Blind Guardian - A Twist In The Myth

Δεν αμφιβαλλω οτι δεν θα ερθουν, αλλα αργουν ρε γαμωτο… Ποιος περιμενει μεχρι την ανοιξη…

Το άκουσα, αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε.
Πάνε κι’αυτοί.

Imaginations και τέρμα.

Μόνο σε μένα άρεσε λοιπόν ; Κρίμα. Το βλέπω σαν ένα βήμα μπροστά. Αν έπαιζαν τα ίδια και τα ίδια θα τους βρίζαμε (και δικαιολογημένα). Τώρα που προσπαθούν να πιάσουν τον παλμό της επχοής, τους κατακρίνουμε ??

Έχετε ακούσει κάτι για λάιβ στα μέρη μας ? Δεν τους έχω δει ποτέ !!!

montecristo και εγω το βρηκα αρκετα καλο,απλα διαφορετικο.Ουτε εγω τους εχω δει live και το περιμενω πως και πως,το τελευταιο τους Live ειναι γαματο,οι εκτελεσεις των Μajesty,Valhalla,Lord Of The Rings,Nightfall ειναι πολυ καλυτερες απο τα στουντιο αλμπουμ τους.Αν και με χαλασε λιγο η αποχωρηση του Τhomen…

Καλύφθικα πλήρως… :!: :!: :!:

Καλό αυτό για τη μουσική μας…[/quote]

Αναφερόμουν στο αν άρεσε σε κάποιους ή οχι… :wink: :wink:

Ρε παιδιά, έτσι από περιέργεια, υπάρχει κανείς από μας που βιαστήκαμε να πάρουμε το δίσκο νωρίς, που να τον ακούει ακόμα; Κι αν ναι, ποιο τραγούδι; Έχω μήνες να το βάλω, κι ούτε μου κάνει κέφι να το ξανακούσω… Μου φαίνεται πως πρέπει να είναι ο χειρότερος δίσκος τους, ίσως για πρώτη φορά να ακούγονται στ? αλήθεια … κουρασμένοι. Ακόμα και το ΑΝΑΤΟ, παρόλο που η παραγωγή καμιά φορά μπορεί να βγάλει γέλιο με την υπερβολή, ακούγεται σα δίσκος στον οποίο οι BG πίστευαν, ενώ στο τελευταίο κάνουν αγγαρεία. Άντε να δούμε αν στη συναυλία παίξουν κάπως τα νέα τραγούδια κι αλλάξω γνώμη…

Σωστός ο hoegaarden. Μόνο το Otherland και το Dead Sound of Misery ακούω και αυτά μία στο τόσο. Έχουν πέσει οι Guardian τα τελευταία χρόνια. Το επόμενο album θα είναι καθοριστικό πιστευω. Η Nuclear Blast θέλει πωλήσεις και με ακομα ένα δίσκο επιπέδου ATITM δε θα ντραπεί να τους σουτάρει.

παρόλο που είμαι φανατικος guardianας θα συμφωνήσω. ο δίσκος ήταν μεγάλη απογοήτευση. που και που ακούω κανα τραγούδι, αλλά δεν εχει την μαγεία των παλιών…είναι σαν με το που έφυγε ο thomen να χάθηκε το κέφι τους…

όλοι savage circus τώρα. είναι οι πραγματικοί guardian πλεον. ξέρω ότι είμαι βλάσφημος, αλλά έβγαλαν ένα νέο tales from the twilight world…και έχουν και τον thomen στα drums…

  1. Ήμουν φανατικός μέχρι αηδίας με τους Guardian μέχρι το 1998…
    Το “Nightfall in Middle-Earth” με ξενέρωσε, το "A Night at the Opera " με απογοήτευσε και το “A Twist in the Myth” ούτε που με άγγιξε!

Εξακολουθώ να προσκυνώ τους πρώτους 5 δίσκους τους, καθώς και τα 2 demos των Lucifer’s Heritage! :twisted:

  1. Άρα δεν είσαι καθόλου βλάσφημος! :wink:
    Ίσως λίγο υπερβολικός, γιατί το “Dreamland Manor” είναι πράγματι πολύ καλό, αλλά το “Tales…” δεν το φτάνει σε καμία περίπτωση!

  2. Έψαχνα επί χρόνια συγκροτήματα που θα αποτελούσαν καλό υποκατάστατο των Guardian, από τότε που οι τελευταίοι άλλαξαν ύφος!
    Οι Ελβετοί Excelsis με το “Kurt of Koppigen” (1998), οι Βραζιλίανοι DragonHeart με το “Underdark” (2000) και οι Σουηδοί Freternia με το “Warchants & Fairytales” (2000) θυμίζουν αρκετά εως πολύ τους παλιούς καλούς Guardian…
    …αλλά στην κορυφή αυτής της λίστας βρίσκονται οι επίσης Σουηδοί Persuader.
    Με το ντεμπούτο τους album “The Hunter” (2000) ανακηρύσσονται ως ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ GUARDIAN!!! Απίστευτος δίσκος! Πιο Guardian δεν γίνεται! Ειδικά τα φωνητικά είναι ΙΔΙΑ Hansi Kursch! Επιβάλλεται για όλους τους λάτρεις του power / speed metal!
    O δεύτερος “Evolution Purgatory” (2004) δεν ήταν αντάξιος των προσδοκιών και στερείται έμπνευσης, αλλά πριν λίγους μήνες βγάλανε το “When Eden Burns”, που είναι και αυτό πάρα πολύ καλό!

