Αυθεντικά και Bootlegs

Αν μιλας για την νεα επανεκδοση που κυκλοφορησε πριν λιγες μερες ναι ειναι official!
Και θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα Attack συντομα…

τίγκα official τα attack

εγώ το Time Tells No Lies το χω σε έκδοση της High Vaultage…

Bootleg η αυθεντικο?

Εχω τα cd των Depressive Age απο γνωστο δισκαδικο στο κεντρο που τα χε δερει πριν χρονια. Παιζει να ναι bootleg??

παιδιά εγώ προσωπικά με όσα είδαν τα ματάκια μου τις τελευταίες μέρες έχω να πω ένα καλή τύχη σε όσα παιδιά αγοράζουν ακόμα cds. αν η νέα φουρνιά-λαίλαπα των bootlegs δεν σκοτώσει την αγορά, δεν ξέρω τι θα το κάνει

Ε λογικό. Μετά τα φάρμακα έρχονται και τα γενόσημα cds… ;p

για πες γιατί κοιμάμαι με τα τσαρούχια.

τι να πω ρε συ… τα πάντα έχουν bootleg-αριστεί. από νέες κυκλοφορίες μέχρι cd του πεντάευρου. τα πάντα από Noise (με έμφαση σε Skyclad, Running Wild), μπόλικο thrash-death (εκτός από τα γνωστά Coroner) όπως Incubus, Holy Terror. τι να πρωτοθυμηθώ. και παίζει και κόμπλα με τα matrix numbers γιατί πλέον τα τσακάλια έχουν αντιγράψει και αυτό! πλεόν η μόνη λύση είναι να πιάσετε το cd στα χέρια σας και να το καταλάβετε από την καινουργίλα αλλά και από ένα ελαφρό είδωλο στο τύπωμα. εκτός αν σε λίγο ανοίξει και φάμπρικα που θα παλαιώνει bootlegs σαν τα κρασιά…

Γι’αυτό ΒΙΝΥΛΙΑ ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

και στα βινύλια έχει αρχίσει να γαμιέται η φάση. ξεκίνησε από Αγγλία όπου έχουν bootleg-αριστει ένα σωρό τίτλοι από faith no more και down μέχρι nirvana και pantera

Αλλά με εμφανείς (όπως λένε τουλάχιστον) διαφορές.
Δεν είναι τόσο επαγγελματίες όσο οι bootlegάδες των CD…

όλα εμφανή είναι όταν τα πιάσεις στα χέρια σου. το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν έχεις την ευχέρεια ή την εμπειρία να τσεκάρεις το εμπόρευμα

Υπήρχε πάγκος στο UTH στον οποίον αν δεν ήταν ΟΛΑ τα CD bootleg, τότε ήταν το 90% τουλάχιστον. Είδα και κάποια φρέσκα όπως π.χ. τα δύο INCUBUS. Μέχρι και της High Vaultage έχουν αρχίσει και κοπιάρουν. Ξεφτίλα. Σχετικά εύκολο να τα καταλάβει κάποιος συλλέκτης CD που ασχολείται καιρό, κυρίως λόγω τιμής και συχνότητας εμφάνισης, αλλά για τους πιο καινούριους τα πράγματα είναι δύσκολα. Τα περισσότερα έχουν πιο θολό εξώφυλλο από τα αυθεντικά και αυτή είναι ίσως η μόνη εύκολα εντοπίσιμη διαφορά.

Έχει ειπωθεί σ’αυτό το Forum, είναι ο No Remorse Records με τον περιβόητο πάγκο (στο ΚΙΤ ή στο UTH; Ή και στα 2;)

Sorry για το doublepost, αλλά δείτε 2-3 σελίδες πίσω…

Δεν είδα τον ίδιο πίσω από το συγκεκριμένο πάγκο, αλλά το φαντάστηκα. Απορώ πως τους αφήνουν να έχουν πάγκο σε φεστιβάλ. Το έχουν μάθει πλέον και οι πέτρες για το ποιός πουλάει αυθεντικά και ποιός όχι.

ειδικά για τον συγκεκριμένο το ξέρει και η κουτσή μαρία πια, κακώς τον αφήνουν να αλωνίζει…

Στα 90’s όλοι πηγαίναμε και χαζεύαμε τα βινύλια που είχαν στους τοίχους, μερικές φορές αγοράζαμε κι όλας.

Τα τελευταία χρόνια όμως, με τις άπειρες δυνατότητες και εναλλακτικές, θεωρώ τουλάχιστον γραφικό να πάει κόσμος σε αυτούς με want list και να πιστεύει ότι ο εκάστοτε μαγαζάτορας είναι φίλος τους και θα τους το βρει σε καλή κατάσταση κ σε καλή τιμή.

Και το χειρότερο, έχουν και μια στοίβα “σπάνια” κομμάτια στην άκρη (bootlegs ή όχι) και σου λένε “Αυτά τα έχω ανεβάσει στο Ebay, εδώ στην Ελλάδα δεν πρόκειται να πληρώσουν όσο αξίζουν”

Ακόμα και original πράγματα μπορείς να μπουκοτάρεις στον πάγκο/μαγαζί κάποιου που σπρώχνει και bootlegs.

Αν ερημώσει η πελατεία, οι κακοί επαγγελματίες θα κλείσουν, απλά πράγματα.

ρε παιδιά…μια ερώτηση.
που έγκειται η δυσκολία στο να αντιγράψεις το [B]matrix number[/B]??
κατοχυρώνεται κάπου και δεν μπορεί να ξανατυπωθεί?

*σορρυ αν ακούγεται άκυρη η ερώτηση αλλά είμαι τέρμα άσχετος :-s