Bring Me The Horizon

Επειδή είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το ακούσω, λέει τίποτα το κομμάτι ή είναι στο γνωστό φλώρικο στυλ των τελευταίων χρόνων;

1 Like

BMTH + Mick Gordon.

Επειδή μπορούν.

Επίσης, subtle.

Είναι στο γνωστό φλώρικο στυλ των τελευταίων χρόνων, το αν λέει κάτι είναι άλλη ιστορία :stuck_out_tongue:

(εμένα δε μου λέει και πολλά πάντως…)

1 Like

Πιο κοντά στο Ludens σε στυλ, αφού έχει αυτό το mix από ηλεκτρονική / video game μουσική και πιο βαριές κιθάρες σε μερικά σημεία. Όχι τόσο καλό όσο το Ludens που προσωπικά το θεώρησα πάρα πολύ καλό, αλλά είναι σε μια κατεύθυνση που μάλλον είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από αυτή του amo. Περιμένουμε τα 4 EPs για πιο ολοκληρωμένη εικόνα του πού το πάνε.

Ορίστε.

2 Likes

6 Likes

Πολύ καλό το κομμάτι… γενικώς μου αρέσουν πολύ περισσότερο αυτοί οι BMTH από τους παλιούς… sorry

1 Like

το βιντεο μου ξύπνησε παιδικές μνήμες power rangers ( το πρώτο το καλό )

1 Like

Ναι αλλά έπρεπε να σπάσουν και κανένα κτήριο… Σαν κομμάτι μου φάνηκε μέτριο προς του καλό…

1 Like

Για μένα peak πιάσανε μεταξύ There Is A Hell… (ειδικά σ’ αυτό) και Sempiternal - όχι ότι είναι κακοί έκτοτε αλλά άλλη φάση πλέον, πώς να το κάνουμε

1 Like

Απλά τον τελευταίο καιρό και κυρίως με το amo έχουν πάει σε άλλο λεβελ… κάτι περίπου σε λεβελ load… δεν το περίμενα…

Εν το μεταξυ το τελευταίο δεν το χορταινω… κολλητικο όσο δεν πάει… (καποια μέρη μου φέρνουν πολύ σε while she sleeps, αν μπορεί ποτέ αυτό να γίνει και δεν είναι inception…)

Αυτό που είπες για το load το σκέφτομαι και εγώ μερικές φορές, η διαδρομή τους μου θυμίζει tallica… Όσο για τους wss γνωστά φιλαράκια τους Sheffield utd!!!

1 Like


2 Likes

Ξεκίνησα να ακούω Bring Me The Horizon όταν βγήκε το That’s the Spirit. Είχα πάθει πλάκα με το πόσο τραγουδάρα είναι το Avalanche και πόσο σύγχρονο ήχο έχει (σε αντίθεση με το γεροντίστικο ήχο σε κάποια άλμπουμ των Maiden για παράδειγμα - το γεροντίστικος το διάβασα εδώ όσον αφορά την παραγωγή και μου άρεσε :stuck_out_tongue:).

Έπαθα πλάκα με το Avalanche και στη συνέχεια άκουσα όλο τον υπόλοιπο δίσκο τον οποίο βρήκα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Το ένα τραγούδι καλύτερο από το άλλο.

Στη συνέχεια πήγα πιο πίσω στη δισκογραφία τους και άκουσα το Sempiternal. Εντάξει τι να πεις για αυτό το άλμπουμ. Δέος. Τραγούδια όπως το And The Snakes Start To Sing απλά ανατριχίλα. Goosebumbs μόνο. Είχα βρει το νέο μου αγαπημένο συγκρότημα.

Εν τω μεταξύ κάπου εκεί πετυχαίνω και τις δηλώσεις που είχαν κάνει το 2016 οι Munky και Head από τους Korn ότι οι Bring Me The Horizon είναι το μέλλον της rock. Με τέτοιες αλμπουμάρες στις αποσκευές τους είναι λογική και επόμενη η αναγνώριση από μια πολύ μεγάλη μπάντα του χώρου όπως οι Korn.

Και φτάνουμε στο 2019 όπου βγαίνει το Amo. Εκτός ότι έκαναν στροφή 180 μοιρών στη μουσική τους δεν μου άρεσαν και οι συνθέσεις (εκτός από 2 ή άντε 3 τραγούδια). Τεράστια απογοήτευση. Και κάποια μεμονωμένα τραγούδια που έβγαλαν από κει και πέρα προσωπικά δεν μου είπαν τίποτα. Μάλλον τους ξεγράφω. Τζάμπα και τα πολύ καλά λόγια των Korn για το μέλλον της ροκ (ποιας ροκ;). Που να φανταστούν ότι θα έκαναν τέτοια στροφή εδώ που τα λέμε.

