Bootstroke - Οι αλητες της ζωης!

:drunk: :drunk: :drunk:

Καινούρια κομμάτια;

Splitαρα! Παααααμε

Worst το έχεις βρει πουθενά?

οχι ακομη!

Υπάρχει στο Rhythm Records στα Εξάρχεια.

Cheers!

Πιο πάνω παίζει τπτ; :slight_smile:

:drunk::drunk:
Κανά live Αθήνα παίζει?

Καλη φαση το splitακι ρε κομαντα δειχνει οτι κατι κινητε επιτελους,αλλα να δουμε και κανα live:)

[COLOR=“Navy”]Bump πάλι στο…παρόν (ξεχασμένο?) thread κάνω μόνο και μόνο για να αναφέρω μια προσωπική εμπειρία:[/COLOR]

Ως κομίστας, τον καιρό που η παρέα μου έστηνε το πανκο-χαρντκορ φανζίν “[B]ΔΕΝ[/B]” τέλη '90 και αρχές 2000, κατά τη διανομή του 5ου τεύχους στα Εξάρχεια, [B]με πλησίασε μια 22χρονη ορίτζιναλ girl skin [/B](χωρίς πλάκα!) για να μου πει πως ήταν κατενθουσιασμένη με το φανζίν μας.
[COLOR=“DimGray”][I]-Εσύ το έβγαζες;
-Ένας από τους κομίστες του είμαι. Μια παρέα είμαστε…
-Πολύ ωραίο, γαμάτο! Να σου πω, τι θα έλεγες για ένα φανζίν πάνω στην oi! skinhead music;
-Να σου πω…δεν τα πάω καλά με τη φάση.[/I][/COLOR]
Με τη κουβέντα, εκείνη με βεβαίωσε πως η ίδια και οι φίλες της ([I]και…φίλοι τους προφανώς[/I]! :slight_smile: )που ακολουθούσαν το σχετικό λαιφσταϊλ, δεν εμφορούνταν από νεοναζιστικές ιδέες -ούτε από κάποια φασιστική νοοτροπία ΑΛΛΆ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΝ ανοιχτά πως υφίστανται νεοναζί μπόνεχεντς. Η “ομάδα” της ουκ ολίγες φορές μπλέκονταν σε άγριους καβγάδες με νεοναζί σκινς επειδή…“χαλάνε τη πιατσα” ή πέφτουν πάνω τους σε oi! skinhead συναυλίες εδώ! Με τους Χ.Α. στάνταρ πλακωμός…
Μην τα πολυλογώ, υπεράσπιζε έντονα το S.H.A.R.P. κίνημα και τελικά συμφωνήσαμε να κάνουμε ένα split τεύχος [B]ΔΕΝ/S.H.A.R.P. #1[/B] ([I]που ήταν και το μοναδικό εγχώριο του είδους του[/I]). Δεν νομίζω να υπάρχουν άλλα έντυπα σαν αυτό. Δυστυχώς, για διάφορους λόγους, το εγχείρημα δεν είχε συνέχεια.
Πλέον έχω πολύ καιρό να συναντήσω άτομα του “χώρου” αυτού. Με την σκινομάδα της δεν έχουμε επαφή ([I]αναρωτιέμαι αν…συνεχίζει το ίδιο ενδυματολογικό λαιφσταιλ αν και η εμπειρία μου στη χώρα μας είναι πως όταν…περνάς τα 25-30 παύεις να υιοθετείς τόσο κραυγαλέο στυλ[/I] :slight_smile: )
[B]Δεν έχω φώτο της, αλλά ντυνόνταν ακριβώς σαν τις κορασίδες στις κατωθι φώτο:[/B]

[COLOR=“Red”]ΑΣΧΕΤΟΝ[/COLOR]: Μαζί με την εν λόγω μπάντα, ειπώθηκε από παρέα για τους “[B][COLOR=“DarkSlateBlue”]HangoveR[/COLOR][/B]”. Τους ξέρει κανείς;

Ω ναι. Αν δεν κάνω λάθος είναι η προ-bootstroke μπάντα ή κάτι τέτοιο!

oχι δεν ισχύει αυτό.:slight_smile: Aν δεν απατώμαι προ Bootstroke μπαντα ήταν οι street boys. Hangover ήταν αλλλά άτομα κι άλλo crew γενικότερα. Ίσως να μοιράζονταν μόνο ένα μέλος που απόχωρησε νωρίς από bootstroke αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Ας μας διαφωτίσει όμως οι ίδια η μπάντα:p

τελικά τους [B]βρήκα στο γιουτουμπ [/B]:

Ο.Κ. Δεν ξετρελάθηκα κιόλας. [I]Usual oi! things [/I]που λένε…
Φυσικά, πολλοί θα πορωθούν με τέτοια κομμάτια (καλώς).
Αν θα πήγαινα σε λαιβ τους; [I]Why not?[/I] που λένε… :slight_smile:
[COLOR=“DarkSlateBlue”]Αρκεί να έβλεπα κι άλλα σχήματα του “χώρου”…[/COLOR]

καλα μεγαλη κομματαρα και αγαπημενη αυτο που ποσταρες, κατα τ αλλα κι εγω εχω παψει γενικώς να τους ακούω.

