Blackmore vs page

δλδ ποιος εχει χερια για σενα?

Η σχολη του Mike Varney που το hammer την εχει περασει ως αυνανες με Friedman,Becker,Gilbert,Kotzen ,Macalpine,Vinnie Mooreκτλ.
Φυσικα Satriani,Vai,Malmsteen o Θεος Allan Holdsworth που βγαινει ο μαλακας ο Ζαχαροπουλος στο hammer και μου μιλαει για Ron Jarzombek και Watchtower που αμα δεν ητανε ο Allan δεν θα υπηρχανε καν…
O Al Di Meola…
Kαι μιλωντασ για αμιγως rock κιθαριστες των 60ς-70ς φυσικα ο Eddie ο Brian May που σου επαιζε solo και σε ανατριχιαζε ο Uli Roth o Schenker…
Οποιος ειδε Rοth προσφατα και ειδε τα σολο του καταλαβε οτι ο Page δεν μπορει να παιξει ουτε τα μισα απο αυτα…
Χειροτεροι κιθαριστες φυσικα οι doom/stoner μαλακες…
Α και φυσικα ξεχασα ολους τους κορυφαιους κιθαριστες του aor/poser.Ενδεικτικα να αναφερω¨
Andy Timmons,Joey Allen,Vito Bratta(ακου το Little Fighter απο White Lion),Reb Beach που πριν 3 χρονια με τους Whitesnake τα γαμησε ολα…
Σου ειναι αρκετοι για να πειστεις οτι στην Ελλαδα καποιοι συνεχιζουνε να αποθεωνουνε τους μετριουσ τη στιγμη που ολοι οι prog μαλακες τυπου Theater παρακαλανε τον Lukather που συμφωνα με μαλακες σδαν τον Ζαχαροπουλο δεν ειναι τιποτα να συμμετασχει ως guest στα αλμποθμ τους?Κατα τα αλλα μαλακας φλωρος αορας ο Steve.

Κάτσε ρε φίλε θα μας τρελάνεις?Όλοι οι πρώτοι που ανέφερες θεωρούνται βιρτουόζοι.Συγκρίνεις βιρτουόζους με κιθαρίστες του 80?Επίσης έχεις αναρωτηθεί πόσο μπορεί να επηρεάστηκαν από τον Page?Όχι όσον αφορά σόλο αλλά γενικά να μπήκαν στο τριπάκι να παίξουν κιθάρα
Πριν ανέφερες τεχνικό επίπεδο.Ο Iommi δεν νομίζω να θεωρείται από πολλούς τεχνικός αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Αν δεν ήταν αυτός θα σου έλεγα εγώ τι θα ακούγαμε σήμερα.Ο May έχει τεχνική?Μην τρελαθούμε(υπ’όψιν,είμαι τρελαμένος με May και Queen γενικά)Άλλο feeling,άλλο τεχνική και άλλο επιρροή
Και την doom/stoner τι την αναφέρεις?Πού κολλάει?Και πες μου έναν doom κιθαρίστα υπερεκτιμημένο(εκτός αν εννοείς τον Iommi doom κιθαρίστα)Κάτσε άκου Candlemass και π΄ροσεξε τα σόλο.Ίσως να μην είναι ό.τι καλύτερο έχεις ακούσει σε τέτοιο στυλ αλλά μια Χ τεχνική την έχουν.Και ο άνθρωπος είναι παντελώς άγνωστος.Επίσης τον Mike Ammott τον ξέρεις?Αυτός feeling δεν έχει,ε?Αλλά επειδή παίζει stoner(όχι ακριβώς,αλλά εκεί υπάγεται) είναι για πέταμα,ε?
Γενικά δεν νομίζω οτι οι doom/stoner σκηνές προσπαθούν να βγάλουν προς τα έξω καλούς κιθαρίστες.Άλλο πράγμα εξυπηρετούν ως μουσικές
Και μην αναφερθώ στους “κορυφαιους κιθαριστες του aor/poser” που αναφέρεις γιατι θα με πιάσει καμιά πίεση
Ήταν που ήταν το θέμα για γέλια(Blackmore VS Page?έλεος) το έριξες στον πάτο

Α,και όσον αφορά το Metal Hammer,όποιος σέβεται τον εαυτό του το παίρνει για κανα αφιέρωμα για να γελάει.Από εκεί και πέρα όποιος λαμβάνει υπ’όψιν του τη γνώμη του Ζαχαρόπουλου πάνω σε κιθαρίστες κλπ και επηρεάζεται τόσο πολύ δεν αξίζει να ασχοληθείς καθόλου μαζί του

Page, για πολλούς λόγους… Ένας από αυτούς, το album με τον Coverdale… :smiley: :smiley: :stuck_out_tongue:

μετριότατο κατά την γνώμη μου, απλά είχε βγεί για να παραμείνουν και οι δυο στην επικαιρότητα τότε…

Ρε παιδιά, ο Page έκανε ότι έκανε με τους ZEPPELIN, οκ. Σεβαστό. Από τότε όμως τι καλό έχει κυκλοφορήσει εδώ και σχεδόν 30 χρόνια;;; Τι θυμάστε δηλαδή από τον Page; κάνα καλό solo; τραγούδι; σύνθεση; άλμπουμ; Ποιά;; Τα THE FIRM είναι στα αζήτητα πια, οι HONEYDRIPERS με τον Plant; αν είναι δυνατόν! και αυτά πριν 20 χρόνια και βάλε…
Η φήμη του Page αρχίζει και τελειώνει με τους ZEPPELIN από εκεί και πέρα, τι;;

Μετά τους PURPLE ο Blackmore είχε διάρκεια… και σαν RAINBOW και σαν PURPLE πάλι και σαν RAINBOW ξανά και όπως και να το κάνουμε και σαν BLACKMORE’S NIGHT… Έχει δσικογραφία ο άνθρωπος να δείξει…

O Blackmore δηλαδή τί κομματάρες γράφει πλέον;;; :-s :-s

ρε φιλε τα μπερδευεις λιγο…
συγκρινεις οτι νανε… rock με doom με metal ,jazz , fusion…
αν το πας ετσι ολοι ειναι κλαι μαι κουκουρουκου μπροστα στον John Williams…
συγκεντρωσου…

Πανω κατω αυτα που ειπε ο bluezlick, δεν μπορω να θεωρησω κορυφαιο εναν κιθαριστα που το 99% των τραγουδιων του ειναι στο ιδιο πολυ απλο μοτιβο, ριφ, κουπλε, ρεφραιν, κουπλε, ρεφραιν, σολο, ριφ, κουπλε, ρεφραιν. Και δεν εχει τοσο μεγαλη ποικιλια μουσικα. Το παιξιμο του στους Rainbow τον σωζει παντως. Απο την αλλη ο Page εχει μπλεξει την ροκ με ανατολιτικη μουσικη, με ρεγγε(!), με μπλουζ, με φολκ, με κελτικη μουσικη, εχει γραψει art, hard, space ροκ τραγουδια και ποσα ακομα. Επισης τα ακουστικα του τραγουδια ειναι αφταστα. Μειονεκτημα του το οτι ειναι τσαπατσουλης, αλλα αν δεν ηταν, ο ηχος του θα ηταν τοσο διαφορετικος.

Δεν ξερω κανεναν jiMI page οποτε θα πω blackmore . αμα ηταν jiMMY page θα το συζητουσαμε

richie 4 ever 8) :smiley:

ετσι. δινει απαντησεις

Aν και προσωπικα μ αρεσει περισσοτερο ο page και γενικα οι led zeppelin,ωστοσο respect και στους 2 στη νιοστη δυναμη.

Κοιταξτε δεν μπορω να ακουω διαφορα του στυλ που ειναι οι Led Zeppelin τωρα κτλ. Οι ανθρωποι επελεξαν να σταματησουν γιατι πεθανε ο Bonzo και δεν μπορουσαν να συνεχισουν με αλλο drummer. Τεσπα, εξαιρετικος ο Blackmore, εκπληκτικος κιθαριστας, αλλα δεν ειναι Jimmy, τι να κανουμε. To μονο που με ενοχλει στο Jimmy ειναι τα ρουχα του :stuck_out_tongue: :wink:

Α ναι και οτι δεν θα τον δουμε ποτε live :cry:

Εμενα μου φανηκε κουλη η ψηφοφορια ετσι κι αλλιως . Στα φορουμ του εξωτερικου βλεπω συχνα Jimmy PAge vs Jimi Hendrix , Jimmy Page vs Jeff Beck αλλα ποτε δν εχω δει Jimmy Page vs Blackmore . Απλα δν τεριαζει . Οσο και αν σεβομαι τν Βlackmore kai toys Purple ειναι απλα αλλη κατηγορία κιθαριστας απο τν Page

Ισως εχεις δικιο, ομως εδω η προσεγγιση ειναι του στυλ: ποιος απ τους δυο κιθαριστες σας αρεσει πιο πολυ, οποτε δεν ειναι κουλη. ακυρο θα ηταν αν ηταν τελειως ασχετοι, οπως πχ εκεινο το δημοψηφισμα μεταξυ cure και him. :lol:

Poly apla 4ifizw ton ypertato Ritchie… Giati ta tragoudia tou me ekanan na arpa3w sta 22 mou gia prwti fora ki8ara!

Blackmore ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ennoeite RITCHIE !!
anwteros se ola,syntheseis paiximo,ti na leme…
basika thewrw yperektimhmeno ton page,dn mou aresei etsi k alliws idiatera…opote RITCHIE!!

Anwteros se ola kai pano apo ola sti malakia (katafere na tn misisoun oloi osoi me tous opious ehei sinergasti) . Idika stis sinthesis iperhei para poli tou page :P:P:P

Ritchie, giati an deite to “The song remains the same” o Jimmakos einai full stis tsoufies penies…