Blind Guardian - A Twist In The Myth

Kukloforise to promo tou neou album ton Blind Guardian me titlo A Twist In The Myth
I paragogi einai poli kali ta fonitika tou Hansi uperoxa, alla se genikes grammes o diskos simpathitikos men alla den mou leei kai polla, opos episis den me enthousiase to A Night At the Opera kai to Single Fly pou proigithikan. Den brika kapoio tragouri pou na me enthousiasei (merikes kales stigmes uparxoun veveos opos to the new order, this will never end kai kapoia alla.) I ektelesi tou Fly einai ligo diaforetiki ap to single
Isos einai ligo kalitero ap to night at the opera
Se osous arese ta a night at the opera isos na enthousiasei to album…osoi areskonte sta akousmata albums ap to nightfall in middle earth kai prin,mallon apla tha to broun simpathitiko

Pantos akougete

λιγο ακουσα αλλα δεν νομιζω να ειναι καλυτερος απο το a night at the opera

Τώρα το κατεβάζω.
Let’s see…

έχω βρει το promo αρκετό καιρό.
Το άκουσα αρκετές φορές και με κέρδισε εύκολα. Είναι πάρα πολύ καλοδουλεμένος δίσκος με ωραίες μελωδίες.

Πλέον περιμένω την κυκλοφορία του για να το αγοράσω και μάλιστα σκέφτομαι να τσιμπήσω και τη special έκδοση που (όπως συνηθίζει) κυκλοφορεί η Nuclear Blast.

Προσωπικά, μου άρεσε αρκετά ως πολύ και το A Night At The Opera. Σίγουρα το A Twist In Thw Myth είναι πιο άμεσο και πιο εύκολο.

Δεν ξέρω όχι το κατά πόσο οι BG είναι ικανοί να βγάλουν ένα δίσκο που θα με συγκλονίσει όσο και το Imaginations, όσο αν εγώ θα είμαι σε θέση στο μέλλον να συγκλονιστώ από τέτοιου είδους albums. Οι καιροί αλλάζουν αλλά οι Blind Guardian είναι πλέον μια σταθερή αξία.

oreos :slight_smile:

Έχοντας ακούσει μόνο το Fly, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι ένα καλούτσικο κομμάτι, αλλά όχι οι BG που θέλουμε.
Προσωπικά το βλέπω σαν κάτι άλλο με τον Hansi στα φωνητικά…
Και δε συγκρίνεται με κανένα άλλο single της μπάντας…
Περιμένω το δίσκο καλύτερο απ’ αυτό το κομμάτι…

akousa to promo mia fora extes,den eixa xrono na to akousw kai poly kala,apayto to proto akousma pantos proseksa oti ontos oi melodies einai poly omorfes kai ta fonitika tou Hansi aplos Katapliktika,oi kairoi allazoun,to idio kai oi mousikes epiroes kai empneyseis tou kathenos,den mporw na pw oti oi guardian ekanan mia strofh megalh,opos alla sygrotimata,alla skalisane ki alla pragmata,den kserw an emenan sta idia motiva ti tha ginotan sto mellon,telos panton sto dia tayta

nomizw oti einai enas arketa kalos diskos pou tha akoustei gia kapio diastima,sigoura den einai masterpiece,omos nomizw me arketa akousmata tha vroume simia pou tha mas aresoun,kai sigoura kapia kommatia,ena-dyo,tha prosarmostoun sto monimo setlist ths mpantas

Perimenw to cd na to agorasw gia na riksw kai mia kalh matia stous stoixous…

Αν και δεν εχω ακουσει πολυ προσεκτικα το promo, σε γενικες γραμμες εχω να πω πως ειναι ενας καλος και προσεγμενος δισκος αλλα οχι κατι το πολυ ιδιαιτερο. (Απο το συγκροτημα στο παρελθον ειχαμε εξαιρετικοτερα παραδειγματα αλλωστε). Ειναι σαφεστατα καλυτερος απο το μετριο Α night at the opera. Οπως επισης και ο καινουριος drummer δε τα παει καθολου ασχημα! Ειδαμε επισης και ενα καινουριο και αρκετα ενδιαφερον video clip του κομματιου Another stranger me. (για οποιον δε το εχει δει ας κανει ενα κοπο:http://www.youtube.com/watch?v=wAs062wmGpo). Επισης απο οτι εμαθα η εταιρια τους την 1 Σεπτεμβρη θα κανει ενα παρτυ για την κυκλοφορια του νεου δισκου. Για περισσοτερες πληροφοριες message me! Αυτα προς το παρον.

όποις ξέρει κάτι για πληροφορίες σχετικά με την παρασκευή να πει…

(παίζει να είναι κανείς από την μπάντα???)

Εκ μέρους της εταιρίας θα ήθελα να ευχαριστήσω (και) δημόσια το Rocking.gr για την υποστήριξη του όσον αφορά το release party χθες, το περιοδικό ROCK HARD, το Metal-Temple.com, το caffe/bar ΟΝΑΡ για την φιλοξενία του event, αλλά πάνω απ?όλα θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε και μας τίμησε με την παρουσία του!

Ορφέας Σπηλιωτόπουλος
Nuclear Blast Records ? Greek Office

Το Blind Guardian με απογοητευσε,δεν βρηκα καποιο κομματι που να μου κανει το κλικ παραπανω!παρολαυτα η συσκευασια του αλμπουμ ειναι εκπληκτικη στην Limited Edition φυσικα!

τι να την κάνεις τη συσκευασία? να τη βλέπεις και να χαίρεσαι? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

και εμένα με απογοήτευσε, περίμενα περισσότερα αν σκεφτείς οτι άργησαν να το βγάλουν κιόλας. τις έχει τις στιγμές του πάντως.
επίσης δε με χαλάει που το “έψαξαν” λίγο και διαφοροποίησαν το στυλ τους. αν κάποιος νοσταλγεί τα παλιά ας βάλει να τα ακούσει.
απλά αυτή τη φορά εμένα δε με έπεισαν. ελπίζω σε γρήγορη ανάκαμψη. 2 μέτρια album στη σειρά, απο συκγρότημα που έχει πολλά ακόμα να δώσει, είναι πρόβλημα.

Thanks Ορφέα, συγχαρητήρια και σε εσάς! Καλώς ήρθες στο forum μας! Κωστής here. Πέρασα για λίγο σχετικά νωρίς και είχε ήδη κόσμο και απ’ότι μου είπε ο Χάρης μετά έγινε χαμός! Αυτά είναι!

Thanks Ορφέα, συγχαρητήρια και σε εσάς! Καλώς ήρθες στο forum μας! Κωστής here. Πέρασα για λίγο σχετικά νωρίς και είχε ήδη κόσμο και απ’ότι μου είπε ο Χάρης μετά έγινε χαμός! Αυτά είναι![/quote]

Γεια σου Κωστή!

Ναι, ήταν πολύ καλά! :slight_smile:

enw to prohgoumeno mou arese poly - auto me ksenerwse.
pane ta orantions sta kommatia - spartiatika pleon, alla ta rffrain ta blepeis me kyalia.
epishs - oi dynamikes twn drums karaflat ? tis afhsan etsi ? einai drum machine mhpws ? auto pantws xalaei thn poiothta tou hxou poly !

exo akousei mono 2 track apo mia kopia gnostou mou
kai gia na leo tin alitheia entiposiastika apo tin paragogi…APISTEYTI!! pou tin ekanan?? theleo kai go na pao… haha

parola auta pote de mou aresan ta afigimatika kommatia ektos apo to “Prophet song” ton queen.

Oi Guardian omos einai ena sigrotima pou sigoura aksizei meridio stin agora.

Τελικά καλό ξε-καλό έφτασαν στη 2η θέση στην Ελλάδα (κάτω από Maiden!!!)

http://www.avopolis.gr/metal/news/default.asp?ID=3726

Καλό αυτό για τη μουσική μας…

Αντε να ερθουν και απ’τα μερη μας…

Ο Olbrich ειπε σε συνετευξη οτι θα ερθουν την ανοιξη μαλλον.Εχει και γυναικα Ελληνιδα και παντα οποτε ερχονται γινεται χαμος,αρα ποιος ο λογος να μην μας ερθουν…?