Καλά…δεν σου ξεφεύγει τίποτα!!:p:D

Να βγάζει μια μπάντα σούπερ κομματάρα, εννοείται δεν επαρκεί ΕΑΝ δεν τη χαρακτηρίζει η συνέπεια, η εξέλιξη στη δουλειά (σε κάθε επίπεδο), συνέχεια δισκογραφίας, συχνά λαιβ, κοκ. Δείτε π.χ. τους Agnostic Front ή Madball σχήματα που ουδέποτε “ξεκουράστηκαν” επί…μακρόν -αντίθετα η επίμονη δουλειά, η διαρκής επαφή με τη “σκηνή”, το ευέλικτο προμοσιόν ([I]που τα σπρώχνει και στο εξωτερικό[/I]) , κ.τ.λ. τους δικαίωσε απόλυτα και τώρα μετράν ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ γεμάτες ([I]έστω κι αν ανα διαστήματα το διέλυαν, αλλά για λίγο[/I])και εννοείται αυτό επιβραβεύεται από τους φανς τους ([I]και όχι μόνο[/I]!). Τα εγχώρια σχήματα, δυστυχώς, είναι…άλλη ([I]πονεμένη[/I]) ιστορία.

Ο τραγουστης στεφ των hangover ηταν στο πρωτο αλμπουμ των bootstroke και εκανε τα φωνητικα μαζι με τον Αρχαιο.Και οταν εφυγε ο Στεφ σχηματισε τους hangover.
Δεν νομιζω να υπαρχουν ακομα παντως

Το λαιφσταιλ παραμενει απλα παυεις να υιοθετεις το [B]ενδυματολογικο[/B] λαιφσταιλ οταν φτανεις τα 25 απ’οτι εχω προσεξει.
Κ γω 26 ειμαι αλλα εχω να φορεσω τις doc martens και το ξεβαμμενο τζην πολυ καιρο δεν παυω ομως να θεωρω τον εαυτο μου skinhead ουτε προκειτε να αφησω τα μαλλια μου:p
Δεν 8α γινουμε και χιππιδες:lol:

Λογικό είναι το ενδυματολογικό να φεύγει. Στην τελική ζεις στην ελλάδα που για να βρεις δουλειές και τα σχετικά με τον ρατσισμό που υπάρχει ακόμα δεν μπορείς να πας ντυμένος ως σκιν, πανκης κλπ κλπ!

Εδώ ακόμα δεν έχουν δεχτεί τους μεταλλάδες ξέρω γω.

Η συμπεριφορά σου όμως και το πως σκέφτεσαι δεν αλλάζει ούτε καθορίζεται από το πως ντύνεσαι. κοινώς τα ράσα δεν κάνουν τον παπά

exactly :thumbup:

[B]@περί Hangover:[/B] ναι, ούτε εγώ γνωρίζω εάν έχουν βαρέσει από καιρό διάλυση… Πάντως, μέσα πρώτης δεκαετίας 2000 έχουν σχηματιστεί ούκ ολίγα [I]οi!/hardcore/streetcore-punk [/I]συγκροτήματα. Ειδικά η [B]Σαλονίκη[/B] πάει να πάρει τα πρωτεία, όπως φαίνεται…

[B]@skin dresscode:[/B] Σίγουρα, διότι ο μέσος όρος ηλικίας αυτών που’στηναν το [I]φανζίν S.H.A.R.P[/I]. ήταν [B]20 (άντε 23). [/B]Ουσιαστικά φοιτητές/ σπουδαστές Τ.Ε.Ε. ([I]τότε[/I])/ΤΕΙ. Κι εγώ αμφιβάλλω εάν διατήρησαν το σκιν ενδυματολογικό στύλ που είχαν τότε…Όταν πρόκειται να βγείς στη πολύ δύσκολη Αγορά Εργασίας ([I]με το φρεσκοτυπωμένο πτυχίο σου [/I]:Ρ) δύσκολα λες όχι στον συμβιβασμό.
΄Ισως τα…πανκιά να’ναι πιο τυχερά: [COLOR=“DarkSlateBlue”]Πας στη δουλειά με ζελέ που κρατά τα μαλλιά “διπλωμένα αξιοπρεπώς” :stuck_out_tongue: και το βράδυ που θες να τα σπάσεις σε πανκ λαιβ, βγάζεις το πράσινο σαπούνι και πάρ’τον κάτω τον νόμο της βαρύτητας…[/COLOR]:p:lol:

…με “λουλουδέ” καμπάνα παντελόνι;:lol::lol::lol:
Αυτό έλειπε!!!:stuck_out_tongue: