Αυθεντικά και Bootlegs

οχι… αυτο εννοω

http://www.gemm.com/search.pl?rb=VERO&via=link&artist=Vauxdvihl

:p:p

ειναι αξιοπιστο site αυτο που ποσταρες??
εχεις ψωνισει?

Το Discogs είναι μεσολαβητής, όπως και το ebay και το gemm. Οπότε το θέμα είναι το πόσο αξιόπιστος είναι ο εκάστοτε πωλητής.

Πάντως το συγκεκριμένο CD το είχα πάρει πριν από 3 χρόνια από έναν Άγγλο στο ebay για 6-7 ευρώ. Δεν ξέρω εάν από τότε έχει ανέβει η συλλεκτική του αξία.

και ψωνιζω συνεχεια και πουλαω…ειναι σαν το ebay κοιτας τις θετικες του καθενος και εχει και paypal!
οσο για το λινκ που εδωσες στο gemm ειναι 2-3 μαλακες που δεν ξερω γιατι αλλα δινουν τα παντα σε αυτες τις τιμες ακομα και helloween να του ζητησεις θα σου πει 100 ευρω!!! δεν ξερω τι παιζει με αυτους πλακα μαλλον κανουν

http://www.discogs.com/sell/seller_feedback/forgottensteel

αυτος ο πωλητης θεωρειται αξιοπιστος??
ναι μεν εχει 100% feedback αλλα μονο 4 συναλλαγες…:-k

Ναι, είναι ο Roman Greindl, συλλέκτης εδώ και πολλά χρόνια, και με δικό του site, το forgotten steel. Πριν από 2 χρόνια είχα κάνει μαι ανταλλαγή δίσκων μαζί του και όλα κύλισαν άψογα.

ευχαριστωωωω!!!:slight_smile:

Πάντως μου φαίνεται περίεργο να δίνει κάποιος 50-100-150 δολλάρια για ένα σιντι ή δίσκο, και να μην ξέρει εάν αυτό που παίρνει είναι αυθεντικό ή μπούτλεγκ. Ειδικά όταν βλέπεις π.χ. ένας πωλητής να έχει τα μισά αντίτυπα του λίμιτιντ στα 100 αντίτυπα του τάδε δίσκου… ε δεν θέλει και πολύ να καταλάβεις.
Οπότε είτε δεν τους πειράζει που αγοράζουν μπούτλεγκ ή είναι κουτόφραγκοι ξερω γω

+++++++Σωστός++++++++

Μια βοήθεια και εδώ ρε παιδιά. Σήμερα σε πολυκατάστημα, στο τμήμα της μουσικής, πέτυχα Pink Floyd - Live at Pompeii DVD στα 7?. Ρώτησα ένα από τα παιδιά που δούλευε εκεί για την αυθεντικότητά του και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι σε λίγο καιρό θα πάψει να διατίθεται και είναι τεράστια ευκαιρία και αν μου αρέσουν οι Pink Floyd είναι must και τέτοια. Ε ότι ήταν ευκαιρία το γνώριζα και εγώ, οπότε το τσίμπησα μετά και τη διαβεβαίωση. Άνοιξα το DVD και δεν μου πολυάρεσε αρχικά το ότι δεν περιεχόταν βιβλιαράκι (είμαι άσχετος για αυτό και μπορεί να πέταξα μεγάλη μαλακία μόλις τώρα), αλλά αυτό που με ανησύχησε πιο πολύ ήταν ότι matrix και barcode δεν έχουν ούτε καν δύο συνεχόμενους αριθμούς ίδιους. Λίγο αυτά, λίγο η τιμή, όσο να 'ναι προβληματίστηκα αρκετά. Εννοείται όμως ότι με 7? και bootleg να ήταν, θα το είχα πάρει λογικά…

Έχει βγει DVD το Director’s Cut το 2003,με κάποιες επιπλέον σκηνές μέσα,δεν ξέρω μήπως πήρες αυτό.

Ε ναι. Περίεργος, καλοθελητής ή σπεύσων προς το κατάστημα; :blues:

Xmm,egw exw pantws to ay8entiko cannons tou '97.Nomizw einai kai h monh ekdosh se cd.
Vynilia fysika apanta :slight_smile:

Αυτό τόσο το’χουν και στο Internet, και σε όλα τα μαγαζιά που έχω κοιτάξει.
Ήχος - Εικόνα είναι υπερκομπλέ πάντως.

Οποίος έχει ψωνίσει από το discogs παρακαλείται να ρίξει μια μάτια στο θρεντ αγορές μέσω internet στα διάφορα μπας και μπορέσει να βοηθήσει…

ευχαριστώ…:slight_smile:

η επανέκδοση σε βινύλιο του “Black Axe - Highway rider 7” " από την phoenix records είναι bootleg ? :-k

όλα τα phoenix είναι boot

Υπαρχει το Αγγλικο (διαφανο) και το Βραζιλιανικο (μαυρο) οτιδηποτε αλλο ειναι μπουτλεγκια

η επενακυκλοφορια του ομοτιτλου cloven hoof απο τη reborn classics το 1993 ειναι bootleg???

http://www.ebay.com/itm/CLOVEN-HOOF-GATES-GEHENNA-The-opening-ritual-same-REBORN-CLASSICS-CD-/220929456771?pt=Music_CDs&hash=item33706bfa83

όλα τα ριμπορν κλασσικς είναι μπουτ

λακωνικοτατος…:p:)