Blind Guardian - At The Edge Of Time

Είναι η πρώτη φορά μετά το imaginations που ακούω δίσκο των Guardian πριν τον αγοράσω, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ!!! Έπρεπε να περιμένω μέχρι τέλη Αυγούστου…

Μετά από 10 γεμάτες και προσεκτικές ακροάσεις έχω να δηλώσω ότι ΝΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ!!! ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΑΡΑ!!! Το A Twist in the Myth είναι ο μόνος δίσκος που δεν με ενθουσίασε καθόλου στο σύνολό του.
Είναι βέβαια πολύ νωρίς για να συγκρίνω το νέο άλμπουμ με παλαιότερες λατρεμένες δουλειές, αλλά ο δίσκος αξίζει και με το παραπάνω!!! Με το πολύ παραπάνω για την ακρίβεια!!!
Μου αρέσει γιατί είναι 100% Blind Guardian!!! Μιά τέλεια μίξη των πολυαγαπημένων μου Somewhere Far Beyond και A Night at the Opera θα έλεγα.
Το Sacred μου άρεσε απίστευτα από την πρώτη στιγμή που το άκουσα, παρόλο που τότε του είχαν ρίξει όλοι κράξιμο και έλεγαν ότι είναι για γέλια. Με την τροποποίηση και την ενορχήστρωση που υπέστει αναδείχθηκε ακόμη περισσότερο, μιλάμε για μπουκιά και συγχώριο!!!
Όλα τα κομμάτια είναι ένα και ένα!!!
Πολύ ευχάριστες εκπλήξεις το curse my name και το wheel of time γιατί συνδέουν και άλλες μουσικές μου αγάπες.
Μπαλαντάρα του δίσκου το γνωστό πλέον από το single war of the thrones, δεν χορταίνω να το ακούω!!!
Και φυσικά να πω για την απίστευτη, μαγευτική φωνάρα του αγοριού μου που καταφέρνει να σε ανατριχιάζει, να σε συνεπαίρνει και να σε ταξιδεύει σε άλλους παραμυθένιους κόσμους.
Ανυπομονώ όσο τίποτα για τα λαιβ!!! Μετράω μέρες!!!

GUARDIAN ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!
:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

δεν το ακουσα ακομα, απλα πεταξα στη playlist ενα ακυρο κομματι για να παρω μια πρωτη γευση(και κανονικα ολοκληρο πιο βραδυ), το Voice in the dark…ρε μλκες, εγω ειμαι πιο φολς και απο τον τελευταιο ιπποκομο του αλογου του ΝτιΜαιο ,ΑΛΛΑ αυτο μου θυμησε παλιους γκαρντιαν…ελπιζω να μην ηταν συμπτωση και να με αναγκασει το αλμπουμ να το ακουσω πανω απο 2 φορες…

(παμκιν,αμα ειναι ετσι ολος ο δισκος,κερδισες και αναψυκτικο μαζι με το σουβλακι)

ρε παιδια υπαρχει λινκ?αν ναι ας στειλει καποιος ενα pm:)

back to the future έπρεπε να λέγονταν ο δίσκος.!!

έχω ακούσει 4 κομμάτια τα οποία είναι όλα ήμι-παλιάς κοπής…!!
καλη φαση…
άντε να δούμε και τα υπόλοιπα…

το εχω λιωσει απο το πρωι!!! καλα το wheel of time, το εμαθαν και οι γειτονες πλεον και μου δινουν συγχαρητηρια.:stuck_out_tongue:

περα απο τα αστεια, αυτη εδω ειναι η μεγαλη επιστροφη των Βαρδων!!
και ευχομαι να βοηθησει και ακομα να παρασυρει το κακομοιρο το europower. εχουμε περασει τοσα και τοσα στο Ροδον με αυτο το ειδος και μας λειπει.
εχω μια αδυναμια και εγω ρε παιδια τι να κανουμε.

Πειτε με γκεη αλλα ερωτευτηκα το War of the Thrones. :expressionless:
Με μια αυτια φανηκε ενδιαφερον το αλμπουμι. Επερχεται μελετη.
Πωπω και το a voice in the dark ειναι μουρλια.

Λοιπον ας γραψω και εγω πρωτες εντυπωσεις… Ακουσα απο χτες 2-3 φορες ολοκληρο τον δισκο και αν και ειναι ακομα νωρις ειμαι πολυ ευχαριστημενος… Παμε λοιπον…

  1. Sacred Worlds

Ωραια εισαγωγη, ορχηστρα που το κανει μεγαλειωδες, δυνατο ρεφραιν… Γενικα επικο συναισθημα, το πρωτο κομματι που ξεχωρισα κατευθειαν…

  1. Tanelorn (Into The Void)

Ωραια φωνητικα, speed ρυθμος, εχει μια αυρα απο τα παλια… Δεν ξετρελαθηκα, αλλα καλο.

  1. Road Of No Release

Ανεβαινει οσο προχωραει το τραγουδι, μου αρεσε πολυ το ρεφραιν.

  1. Ride Into Obsession

Θυμιζει παρα πολυ παλιους Guardian, κατι που απο μονο του ειναι καλο. Φοβερο, μου αρεσε παρα πολυ, δυνατο κομματι, speed… Απο τα καλυτερα του δισκου σιγουρα…

  1. Curse My Name

Στο υφος του Bard’s Song, με κελτκο ρυθμο, πολυ ωραια μουσικη, νομιζω ο,τι καλυτερο εχουν κανει στο υφος αυτο απο το Bard’s Song και μετα.

  1. Valkyries

Ωραια εισαγωγη με βροχη, ρυθμικο κομματι, ηταν το κομματι που μου καρφωθηκε με την μια στο μυαλο, αρα απο τα αγαπημενα μου του δισκου και με στιχους βασισμενους στην Σκανδιναβικη Μυθολογια οπως υποδηλωνει και ο τιτλος… Πραγματικα επικο κομματι, ηρθε για να μεινει…

  1. Control The Divine

Mid tempo κομματι, με καλο ρεφραιν, αλλα οχι κατι τρομερο.

8 ) War Of The Thrones

Ακουστικες κιθαρες στο κλασικο υφος των Blind Guardian, ευχαριστο, αλλα δεν τρελαθηκα.

  1. A Voice In The Dark

[SIZE=“3”]ΤΕΡΑΣΤΙΟ[/SIZE] κομματι, κατα την προσωπικη μου γνωμη ο,τι καλυτερο εχουν γραψει απο το Nightfall και μετα…Επικο με απιστευτο ρεφραιν, το ειχα ακουσει και απο το single αλλα οσο περισσοτερο το ακουω τοσο πιο πολυ πωρωνομαι… Θα ειναι απιστευτο live…

  1. Wheel Of Time

Η πιο μεγαλειωδης συνθεση του δισκου… Ανατολιτικες μελωδιες, πολλα οργανα, ωραιο ρεφραιν… Απιστευτα επικο κλεινει τον δισκο με φανταστικο τροπο… Τα καλυτερο τραγουδι μαζι με το A Voice In The Dark… Θα σας αρρωστησει…

Γενικα προκειται για τον καλυτερο τους δισκο απο το Nightfall in Middle Earth και μετα. Ειναι μακραν καλυτερο των 2 τελευταιων δισκων και σε σημεια προσεγγιζει τα μεγαλεια δισκων οπως το Tales from the Twilight World, το Somewhere Far Beyond, το Imaginations from the Other Side, το Nightfall in Middle Earth… Δεν ειναι καλυτερο και εννοειται οτι ειναι νωρις εστω και μεσα στην πωρωση να πουμε κατι τετοιο αλλα ειναι πραγματικα δυνατη επιστροφη… Μου αρεσε πολυ και η παραγωγη του δισκου και οι κιθαρες και η φωνη του Hansi που ειναι σε εξαιρετικα επιπεδα…:bow2:

Μπραβο στα παιδια και αναμενεται χαμος τον Μαιο οπως παντα αλλωστε…

Το ακούω τώρα, για να δούμε…

εμενα που δεν ειμαι και μεγαλος φαν των guardian, Θα μαρεσει η να μην το κοιταξω καν?

εφυγες οπως εισαι!:slight_smile:

εφυγα απο το θρεντ η για να το ακουσω?:oops:

εντιτ, ειναι σε στυλ imaginations?