Εν τω μεταξύ θεωρώ ολίγον τι άκυρη τη σύγκριση με τα Load / Reload των Metallica. Οι Metallica μπορεί να έριξαν τους τόνους και την επιθετικότητα και το αλητικό στυλ και να μην έπαιζαν thrash όπως στα 80s αλλά τα Loads παραμένουν HardRock / Heavy Metal άλμπουμς (με κάποιες country πινελιές και μπαλάντες μέσα).

Άλλο αυτό και εντελώς άλλο να παίζεις μουσική για μπιτσόμπαρα… dance, electronica, electropop και τα συναφή. Πλέον δεν ασχολούμαι όπως είχα σταματήσει να ασχολούμαι και με τους Linkin Park κάποτε.

2 Likes

Μακάρι να παιζαν τραγουδαρες σαν το mantra, το wonderful life, το ludens και το obey τα μπιτσομπαρα… οι τύποι κανουν όπως διάβασα και κάπου το rock revelant, γέμιζαν προ κορώνας αρένες σε Ευρώπη και Αμερική, έχουν έναν απίστευτο frontman κτλ κτλ… μπορώ να συνεχίζω για ώρες, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι εξελίχθηκαν και κάνουν αυτό που γουστάρουν και το κάνουν καλά… όπως έκαναν και οι linkin park… από κει και πέρα όλα είναι θέμα γούστου… π.χ. για μένα η στροφή των linkin park με άφησε αδιάφορο… στους bmth σχεδόν το ανάποδο… τα παλιά τους πάντα μου φαίνονται λίγο flat…

Υ.γ. Αναλογικά με την περίοδο της κάθε μπάντας νομίζω πως το impact του load είναι αντίστοιχο του amo… όχι στην πορεία των μπαντων αλλά στην γενικότερη επιδραστικοτητα τους…

Μεγάλη τους μαγκιά λοιπόν που κατάφεραν εμένα να με κάνουν να ψοφάω για την περίοδο suicide - there is a hell & sempiternal, τον bostonflesh να τον κάνουν να γουστάρει την περίοδο that’s the spirit και τον anhydriis για την περίοδο amo… Σημαίνει πως αυτό που κάνουν το κάνουν πολύ καλά, καμία σχέση με linkin park που με το ζόρι ακουγόντουσαν… Εγώ συγκεκριμένα περίμενα σαν τρελός την μετά sempiternal εποχή και ξαφνικά σκάει το drown και έπεσα σε κατάθλιψη, το ίδιο πάνω κάτω με ολόκληρο τον δίσκο that’s the spirit αλλά εννοείτε μετά απο ακούσματα τους παραδέχτηκα. Φαντάζομαι λοιπόν την ίδια κατάθλιψη θα έπαθαν και στα 90’s οι φίλοι των tallica, για αυτό αναφέρω πως η διαδρομή τους θυμίζει tallica… Μεγαλώνοντας πάντως αυτές τις μπάντες παραδέχομαι που τολμούν…

1 Like

Άκουσα το νέο single από τον επερχόμενο δίσκο. Για το Teardrops λέω. Το βρήκα αρκετά καλό. To video clip όχι και τόσο αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

Για να δούμε τι θα λέει ο νέος δίσκος γενικότερα.

υγ: Βασικά άκουγα Lamb of God και πάνω δεξιά μου βγάζει στο youtube ένδειξη για καινούριο άσμα Bring Me The Horizon. Κάπως έτσι το πήρα πρέφα!

1 Like

Για το άσμα τα είπα στις νέες κυκλοφορίες, για το βίντεο αυτό που θέλω να σχολιάσω είναι ότι πλέον οι bring me φαίνονται να είναι μόνο oli, πράγμα πολύ άσχημο στα μάτια μου και είναι κρίμα γιατί και ο Fisher και o malia έχουν λόγο στα κομμάτια… Anyway ήθελα να το βγάλω από μέσα μου :laughing:

1 Like

Ωραίο το δισκίο, έχει μέσα κομματαρες (dear diary, obey, ludens, teardrops, one day…, έχει κάνα δυο αδιάφορα έχει και αυτό το έκτρωμα το kingslayer…

Καβάλα στο άλογο οι BMTH…

1 Like
1 Like