Blood Revolt - Indoctrine

έχουμε και λέμε:
φωνητικά από τον Nemtheanga (Primordial),
κιθάρες από τον C.Ross (Axis Of Advance)
και υπερηχητικό drumming από τον J.Read (Revenge, Conqueror, Axis Of Advance)

και εδώ έχουμε μια ΔΙΣΚΑΡΑ με την οποία έχω πραγματικά κολλήσει τις τελευταίες μέρες.με τίτλους κομματιών όπως “salvation at the barrel of a gun”, “my name in blood across the sky” και “the martyr’s brigade” ξέρετε ότι εδώ περιμένουμε μόνο ΠΟΛΕΜΟ!
ακούγονται σαν μια πιο ακραία εκδοχή των primordial (λόγω drumming κυρίως) και στα καθαρά φωνητικά του nemtheanga σου σηκώνεται η τρίχα.

του ανοίγω thread για δύο λόγους:

1)είναι δισκάρα

2)τις τελευταίες μέρες έχουμε πήξει από τους μέηντεν φανς στο φόρουμ και αυτό είναι το κατάλληλο thread για όλους τους υπόλοιπους.

όχι πολλά λόγια.ακούστε το και πάρτε τη θέση σας στα χαρακώματα.
ειλικρινά θεωρώ πολύ δύσκολα ο νέος δίσκος των primordial να το ξεπεράσει.

Άντε μπράβο 8)

Eίχα κάνει μία μίνι αποθέωση στο Rockipedia.
Παρόλο που αυτές τις “all-star” απόπειρες συνήθως τις φοβάμαι, τούτο το άλμπουμ με έχει κολλήσει χαλαρότατα στον τοίχο. Έχει αυτό το χαρακτηριστικό επιθετικό old school χαμηλοκούρδισμα που μου αρέσει, “χτιστά” riffs, έναν κάπως μιλιταριστικό αέρα, και μέσα σε όλο αυτό το ηχητικό νταμάρι μπαίνει η φωνή του nemtheanga.
Εντάξει…
ΒLASPHEMY meets GΟDFLESH meets AXIS OF ADVANCE meets PRIMORDIAL στ’ αυτιά μου. Και όλα αυτά χωρίς το δηθενισμό που συνήθως χαρακτηρίζει τέτοιες δουλειές.

Επειδή η αγαπημένη μουα σχολία το τελευταίο τριήμερο είναι να διαβάζω το iron maiden thread, τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές σκιάζομαι μήπως ακούγομαι σαν κολλημένο φανμπόυ :stuck_out_tongue: Δεν είναι άκριτος ενθουσιασμός, είναι απλή ενθουσιώδης βλακεία, το άλμπουμ κλείνει σπίτια!

In what ways συγκρίνουμε με Primordial?

in ways:

1)πολεμικό feeling,
2)nemtheanga στα φωνητικά,
3)επιθυμία του thread starter.8)

edit:
πάντως στα αυτιά μου τη διαφορά από έναν απλά πολύ καλό δίσκο σε δισκάρα και (γιατί όχι?) βίωμα την κάνει το στοιχείο των godflesh που υπάρχει και εύστοχα παρατήρησε η almighty c.

Από την άποψη ότι το συναίσθημα του άλμπουμ εστιάζεται σε τεράστιο βαθμό στα φωνητικά. Η μελωδικότητά του εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα φωνητικά του Nemtheanga, γιατί η μουσική είναι εντελώς μα εντελώς συμπαγής, υπερβολικά συμπαγής σε σημεία για να βγάλει “μελωδία”.
Δεν είναι έτσι ακριβώς στους primordial αλλά και εκεί, η φωνή του nemtheanga είναι εξίσου βασική με τις κιθάρες.

Ε και στο κάτω κάτω είναι τόσο χαρακτηριστική η χροιά του που δεν μπορείς να αποφύγεις τις συγκρίσεις:roll:

ακριβώς αυτό.
ακόμα και στους hammerfall να τραγουδούσε πάλι θα γινόταν σύγκριση.:stuck_out_tongue:
ειδικά τα καθαρά φωνητικά του δίσκου είναι βγαλμένα από τις πιο ανατριχιαστικές ερμηνείες του στους primordial.

Διαφωνώ κάθετα/οριζόντια/διαγώνια.

ντάξει τότε.σταματάω τις συγκρίσεις.
οι blood revolt είναι καλύτεροι από τους primordial…:stuck_out_tongue:

Αρχικά μου είχε κάτσει λίγο άσχημα ο συνδυασμός των πολύ ιδιαίτερων φωνητικών του Nemtheanga με τα blastbeats και δεν ενθουσιάστηκα…θέλει χρόνο ο συγκεκριμένος δίσκος.Αν κ τον άκουσα μόνο 2 φορές,την δεύτερη,ίσως λόγω του οτι χάθηκε το συναίσθημα της έκπληξης κ το πρώτο σοκ δεν μου φάνηκε τόσο παράταιρο αυτό το πάντρεμα των επικών φωνητικών με τα blastbeats

μολις διαβασα πως τραγουδαει ο θεος εσπευσα για ενα πρωτο ακουσμα και …τρελη απογοητευση.

Ανουσια γεμισματα στα τυμπανα καθε 10 δευτερα, τα φωνητικα ειναι παντελως αλλου σε σχεση με τη μουσικη. Δεν συμφωνω οτι ειναι δισκαρα. Ατμοσφαιρα εχει αλλα τι να το κανεις, βαζω αμα ειναι το spirit the earth aflame.

my 2 cents

Φαση εχει το δισκακι. Αν και θα προτιμουσα αποκλειστικα black metal φωνητικα απο τον Nemtheanga. Τα καθαρα του εχω την εντυπωση οτι καπου δε κολλανε.

πάντως εμένα αυτή η φαινομενική δυσαρμονία είναι που με ενθουσιάζει.πέραν του ότι γουστάρω τα περιπετειώδη ακούσματα, θεωρώ πως τα σημεία που εμφανίζονται τα καθαρά φωνητικά είναι ζυγισμενα και όχι και τόσο αταίριαστα με το πολεμικό συναίσθημα.

Αποχτήθηκε! :smiley:

Nuclear Winter με 10 ευρώ.

ειτε αστεια το λες, ειτε σοβαρα, δεν θα ισχυσει ποτε.

ντάξει, νομίζω πως είναι προφανές ότι αστειευόμουν.
εξάλλου οι blood revolt έχουν κυκλοφορήσει μόλις ένα δίσκο.πως θα μπορούσε να ισχύσει αυτό?

αυτο ομως τωρα δεν ηταν αστειο
σορρυ ρε μαν, αλλα με ποια λογικη θα μπορουσε να συγκρινει κανεις τους blood revolt με τους primordial;

το είχα εξηγήσει παλαιότερα στο thread.μην επαναλαμβάνομαι.

το ποστ #7 βασικα

edit: και που κολλαει το drumming του j.read με τους primordial

ρε παιδια. ρε παιδια.

fixed.8)

βέβαια ο καθένας έχει τη δική του οπτική γωνία.δεν είναι κακό αυτό.

δεν ειναι θεμα οπτικης γωνιας, αυτο προσπαθει να εξηγησει κι ο κρισπ