οτι πρεπει να τον ψηφισω

ligo asxeto, alla skeftomai an tha eixe kalo apotelesma mia sinergasia twn 2 ipertatwn kitharistwn. tha’tan h polh kalh h polh kakh mallon…

Οι Deep Purple και συγκεκριμένα το παίξιμο του Blackmore ίσως μέχρι στιγμής να έχει επηρεάσει περισσότερους μουσικούς αλλά αυτό δε λέει πολλά σε εμένα.

Όσον αφορά την επιρροή που αναφέρθηκε, κοιτόντας τα σημερινά συγκροτήματα και μια νέα “φουρνιά” σημαντικών και καλών συγκροτημάτων όπως ενδεικτικά οι The Mars Volta, οι Coheed And Cambria, οι 3, οι Raconteurs, οι Wolfmother και άλλα πολλά ανερχόμενα ή ελπιδοφόρα groups έχουν ως βασική επιρροή τους Zeppelin. Λες και στη νέα γενιά ξανακολλήσαν με Zeppelin.

Επίσης, οι πολυάριθμοι κλώνοι των Purple περιέχουν μεγάλο ποσοστό σαβούρας, άρα πρέπει να τεθεί και θέμα ποιότητας.

Υπάρχουν σήμερα καλά συγκροτήματα; Πού είναι; Άλλο απλώς καλά και άλλο μεγάλα; Πχ βάλτε τα 10 μεγαλύτερα συγκροτήματα των 70s και τα 10 μεγαλύτερα από το 95 και μετά… οι θέσεις 1-10 θα είναι των 70s και 11-20 των άλλων…

Σαβούρα λέγοντας;

Ψηφίζω Blackmore γιατί κατά τη γνώμη μου ήταν ο πιο αυθεντικός μουσικός απ’ όλους… Έκανε ότι ήθελε(μιλάω μουσικά πάντα) χωρίς να τον νοιάζει αν αυτό δεν αρέσει στον κόσμο ή χωρίς να υπολογίζει ότι θέλει να διασκευάσει κομμάτι από ένα “κατώτερο γκρουπ”… Κοιτούσε πάντα τη μουσική.
Αν προσέξει κανείς ένα ένα τα τραγούδια του θα δει ότι έχει αυτό το “κάτι”. Χωρίς να παίζει ιδιαίτερα γρήγορα(τις πιο πολλές φορές), χωρίς να παίζει κάτι το “ξεχωριστό” έχει τον τρόπο του να μαγεύει… Πέρα από τις στάνταρ μεγάλες του στιγμές.
Και ο Page είχε αυτό το γνώρισμα… απλά σε μικρότερο βαθμό…[/quote]

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά anyway…

Περι μεγάλων, μικρών, μεσαίων μπαντων κλπ…

Το ότι ο Blackmore έπαιζε και διακευές από κατώτερα συγκροτήματα είναι από τα επιχειρήματα που λατρεύω να διαβάζω σε τέτοιου είδους δημοψηφίσματα…

Αντικειμενικά αυτο το γνωρισμα το ειχε πιο πολυ ο Page! Βασικα αυτο σημaiνει PAGE(πειραματιζομαι κ κανω αυτο ακριβως που γουσταρω…)
αλλα δεν θα προσπαθησω να σε πεισω γιατι απλα κ τις 48 φορες που εχεις ποσταρει ειναι για Purple…

αλλα δεν θα προσπαθησω να σε πεισω γιατι απλα κ τις 48 φορες που εχεις ποσταρει ειναι για Purple…

Γιατί να με πείσεις;
Εξάλλου, προτιμώ να μιλάω για κάτι που ξέρω 100% (ή τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό) για να έχω δική μου, διαμορφωμένη άποψη, έχοντας εξετάσει τα πάντα γύρω από αυτό…
Πίστεψε με, 2οι έρχονται οι Zep σε αυτό τον τομέα… άρα όλο και κάτι σκαμπάζω και από δαύτους…

re pedia kaloi oi zeppelin akoma kaliteroi oi purple alla kata thn tapeini mou apopsi oi 3 protoi diskoi ton rainbow nomizo oti einai akseperastoi.kanena group stin istoria tou hard/rock heavy metal den egrapse imnous opos stargazer,gates of babylon,tarrot woman,lady of the lake,kill the king.

