Τα Blues των λευκών

εγω ρε σ επαιζα Live εκτος θεσσαλονικης κιολας!
θα το ακυρωνα αλλα ειχε ηδη ακυρωθει μια φορα κ δεν μας επαιρνε…:frowning:

Δυστυχά, I had the blues και δεν πήγα (μιλάμε για πολύ αυτομιζέρια όμως), τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο…#-o

Τσεκάρετε το Howling Mercy από τον John Campbell 8)

^ Είναι απαραίτητο… Μετά το “One Believer” βέβαια που είναι το πρώτο βήμα… :wink:

Επιπλέον, το ξέρεις ότι είχε κι ένα τρίτο; “A Man And His Blues” (1988 ) καμαρώνει περήφανα στη δισκοθήκη μου… Δεν το ‘χουν και πολλοί υπ’ όψιν… :smiley:

Αυτό δεν το χω ακούσει καν πως να το χω.#-o
Πάντως βγάζει πολύ συναίσθημα ο τύπος.

Τον ξέχασα και είμαι απαράδεκτος!!!

Κυρίες και κύριοι ο …Harvey Mandel!!

Απιστευτος θεος,με πολυ ιδιαιτερο ηχο και τεχνικη.Απ τα πολυ"αδικημενα"κιθαριστικα “διαμαντια”.

Ιαπωνικό blues έχετε ακούσει;

Την hard rock/ blues μπάντα Bakerloo; Έπαιζε και ο αγαπημένος μου Clem Clempson… Θαμμένο διαμάντι…

Harvey Mandel δεν έχω ακούσει… Γεια πες μας …

Ο Mandel υπήρξε κιθαρίστας του Mayall και των Canned Heat αλλά είχε πολύ καλή σόλο καριέρα και πριν και ταυτόχρονα και μετά. Έχει παίξει με Guy και Musselwhite πριν ξεκινήσει τις προσωπικές του κυκλοφορίες.

Δεν παίζει καθαρόαιμο blues, το αναμιγνύει με τζαζ και ψυχεδελικό ροκ.

Επιλεκτικά σου προτείνω τα USA και Back Τo Τhe Roots του Mayall αλλά κυρίως το σολο Snake (βλέπε εικόνα παραπάνω) και Choice Cuts των Pure Food And Drug Act. Στα δύο τελευταία στην ουσία συμμετέχουν οι ίδιοι μουσικοί με τον μεγάλο Sugarcane Harris στο βιολί και τη φωνή (στο δεύτερο γιατί το snake είναι ορχηστρικό). Και μόνο η διασκευή στο Eleanor Rigby που υπάρχει στο Choice Cuts αξίζει τον κόπο.

Παρεμπιπτώντος είχε δοκιμάσει για κιθαρίστας στους Stones όταν έφυγε ο Taylor και λέγεται ότι ακούγεται η κιθάρα του σε σημεία του Black And Blue παρότι επέλεξαν τελικά τον Wood

Αυτά. Αφήνω τα τεχνικά στοιχεία για τους ειδήμονες του φόρουμ

Α, ξέχασα. Ήταν και ο πρώτος που ηχογράφησε το περίφημο tapping στην κιθάρα.

LONNIE MACK

εχει παιξει κ στο morisson hotel o καημενος!:lol:

αυτος ομως ειναι ενας πολυ ωραιος δισκος με μια φοβερη συμετοχη!:wink:

Ερώτηση.Τι λένε οι Chicago Blues Harmonica Project???

πρωτη φορα τους ακουω!

εγω παντως ερωτευτικα!
http://www.youtube.com/watch?v=dwMfyBSGPxE 8O

εγω παντως ερωτευτικα!
http://www.youtube.com/watch?v=dwMfyBSGPxE 8O[/QUOTE]

Που ζουν αυτές οι γυναίκες?

αστα να πανε! αυτο ειναι ρε φιλε! να παιζετε κιθαρα κ να στη λεει απο πανω! "δες τι slide παιζω ρε ":stuck_out_tongue: :lol:

Ή να σου τργουδάει “rock me baby like my back ain’t got a bone…”

να δουμε κ εναν παλικαρι λιγο να τα σπαει!
Billy Gibbons performing at Fender NAMM 2008

ακομα κ στα Blues υπαρχει ελληνας! :lol: :lol:

ΑLvin Lee.

Black Cat Bones
σε αυτο το Group επαιζε ο Paul Kossof(free)