Boardwalk Empire (HBO - TV)

Δεν έχει γίνει λίγο βαρετό και υπερκλισαρισμένο αυτό που αναφέρεις στο σπόιλερ σου όμως;

ισχυει το αποπανω, αυτο που ειπα και γω μερικα ποστ πισω, πως οσο καλοσκηνοθετημενο, ερμηνευτικα αρτιο και τεχνικα προσεγμενο ειναι το σηριαλ, αν σιγα σιγα δεν πατησει και λιγο ποδι και ξεφυγει απο τα γκανγκστερικα κλισε θα κουρασει-το σημειο του σποιλερ δλδ μαρεσε αλλα ηταν απο εκεινες τις φασεις που ελεγα ‘οκ, καλο αλλα το χω ξαναδει πολλακις, συνεχιζουμε’’…αλλα ειναι αρχη ακομα και νομιζω μπορει να παρει μια σημαντικη πιστωση χρονου…

Απλά πίστωση χρόνου; Για ΗΒΟ μιλάμε. Τέσσερις σεζόν στο νερό τις έχει :wink: Εδώ το Wire που όσο να πεις δεν είχε καμιά τρελή τηλεθέαση, 5 σεζόν γύρισαν.

my mistake, πιστωση χρονου απο τη πλευρα μου εννοω, αμα με κουρασει τρωει σουτ…αλλα σιγουρα του δινω για μενα μια σεζον μες το νερο παρακολουθησης και λιγα ψιλα αν χωσει το φιναλε…βγηκε και καινουριο σημερα i think…

lupin

πηρε ηδη το Οκ για 2η σεζον με το που επαιξε το 1ο επεισοδιο…:wink:

ο σεναριογραφος εχει πει οτι εχει σεναριακο κορμο ετοιμο για να παει μεχρι κ 10 σεζον

επισης ειναι HBO που δεν μασαει κ τα αφηνει να πανε

αμα ηταν σε κανα fox ισως κ ναχε προβλημα

αλλα σε ΗΒΟ δεν νομιζω ναχει προβλημα.

yep, i know, see previous post, για το αν θα την παρακολουθησω εννοουσα πιστωση χρονου…

ναι, κάποιες σκηνές εκμεταλλεύονται υπερκλισαδούρες των γκανγκστερικών φιλμ, αλλά αυτό γίνεται άρτια, και δείχνει σαν tribute στις κλασικές ταινίες του είδους,οπότε όσο αυτό που βλέπω μ’αρέσει (μιας και είμαι φαν του είδους), δεν παραπονιέμαι.και η υπόθεση φαντάζει ισχυρή.δύσκολα βλέπω να σκαλώσει κάπου και να γίνει βαρετό.νοιώθω πως θα φάω κόλλημα με τη σειρά.βλέπουμε…

αμα γινεται αρτια τριμπιουτ δεν με χαλαει ουτε μενα, αλλα αμα το βλεπω καθε βδομαδα το ιδιο σκηνικο, περαν του οτι θα ξερω πανω κατω τι θα γινει=κανενα ενδιαφερον σταδιακα για τιποτα(πχ τελευταια σκηνη επεισοδιου οκ, αρτια αλλα απλα χαζευα σκηνοθεσια ξερωντας ηδη που θα καταληξει-ακα αδιαφορια-), επιπελον θα ειναι κουραστικο να βλεπω μια συνεχομενη αντιγραφη ολων των αγαπημενων γκαγκστερικων κλισε-και εδω το ‘κλισε’ οχι και τοσο κολακευτικα-…

τεσπα,οντως βλεπουμε…

παίζουν greek subs για το δεύτερο επεισόδιο?:-k

αν έχουν βγεί, δέχομαι και προτάσεις.ξέρετε που βρίσκομαι.8)

ναι ρε γμτ και γω θελω για να δω και τα 3 μαζεμενα. με εχετε βαλει σε τρυπακι να το αρχισω.

γρηκ δεν εχω βρει περαν του πρωτου, το βλεπω με english προς το παρον-μολις βρηκα και για το τριτο, το οποιο θα δω μαλλον σε λιγο-

ΈΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

[SPOILER]Omar’s coming motherfucker!!

(What motherfucker mean?)

