Τα Blues των λευκών

Να προσθέσω και τους Them;Τους yardbirds;

εδω ρε κανεις δεν ειπε savoy brown!
που για μενα με τους fleetwood nac ειναι απο τα καλυτερα βρετανικα Blues group!

δεν θυμαμε εαν τον ανεφερε κανεις
WALTER TROUT !

αυτος ο emmanuel ειναι μεγαλη καταρα! τον πουστη !:frowning:

παντως με την υπογραφγ αυτην τα daz καλυτερα να μην γραφεις εδω! :lol: :lol:

Me prokaleis kai prepei na apantiso…8)

Perastika kai min me anagkaseis na balo Neal Schon etsi ?

On topic: http://www.youtube.com/watch?v=Y0Sh_Nw5nHY&feature=related

H ypografi mou sas exei olous gia plaka ore!

PS: Peter Green kai ta myala sta kagkela Bluezlick

Walter Trout πολύ καλός ήθελα να τον αναφέρω και τον ξέχασα. Για Savoy Brown κτλ τα χουμε ξαναπεί.
Θα ρίξω άλλον έναν “σκατόφλωρο” στο τραπέζι των συζητήσεων, τον Snowy White.

Για μένα στην ίδια κατηγορία με τους μελωδικότερους των κιθαριστών Gilmour, Green και Latimer. Δεν είναι τυχαίο που υπήρξε δεύτερος κιθαρίστας στα live των Pink Floyd (αρκετό αυτό για να τον αντιπαθήσει ο bluezlick :p) και ακόμα και τώρα αντικαθιστά τον Gilmour στα show του Waters. Επίσης συμμετέχει σε προσωπικούς δίσκους του Peter Green με εντυπωσιακά αποτελέσματα όπου συχνά δεν ξεχωρίζεις ποιος παίζει τι. (βλέπε Slaboday). Όσοι δε τον είχαν δει στο 1o European Rock Prize (Mule ίσως;) στην Αθήνα να ερμηνεύει το I Loved Another Woman έχουν να το λένε… Δυστυχώς δεν συνοδεύεται και από αντίστοιχη συνθετική ικανότητα, αλλά ας είναι…

τρελαααα…


ερωτα!.:roll:
τρελαααααα…

εδω κανεις λαθος!:stuck_out_tongue: τον εχω δει live Κ ειναι απιστευτος κιθαριστας! το Group τοθ ειναι θεικο! τον γουσταρω παρα πολυ! εχει αλητεια το παιξιμο του!

Eric Clapton πως και δεν ανέφερε κανείς (προσωπικά δεν με ενθουσιάζει) εκτός της αναφοράς στους Yardbirds…

Επίσης αφήσαμε μια μεγάλη μερίδα μουσικών… Εγώ ψηφίζω Jack Bruce ως αγαπημένος μπασίστας, τουλάχιστον στα blues (αν και McAvoy - Gallagher είναι το καλύτερο δίδυμο μπάσο-κιθάρας που έχω ακούσει)…

δεν μιλαει κανεις γιατι παραμονεβω εγω! :lol: :lol:

Ο Schon είναι παιχταράς. Και ο Lukather το ίδιο.
Αλλά Daz η αλήθεια είναι πως δεν θα βρείς και μεγάλη συμπάθεια για το AOR ως είδος σε αυτό το thread :stuck_out_tongue: :smiley:

Δυστυχώς δεν τον είδα, αλλά έχω ακούσει για αυτή τη συναυλία. Πότε ήταν; το 98;

Ψάξε σε παλιότερα threads να δεις ατέλειωτες διαφωνίες μου (και της rock and roses) με τoν Bluezlick για τον “αργοχέρη” :wink: :lol:

Σαφώς και είναι για μένα τεράστια προσωπικότητα στα blues. Δεν είναι μόνο το τι έπαιξε, είναι όλα όσα έχει κάνει για να φέρει αυτή την μουσική σε λευκά ακροατήρια από τα 60’s μέχρι σήμερα (το φετινό φεστιβάλ Crossroads είναι το πιό πρόσφατο παράδειγμα).

Πάμε τώρα ξανά με τα replies του Bluezlick… :lol: :stuck_out_tongue: :lol:

για το πρωτο βιντεο απλα δεν σχολιαζω… με EMG δεν παιζεις blues ρεεεεεεε!:lol:

για το δευτερο απλα τεαριστιο ρισπεκτ!

:lol: :lol:

Re aytounou kai ECG alla kai EEG na tou doseis pali tha zografisei …:smiley: Den masame ore oti kai na peite bluesofatses :stuck_out_tongue:

On topic o kyrioulis deksia: http://www.youtube.com/watch?v=ju28QSuzf-U&feature=related

να στο πω απλα! Ο Λukather ειναι για τα μπαζα!:lol:

το ον τοπικ βιντεκι ειναι θεικο!

Re den xalame xatiri emeis oi AORades , tha ston kanoume kai marina gia ta skafi ama goustareis :lol:

Bluez exoume kai official videaki apo ton kainourio, for the gearheads (fans tou group)

Σοβαρά, το πιστεύεις αυτό; 8O
Toν έχεις ακούσει να τζαμάρει με τον Carlton και τον Landau ή να διασκευάζει Hendrix;

τα σπαει! ΑΛΗΤΕΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!8)

πλακα κανω αλλα δεν τον γουσταρω με την καμια!
να παιζει για την μαντονα!

on topic
Canned Heat - Woodstock Boogie (Live at Woodstock 1969)

Ε αυτό ισχύει, έχει νοοτροπία session-μισθοφόρου, παίζει για όποιον πληρώνει…

Woodstock, ε; 8)

καθενας στο ιδος του κ ο lukather στην Madona!:wink:
μη μπερδευουμε τα Blues με τους EMG…:stuck_out_tongue: