Blaze Bayley Greek Tour

Θα πάω, έχω βγάλει τικέτο, πολύ συμπαθής ο Μπλέηζ.

Κι εγώ έβγαλα εισιτήριο. Με χαλάει λίγο αυτό που γράφει ο Ιγνάτιος παραπάνω περί Tenth Dimension - το οποίο θεωρώ μακράν το καλύτερο προσωπικό του - καλά αυτό δεν παίζει; Αλλά πρέπει να τιμηθεί.

Στην Αθήνα θα μαζευτεί κόσμος και το Κύτταρο ενδείκνυται. Αλλά θα χαρώ αν μαζευτεί κόσμος και στους άλλους σταθμούς της ελληνικής περιοδείας!

Θα παω και εγω να βγαλω εισιτηριο σημερα, αυριο, χαιρομαι που μιλατε για ορεξη, καυλα και τρελα… Αλλα για να ειμαι ειλικρινης θα ηθελα παραπανω κομματια απο Iron Maiden, παιζει 5 αλλα θα ηθελα και αλλα,…

Από τις καλύτερες στιγμές και το Manhunt! Θα δείτε. :grinning:

1 Like

πηρα για κυτταρο χτες.εχω να δω απο το 98 με maiden τον blaze.εχει και δικα του καλα κομματια (manhunt) παμε λοιπον δωσε lord of the flies χαχα

Savatage δεν ήσουν στο Σπόρτινγκ;

μεχρι να μπουμε μεσα ρε ειχε τελειωσει το σετ ο blaze.αφου παταγα πανω σε κτι αλλους για να δω.και ποσοι μεινανε απεξω στο τελος

Πηρα και εγω εισιτηριο την Παρασκευη, Νο. 157, δωσε πονο Blaze και οσο το δυνατον περισσοτερα Maiden… Οσες κριτικες εχω διαβασει για τις συναυλιες στις αλλες πολεις λενε τα καλυτερα, γουσταρω.

Βγάζω εισιτήριο αύριο και περιμένω ένα καλό live. Παρεμπιπτόντως η συναυλία στο Λυκαβηττό στις 4/9/1998 έχει συνδεθεί με πολλές αναμνήσεις.

Ήμουν εκεί, η πρώτη φορά που είδα Maiden, τότε που τους έβλεπα κάθε χρόνο. Δυστυχώς όμως δεν θα είμαι αύριο αν και θα έπρεπε λόγω τιμιότητας.

Ξερουμε προγραμμα για σημερα? Ωρες εμφανισεις των συγκροτηματων κτλ?

Μου είπαν ότι ο Blaze βγαίνει 10:30. Ίσα-ίσα θα τον προλάβω!

Ακομα πρεπει να υπογραφει βινυλια ο Μπλεηζ. Φερτε απο ενα ρε τραγικοι, μη κατεβαζετε ολοκληρες βιβλιοθηκες.

0.20 τελειωσε απο οτι θυμαμαι. Πολυ καλα, εαν εξαιρεσουμε, οτι απο καποια φαση ο ηχος στον Blaze αρχισε να μπουκουνει και τα φωνητικα να ακουγονται ισα ισα…καλα ναι αυτο με το να υπογραφει τα CD απο ενα πακο παει πολυ… Ειδα τον αλλο μμε 6-7 CD, single μεχρι και το Best of The Beast ειχε…Ελεος πχια!!! :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ευχάριστη συναυλία, ακούσαμε ξεχασμένα τραγούδια των Maiden και μερικά ωραία τραγουδάκια από τις προσωπικές του δουλειές που δεν τα ήξερα και τα ψάχνω τώρα στο youtube (π.χ. stare at the sun). Και το Manhunt από Wolfsbane έβγαλε μια 80s καλτίλα.
Η αλήθεια είναι ότι η φωνή του Blaze αρκετές φορές δεν ακουγόταν και καλυπτόταν από τα όργανα.
Αρνητική εντύπωση μου έκανε επίσης η χαμηλή προσέλευση και σκεφτόμουν πως αλλάζουν τα πράγματα, από εκεί που τραγούδαγε σε γεμάτα στάδια, τώρα δεν μπορεί να γεμίσει το Κύτταρο. Όσο το σκέφτομαι, ψυχοπλακώνομαι εγώ για πάρτη του, αλλά από ότι διαβάζω το έχει διαχειριστεί με ταπείνωση και αξιοπρέπεια. Δεν ξέρω αν και η εξωτερική του εμφάνιση έχει επηρεαστεί από αυτό.
Τώρα αν είναι ευχαριστημένος που έζησε το όνειρό του για 5 χρόνια ή δυσαρεστημένος που για 18 χρόνια από τότε που έφυγε από τους Maiden σχεδόν εξαφανίστηκε από το μουσικό χάρτη, μόνο ο ίδιος το ξέρει.

Η συναυλία όντως τελείωσε γύρω στις 00.20 και προσωπικά περίμενα μια ώρα ακριβώς για να βγάλω μια φωτογραφία μαζί του. Τουλάχιστον έχω φωτογραφία με έναν από τους Maiden, γιατί με τους υπόλοιπους δεν το βλέπω πολύ πιθανό.

Όση ώρα περίμενα, έφερνα στο μυαλό μου την πρώτη φορά που τους είδα στο Περιστέρι και τη δεύτερη που τους είδα στο Λυκαβηττό που ήταν και οι δυο φοβερές συναυλίες και πόσο απίθανο μου φαινόταν τότε να γυρίσει ο Bruce πίσω. Νομίζω ότι σταμάτησα να ασχολούμαι με τον Blaze όταν άκουσα το Clansman από τον Bruce.

Κάτι τελευταίο. Προσωπική μου άποψη ότι το Virtual XI είναι πολύ καλύτερο από το X Factor. Και πριν 19 χρόνια που βγήκε είχα την ίδια άποψη και σήμερα που το ξανάκουσα, συνεχίζω να το πιστεύω. Όλα τα τραγούδια μπορώ να τα ακούσω άνετα, ενώ στο X factor μόνο τα 4 πρώτα. Από κει και κάτω, τα υπόλοιπα τραγούδια μου φαίνονται βαρετά και αδιάφορα. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι στους περισσότερους εδώ μέσα, ισχύει το αντίθετο.

1 Like

Συνοδοιπορε κι εγω για το Virtual εχω την ιδια αποψη μ’ εσενα, νομιζα οτι ειμαι ο μονος στον κοσμο, σε καλωσοριζω με ζεση!!

1 Like

Προσωπικά το Virtual το θεωρώ το χειρότερο Maiden, αντίθετα το X Factor στην πορεία του χρόνου το ακούω πιο συχνά από ότι το Fear Of The Dark πχ

4 Likes

Το X Factor έχει μερικά κλασσικά τραγούδια (Sign Of The Cross, Man On The Edge), αλλά είναι άνισο. Για το Virtual έχω την ίδια γνώμη με τον φίλτατο @thanasis380.

1 Like

νομίζω οτι αν το x-factor είχε τον bruce στα φωνητικά θα ήταν ένας ακόμα κλασικός δίσκος .
το sign of the cross με τον Bruce είναι ανατριχιαστικό