Άραγε θα ανακαλύψουμε στην πορεία ότι ο μαύρος που κρέμασαν ήταν το γκομενάκι του Όμαρ;

Ναι, ξέρω, δεν τον λένε Όμαρ, αλλά αν έχετε βρει μία διαφορά στον τρόπο παιξίματος του στο BWE και στο wire να μου το πείτε…

Ή μπορεί να είναι ο προπάππος του Ομάρ… (Πείτε μου πότε το έχω τεντώσει…)[/SPOILER]

Είδα κι εγώ το 1ο επεισόδιο.
Πολύ καλή σκηνοθεσία, Μπουσέμι θεός, Πιτ μορφάρα, σενάριο πολύ καλό… Όλα καλά λοιπόν…

βρεθηκαν υποτιτλοι

http://www.tvsubtitles.net/tvshow-774-1.html

το βλεπει πια κανεις ή μπα?

Σημερα κατεβασα τα 4-5-6 μιας και το ειχα στον ‘παγο’…κανα σχολιακι αν μετραει ακομα κτλ?

γω το συνεχιζω κανονικα

νταξει, δεν κλαιω τα μονοωρα που φευγουν, ειναι συμπαθητικο, απλα δεν εχω εντοπισει καμια “βασικη” πλοκη, ή καποιο στοχο ρε παιδι μου (εκτος απο ενα ρομαντζο που φαινονται απο επ ενα πως θα παιχτει), απλα συνεχιζει και παει

[awake mode] πιο ενδιαφερον απο τα πρωτα 7 επς του ρουμπικον πουχω δει σο φαρ [/awake mode]

ωραια, θα τα δω και γω το σκ ισως…δεδομενου παντως οτι η σεζον θα ειναι 11 επεισοδια ισως θα επρεπε να αρχισει να ρολλαρει απο δω και μετα, αν οντως ειναι λιγο οπως τα λες πανω κατω ως τωρα(που χωρις να τα εχω δει ακομα κι εγω, για ενα περιεργο λογο πιστευω πως οντως ετσι ‘φλου’ θα ειναι)…

έχοντας παρακολουθήσει 5 επεισόδια, μπορώ να πω πως η σειρά μου αρέσει αρκετά.δεν είναι η σειρά που θα αλλάξει οσα ξέραμε για τις σειρές της αμερικάνικης τηλεόρασης, αλλά μ’αρέσει.

και για όσους δεν έχουν ασχοληθεί με τη σειρά (ή και για όσους ασχολούνται), έγραψα 5 αράδες για το πως μου έχει φανεί μέχρι τώρα:

http://toapolitoastikosoundtrack.blogspot.com/2010/11/20s.html

περιμενω να κατεβει ολος ο 1ος κυκλος κ μετα θα το δουμε

οσον αφορα τα ‘σειρας-σοκ’ αυτα δεν παιζουν καν.

απλα μια ωραια,αξιοπρεπης σειρα

σαν το ‘νησι’ ενα πραγμα :stuck_out_tongue:

Μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο της σεζόν.

Γενικά, καλή σειρά, με πολύ καλογραμμένο σενάριο, ωραίες ερμηνείες (πλην κάποιων εξαιρέσεων) και δυνατή σκηνοθεσία. Δεν είναι η καλύτερη σειρά που υπάρχει (ούτε καν βασικά), αλλά αποζημειώνει.
Το κακό είναι ότι, ενώ η κεντρική ιστορία έχει βάθος και πολύ ενδιαφέρον, μερικές παράλληλες ιστορίες είναι παντελώς αδιάφορες, καθώς επίσης και μερικοί πολύ δυνατοί χαρακτήρες πάιρνουν λιγότερο χρόνο απ’ όσο θα έπρεπε. Κουρυφαίοι οι Νάκι, Βαν Άλντεν, Τζίμι, Ρόθσταϊν, Λουτσιάνο, Καπόνε (αν και οι 3 τελευταίοι σε πολλά επεισόδια χάνονται) και τεράστιο ρισπέκτ στον παραμορφωμένο ήρωα πολέμου, Ρίτσαρντ Χάροου (και αυτός έχει μικρό χρόνο συμμετοχής).

Δεν είναι μια σειρά που θα κολλήσει κάποιον στον τοίχο και θα γίνει εθιστική αλλά έχει τη φάση της και σίγουρα θα συνεχίσω να την παρακολουθώ.