Bring Me The Horizon

Εδώ σε θέλω

2 Likes

Έπρεπε να έχωναν και καθόλου μπακστέιτζ από τη συνάντηση με Kojima, αλλά μικρό το κακό.

Το τραγούδι είναι άνετα καλύτερο από τα μισά του Amo (που ακόμα σκάει στο ροτέισο του μπ3 μου) και τα υπόλοιπα μισά τα ρίχνει με λίγο ζόρι. Μακάρι να συνεχίσουν σε αυτή την κατεύθυνση.

1 Like

Προς τα εκεί θα συνεχίσουν γιατί ήδη κατάλαβαν ότι οι παπαριές του Amo δεν πούλησαν όσο νόμιζαν οι ίδιοι.

1 Like

Τρελη συμπτωση, ακουγα πολυ electro και synth pop τις τελευταιες μερες (εκανα και μια καταπληκτικη ανακαλυψη, τον Mr. Kitty δεν ξερω αν τον ξερει κανενας) και το youtube απο προχθες αρχισε να μου προτεινει ολη την ωρα διαφορα παλια τραγουδια αυτων εδω των τυπακων.

Ηλπιζα σε κατι καλυτερο ομολογω, αφου μερικα τους τραγουδια ειναι too much 16 year old emo omg I am so edgy ακομα και για μενα που πολυ συχνα ακουω αυτο που ενας alpha male θα χαρακτηριζε ως μουσικη για εφηβα κοριτσακια.

Προτεινετε καμια λιστα με 4-5 τραγουδια απο τα παλια τους με βαση τα αποπανω, μπας και αλλαξω αποψη. Εχουν στοιχεια που μου αρεσουν, αλλα και στοιχεια που με ενοχλουν προς το παρον.

Επισης:

On 6 November, the band released a new song titled “Ludens”, which is part of Death Stranding: Timefall , along with the news that the band are planning on never releasing an album again and instead want to release EPs.

Ειναι καποια νεα μοδα αυτο με τα EP? Το εχω ακουσει ως προθεση και απο αρκετες αλλες μπαντες, και με ξενερωνει αρκετα ως ιδεα.

Σύμφωνα με όσα λες λογικά θα απογοητευτείς από το παρελθόν τους… Αλλά δεν χάνεις τίποτα να τσεκάρεις αυτή τη λίστα https://www.rocking.gr/10/10-Oi-logoi-gia-na-latrepseis-tous-Bring-Me-The-Horizon/21733

Αν θες κάτι με πιο synth δεν έχω κάτι τρανταχτό ίσως λίγο από πρώτο δίσκο asking Alexandria να σου αρέσει… Σε πιο ποπ μιας και εγώ αρεσκομαι να ακούω τραγουδάκια για έφηβες Pierce the veil δαγκωτό…

3 Likes

Χοντρικά η δισκογραφία τους πάει κάπως * ετοιμάζει-ποπ-κορν *

Count Your Blessings ('06) ~ deathcore
Suicide Season ('08) ~ metalcore
There Is A Hell… ('10) ~ πιο μελωδικό metalcore
Sempiternal ('13) ~ modern metal με ολίγο core
That’s The Spirit ('15) ~ alternative/modern metal
Amo ('19) ~ alternative/modern rock

Πλήκτρα και synths μπήκαν κυρίως στο There Is A Hell, αλλά με electro καμία σχέση, ποτέ. Πιο κοντά σε αυτό είναι τα τελευταία δύο. Αν ψάχνεις κάτι με ξεκάθαρα ποπ λογική βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα το βρεις.

Το Doomed, το Throne, το Nihilist Blues ή το Sugar Honey Ice & Tea πχ έχουν μπλιμπλίκια, ειδικά τα τελευταία, αλλά αμφιβάλλω κατά πόσο μπορούν να απευθυνθούν σε κόσμο άσχετο με ροκ.

Τα emo στοιχεία τα κουβαλάνε από τα μικράτα τους και λογικά δε θα τα πετάξουν ποτέ εντελώς. Αν δεν τα αντέχεις καθόλου, δύσκολα θα σε πείσουν.

Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο το αποπάνω δεκάρι είναι ωραία εισαγωγή, προσωπικά θα πρότεινα κατευθείαν Sempiternal.

3 Likes

Ακούω και εγώ πολλά από αυτά που θα χαρακτηρίζατε για 16χρονη emo έφηβη {Αρκετές core αλλά και pop-punk μπάντες} αλλά ρε διάολε ποτέ δεν μου έκαναν κλικ δαύτοι. Και μιλάμε για άνθρωπο που σε ότι αφορά το ροκ/μέταλ/πανκ λίγους δεν μπορώ να ακούσω καθόλου.

Αν και παραδέχομαι πως υπάρχει ένα τραγούδι και μοναδικό που θα ψάξω σκοπίμως να το ακούσω… Και μιλάω για το shadow moses που μ αρέσει αρκετά

1 Like

Σεεε εννοώ φουλ φίλτατε… Μου συμβαίνει με πολλές μπάντες να μην καταλαβαίνω τι τους βρίσκουν και τους ακούνε… Πάντως ναι οκ shadow Moses δεν ξαναγραφουν, οπότε αν δεν σε καλύπτει to go to hell for heavens sake η το Chelsea smile, μην ψάχνεσαι άλλο εκτός αν σου αρέσει το νεο τους ποπ ύφος… Έχουν για όλα τα γούστα κομμάτια…

2 Likes

το μεγαλυτερο τους χιτακι ειναι και θα ειναι για παντα

αγαπημενος δισκος ομως το There Is A Hell, γιατι ειναι ημοdrama του κερατα και μου μιλησε τοτε που βγηκε.

2 Likes

Όχι το ντραουν όχι όχι όχι αρνούμαι να το δεχτώ…Είναι πολύ λίγο, αλλά όντως έχει τα βιους… Το there is a hell από την άλλη είναι δισκαρα και μου τα είπε και εμένα ενα χεράκι …

1 Like

Και θα ορκιζόμουν ότι δεν υπάρχουν αρκετοί που να ακούνε ή έστω να έχουν δώσει σημασία (εδώ μέσα) στους BMTH !

ε καλα, εχουν περασει και χρονια απο τοτε που ευχομασταν να τον ειχε καραπλακωσει στις φαπες αυτος απο τους μαστοδον

Ήταν λίγο καραγκιοζακος ο Ολι στο παρελθόν. Του άξιζε

Καλά και τώρα βλαμμένο είναι αλλά στιχουργικά για μένα δεν πιάνεται… Ακόμα και στην πιο βλακεια κομμάτι σαν σύνολο όπως το medicine ο στίχος του είναι καρφί…

2 Likes

Sempiternal και Suicide Season ΔΕΝ ξαναβγαίνουν. Δίσκοι που έθεσαν βάσεις στο μοντέρνο metal.

2 Likes

Το suicide στην εποχή του ήταν σημείο αναφοράς,αλλά το κοπιαραν αρκετοί και καλά…Το sempiternal οποίος πήγε να το κοπιάρει φάνηκε γελοίος…

2 Likes

https://youtu.be/2esGjDueRTI ???

1 Like

λίγο νωρίς δεν είναι για καλοκαιρινά μπιτάκια στα μπιτσόμπαρα ;;;

ακούγεται ευχάριστα σε τέτοιο σκηνικό πάντως

2 Likes

Νιώθω σα να πήρα προσωπική απάντηση από Sykes που είναι μόνο το τρολολο βιντεάκι.

Προφανώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω σοβαρά ολόκληρη ακρόαση, αλλά τους βγάζω το καπέλο γιατί έχουν ξεφύγει τελείως και κάνουν ό,τι τους καπνίσει.

Το ¿/In The Dark με Halsey μουχει κολλήσει επικίνδυνα πάντως.

Και πολύ καλά κάνουν γιατί το κάνουν καλά ρε πστ μου…