Α! Ο τραγουδιστής τους τραγουδάει επίσης και στους … Savage Circus!!!
Όπως και ο κιθαρίστας!
Ήξερε ο Thomen τι έκανε… :wink:

οκ, είσαι δικός μου. γουστάρω γενικά ολα τα guardian αλλά τους ίδιους δίσκους προσκυνάμε.

δε ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλα στην περιοδεία του nightfall είχαν παίξει σε καποιες συναυλίες το “Brian”. μου το χε πει ο Marcus σε συνεντευξη και κουφάθηκα…

χεχεχε…ετσι. όπως είπα και πριν, δικός μου είσαι. :wink:

εδω μπορείς να διαβάσεις την άποψή μου για το νέο Persuader: http://www.rocking.gr/review813.php

πρόσφατα έπεσαν και τα δύο προηγούμενα στα χέρια μου. το Hunter συγκεκριμένα το τσίμπησα για 6 ευρω…τσάμπα πράμα…

guardian-ίλα ρεεεεε!!!

Είχα ζηλέψει απίστευτα όταν το είχα ακούσει, πόσο μάλλον που τους έχω δει live και στην Γερμανία, αλλά δεν είχα αυτήν την τύχη… :evil:

Το είχα πάρει 35 μάρκα (περίπου 7000 δραχμές) από το Αμβούργο και εσύ 6 ευρώ μόνο;;;;;;;;; :x :x :x

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

8O Πού, αν επιτρέπεται;

8O Πού, αν επιτρέπεται;

Πιστεύω πως είναι πολύ καλό το albuμάκι τους, κάνανε πολύ καλή δουλειά, και πιστεύω πως θα κερδίσουν κι άλλους οπαδούς, τώρα που αλλάξανε και λίγο στύλ, οι progressive fans να προσέρχονται παρακαλώ!!!

Carry the blessed home OwNz.!!!1111

hehe 8)

Emena mou arese para poly to cd.htan kati diaforetiko apo oti mas eixan synh8isei alla endiaferousa alla gh.ante se ligo 8a er8oyn kai a8hna gia live 8a tragoudame oloi mazi to Bard’s Song!!!

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω με αρκετούς και θα πω ότι ο δίσκος με ικανοποίησε.

Θέλαμε πραγματικά οι Guardian να παίξουν τα ίδια που έπαιζαν στο Somewhere Far Beyond ή στο Imaginations? Οι δίσκοι αυτοί είναι ιστορικοί-αξεπέραστοι και μια αντιγραφή ή ένα Somewhere Far Far Beyond εμένα θα με απογοήτευε. Οι μπάντες πρέπει να εξελίσσονται και ειδικά αυτές που ανήκουν στον απίστευτα κορεσμένο χώρο του power - power/speed.

Πιστεύω ότι είναι νωρίς για να κρίνουμε το δίσκο, μ'ονο το μέλλον θα τον κρίνει. Οι Guardian προσπαθούν να επανορίσουν το power και νομίζω ότι θα τα καταφέρουν.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Απογοητεύτηκα απίστευτα από τους Savage Circus. Αυτό ήταν copy-paste και τίποτα άλλο. Εευτυχώς που δεν έβγαλαν οι Guardian αυτό το δίσκο. Και φίλε Angmar, οι πραγματικοί Guardian είναι πάντα οι Bliand Guardian και όχι οι Thomen (εε συγγνώμη Savage) Circus.

@hoegaarden: στα μεταχειρησμενα το βρηκα (αθικτο βεβαια). σορυ τωρα ειδα την ερωτηση σου…:?

χμ. θα σε ρωτησω εγω τα εξης:

1ον, γουσταρεις το A Twist In The Myth όσο τα παλια; γιατι αλλο να λεμε “ο χρονος θα δειξει” και αλλο να λεμε “ναι ναι γουσταρω”.

2ον, το Savage Circus, όλοι το ίδιο λενε. οτι ειναι κοπια. δεν εχω ομως ακουσει κανεναν να λεει “ειναι κακο, μετριο, χαλια”. δηλαδη παιδια, τη μουσικη δεν την κρινουμε για την ποιοτητα της; και αφου αυτος ήθελε να παιξει ετσι, και αφου ήταν για 20 χρονια μελος των guardian, πιστευω οτι εχει κάθε δικαιωμα να το κανει.

3ον. πιστευω οτι αν συγκρινει κανεις το Twist με το Savage, θα δει οτι “συγκριτικα” το ενα με το αλλο το savage απο ιδεες ειναι πιο πληρες. βασικα το twist εχει κατι κομματια που δε την παλευουν. ειδικα το this will never end το σκυλοβαριεμαι.

και πληροφοριακα, αμφιβαλλω αν υπαρχει συναδελφος στο συντακτικο τομεα που να ειναι πιο πορωμενος απο μενα με guardian. με αυτους ξεκινησα, και τα περισσοτερα παλια κομματια τα χω ακουσει 2000-3000 φορες σιγουρα. υπηρχαν καποτε εποχες που ακουγα συνεχεια guardian για μήνες…

αλλα αυτο που εβγαλαν, δε το περιμενα…

Άργησα λίγο Angmar αλλά το είδα το ποστ!

[QUOTE1ον, γουσταρεις το A Twist In The Myth όσο τα παλια; γιατι αλλο να λεμε “ο χρονος θα δειξει” και αλλο να λεμε “ναι ναι γουσταρω”.][/QUOTE]

Όχι. Δε το γουστάρω όσο τα παλιά. Όμως το “ο χρόνος θα δείξει” ισχύει.

2ον, το Savage Circus, όλοι το ίδιο λενε. οτι ειναι κοπια. δεν εχω ομως ακουσει κανεναν να λεει “ειναι κακο, μετριο, χαλια”. δηλαδη παιδια, τη μουσικη δεν την κρινουμε για την ποιοτητα της; και αφου αυτος ήθελε να παιξει ετσι, και αφου ήταν για 20 χρονια μελος των guardian, πιστευω οτι εχει κάθε δικαιωμα να το κανει.

Φίλε μου, αμα πάρεις ένα πίνακα του Πικασσο και τον αντιγράψεις, θα βγάλεις ένα καλό πίνακα μόνο και μόνο επειδή ο αυθεντικός είναι αριστούργημα;

Όλοι μας περιμέναμε οι S.C να μοιάζουν με τους βάρδους λόγω Thomen. Αλλά αυτό δεν είναι μοιάζουν, αυτό είναι κλωνοποίηση κανονική. Άκουγα το δίσκο κι έλεγα "ρε παιδιά, το Χ κομμάτι μοιάζει το με το τάδε των Guardıan , το Ψ μοιάζει με το τάδε " κτλ κτλ. Για να μην πω για τα φωνητικά, που μοιάζουν πολυ με του Hansı.

Πιστεύω ότι οι μπάντες πρέπει να εξελίσσονται και όχι να οπισθοδρομούν. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Πάρε ας πούμε το Imagınatıons. Δισκάρα τεράστια. Θα γούσταρες εσύ οι Guardıan να έβγαζαν το Imagınatıons part II? Και να έπαιζαν τα ίδια; Είναι κάτι το διαφορετικό ο δίσκος, κάτι καινούριο και όχι σαν κάτι άλλους που αντιγράφουν τον εαυτό τους. Και αυτό, ακόμα και αν είναι αποτυχία (που δεν είναι) , είναι υπερ τους.

3ον. πιστευω οτι αν συγκρινει κανεις το Twist με το Savage, θα δει οτι “συγκριτικα” το ενα με το αλλο το savage απο ιδεες ειναι πιο πληρες. βασικα το twist εχει κατι κομματια που δε την παλευουν. ειδικα το this will never end το σκυλοβαριεμαι.

Ιδεές χμμμ… Το S.C είναι ένας “ευκολόπεπτος” δίσκος. ΟΙ ιδέες δεν είναι καινούριες, είναι από τα Somewhere Far Beyond κ.α δίσκους B.G. Ο δίσκος δε προσφέρει τίποτα το καινούριο. Πόσα rıffs άκουσες από το δίσκο και ήταν copy-paste B.G? Αντίθετα, το TITM είναι ένας σύνθετος δίσκος, λιγότερο σύνθετος από τον προκάτοχο του, αλλά και πάλι σύνθετος. Οι Blınd Guardıan θα μπορούσαν να βγάλουν 15 δίσκους σα το Nıghtfall και τώρα να τους έλεγαν όλοι θεούς. Και το αποδεικνύουν με το “Maıden and the Mınstrel Knıght” και κυρίως το “Skalds and Shadows”. Δε το κάνουν όμως γιατί απλά δε διαλέγουν τον έυκολο δρόμο της δόξας και του χρήματος με τίμημα την κοροιδία του κόσμου…

Συμφωνώ με τον mulder… Αν μη τι άλλο, ένα album που βγαίνει σήμερα, απαιτώ να μην είναι κόπια του παρελθόντος!!8)

Επίσης, δεν μου άρεσε πολύ το a twist in the myth, γιατί προόδευσαν μεν, αλλά όχι με τον τρόπο που θα ήθελα δε… Όμως εξελίχθηκαν και αυτό τους το αναγνωρίζω… Αν έβγαζαν ένα imagination pt2, μάλλον θα τους έκραζα

Προσωπικα το Twist In The Myth με ικανοποιησε πολυ σαν κυκλοφορια και μαλιστα σε μια περιοδο οπου πολλα συγκροτηματα μας εχουν απογοητευσει…