Blues-soul-gospel-funk

Πολύ ωραίος ρε φίλε.Μου αρέσει αυτός ο βρώμικος ηλεκτρικός ήχος.

Nαι έχω ακούσει τον τελευταίο του δίσκο. Έχει βρωμιά αλλά σε μερικά σημεία μου φάνηκε επιτηδευμένη. Έβαλα μετά να ακούσω RL Burnside για να βρώ αυτό που μου έλειπε. :wink:

To καλύτερο του SSS είναι το Ι Started Out With Nothin and I Still Got Most Of It Left που βάλαμε και στα 100 καλύτερα της δεκαετίας. Πολύ καλό και το Dog House Music.

Από τη special edition του πρώτου αναζητήστε τη διασκευή στο The Letter, είναι καταπληκτική

  • Χθες ακούγαμε Burnside στον mandrake . Φανταστικός

Mπράβο, από το I started out with nothing έχω ακούσει αρκετά κομμάτια (αλλά όχι ολόκληρο το άλμπουμ :-s, θα πρέπει να επανορθώσω μου φαίνεται) και μου άρεσε.
Το παραπάνω σχόλιο μου αναφερόταν σε αυτό το τελευταίο που άκουσα , Man of another time πως λέγεται.

Μέτριο πράγματι το Man from another …

ΑΥΤΟΥΣ τους έχεις ακούσει;

Σκοτώνουν.!!!

ξέρετε, καμιά φορά ο χρόνος σταματάει στα 70’s…οι προτάσεις μου λοιπόν θα είναι ανάλογες.

Raven - Back to Ohio Blues (1975)

ανακάλυψα πρόσφατα αυτόν το δίσκο και πραγματικά είναι από τους καλύτερους blues δίσκους που έχω ακούσει (που ντάξει δεν είναι και πάρα πολλοί…).ο raven είναι ένας μυστήριος τύπος που έχει καταφέρει μέχρι και σήμερα να κρατήσει μυστική την ταυτότητά του και μάλιστα λέγεται ότι κάτι ετοιμάζει αυτόν τον καιρό…ακούστε το back to ohio που κλείνει το δίσκο και νιώστε ολόκληρη τη μαγεία των blues…:blues:

Bluestone co. - Self Titled (2006)

οι bluestone co. είναι ιάπωνες και το bluestone co. είναι το ντεμπούτο τους.εξαιρετικό κιθαριστικό blues με funk στοιχεία που groove-άρει αλύπητα.η les paul του toshihiro sumitomo παίρνει φωτιά και οι φανς των allman brothers,cream και gov’t mule την καταβρίσκουν.επενδύστε άφοβα.

Aυτούς τους ξέρω από τον δίσκο τους με τον Chris Duarte που έχω. Θα επιδιώξω να ακούσω και αυτό που προτείνεις.

Λοιπόν,προτείνω κάποια που ακούω τον τελευταίο καιρό.
Εlvin Bishop-Red Dog Speaks(2010).Φετινός δίσκος και πολύ δυνατός,πολύ υψηλό επίπεδο όλων των συνθέσεων!!!Μου αρέσει να βλέπω “γερόντια” να συνεχίζουν να δισκογραφούν με τέτοια αποτελέσματα!

Με αφορμή αυτό ξέθαψα και το τρίτο άλμπουμ των Paul Butterfield Blues Band που δίνει τα ρέστα του ο Bishop.The Resurrection of Pigboy Crabshaw(1967)!!!

Μετά,άκουσα για πρώτη φορά πριν κάποιες μέρες το Right Place,Wrong Time του Otis Rush.Τα κομμάτια είναι όλα καταπληκτικά και ο Rush σολάρει απίστευτα!Φοβερός δίσκος,λιώνει!!

Εγω εχω να προτεινω Davy Knowles και το συγκροτημα του…με κερδισε απο την πρωτη στιγμη αυτο το παλικαρακι :slight_smile:


:smiley:

Πιο ωραίο το πρώτο του άλμπουμ.Καλό και το δεύτερο,οι μελωδικές του στιγμές αν και όχι blues,πολύ καλές!Περιμένω τρίτο άλμπουμ για να δω που θέλει να το πάει.

ναι συμφωνω σε αυτο…μονο το tear down the wall μου εχει κατσει πολυ γερα απο το δευτερο αλμπουμ…ενω το πρωτο παιζει πολυ συχνα και ολοκληρο :slight_smile:

http://www.youtube.com/watch#!v=BZp5HevV9bs&feature=related
Aυτο είναι ωραίο!Μακάρι να αφοσιωθεί στα blues ο μικρός!

Η μπάντα λέγεται THE BUDDAHEADS , o πάιχτης λέγεται B.B. Chung King (θα μπορούσε να είναι και πιο πρωτότυπος) και παίζουν δυνατό - hard rockαδικο - mid tempo - blues.
Πρέπει να είναι νέα μπάντα ,γιατί δεν υπάρχουν και πολλά στοιχεία για αυτούς στο internet ,έχουν 5 album
1994 - blues had a baby
2001 - go for broke
2002 - real
2003 - mumbo jumbo gumbo
2004 - howlin’ at the moon
στα οποία , τα tracks τα περισσότερα είναι καλά και πιασάρικα ,περίπου πεντάλεπτα(μια χαρά) , έχουν σαφώς νότιες αναφορές κάτι που τους κάνει πιο εύηχους.
Ο κιθαρίστας πάντως πρέπει να είναι ψιλόφιρμα γιατί στο site ,έχει κάτι photo με Slash απο live.



Για πείτε και έσεις καμία γνώμη , να δούμε είναι καλή ‘‘ψαριά’’.

LOVE SCULPTURE - BLUES HELPING

Τελευταια ακούω πολύ αυτό το άλμπουμ από Son House.

σημερα χωθηκα και ειδικοτερα στο μεγαλειο της blues Κτλπ…και ακουω ολοκληρα αλμπουμ πλεον απο κει που ακουγα σκετα τραγουδια…και αν και πιθανον εχουν προταθει…βρηκα φοβερα αυτα.

τωρα ακουω τουτο

και κατεβαινει και το anthology απο Muddy waters

Ξερει κανεις με ποιο τραγουδι βγηκαν στη σκηνη οι clutch?
Εννοω πριν αρχισουν να πιαζουν…

on topic τωρα:μιας κ ειμαστε υπο την επειρια των clutch,
τσεκαρετε τους five horse johnson!
heavy-groovy blues με φυσαρμονικα…
Ο παιχτης βεβαια συμμετεχει σε αρκετα τραγουδια των clutch!!!

προτεινω:
1996 - Blues For Henry
1998 - Fat Black Pussy Cat
2006 - The Mystery Spot

The Stone Foxes - Bears & Bulls (2010)

δυσκολεύτηκα πολύ για να βρω που ανήκει αυτό εδώ.θα μπορούσα να το ποστάρω σε τουλάχιστον άλλα δυο threads.το βάζω εδώ όμως λόγω των εμφανών blues επιρροών, ελπίζοντας να το δει και κανείς άνθρωπος.
οι stone foxes είναι από τα τιμημένα χώματα του bay area και παίζουν ένα εξαιρετικό βρώμικο rock με 70’s blues και soul επιρροές.led zeppelin, black sabbath, lynyrd skynyrd, black crowes, clutch, cream και ένα σωρό άλλες μπάντες σε ένα δίσκο χωρίς ούτε ένα filler.ο southern αέρας είναι διάχυτος και θα κάνει αντικείμενο λατρείας το δίσκο σε όλους τους θιασώτες της southern αισθητικής (μέσα σ’αυτούς είμαι κι εγώ…).:country:

αξίζει να δείτε τις επιρροές τους στο myspace τους:
http://www.myspace.com/thestonefoxes

και το βίντεο του δίσκου:
Stomp

και ένα από τα αγαπημένα μου του δίσκου:
I Killed Robert Johnson

εξαιρετικός δίσκος.must listen.

Εχουν βγαλει και 3D video στο stomp 8)
Τους ειχα πετυχει στο Indie-rock-cafe πριν κανα μηνα. Ωραιος δισκος.