Bob Marley

Παιδια ειναι πολλα τα τοπικ για να τα ψαξω οποτε αν εχει ανοιχτει καποιο παρομοιο delete me.

Ας πουμε κατι για τον αρχοντα και γενικα για την ρεγκε οτι γουσταρετε.
:rasta:

Eπισης αν θελετε πετατε και κανενα ροκ με ρεγκε επιρροες .

d’yer maker :stuck_out_tongue:

Παλιοπαιδο τι αλλο θα ελεγες. Μαλιστα αυτο το κομματι εχει πολυ βρωμικο νοημα:wink: . Ενιοτε πολυ κακα παιδια οι Ζeppelin . Nτροπη τους:p

Το καλύτερο soundtrack για καλοκαιράκι…Βob Marley spirit lives on and on…Johnie be good tonight και τα μυαλά στα κάγκελα…

To απολυτο soundtrack . Kαι επειδη ειπες κι αλλο παιχταρα εκτος τη reggae θεοτητα…και ο Peter Tosh ειναι δυναμη. Ya man…jammin’

σιχαινομαι τη reggae.

Οπως θα ελεγε και ο γλαρος :Οχι σκουπιδια,οχι πλαστικα,οχι Βob Marley σε θαλασσες και ακτες.:stuck_out_tongue:

Περα απ την πλακα,τον θεωρω τρελα υπερεκτιμημενο απο μουσικοκριτικους κυριως.

Και ενα σχετικο ανεκδοτακι:
-Τι ειπαν οι Τζαμαικανοι οταν τους τελειωσε η κοκα?
-Τι μ@@@ια μουσικη ακουγαμε τοσα χρονια???:roll:

Παιδια αλλο να μην ακουτε αυτη την μουσικη αλλα οχι και υπερεκτιμημενος ο Bob…
Και ειδικα απο τους κριτικους…
Πρωτα απο ολα ηταν καλλιτεχνης του λαου και σας πληροφορω ολους οτι ουτε media σπρωχνανε τοτε (το αντιθετο ) ουτε κριτικοι αλλα ο απλος κοσμος και ενας λαος ολοκληρος του οποιου βεβαια ειναι συμβολο.
Ρε hokam τι να κανουν την κοκα oταν εχουν τετοιο χορτο ; Ασε που ειναι ακριβη…

Παιζουν Κολομβια-Τζαμαϊκα ποδοσφαιρο. Γιατι δεν τελειωνει ποτε ο αγωνας?
Γιατι οι Κολομβιανοι σνιφαρουν τις γραμμες και οι Τζαμαϊκανοι καπνιζουν το χορτο.

Ον τοπικ, ποτε δεν μ’αρεσε η ρεγγε. Το μονο καλο της ειναι οτι μου θυμιζει καλοκαιρι.

Εχεις δικιο daz,μπερδεψα τα εξαγωγιμα προιοντα της Τζαμαικα και της Κολομβιας.:lol:

Ενταξει,κοιτα αν δεν σ αρεσει καποιος καλλιτεχνης που προβαλλεται πολυ ειναι λογικο να τον θεωρεις υπερεκτιμημενο.Οτι ηταν παιδι του λαου,προσωπικα δε λεει και κατι,και ο Καζαντζιδης ηταν,αλλα θεωρω οτι αυτο απο μονο του δεν προσδιδει καποια επιπλεον καλλιτεχνικη αξια.Η συνεισφορα καποιων καλλιτεχνων στην πολιτικη ζωη του τοπου τους και η στρατευμενη τεχνη δεν μπαινουν αυτοματα στο απυροβλητο κατ’εμε.Οσο για τα συμβολα παντα για καποιους θα ειναι απλα το αντιπαλο δεος.Και θα επιμεινω σ αυτο με τους μουσικοκριτικους,γιατι συνηθως βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος.Εκτος αυτου παντα αντιμετωπιζαν με μια επιεικεια τα εκλιποντα συμβολα.

Αντε παλι με την προβολη…
Για να μαθαινουν οι νεοτεροι λοιπον αυτη η μουσικη ηταν απο τα πιο underground ακουσματα τι να λεμε…σχεδον απαγορευμενο. Θρυλος εγινε μετα θανατον και αποθεωθηκε.
Οπως ειπα αν δεν ξερετε τιποτα αφηστε το…Γι αυτο κι εγω οπως ειδατε δεν επεμενα στο thread.
AΛΛΑ ενα εκατομυριο κοσμος στην αμερικη στο live8 τι τραγουδησε με μια φωνη; Ρωταω…

Το 2005 λοιπον ενα ισως και 1,5 εκατομυριο κοσμος με μια φωνη τραγουδησε :

Σηκωθειτε και υπερασπιστε τα δικαιωματα σας…

[QUOTE=dazmaniak;111744]Θρυλος εγινε μετα θανατον και αποθεωθηκε.
QUOTE]

Για την μετα θανατον εποχη μιλαω και γω.Το underground παει πολυ ευκολα στα ρετιρε.Τωρα το ποτε και πως,οντας καπως νεωτερος του daz,εχω πραγματα να μαθω ακομα.:slight_smile: Και φυσικα δεν μιλαω για αλλους ρεγκε καλλιτεχνες(σ αυτο δηλωνω ευθαρσως αγνοια),αλλα μονο για τον κυριο Marley.Οσο για τη φιεστα του Geldof,καλως τραγουδησαν ο,τι τραγουδησαν,αλλα sorry κιολας,so what?
Anyway,ουτε εγω θα επιμεινω παραπανω,δεν εχει νοημα εξαλλου.:slight_smile:

[quote="“hokam,post:14,topic:2964”]

Χαλλλαρα αγορι μου.Be cool man.Piece :hippy: :rasta:

Παντα!:hippy:

[QUOTE=hokam;111740]Οτι ηταν παιδι του λαου,προσωπικα δε λεει και κατι,και ο Καζαντζιδης ηταν,αλλα θεωρω οτι αυτο απο μονο του δεν προσδιδει καποια επιπλεον καλλιτεχνικη αξια.αντιμετωπιζαν με μια QUOTE]

ασχετο αλλα ο καζαντζιδης κατ εμε ειχε φωναρα :wink: ελαχιστους ξεχνους τραγουδιστες εχω ακουσει με τη δυναμη και τη καθαροτητα της φωνης του…απο ελληνες δεν το συζηταω…κι ο μπιθικωτσης φωναρα τραγουδησε και τα εργα του θοδωρακη αντεπαναληπτα,αλλα τη φωνη του καζαντζιδη τη θεωρω μοναδικη…

οσων αφορα τη ρεγγε και τον bob marley ενταξει δεν που πολυαρεσει αυτο το ειδος αλλα δεν με χαλαει κι ολας…

Τεραστος καλλιτεχνης…

:respect:

entaksei ti na leme.
apo stixous, apo mousiki apla teleios.

[I]Play I some music, this a reggae music
Roots rock reggae, this a reggae music

Hey mister music, sure sounds good to me
I cant refuse it, what to be got to be
Feel like dancing, dance cause we are free
Feel like dancing, come dance with me
Roots rock reggae, this a reggae music
Play I some music, this a reggae music

Play I on the r&b, want all my people to see
We bubbling on the top 100, just like a mighty dread

Roots rock reggae, this a reggae music
Play I some music, this a reggae music[/I]

No woman, no cry
No woman, no cry…