μα αυτο ειναι το προβλημα σου… ολα για σενα κινουντε γυρω απο τους purple…
μιλαμε για το group που εχει κοματια οπως Kashmir, no quarter , carouselabra.Ηοw many more times… κ θα πεις οτι ο Page ειναι λιγοτερο πειραματικος… πειραματισμος δλδ τι ειναι για σενα το Woman From Tokyo? ξεχασα υπαρχει το Gates Of Babylon…
ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Ξεπερνάω όσα έγραψες για τον Blackmore και μένω στην συγκεκριμένη τραγουδάρα, από την δισκάρα που λέγεται In through the out door…

Έτυχε να το ακούσω την προηγούμενη εβδομάδα και γύριζα τους δρόμους με τ’ αμάξι για να το απολάυσω ολόκληρο…

ξεχασα υπαρχει το Gates Of Babylon…
ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ[/quote]

asto file to solo tou blackmore sto gates of babylon o page oute sta oneira tou.

asto file to solo tou blackmore sto gates of babylon o page oute sta oneira tou.[/quote]

ΘΕΕ μου τι μπορει να διαβασει κανεις…

βρε starstruck αγορι μου…αμα σε βαρεσω με αμονι εγω θα φταιω μετα???

μιλαμε για το group που εχει κοματια οπως Kashmir, no quarter , carouselabra.Ηοw many more times… κ θα πεις οτι ο Page ειναι λιγοτερο πειραματικος… πειραματισμος δλδ τι ειναι για σενα το Woman From Tokyo? ξεχασα υπαρχει το Gates Of Babylon…
ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Δεν είπα εδώ κάτι για πειραματισμό… προφανώς θυμάσαι καλά τα προηγούμενα posts μου…

Τα κομμάτια που μου αναφέρεις προσωπικά δε μου κάνουν καμιά εντύπωση(εξαιρείται το Kashmir, όχι ότι είναι το αγαπημένο μου…)… και πολύ απλά με το Gates of Βabylon ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ… Το σόλο του συγκεκριμένου τραγουδιού είναι το καλύτερο του Blackmore από πλευράς φαντασίας και έμπνευσης…
(προσωπικά, στις παρέες, το χρησιμοποιώ ως κριτήριο για να δω αν ξέρει να ακούει ο άλλος ΜΟΥΣΙΚΗ…)

μα αυτο ειναι το προβλημα σου… ολα για σενα κινουντε γυρω απο τους purple…

Όσον αφορά το forum… ναι… Δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση να συζητάω για όλα τα θέματα που υπάρχουν στο forum. Απλά, παρακολουθώ ότι έχει για μένα μεγαλύτερο ενδιαφέρον και επεμβαίνω όποτε θέλω να προσθέσω κι εγώ τη γνώμη μου…
Από τη στιγμή που το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι Deep Purple και λατρεύω ότι έχει σχέση με αυτούς(όχι τυφλά, αφού θυμάσαι καλά τα posts μου, θα θυμάσαι ότι έχω αναφερθεί αρνητικά για ορισμένα πράγματα) τότε είναι λογικά να μου προκαλούν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι συζητήσεις που περιέχουν και αυτούς μέσα.
Αυτό δε σημαίνει ότι ασχολούμαι μόνο με αυτούς… Έχω ακούσει πολλούς δίσκους, έχω διαβάσει πολλά πράγματα, και αν σε ενδιαφέρει, δεν απαξιώνω τους Led Zeppelin, όπως εσύ τους Deep Purple, αφού τους έχω μέσα στα 5 μεγαλύτερα συγκροτήματα(όχι αναγκαστικά 5ο, αλλά σίγουρα όχι 1ο) που έχουν υπάρξει ποτέ.

Τώρα αν εσύ επειδή διαφωνώ μαζί σου μου λες ΟΥΣΤ κτλ είναι δικό σου πρόβλημα… Οι “κατηγορίες” που μου απευθύνεις ταιριάζουν περισσότερο σε σένα, αφού εσύ είσαι ο απόλυτος…

ΘΕΕ μου τι μπορει να διαβασει κανεις…

Πολλοί δεν ξέρουν τι γίνεται σ’ αυτό το σόλο. Ακόμη κι ένας χωρίς ιδιαίτερες(θεωρητικές) μουσικές γνώσεις μπορεί να το καταλάβει… Αλλά αν τις έχεις τότε σε πιάνει τρέλα… είναι απίστευτο!

Χαλαρότατα Blackmore…
Πολύ καλός συνθέτης ο Page αλλά κατά τα άλλα, όπως είπε κ καποιος πριν, πολύ “τσαπατσούλης”. Και τα σολο του ολιγον τι επαναλαμβανόμενα (τίγκα στην πεντατονική).
Από την αλλη μερια έχουμε έναν κιθαρίστα-μουσικό, κατα τη γνώμη μου, πολυ πιο μελετημενο απο τον Page. Έχοντας επηρεάσει το 99,9% των επόμενων παικτών και ταϊσει τη μιση ροκ σκηνή, καταφερε να κανει παντα αυτό που εκεινος ηθελε γραφοντας κανονικα εταιρειες κ κοινο. Ακόμη κ σημερα προσφέρει στη μουσικη, εστω και απο αλλη οπτικη γωνία (κ ας μην αρέσει σε καποιους).

Αυτά!!
Hail Ritchie & Long Live Rock n Roll

δες πιο πανω τι λεω κ τι απαντας…

δεν μιλαμε για το καλυτερο η το πιο ομορφο κοματι η το πιο γαμαουα σολο…
απλα λεω για κατι "πιο"πειραματικο κατι που ξεφευγει απο αυτο που “θεωρουμε” ροκ κ το gates of babylon το ανεφερα γιατι ειναι οτι πιο πειραματικο μας εχει δωσει ο Blackmore

δεν απαξιωνω τους Purple αλλα τους κολημενους οπαδους φιλαθλους με τα κασκολ που νομιζουν οτι αυτοι τα κανανε ολα κ οτι ολο το Rock ειναι Purple
δεν ειστε για ουστ αλλα για τον μπογια…

πολυ ,μελετημενω στα σολο ναι αλλα κατζε να βγαλεις ενα ακουστικο κοματι zeppelin…o Blackmore εκτος που εχει ταισει πολυ κοσμο εχει βγαλει απο την αφανια κ πολλους μουσκους…
το 99.9% ειναι υπερβολικο αλλα σιγουρα παρα πολους…

δες πιο πανω τι λεω κ τι απαντας…

E???
Παρομοίως…

το gates of babylon το ανεφερα γιατι ειναι οτι πιο πειραματικο μας εχει δωσει ο Blackmore

2ο: ε???
Λάθος!

κολημενους οπαδους φιλαθλους με τα κασκολ που νομιζουν οτι αυτοι τα κανανε ολα κ οτι ολο το Rock ειναι Purple
δεν ειστε για ουστ αλλα για τον μπογια…

Φαίνεται ποιος είναι ο κολλημένος και ποιος δε δέχεται τις γνώμες των άλλων… Όποιος διαφωνεί μαζί σου είναι για τον μπόγια; Έχει γέλιο η υπόθεση…

Εσύ είσαι ο κολλημένος… Διαβάζεις τι γράφω; Ακριβώς παραπάνω από αυτό που λες; Που κολλάει το ένα με το άλλο;

πολυ ,μελετημενω στα σολο ναι αλλα κατζε να βγαλεις ενα ακουστικο κοματι zeppelin…

Συγκρίνεις τα σόλο του με τα ακουστικά μέρη των Zep;

Όντως, πολύ μελετημένος γενικά για τη μουσική ο Βlackmore… σε αντίθεση με τις ηχογραφήσεις του… κάθε σόλο ένας ξεχωριστός αυτοσχεδιασμός…
Α ναι! Ο αυτοσχεδιασμός είναι άρρηκτα συνυφασμένος με τον πειραματισμό…

asto file to solo tou blackmore sto gates of babylon o page oute sta oneira tou.

ΘΕΕ μου τι μπορει να διαβασει κανεις…

βρε starstruck αγορι μου…αμα σε βαρεσω με αμονι εγω θα φταιω μετα???[/quote]

ki omos file etsi einai!!

καλά,τι λέτε τώρα??είναι δυνατόν να συγκρίνεται με αντικειμενικά κριτήρια αυτούς τους 2?μόνο υποκειμενική είναι η κρίση…τι μας αρέσει πιο πολύ,τι μας αγγίζει…
σοβαρευτείτε… 8)

[quote=jlord][/quote]
απο την πολυ κολλα κολλησαμε…
αν συμφωνουσα μαζι σου θα ειχα βρει το νοημα της ζωης…
αλλα τωρα ειμαι ενας UHU… :cry: :cry:

Εγω θα παραπεπψω οσους υποστηριζουνε οτι ο Page ο κουλος των 2 Riff που καποιοι τον κανανε Θεο οτι ειναι καλυτεροσ απο τον Richie να δουνε το video του Difficult to Cure απο live στην Ιαπωνια με τ0ν 15λεπτο αυτοσχεδιασμο και περαστικα τους.Ισωσ επιτελουσ καταλαβουνε τη διαφορα τουπαιχταρα απο καποιον που αποθεωθηκε επειδη απλα ξεκινησε το 1969 ενω αν ξεκινουσε το 1979 ασ πουμε θα ητανε πραγματικα τιποτας τωρα τεχνικα τουλαχιστον ειναι σχεδον τιποτας.
Θα μου πεις τωρα εδω καποιοι γλειφουνε τον Ιομμι που τεχνικα ειναι υπο του μηδενοσ…
Αλλα ετσι μαθαμε εδω στην Ελλαδα…οποιος παιζει ριφ γαμαει οποιοσ σολο ειναι αυνανασ…
Τρανη αποδειξη τα doom group…τιποτα αλλο…

entaksei re file kai go protimao perissotero blackmore alla oxi kai koulos o page min ta isopedonoume ola.