Αυθεντικά και Bootlegs

Πάντως δύσκολα να είναι “μιλημένο” το εργοστάσιο.
Οι περισσότεροι σου ζητάνε και “copyright declaration”.
Η όποια απατεωνιά γίνεται από τη μεριά του ιδιώτη.
Τουλάχιστον από ένα μικρό δείγμα εργοστασίων που γνωρίζω.

Ποια για να φυλαγομαστε??

Επισης, για Depressive Age που ρωτησα κατι σελιδες πισω ξερει κανεις???

απότι μπόρεσα να καταλάβω ΟΛΑ μέχρι το Irrational Anthems τουλάχιστον…

Πφφφ και πανω που λεγαμε οτι δεν εχουν βγει bootleg Skyclad…

άσε, έμεινα μαλάκας σου λέω…

Πριν κανα-δυο χρόνια οι φωστήρες οι δικοί μας ανακάλυψαν ότι στο Ebay πουλήθηκαν Noice CD (Sabbat, Skyclad, RW) στο 25-30άρι και γλυκάθηκαν.
Τώρα, ίσως να εμπιστευόμουν Γερμανό ιδιώτη για αυθεντικό (και αν) ή Έλληνα που λέει (!!;:wink: ότι το είχε πάρει από Rock City τα παλιά τα χρόνια.

να εμπιστευτείς λόγια? τρελός θα είσαι

Ενα ψιλο-δυσκολο cd εχω (που λεει ο λογος, Coroner - MEntal Vortex απο rock city) και δε θα με πιστευει κανεις δηλαδη μ αυτα και μ αυτα? :stuck_out_tongue: :lol:

σε λίγο ούτε τον κώλο μας δεν θα εμπιστευόμαστε :stuck_out_tongue:

Με όλα αυτά καταλαβαίνει κανείς πάντως και το πραγματικό ενδιαφέρον του κόσμου για παλιές κλασσικότατες metal μπάντες. Όταν νέος μεταλλάς κάνει αμάν για να βρει βασικούς δίσκους από ένα συγκροτήμα όπως τους Running Wild, τότε τι να πείς? Μας έχει φάει όλους η obscurίλα και κοντεύουμε να ξεχάσουμε τα βασικά…2012 και μπορείς να βρείς πιο εύκολα Cyperus και Commandment παρά Running Wild. Και αυτό το εκμεταλλεύονται οι bootlegάδες με την πρώτη ευκαιρία.

Υπάρχουν και τα remasters, αλλά πολλοί είναι (είμαστε) κολλημένοι με το first edition, κι ας είναι χειρότερος ο ήχος.

δημήτρη τα skyclad που σου έδωσα από κει τα πήρα, και το ένα είναι και digipack, δεν ήξερα ότι κάνουν τόσο, έπρεπε να μου το πεις να σε κλέψω, κανόνισε να σε δω να τα πουλάς τώρα :stuck_out_tongue:

Μα στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μπορείς να βρεις ούτε τα remasters, π.χ. Black Hand Inn.
Δε μπορεί να βρίσκεις ανεξάρτητες εταιρείες που να επενδύουν σε Desolation Angels γιατί ξέρουν ότι τα λεφτά τους θα τα βγάλουν και να μην υπάρχει κάποιος που να θέλει να επενδύσει στον κατάλογο της Noise. Μπορεί να υπάρχουν διάφορα κολλήματα νομικής φύσης που δεν έχουν επανακυκλοφορήσει πολλά από αυτά τα άλμπουμ, αλλά εγώ ξέρω όταν είναι να πέσει χοντρό το ‘μαρουλάκι’, τα θέματα λύνονται στο άψε σβήσε.

η αλήθεια είναι ότι κάτι running wild, skyclad, coroner κτλ δεν πολυκυκλοφορούν, είτε σε first, είτε σε νιοστη press :stuck_out_tongue:

Έτσι κι αλλιώς τα bootlegs έριξαν τις τιμές και όλα πάνε στο 10ρικο. Επίσης τα 4 πρώτα Skyclad είναι τα δύσκολα.
Αυτά που σου άρπαξα πάντως είναι για μένα !!! Φτιάχνω και CD-θήκη στα γεράματα παράλληλα με δισκοθήκη.

να ρωτησω και κατι ημι-ασχετο, ημι-σχετικο. εστω οτι θελει να επανακυκλοφορησει καποιος απο Noise που ειπατε πχ, τα πρωτα Running Wild πχ η κατι παρομοιο, σε official εκδοσεις ομως. τι χρειαζεσαι ? εννοω σε σχεση με δικαιωματα, για να εισαι ενταξει με την εταιρεια και την μπαντα ?

Νόμιζες πως τα δες όλα… :lol::lol::lol::lol:

Σε πρώτη φάση σκοτώνει αυτούς που τα πουλάνε. Σαν σπασμωδική κίνηση μου φαίνεται πάντως. 'Ενα βήμα πριν το λουκέτο. Ένας πάγκος γεμάτος bootleg ???

Από τη στιγμή πάντως που πουλάς bootleg φαίνεται πόσο μερακλής…δεν είσαι σε τελική ανάλυση.

Το κακό είναι πως με αυτές τις στρατηγικές όλοι οι μικροί θα “μαυριστούν” (οι λογαριασμοί τους στο ebay έχουν μαυριστεί ήδη) και θα μείνει ο “μεγάλος” καβάλα πάνω στο άσπρο άτι να αλωνίζει όμορφα κι ωραία. Γι’ αυτόν δουλεύουν αλλά όταν το καταλάβουν θα χει πετάξει το πουλί.

Δεν ξέρω αν το χετε καταλάβει, αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα… :lol::lol::lol::lol:

Πρεπει να σκεφτονται και λιγο παραπανω οι αγοραστες και να μην παρασυρονται επειδη ψαχνουν κατι…Ειναι απλο: οταν καποιος πουλαει τα running wild 25 ευρω και ξαφνικα τα βρισκεις να τα εχει με το κιλο 12 καινουρια ε κατι συμβαινει…

Είσαι για παράδειγμα η εταιρεία “Tsopanis” θες να επανακυκλοφορήσεις τα 4-5 πρώτα Running Wild.
Πρέπει να πάρεις τα δικαιώματα από αυτόν που τα έχει (π.χ. Noise που έκλεισε, ή από τον Rolf που μάλλον τα έχει τώρα).
Κάνεις μία συμφωνία μαζί με τον κάτοχο των δικαιωμάτων και μόλις πέσουν οι υπογραφές προχωράς στην παραγωγή και διανομή.
Στο CD όμως φαίνεται ξεκάθαρα το © και το §, όπως επίσης και το “Tsopanis Records” 2012 με logo την γκλίτσα…

Anyway, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα επανεκδόσεων που γράφουν σωστά τα credits και νομικά είναι όλοι καλυμένοι.

Χαιρετώ. Πρώτο μήνυμα εδώ.
Είχα πάρει το cd των Warlord-Best of όταν βγήκε το 1989. Μάλιστα όταν επισκέπτηκε την πόλη μου ο Zonder (με τους Fates Warning) στο live μαζί με Sanctuary το 1990 μου χάρισε την υπογραφή του.
Οπότε αυτό που έχω είναι σίγουρα original

http://www.rocking.gr/modules/forum/album.php?albumid=288&pictureid=1006

http://www.rocking.gr/modules/forum/album.php?albumid=288&pictureid=1007