Blues Pills - Blues Pills

Blues Pills - Blues Pills (Nuclear Blast, 2014)

Ας μιλήσουμε εδώ για μια από τις κυκλοφορίες της χρονιάς. Μιλάμε για φανταστικό άλμπουμ, ίσως ακόμα καλύτερο και από αυτά που περιμέναμε βάσει των EP που είχαν προηγηθεί.

Διαβάζετε αναλυτικό review [B]εδώ[/B], ολοκαίνουργια και ωραία συνέντευξη [B]εδώ [/B]και ανταπόκριση από την εμφάνιση της μπάντας στο Hellfest [B]εδώ[/B].

Μπάντα για μεγάλα πράγματα.

Και μόνο στο εξώφυλλο να έμενες θα καταλάβαινες ότι πρόκειται για μία πολύ αξιόλογη κυκλοφορία, που όχι απλά θα μπει σε λίστες, αλλά πολύ περισσότερο (ίσως και το σημαντικότερο) θα μείνει σε ακροάσεις των επόμενων χρόνων. Ειδικά για τα καλοκαίρια. Εγώ προσωπικά τον έχω για έναν φοβερό καλοκαιρινό δίσκο με τα τινάγματα του και τις ψυχεδέλειες του.

Άντε να διαρρεύσει να μας φτιάξει :slight_smile:

Σε 2 βδομάδες η κανονική κυκλοφορία του.

Έχω πολύ καλό feeling με 2-3 τραγούδια που έχω ακούσει από τον δίσκο, πέρα αυτά του ep.
Και εξωφυλλάρα.

Μπορώ με χιπστερική (lol) περηφάνια να δηλώσω ότι είμαι η πρώτη που τους πόσταρε στο φόρουμ!Να ναι καλά αυτό το υπερθεϊκό μπλόγκ εκείνου του Σουηδού.
Ελπίζω τώρα που υπέγραψαν στην NB να μην πέσουν στην κλασσική παγίδα αυτής της εταιρίας και να αμερικανοποιήσουν τον ήχο τους γιατί θα χάσουν ότι τους έκανε ξεχωριστούς.Αν το συνεχίσουν όπως το ξεκίνησαν θα γίνουν μια μεγάλη μπάντα.Μακάρι!

Ψυχεδελική γαστροραγία! Ο δίσκος είναι όντως από τις καλύτερες κυκλοφορίες φέτος, ταιριάζει και με τη ζέστη του καλοκαιριού. Νόμιζα μπορεί να κούραζαν τα γυναικεία φωνητικά, αλλά τελικά μία χαρά. Κομμάτια που ξεχώρισα λίγο περισσότερο: Ain’t No Change, Black Smoke, Devil Man, Gypsy.

Θέλω βιντεάκι το “Jupiter” με πρωταγωνιστή τον Lee Dorian και στο σημείο που γλυκιά Elin τραγουδάει “Ouuuuhhhh the circle of life…” να τα δίνει όλα ο μάιστρος με γυαλάκι ηλίου και heavy χορό!!!

Επειδή δεν έχω βρει κάπου το tracklist μπορεί να μου πει κάποιος κατά πόσο το album βασίζεται σε καινούριο υλικό ή στα κομμάτια από τα EP’s…?

Track list:

  1. High Class Woman
  2. Ain’t No Change
  3. Jupiter
  4. Black Smoke
  5. River
  6. No Hope Left For Me
  7. Devil Man
  8. Astraplane
  9. Gypsy
  10. Little Sun

Πάντως, σε περίπτωση που δεν έχεις διαβάσει review/interview υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα EP.

Thanks! Απλά ήθελα να ξέρω περίπου τι ποσοστό του δίσκου είναι καινούριο υλικό!

Όταν λες διαφοροποιήσεις εννοείς ότι έχουν ξανά-ηχογραφηθεί τα κομμάτια των EP’s διαφορετικά, ίσως και πιο εμπλουτισμένα;

Ναι και ένα είναι λίγο πετσοκομμένο (Devil Man), αλλά και πάλι γαμώ.

Δισκάρα.
Κλασικό, λυρικό rock που ομορφαίνει τις μέρες και τις νύχτες μας.

Ωραία τα blues και soul στοιχεία.

Πραγματικά απορώ πόσο καλύτερη μουσική μπορούν να γράψουν στον επόμενο δίσκο.

Μόνο εγώ βρήκα τις επανεκτελέσεις των παλιών κομματιών χειρότερες από αυτές των EP;

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Πολύ καλός δίσκος αλλά συμφωνώ εν μέρει με τον απο πάνω. Όχι ότι είναι χειρότερες, απλά των ΕΡ μ’αρέσουν πιο πολύ.

Η πρώτη αντίδραση που είχαμε - και εσωτερική συζήτηση όταν πρωτοακούγαμε το άλμπουμ - ήταν η ίδια. Μετά από λίγο καιρό δεν υπάρχει η παραμικρή ενόχληση, ούτε που το σκέφτεσαι, ούτε σε νοιάζει. Κυλάει νεράκι όλο το άλμπουμ.

τον ακουω τωρα!

ω!ω!ω!

Μα είναι τούμπανο γαμώ τα εξαπτέρυγα

μιλαμε για την κυκλοφορια της 5ετιας!

απο που να ξεκινησεις και που να τελειωσεις!

το ροκ οπως πρπει να παιζεται!

Διαθέσιμο μέσω streaming το ντεμπόυτο των Blues Pills
Και το video clip του "High Class Woman"

Και γαμώ τις δισκάρες. Φωτιά και λαύρα.

Αγία Λαύρα;