πρωτα απο το θρεντ,μετα λογκ αουτ απο το φορουμ,αρχιζεις στα καπακια την ακροαση και οποτε σε ξαναδουμε:)

Σωστος… Συμφωνω δωστου ακροασεις και θα γουσταρεις…

Φανταζομαι οτι καποιος που δε γουσταρει καθολου anato,δυσκολα θα θεωρησει το καινουριο δισκαρα.Για μενα εχει κυριως στοιχεια απο κει(αρκετη ορχηστρα,overdubs,μπολικα layers),ειδικα αυτο το Wheel of Time ειναι σαν να ξεμεινε απο τα sessions του.Πολυ ωραιο κομματι αλλα με ξυνιζουν τα σημεια με τα εμβατηριακα πληκτρα(πχ 1:26).Κατα τ’αλλα:

Απο αυτα που δεν ηξερα ξεχωριζω Control the Divine και Ride Into Obsession,αν και απο τα “in your face” το κορυφαιο ειναι το ηδη γνωστο A Voice in the Dark.Για το Tanelorn,αν και βρωμαει Guardianιλα δε τρελαθηκα,το ρεφρεν με αφηνει με το πουλι στο χερι.

Road of No Release με διαφορα το χειροτερο του αλμπουμ,το λες ανετα φιλερ και δεν εχεις και τυψεις.

Ωραια τα περιτυλιγματα που προσθεσαν στα Sacred και War of the Thrones.Το πρωτο ως Sacred Worlds πλεον εγινε απλα ενα συμπαθητικο κομματι(ποσο too much η εισαγωγη)απο μια προχειροτητα που ηταν,το δευτερο για μενα ειναι η καλυτερη μπαλαντα του δισκου,το ειχα συμπαθησει κιολας απ την λιτη version του single.Το Valkyries με κερδιζει ακροαση με την ακροαση,Curse my Name συμπαθητικο αλλα μεχρι εκει προς το παρων.

To μονο σιγουρο ειναι οτι κανει πλακα στον προκατοχο.

Εγώ πάλι με την πρώτη ακρόαση δεν ενθουσιάστηκα και τόσο. Σαν μια κάπως βελτιωμένη έκδοση του των 2 τελευταίων μέτριων άλμπουμ τους μου ακούγεται. Δεν μπορώ να το θεωρήσω επιστροφή στα παλιά άλμπουμ με τίποτα, υπάρχουν μελωδίες που θυμίζουν κάτι από τα παλιά αλλά σαφώς και κινούνται στα μονοπάτια των night at the opera και twist in the myth. Θα ακουστεί μερικές φορές ακόμα αλλά δύσκολα θα αλλάξει πολύ η γνώμη μου.

Δεν μπορώ να πως πως απογοητεύτηκα τρομερά πάντως μια και δεν περίμενα πολλά πλέον (αν και μια ελπίδα ειδικά για αυτούς την είχα ομολογώ). Το κεφάλαιο blind guardian δείχνει να κλείνει οριστικά, για μένα τουλάχιστον.

Έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος από την πρώτη ακρόαση!!! Θα επανέρθω μετά από μερικές ακόμα!!!

Νά’σαι καλά…μού φτιαξες την μέρα, μαυτά που γράφεις:):!:

Ευχομαι να σου φτιαξει την μερα και ο δισκος οταν τον ακουσεις…

@pumpkin Εγω το A Night At The Opera το θεωρω μακραν το χειροτερο τους και δεν μου αρεσει, αλλα το καινουριο μου αρεσε πολυ, το ποσο πολυ, θελω λιγο χρονο για να το πω με σιγουρια… Οποτε δεν ειναι απαραιτητο αυτο που λες…

μια χαρά δίσκος ήταν το ανατο, σε σχέση με το τελευταίο ειδικά…

χώνω κι εγώ να δω τι λέει η φρεσκαδούρα σε λίγο!

Θα συμφωνήσω απόλυτα, δεν με κέρδισε ο δίσκος από την πρώτη στιγμή αλλά σιγά σιγά κάτι γίνεται… Ο χρόνος θα δείξει